Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podróż do przeszłości - Wrocław dla dzieciaków

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.12.2015 11:51

tiwa napisał(a):...

:)
W porządku, zgadzam się, że wiele się robi. Byłem niedawno w Gdańsku i to miasto, którego Starówkę uważam za najpiękniejszą w (obecnej) Polsce lekko mnie rozczarowało. Spodziewałem się, że centrum będzie trochę bardziej zadbane... ale może się czepiam :roll: .
Będą we Wrocławiu ładne bulwary, nabrzeża, nowe kostki i chodniki, nowo wyasfaltowane ulice. A zaraz za nimi wciąż bloki, wiadomo jakie. Ewentualnie nowoczesne budynki wątpliwej urody (jak nowa Biblioteka Uniwersytecka). Zniszczeń w przedwojennej zabudowie już się nie cofnie, zwłaszcza, że nikt nie ma zamiaru tego zrobić.
Fajnie że wiele się dzieje, że miasto się rozwija, to widać. Staje się bardziej rozwinięte i zadbane. Ale urody mu to zbytnio nie poprawia, tak moim zdaniem.
Też kiedyś kochałem Wrocław. Ale od kiedy zdecydowano, że na placu Dominikańskim powstanie "przecudna i klimatyczna" Galeria Dominikańska - przestałem. A potem powstało (i wciąż powstaje) jeszcze trochę takich perełek... Szkoda.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.12.2015 12:12

kulka53 napisał(a):Może kiedyś było to piękne miasto. Teraz nie jest i wg mnie nigdy nie będzie. Jest przeciętne. Są niewątpliwie ładne zaułki, zakątki, ale takie można znaleźć niemal w każdym mieście. Ostrów Tumski, okolice Hali Stulecia, Rynek i Uniwersytet, wyspy... na tym to się niestety kończy.

E tam kończy. Obszarów, których nie musimy się wstydzić systematycznie przybywa. Ja ostatnio np. częściej robię wypady do Dzielnicy Czterech Świątyń niż na Rynek. I częściej niż w samym Rynku spaceruję po bulwarze Tadka Jasińskiego czy Promenadzie Staromiejskiej.

Oczywiście urodą Breslau Wrocław nigdy nie dorówna, bo tępe komuchy wykosiły po wojnie setki nadających się do odbudowy budynków stawiając w ich miejsce swoje koszmarki. Ale żeby od razu przeciętne :? .


tiwa napisał(a): W przyszłym roku jest Europejską Stolicą Kultury, za dwa lata organizuje World Games :D .

A to akurat wyrzucone miliony, które można byłoby wykorzystać dużo sensowniej...
Z całą resztą Twojej wypowiedzi oczywiście się zgadzam :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.12.2015 18:09

Lednice napisał(a):W Chorwacji takim miastem jest Pula.
Niby jest wszystko: amfiteatr, inne zabytki, ale też brakuje tego COŚ :roll:

Może i coś mu brakuje, ale lubię tam wpaść jak jestem w pobliżu :D

kulka53 napisał(a): Chociaż jak przejechaliśmy się w tym roku przez ogólnie pojętą "środkową Polskę" , zacząłem trochę bardziej doceniać Wrocław :roll:

Poza domem własne miasto zawsze zyskuje :D

tiwa napisał(a): Wrocław ma jeszcze swoje rzeki i mosty oraz parki i tereny zielone.
W okolicach rzek wiele się teraz robi (bulwary, osiedla), choć tempo i zasięg zmian (oraz rewitalizacji) ogranicza pewnie brak pieniędzy.

Tym Wrocław się rzeczywiście na tle innych miast wyróżnia, jest otwarte na rzekę, a Twój ostatni wypad na kajak jest tego najlepszym dowodem :D

tiwa napisał(a): Nawiasem mówiąc wycięcie :evil: zdrowego drzewa we Wrocławiu powinno kosztować co najmniej milion złotych :twisted:

popieram wszystkimi rękami i nogami, w Krakowie powinni dokładnie taką samą stawkę wproadzić, ale samo miasto musiałby sobie kary nakładać :twisted:


kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Do zobaczenia w kolejnej relacji. I będzie to miasto, które mnie zachwyciło…

Chętnie poczytam i pooglądam :)

To już dziś zapraszam, mam nadzieję, że w weekend ruszę z relacją. :papa:
Ostatnio edytowano 05.12.2015 20:14 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.12.2015 15:38

piekara114 napisał(a):
Buber napisał(a):
Buber napisał(a):Wrocław w planie, ale nie ma kiedy ... :?

To tak jak u mnie, zawsze coś, ale okazja się trfiła to pojechaliśmy...
Od jutra zaczynam ponownie czytać Twój Budapeszt, bo w planie na wiosnę i jeśli dobrze pamiętam to będę miała jakieś pytanie to na priv się odezwę po pomoc....


To miło, że ten Budapeszt się przydaje .
Mnie też tam ciągnie, może w tę majówkę zrobię replay, ale po miejscach gdzie nie byliśmy.
Do pytań zapraszam ... choć niewiele wiem.
Poprzednia strona

Powrót do Polska



cron
Podróż do przeszłości - Wrocław dla dzieciaków - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone