Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wróciłem i mogę pomóc :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
TomASS
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 12.06.2005
Wróciłem i mogę pomóc :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomASS » 21.07.2005 22:26

Witam.
Jako, że często przed wyjazdem, zadawałem tutaj na forum pytania, a teraz już wróciłem, pragnę się podzielić swoimi spostrzeżeniami.
Dane techniczne:
1. Uczestnicy:
Dwie pary. Wiek ok. 21 lat. Studenci Politechniki, Akademii Rolniczej oraz Uniwersytetu. Wrocławianie.
2. Termin wyjazdu:
9.07.2005 – 21.07.2005
3. Transport:
Volkswagen Golf 2 Diesel 1991 rok. Prędkość max 130, spalanie ok. 6l. Bagażnik dachowy Inter Pack.
4. Miejsce docelowe:
Trogir (Seget Doni)
5. Zakwaterowanie:
Apartament szukany na miejscu.
6. Pieniądze
Moja para to 450 Eur (nie wszystkie wydane), oraz karta płatnicza (Visa Electron - Interligo). 200 koron czeskich na winiete. Oraz 200zł (nie wydane).

Wyjazd 09.07.2005, godzina 4.00 w nocy. Trasa z Wrocławia:
Polska:
Wrocław - Kłodzko - Boboszów (135km)
Odcinek drogi krajowej, pokonany z jedną przerwą w Kłodzko na dotankowanie auta. Jedynym utrudnieniem w ruchu to przebudowa mostku na trasie Kłodzko - Boboszów. Ruch puszczany wahadłowo, nad ranem nie stanowiło to problemu, jednak za dnia może być różnie. Dojazd na granicę Polsko - Czeską ok. 5.45. Przekroczenie granicy na dowody osobiste, czas odprawy 5min.
Czechy:
Boboszów - Mohelnice - Olomouc - Vyskov - Brno - Mikulov. (210km)
Odcinek ten zaczynamy od zakupienia, na pierwszej stacji benzynowej, winiety na Czeskie autostrady na 15 dni. Koszt 200 koron, akceptacja karty. Trasa z Boboszowa do Mohelnic jest dosyć uciążliwa. Górki, zakręty, wsie itp. Jednak jadąc uważnie i (odziwo w Czechach) po znakach, trafiamy do Mohelnic (jadąc drogami nr: 43 - 11 - 44). Droga teraz, z dróg lokalnych, zmienia się w drogę ekspresową, a w okolicach Olomouca zmienia się niezauważalnie na autostradę (chyba tylko przybywa pobocza). W Brnie zjeżdżamy z autostrady zjazdem nr. 194 B na Mikulov - bardzo dobre oznaczenia zjazdów. Przez pierwszych kilka kilometrów jest to droga ekspresowa, a następnie zmienia się na szeroką drogę krajową (E461) Utrudnienia na drodze to pewien odcinek drogi ekspresowej Olomuc - Vyskov z dwóch pasów zmienia się na jeden, co o wczesnej porze nie sprawia żadnego kłopotu. Dojazd na granicę Czesko - Austriacką ok. godziny 9.00. Brak jakiejkolwiek kontroli.
Austria:
Mikulov - Wiedeń - Graz - Klagenfurt - Ljublej (455km)
Od granicy z Czechami do Wiednia prowadzi droga jednojezdniowa, aczkolwiek szeroka (wszędzie wiszą znaki po polsku "Jedź przy prawej krawędzi"Do Wiednia dociera się w około 40min - godzinkę. Po drodze kupujemy winietkę10 dniową (7,6 eur). Do Wiednia wjeżdżamy od strony autostrady A22, później zjeżdżamy na A23 (zjazd 13 Knoten Wien-Kaisermuhlen)autostrada ta prowadzi wprost na A2, która prowadzi już do samej granicy w Ljublej przez Graz a później przez Klagenfurt. Jako, że w planach mieliśmy zwiedzanie Wiednia, to na autostradzie A23 w Wiedniu zjechaliśmy zjazdem St. Marx na ulicę Erdberg. Znaleźliśmy parking P+R (2,7 eur za cały dzień) (jadąc autostradą widać go po lewej stronie). Po zaparkowaniu wsiedliśmy w metro U3 (koszt 0,8 eur za przejazd). Utrudnienia na tym odcinku nie było. Zwiedzanie Wiednia trwało od 10 do ok. 15 (z powodu deszczu). Na granicę w Ljublej trafiliśmy ok. godziny 20.00. Brak kolejek na przejściu granicznym, za to przed samą granicą bardzo ładne, aczkolwiek trudne do pokonania górskie drogi.
Słowenia:
Ljublej - Kranj - Ljubljana - Postojna - Rupa (197km).
Po przekroczeniu granicy zamierzaliśmy poszukać taniego noclegu (na namiot było za zimno i ziemia mokra). Po ok. 4h poszukiwań (najtaniej było u "Smuka" - 75eur za 4 osoby). Daliśmy za wygraną i popędziliśmy nocą do Dostojnej. Tam „na dziko” skorzystaliśmy z gościnności łąki, rozbiliśmy namiot (już było cieplej niż 100 km wcześniej) i poszliśmy spać. W Słowenii większość ludzi gna do jaskiń Postojny, jednak nie jest to za ciekawe i koszt jest dosyć wysoki (ok. 13eur). My wybraliśmy lepszy wariant - zamek w Predjamskim Gradzie + Jaskinie pod nim, koszt całej zabawy to 3000 SIT (6,3eur) za osobę. Do jaskini wchodzi się z przewodnikiem w godzinach 11, 13 oraz 15 ta. Zwiedzanie zamku trwa ok. 2godzin, na jaskinie trzeba poświęcić 1 godzinę. Aby do zamku trafić, trzeba dojechać do Postojnskich Jaskiń i jechać dalej tą samą drogą - nie można nie trafić. Z dostojnej prowadzi dobra droga do granicy z Chorwacją. Koszt autostrad Słoweńskich jest minimalny 3,90 eur za dwa odcinki (można płacić kartami lub w eur - wydają reszty w eur). Brak utrudnień zarówno na granicy jak i na drogach.
Chorwacja:
Rupa - Rijeka - Split (440km)
Zaraz po wjechaniu do Chorwacji naszym oczom ukazuje się śliczny obraz - piękna autostrada (płatana 1eur - wydają reszty w kunach). W Rijece mamy dwie drogi do wyboru (jednak niestety o tym nie wiedziałem). Zobaczyliśmy znaki na Zagrzeb i Split w tą samą stronę - zgłupieliśmy ale jedziemy dalej, po przejechaniu ok. 60km, znaki się nie zmieniły (dalej Zgrzeb+ Split). Wydało się to nam dziwne i zjechaliśmy z autostrady. Po ok. 1,5 h dwóch postojach na ochłodę hamulców i 60km trafiliśmy na magistralę adriatycką- miliony zakrętów, pod górkę i z górki (trudno się prowadzi Golfa 2 bez klimatyzacji załadowanego po brzegi w pełnym słońcu). Po 5h dotarliśmy do okolic Zadaru, a ja (kierowca) zlany potem miałem szansę odpocząć -trafiliśmy na autostradę, z której zjechaliśmy. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - cały odcinek płatnej autostrady kosztowałby ok. 15 eur (czyli ok. 70 zł - to prawie 400km) a do tego te widoki…. Po godzinnej podróży po autostradzie trafiliśmy do Trogiru ok. godziny 20.00.

Droga powrotna była troszkę inna (przez Plitvickie Jeziera). Ale o tym mogę napisać kiedy indziej.

Teraz słowo o kosztach:
Samochód w dwie strony ok. 2900km (1400 w każdą stronę + błądzenie i wycieczki do Splitu). Były trzy tankowania: Wrocława, Rijeka, Zagrzeb (droga powrotna). Razem ok. 160 litrów (co daje spalanie ok. 5,5 litra ropy na 100km). Koszt Paliwa to ok. 630zł, Kost autostrad to ok. 190zł w obie strony. Co daje koszt ok. 820zł na dwie pary w dwie strony.

Zakwaterowanie:
Jechaliśmy w ciemno. Na miejscu docelowym byliśmy ok. godziny 20 (w Trogirze) i zabraliśmy się za poszukiwanie noclegu, jako, że czas nas gonił podzieliliśmy się na dwie pary i już ok. godziny 22.00 mieliśmy zakwaterowanie - przesympatyczna babcia chciała od nas 60eur za apartament, jednak gdy usłyszała że zostajemy na dłużej niż tydzień spuściła do 55eur i dodatkowo dla Polaków spuściła do 50eur. Apartament standardowy, aczkolwiek bardzo ładny - dwa duże pokoje z dużymi łóżkami, kuchnia dobrze wyposażona, czysta łazienka i osobne WC.

Pieniądze:
Nie opłaca się kupować kun w Polsce! Kurs jest ok. 0,65 zł za kune. Przy płatnościach kartą płatniczą wychodzi ok. 0,53 (a płacić można prawie wszędzie). Ewentualnie można zabrać ze sobą złotówki i nie ma problemu z wymianą (kurs to ok. 1,72 kuny za złotówkę - czyli ok. 0,58), jednak trzeba uważać na wymianę pieniędzy na poczcie - biorą prowizję 1,5%. Ja zabrałem kartę płatniczą oraz euro (kurs w stosunku do kun to 7,26 kun za jedno eur). Najlepiej to z Polski chyba zabrać butelki zwrotne ;) W Polsce kosztuje taka ok. 0,2 zł a w Cro ok. 2kun czyli przelicznik wychodzi 0,10 gr :P Tylko skąd wziąć paragony :D .

Wyżywienie:
Zabraliśmy ze sobą nie psujące się produkty tj. makarony, ryże, pasztety itp. Do tego dużo napoi - soki, wody mineralne, cola. Z mięsa to zabraliśmy kurczaka (do sosów) spreparowanego wg. przepisu z forum. Jedzenie w sklepach jest dosyć drogie, np.:
- kg sera żółtego - 70kun
- kg mięska ok. 80kun
- chleb 5kun
- piwo w supermarkecie ok. 4kun (2 kun kaucji)
- lody w lodziarni 4 kun za gałkę (a gałka to jak nasze 3)
- dobra kolacja z owoców morza dla dwóch osób ok. 120 kun.
- melon prosta z pola 5 kun
- kg ziemniaków - 5kun

Przykładowe ceny:
- litr ropy 0,696 kun
- skuter wodny 110kun/10min
- windserfig ok. 12 euro/1h
- zestaw "plaża" (dwa leżaki + parasol) 10kun/dzień
- bilard 7 kun/gra
- salon gier 5kun/żeton
- zestaw lodowy 25kun
- piwo w barze 12kun
- okulary przyciemniane (lepszej jakości niż w Polsce) 70kun
- zestaw do nurkowania 180kun.

Plaże:
W Seget Doni plaże nie są szerokie (ok. 5metrów), woda jest cieplutka 26 stopni. Na plażach leżą drobne, aczkolwiek nieprzyjemne w chodzeniu kamyczki. Jeżowców jest minimalna ilość. Po wyjściu z wody warto opłukać się z soli. Warunku do nurkowania super.

Jakby ktoś miał pytania, to proszę pisać smiało.
Pozdrawiam serdecznie.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 21.07.2005 23:07

Fajnie to opisałeś.
Pytań nie mam bo ja też już wróciłem. Zadowoleni i wypoczęci?

Pozdrawiam
TomASS
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 12.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomASS » 21.07.2005 23:09

Dzięki :)

Super wypoczęci i bardzo zadowoleni. Dodatkowo jak ktoś tutaj opisał - po Chorwacji nie ma się "zgagi finansowej" - bardzo polecam. A za rok może Bułgaria :)
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 21.07.2005 23:15

To w takim razie zapraszam tu
forum/viewtopic.php?t=8133

Pozdrawiam :wink:
pt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 412
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) pt » 21.07.2005 23:57

fajny opis,pozdro :)
Pokemon
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 12.08.2005
Takich ludzi nam trzeba!!!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pokemon » 13.08.2005 14:13

Tego wlasnie szukałem,konkretna wypowiedz i kupa szczegołow.
Najwazniejsze ze koszty precyzyjnie podane,bardzo mi to pomoglo,bo planuje podobny wyjazd z ta roznica,ze...
-planuje jechac we wrzesniu,powiedzmy od 5-18-tego i mzastanbawiam sie czy jest duzo taniej,czy mozna sie potargowac no i czy cieplo jeszcze na tyle ze mozna sie pokąpać
-poza tym planujemy objazdowke,wiec jezdzenie po Chorwacji,zeby jak najwiecej zobaczyc,czy to dobry pomysl?Tak mysle o kilku miejscach 4-5 w ktorych bysmy sie zatrzyamli ,nie iwm czy ktos czegos takiego probował,bede wdzieczny za sugestie

Swietny opis
dzieki pozdrawiam
maciek_mon
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciek_mon » 13.08.2005 15:12

Super!
Wlasnie takiego czegos szukalem;) opis bardzo dokladny i skrupulatnie rozliczony:) Ja tez wybieram sie do chorwacji wlasnie w takim skladzie to znaczy 2 pary. Jeziemy skoda fabia kombi (tyle ze benzyna), no ale mam nadzieje ze koszty paliwa rozmina sie nieznacznie. A jak ze zwiedzaniem u was drogi Tomasie? Bo ja oprocz leniuchowania na plazy lubie troche fotek popstrykac ( biore 2 cyfrowki to bedzie razem z 600 zdjec). Aha zapomnial bym wybieramy sie niedaleko miejsca waszego pobytu a dokladnie do mariny (moze ktos slyszal cos na temat tej miejscowosci?). No i jeszcze jedno gdybys mogl dokladnie napisac ile wyszly cie te wakacje ( na jedna pare) z noclegami, zabawa i przejazdem? Z gory dziekuje:) pozdrawiam!!!
hudy
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 08.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) hudy » 14.08.2005 17:14

Opis pierwsza klasa czyli taki jak wakcje
pozdrawiam.
Northstar
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 92
Dołączył(a): 06.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Northstar » 14.08.2005 20:33

Do Pokemona. Zatrzymywanie się w 4 - 5 miejscach to pomysł chyba nie najlepszy. Chociaż zależy od tego w jakich chcesz nocować. Jeśli jesteś młody i śpisz na kempingach to nie ma większego znaczenia. Jeśli natomiast lubisz trochę wygody i będziesz szukać kwater, to rozpakowywanie się i pakowanie co 2 - 3 dni będzie na pewno uciążliwe. Doradzałbym rozłożenie poznania wybrzeża Chorwacji na ... kilka lat. Jest piękne i "przelecenie" całości po to aby tylko zaliczyć będzie bardzo męczące. Lepiej wtedy chyba wykupić wycieczkę objazdową autokarem. Na początek polecałbym okolice Trogiru. Trogir jest piękny, blisko jest do Splitu, Sibenika, parku Krka. Jeśli po drodze przystaniesz na Plitvickich Jeziorach, to jak na pierwszy raz będzie i tak bardzo dużo.
Pokemon
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 12.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pokemon » 15.08.2005 19:30

Northstar napisał(a):Do Pokemona. Zatrzymywanie się w 4 - 5 miejscach to pomysł chyba nie najlepszy. Chociaż zależy od tego w jakich chcesz nocować. Jeśli jesteś młody i śpisz na kempingach to nie ma większego znaczenia. Jeśli natomiast lubisz trochę wygody i będziesz szukać kwater, to rozpakowywanie się i pakowanie co 2 - 3 dni będzie na pewno uciążliwe. Doradzałbym rozłożenie poznania wybrzeża Chorwacji na ... kilka lat. Jest piękne i "przelecenie" całości po to aby tylko zaliczyć będzie bardzo męczące. Lepiej wtedy chyba wykupić wycieczkę objazdową autokarem. Na początek polecałbym okolice Trogiru. Trogir jest piękny, blisko jest do Splitu, Sibenika, parku Krka. Jeśli po drodze przystaniesz na Plitvickich Jeziorach, to jak na pierwszy raz będzie i tak bardzo dużo.


Dzieki sedecznie za rade,mimo iz jesten raczej mlody (24 lata student) i mialem zamiar nocowac tak troszke gdzie popadnie,raczej na kempingach,to pewnie i tak masz dużo racji.Sprawe bedzie trzeba jeszcze przemyslec!Co do rozkladania na kilka lat,to nie sadze zebym mial mozliwosci,wiec chcialem jak najwiecej zobaczyc za jednym razem.Nie naleze raczej do ludzi,ktorzy lubia dwa tygodnie sie smazyc na plazy wiec,ciagle czekam na rady co do mojego planu.Moze liczbe "postojow ograniczyc do 2-3 ;) ale jednak.
Dziekuje
Pozdrawiam
PS.A miejsca przez Ciebie wymienione juz wpisuje na liste :)
PS.2 A tak swoja droga,to ile lat by trzeba zeby zobaczyc choc najpiekniejsze miejsca w Chorwacji?? ;))
Tygrys
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 254
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tygrys » 15.08.2005 22:53

jednego nie bardzo rozumiem bo juz w niejednym poscie spotkałem sie ze ktos podaje cene piwa w sklepie/markecie z kaucją za butelki i ze kaucja jest spora, to czy nie ma u nich piwa w puszkach czy co?
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 15.08.2005 22:57

Tygrys napisał(a):jednego nie bardzo rozumiem bo juz w niejednym poscie spotkałem sie ze ktos podaje cene piwa w sklepie/markecie z kaucją za butelki i ze kaucja jest spora, to czy nie ma u nich piwa w puszkach czy co?

Są piwa w puszkach.


Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.08.2005 00:19

Tygrys napisał(a):jednego nie bardzo rozumiem bo juz w niejednym poscie spotkałem sie ze ktos podaje cene piwa w sklepie/markecie z kaucją za butelki i ze kaucja jest spora, to czy nie ma u nich piwa w puszkach czy co?


Są piwa w puszkach tylko ich cena jest wtedy podobna jak za butelkowe z kaucją,
a więc trzeba kupić 1-2 piwa, butelek nie wyrzucać i mieć je na
wymianę (u nas kaucja 25-30 gr. w Cro 2 kuny tj. ok. 1/2 piwa w butelce)
Wysoka cena kaucji jest po to by nie wyrzucać pustych butelek
( i kun) :wink: w krzaki lub do Adriatyku.
pozdrawiam
Tygrys
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 254
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tygrys » 16.08.2005 00:44

Dziekuje za wyczerpującą odpowiedz, teraz rozumiem. sprawa dla mnie bardzo istotna bo jak srednio licze to razem z zona ok hektolitra wypije tego "napoju" przez urlop:) a co do niezasmiecania to dobry patent,:) powinny byc wprowadzone takie ceny za butelki i w polsce
tomtot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 151
Dołączył(a): 27.03.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomtot » 16.08.2005 12:03

Dzięki za fajny opis. ja byłem dwa lata temu blisko bo w seget vranjica i wygląda to tak jak opisałeś. My jeździliśmy na plażę koło hotelu medena głównie ze względu na dzieci.

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wróciłem i mogę pomóc :)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone