Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wodospady koło Mostaru?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Przemolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 18.07.2004
Wodospady koło Mostaru?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Przemolo » 06.09.2006 00:04

Jak się nazywają wodospady koło Mostaru lub Medugorie i jak tam tafić?
Jak w ogóle wyglądają - czy to dziki teren czy coś w rodzaju Plitvic?
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 06.09.2006 00:56

Przemolo napisał(a):Jak się nazywają wodospady koło Mostaru lub Medugorie i jak tam tafić?
Jak w ogóle wyglądają - czy to dziki teren czy coś w rodzaju Plitvic?


Są to Wodospady Kravica niedaleko Medugorje. Innymi słowy mówiąc, niedaleko do chorwackiej granicy. Teren jest w miarę zagospodarowany, choć do Plitvic jeszcze mu brakuje. A w zasadzie nie brakuje niczego i do piekła niech idzie ten, co spróbuje cokolwiek tam jeszcze zrobić. Biada bo osobiście do niego przyjadę! :twisted: :D :oops:

Dla mnie teren piękniejszy od Plitvic. Na pewien sposób dziko, choć jest parking dla autobusów, a tuż przy jeziorku (w którym można się kąpać) 2 knajpki. Przez jeziorko można przejść kładką.

Auto można zostawić na parkingu dla autobusów, lub też podjechać 1-2 km bliżej, z tym, że pod koniec robi sie niebezpiecznie ze względu na małą szrokość zjazdu i ogromnego urwiska. No cóż... Dla przygody wszystko!

Dojazd jest utrudniony ze względu na brak znaków informacyjnych. Czy to jadąć od strony Mostaru, czy Metkovica, należy przejechać przez most na rzece w Capljinie i dalej kierować się prosto do przystanku autobusowego i dalej na Medugorje (jest znak). Capljine jest dość długim miasteczkiem, więc nie należy rezygnować. W pewnym miejscu dojezdza się rozjazdu na Ljubuski i na Medugorje. Kto jedzie do świetego miejsca kręci na święte miejsce, kto jedzie nad wodospad (a wielu nie jedzie, bo go nie zna) ten kręci właśnie na Ljubuski. Uwaga. Znak (przynajmniej miesiąc temu ) był zupełnie zasłonięty przydrożnym krzakiem. Sam nawet dwa razy się wracałem bo go nie widzialem. Jadąc w kierunku Ljubusek po prawej stronie będziemy mieli drewniany (jedyny!) znak informacyjny od Kravica. Wtedy skręcamy z głównej drogi w lewo i jedziemy jeszcze z 5 prostą, asfaltową drogą. Następnie widzimy parking dla większych samochodów. Przy parkingu znajduje się kiosk (budyneczek) z którego wybiegnie pani wymachując, zeby jechać dalej do saego końca (jeśli jesteśmy osobowym autem). To wszystko! Miłych wrażen. Naprawde bomba!

I teraz ostatnia rzecz.

Czy aby na pewno chcesz zdjęcie? Naprawdę nie chcę odbierać Ci tej przyjemności :wink: :D

Pozdrawiam!
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 06.09.2006 07:30

Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 06.09.2006 10:36

Kir napisał(a):https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=10592&start=1



I wszystko jasne ze zdjęciami :lool:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 06.09.2006 13:03

jak nie znaleźliście to tu jest więcej:

forum/viewtopic.php?t=10592&start=14
Przemolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Przemolo » 06.09.2006 18:27

Kir napisał(a):jak nie znaleźliście to tu jest więcej:

forum/viewtopic.php?t=10592&start=14



Super opis...
Mam tylko pytanie - jak duży jest to obszar? czy coś porównywalnego do Plivic czy raczej coś małego do zgrubnego zwiedzenia w ciągu godziny-dwóch?
Czy za wstęp się coś płaci?
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 06.09.2006 19:08

Przemolo napisał(a):
Kir napisał(a):jak nie znaleźliście to tu jest więcej:

forum/viewtopic.php?t=10592&start=14



Super opis...
Mam tylko pytanie - jak duży jest to obszar? czy coś porównywalnego do Plivic czy raczej coś małego do zgrubnego zwiedzenia w ciągu godziny-dwóch?
Czy za wstęp się coś płaci?


Witaj! Wstęp jest bezpłatny. Na fotkach Kir'a widać praktycznie wszystko co można tam zobaczyć. Wieczorem wkleję zdjęcie panoramiczne, będziesz mogł porównać skalę wielkości. Plitvice są znacznie większe. Kravica fajniejsze :D

------------------------
Co do zdjęc Kir, to chodziło mi o to, że nie chciałem Koledze zbytnio odbierać tego, czego można tam się spodziewać :wink:

Pozdrówka z pracy :roll:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 06.09.2006 19:10

Obszar nie jest wielki, zwiedzanie to raczej polega na kąpaniu się w rzece pod wodospadami. Mozna pójść wzdłuż rzeki, jest śceżka miejscami zarośnięta - ale raczej wodoki takie sobie - rozlewiska, zalane drzewa w kanionie, po kwadransie sie nudzi. A przejście trasy która opisałem zajmie godzinę, choć jak się zapatrzysz - nawet dwie.
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 06.09.2006 19:13

Janqes napisał(a):Co do zdjęc Kir, to chodziło mi o to, że nie chciałem Koledze zbytnio odbierać tego, czego można tam się spodziewać :wink:
Pozdrówka z pracy :roll:


Ja rozumiem, ale chciałem mu oszczędzić rozczarowania jakie przeżyłem w Krka. Bulisz, wchodzisz, jedziesz autobusem, z okna widzisz "Wow" a potem się okazuje że jest tak se, tylko jeden wodospad jest duży a tak w ogóle to w lecie jest mało wody i wszystko wygląda nijako.

W końcu tam się kawałek jedzie. I jeszcze Zieloną Kartę trzeba mieć. Więc niech wie że warto. I tak nic nie odbierze człowiekowi tego odczucia kiedy ścian wody spada mu przed twarzą i ma się wrażenie ze oddycha się wodą

Jak się gniewasz to: Sorry - that's all I can say
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 06.09.2006 20:37

Kir napisał(a):
Jak się gniewasz to: Sorry - that's all I can say


Nikt się nie gniewa, nawet mi to na myśl nie przyszło :D

Nawet jeśli Kravica obszarowo to ułamek Plitvic, to i tak warto tam podjechać. Zwłaszcza jeśli się jest w okolicy przejazdem, czy też w drodze do Medugorje/Mostaru.
Myśle, że wielkość (powierzchniowo) atrakcji nie ma znaczenia. Tak jak powiedziałeś - kropelki wody w nozdrzach - to wystarczający argument.
Nie zauważyłem, żeby w okresie letnim było mniej wody. Ale być może...

Czy jechać np. 200 km w jedną stronę, żeby zobaczyć tylko Kravica? Tego to nie wiem...

Zielona karta - owszem. Obecnie płaci się za nią symboliczne kwoty w ubezpieczalniach. Też zależy od konkretnego państwa.

Pozdrawiam!
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 06.09.2006 20:55

Janqes napisał(a):Nie zauważyłem, żeby w okresie letnim było mniej wody. Ale być może...


Pisałem to o Krka. Tam w lecie czasem naprawdę jest mało wody.

Janqes napisał(a):Czy jechać np. 200 km w jedną stronę, żeby zobaczyć tylko Kravica? Tego to nie wiem...


Też nie wiem, Uważam ze warto zwłaszcza że obok jest Mostar, tureckie miasteczka, tak inne od naszych.

Janqes napisał(a):Zielona karta - owszem. Obecnie płaci się za nią symboliczne kwoty w ubezpieczalniach. Też zależy od konkretnego państwa.


Raczej ubezpieczyciela - chyba ze piszesz o kupowaniu na przejściu.
Jeżeli ZK nie ma w pakiecie to czasem trzeba wydać ok 150plz za rok a nie wiem czy sprzedają na miesiące. Zawsze można to potraktować jak bilet wstępu ;-)

Janqes napisał(a):Pozdrawiam!


ukłony
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 07.09.2006 11:15

Obiecana fotka.


Obrazek
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 07.09.2006 11:43

To bardzo fajne miejsce, zażywałam kąpieli, a jakże
w drodze do Mostaru bardzo fajna miejscówka żeby się schłodzić :wink:
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 08.09.2006 13:56

A jest gdzies moze w necie mapka Bośni i dokładnie jak to wygląda z tym dojazdem?
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 11.09.2006 09:09

We wsi Studenci jest już nie tylko mały pokrzywiony drogowskaz, ale po prawej stronie elegancka tablica wykonana z grubych bali drzewa, z zamieszczoną fotką. A potem już dojazd łatwiutki.
Byłam, się zachwyciłam. Żołnierze z misji pokojowej (w czasie wycieczki)oblegli wodospady w takim stopniu, że nie dało się zrobić fotki bez munduru :-D
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone