Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wino Chorwackie !!!

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005
Wino Chorwackie !!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 29.01.2007 18:05

Proponuje w tym temacie zbierać wspólnie inf. na temat win chorwackich ,ale nie tylko.Zapewne wielu bywalców naszego FORUM może się podzielić wrażeniami po licznych degustacjach w CRO ,ale i poza jej granicami :D :D :D .

Jakie wina polecacie?
Co ciekawego wiecie o nich i regionach z których pochodzą?
Kultura wina.
Może uda nam się wspólnie napisać przewodnik winny :idea:

WINO TO TEMAT RZEKA !!!

ZAPRASZAM i POZDRAWIAM WSZYSTKICH ,którym ten temat nie jest obcy :wink: :wink:
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 29.01.2007 19:25

Pierwszy raz, gdy byłem w Chorwacji, chorwackie tanie winko nawet mi smakowało. Po drodze do Chorwacji zatrzymaliśmy się w Burgenlandzie w Austrii. Do kolacji zamówiliśmy bardzo dobre winko z regionu. Czasami w Makro kupuję wino Servus (ok 20 zł), czerwone i białe, bardzo dobre tanie wina z tego regionu.
Potem raczyłem się winami kalifornijskimi, najlepsze chyba Gallo. Najfajniejsze niedrogie wino polecono mi w makro, jest to hiszpańskie wino Rioja, o nazwie Paternina. Bardzo fajne czerwone wino. Polecam.
No i niestety, przy kolejnym wypadzie do Cro, tanie chorwackie wina natychmiast przestały cieszyć :-) a Korculansko i chyba jakiś Peljesac skończyły, co tu dużo gadać, w zlewie.
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 29.01.2007 22:28

najbolji je prošek :lol:
Šteta da ne mogu da kupim ga u Poljskoj; napila bih se večeras :D

Pa dobro, nema problema - sada informacije :D

U Dalmaciji Prošek predstavlja vrstu slatkog vina, napravljenog od suhih grožđica. Najpoznatiji je Šibenski prošek.
Ne smije se miješati s talijanskim prošekom, što je označava vrstu grožđa i pjenušac koji se radi iz njega.

PROŠEK - DIOKLECIJAN - tradicionalno je dalmatinsko prirodno desertno vino, rađeno od prosušenog grožđa najpoznatijih sorti. Prošek Dioklecijan pije se u svakoj prilici, a najbolje prija uz slatka jela i kolače. Od davnina je u Dalmaciji običaj da se kao sredstvo za jačanje, natašte popije žumanjak svježeg jaja dobro istučen sa šećerom, a zatim se nadolije pola čaše Prošeka Dioklecijan. Legenda kaže kako je još rimski car Dioklecijan s užitkom pio Prošek kada je 303. godine napustio prijestolje i nastanio se u svojoj palači u Splitu. Prošek Dioklecijan karakteriziraju optimalna svojstva najboljih specijalnih vina zbog kojih se ovo plemenito i ugodno piće neobično cijeni.

Više mozete da prečitate takodjer ovdje:
http://www.slobodnadalmacija.hr/20050112/feljton01.asp

pozdrav:)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 30.01.2007 01:01

Wiana Chorwackie sa bardzo ciekawi temat...
jest ich wiele rodzajow i...smakow...
W Cro mozecie znalesc wyna nadmorske delikatne...(Istria)...
Wina mocne w zawartosci masi suchej ...... sile w smaku ktore czuc w calej gebie bardzo wytrawne....z wysp Dalmacji i poudniowej Dalmacji...
Sa super wina ktore nigdi ie sprobujemy bo sa produkcje male (od 2-3 tiseci litrow do 20 tisieci litrow) i sprzedane do przodu kilka lat...z Pelješaca i Korculi.....
Sa tez wyna z polnoscnej chorwacji kwasnawe, biale i czerwone tez smaczne (z Erdutu, okolic Vukovara i Zagorja)
Jednak wszistke wyna ( te w butlach 0,7) Chorwacke maja jedna wspolna ceche ...sa za drogie jak w sklepie tak i jak najbardziej w restauracijach...
malo tego w restauracjach mozna trafic na niedobre droge wyno. Czensto Nie jest winien producent ale wlasciciel knajpi ktory nie potrafi przechowiwac wyno ktore jest zywim stworem, a nie coca cola lub woda mineralna.....
Teras choc jestem "patriota" ktory czensto z pulek wybiera chorwacke towari, kupuje wina z Hercegowini tez chorwaci produkuja, Žilavka i Blatina. Wina Macedonske dobre i w normalnich cenach, Vranac, Tga za jug......
Do tego ser Liwanski cena do 70kun za kg
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 30.01.2007 01:26

Uważam ,że chorwackie wina inaczej smakują tam.Zaprawione słońcem,zapachem Adriatyku,naszym wolnym czasem.
Dobre jest Korczulańskie,czy z Pelejsaca ...nie warto wylewać do zlewu.
Warto zabrać .........z powrotem do cro.
Czy są to tanie wina?Kwestia smaku. :wink:
Pewnie gdyby nam podali to samo wino za dziesięciokrotną jego cenę mówilibyśmy ,że piliśmy doskonałe wino.
Ale myślę ,że są to dobre wina.Chorwackie wina są wogóle dobre.Oczywiście za te lepsze zapłacimy i powyżej 200 kun.Ale powinniśmy kupować wino droższe jako pierwsze. :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.01.2007 01:50

Obiecałem autorowi wątku, że jak coś znajdę to zamieszczę :D

Winna Dalmacja

Każdego lata setki tysięcy polskich turystów wyruszają na południe w kierunku skalistych plaż Dalmacji. Na miejscu, wpatrzeni w morze, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że tuż za plecami mają jeden z najstarszych winiarskich regionów Europy.
Wino w Dalmacji pojawiło się wraz z Grekami, którzy zakładali tu swoje osady już w V wieku p.n.e. W I wieku p.n.e. tereny te opanowali Rzymianie i utrwalili greckie tradycje, a one przetrwały późniejsze burzliwe dzieje regionu. Dopiero epidemia filoksery przywleczonego z Ameryki pasożyta winorośli, który pod koniec XIX wieku zdewastował europejskie winnice zagroziła dalszemu istnieniu dalmackiego winiarstwa. Tysiące plantatorów zostało zmuszonych do opuszczenia zrujnowanych, wymarłych winnic i udania się w poszukiwaniu chleba (i wina) za ocean.
Na szczęście, dzięki wysiłkom wielu ludzi, w pierwszej połowie XX wieku udało się odbudować dalmackie winiarstwo, a także ocalić przed zapomnieniem i zniknięciem lokalne odmiany winorośli. Niestety, kilkadziesiąt lat gospodarki socjalistycznej, gdy głównym celem stała się ilość wina, a nie jego jakość, zadało duże szkody. Załamała się tradycja, przerwano pokoleniową ciągłość starych rodów winiarskich. Do tego wojna z początku lat 90. XX wieku po raz kolejny wyludniła wsie i winnice. Na szczęście dziś, tak jak cała Chorwacja, również i winiarstwo dalmackie odradza się ze zniszczeń.

Podstawowe rodzaje win chorwackich
Wina chorwackie dzielą się na trzy podstawowe grupy. Proste wino stołowe to stolno vino, wino jakościowe kvalitetno vino, a wino najwyższej klasy (przynajmniej w teorii) vrhunsko vino. Kvalitetno vino często jest sprzedawane w litrowej butelce zamkniętej kapslem. Nie musi to jednak oznaczać niższej jakości wina. Nazw bijelo, crveno i sladko nie trzeba tłumaczyć, vino suho to oczywiście wino wytrawne. Kasna berba oznacza wino z późno zbieranych gron, na ogół mniej wytrawne, czasem nawet dość słodkie. Prošek to bardzo popularny w Chorwacji rodzaj co najmniej półsłodkiego, często słodkiego wina z podsuszanych winogron.
W centralnej Chorwacji dominują białe wina uzyskiwane głównie ze szczepów welschriesling (znany jest w krajach byłej Jugosławii jako graševina), pinot blanc, riesling, sauvignon blanc, które występują i w innych krajach Europy. Na półwyspie Istria położonym na północ od Dalmacji, poza lokalną malvaziją, przeważają bordoskie szczepy cabernet sauvignon i merlot oraz włoskie refosco (tutaj znane jako teran). Dalmacja natomiast jest krainą win wytwarzanych z lokalnych, niewystępujących gdzie indziej (z niewielkimi wyjątkami) odmian winorośli. Najważniejszymi szczepami wśród dających białe wina są pošip (być może spokrewniony z węgierskim furmintem), bogdanusa, grk, vugava i marastina (znana też jako rukatač). Białe wina stanowią jednak jedynie 30% całej dalmackiej produkcji, królują tutaj wina czerwone, wytwarzane głównie z dwóch odmian winorośli, plavac mali i babić.
Kuchnia Dalmacji jest prosta, opiera się na surowcach lokalnych, jej podstawą są grillowane mięsa, ryby i owoce morza. Lokalne wina stanowią doskonałe uzupełnienie posiłku i choć powszechnie dostępne są chorwackie i słoweńskie piwa, warto zrezygnować z kufla i chwycić kieliszki to przecież wino towarzyszyło już starożytnym Grekom jedzącym niemal identyczne dania, to właśnie wino łączy się tu z jedzeniem w harmonijną całość.

Split i okolice
Split, najważniejsze miasto środkowej Dalmacji, powstał na przełomie III i IV wieku n.e., gdy rzymski cesarz Dioklecjan postanowił wybudować swą letnią rezydencję w miejscu niewielkiej osady Aspalathos. Pałac Dioklecjana, w dużej części dobrze zachowany, obejmuje większą część splickiej starówki i jest dziś wielką atrakcją turystyczną. Otoczony imponującymi murami, wielokrotnie przebudowywany, mieści dziś między innymi katedrę Sv. Dujama z ciekawym skarbcem i wysoką, sześćdziesięciometrową dzwonnicą, ze szczytu której roztacza się przepiękny widok na miasto i jego okolice. Na zachód od Splitu, w miejscowości Kaštel Stari, swą główną siedzibę ma Dalmacijavino, duża firma produkująca szeroką gamę godnych polecenia win z różnych regionów Dalmacji, począwszy od prostych, smacznych win stołowych, a skończywszy na ambitnym Faros Barrique z wyspy Hvar.
Około 20 km na zachód od Splitu leży miasteczko Trogir, którego najstarsza, niezwykle malownicza część znajduje się na niedużej wysepce położonej w wąskim przesmyku między stałym lądem a mającą kilkanaście kilometrów długości wyspą Čiovo. Labirynt wąskich uliczek każdego wieczora wypełnia się tłumem turystów szukających miejsca na zjedzenie wieczornego posiłku. Do bardziej popularnych restauracji ustawiają się kolejki, ale i mniej oblegane lokale oferują dobry wybór potraw kuchni dalmackiej i włoskiej. W restauracjach warto zaryzykować i popróbować win domowych, czasem bowiem za niewielką cenę można dostać dzbanek naprawdę świetnego trunku, który znakomicie dopełni posiłek.
Na południe od Splitu znajdują się najciekawsze regiony winiarskie Dalmacji. O wyspach Hvar i Korčula oraz półwyspie Pelješac napiszemy osobno. Poza nimi warto wymienić wyspę Brač ze świetną firmą Vina Baković oraz region Biokovo, którego winnice znajdują się na zboczach góry Sv. Jure, wznoszącej się na wysokość 1762 m ponad znaną nadmorską miejscowością Makarska, wreszcie region położony w głębi lądu w okolicach miejscowości Imotski. Do najlepszych producentów regionu Biokovo należą Vina Opačak z Makarskiej, Vina Grabovac z Proložaca i Vina Matković z Grubine.

Hvar
Wyspa Hvar swą nazwę zawdzięcza Grekom, którzy zbudowali na niej latarnię morską (gr. Pharos). Długa na ponad 70 km, w swej wschodniej części wąska na 3 - 4 km, górzysta, z trudno dostępnymi brzegami zwłaszcza po stronie południowej, przyciąga turystów głównie na swój kraniec zachodni, gdzie znajdują się miasteczka Jelsa, Vrboska, Stari Grad i Hvar. Każde z nich jest inne, ale wszystkie są bardzo malownicze, warte kilkugodzinnego spaceru. Na Hvar prowadzi kilka linii promowych, m. in. ze Splitu do Stari Gradu (rejs trwa dwie godziny, przy czym ta trasa pozwala ominąć niezwykle zatłoczoną szosę nadmorską) lub z Drvenika do Sućuraja, położonego na wschodnim krańcu wyspy (rejs trwa pół godziny, promy pływają co 2 - 3 godziny).
Wyspa Hvar słynie z lawendy, rozmarynu i miodu. Można je kupić na każdym kroku. Zresztą zapach lawendy porastającej zbocza wzgórz czuć niemal wszędzie, ale najważniejsze na Hvarze jest wino. Biała bogdanuša z okolic Vrboski i świetny plavac mali z południowego wybrzeża należą do najlepszych win Dalmacji. Do najbardziej znanych producentów na Hvarze należy Zlatan Plenković, którego firma Zlatan Otok mieści się w miasteczku Sv. Nedelja (trudno tam dojechać, a jedyna asfaltowa droga prowadzi przez stary, niski wysokość 220 cm ciemny tunel). Świetne wino Ivan Dolac (to nie imię i nazwisko, ale nazwa wioski i położonej w jej sąsiedztwie słynnej winnicy) robi spółdzielnia PZ Svirče.

Półwysep Pelješac i Korčula
Położony na północny zachód od Dubrownika półwysep Pelješac jest jednym z najpiękniejszych miejsc Dalmacji. Długi na ponad 80 km, stosunkowo wąski, ale bardzo górzysty (najwyższy szczyt, Sveti Ilija, wznosi się na wysokość 961 m w miejscu, w którym półwysep ma około 5 km szerokości). Jest ulubionym miejscem wakacji turystów z wielu krajów. Silne wiatry wiejące wzdłuż cieśniny dzielącej Pelješac i Korčulę przyciągają rzesze miłośników windsurfingu, liczne hodowle ostryg i omułków w zatoce między półwyspem a stałym lądem wabią miłośników owoców morza, a legendarne winnice Dingač i Postup rodzą najlepsze w Dalmacji grona plavac mali. To właśnie na Pelješacu w miejscowości Trstenik pochodzący z Dalmacji kalifornijski enolog, Miljenko Grgić, założył swoją chorwacką firmę Grgić Vina. Innymi znanymi i godnymi polecenia producentami win na półwyspie są Vinarija Dingač i Vinarija Madirazza (obie mają siedzibę w Potomje), spółdzielnia Postup Donja Banda oraz Vinarija Bartulović z miejscowości Prizdrina, produkująca świetne, choć może niezbyt typowe wina z gron plavac mali i białej odmiany rukatač.
O ile Pelješac słynie z plavaca, o tyle położona na południowy zachód od półwyspu wyspa Korčula jest znana głównie z produkcji win białych, wytrawnych i deserowych, z odmian grk, pošip i rukatač (na przykład firmy Vinarija Smokvica). Ale nie tylko dla wina warto się wybrać na wyspę. Świetnie zachowane piękne zabytkowe miasteczko Korčula jest położone kilkanaście minut promem od znajdującego się na półwyspie Orebića. Bardzo atrakcyjne są też małe plaże leżące w licznych zatoczkach w pobliżu miasteczka Vela Luka znajdującego się na zachodnim krańcu wyspy, docierają tam też promy ze Splitu i z Hvaru.

Przyszłość
Mówi się, że swoje najlepsze wina Chorwaci wypijają sami, więc niewiele ich trafia na stoły konsumentów w innych krajach. Wspaniałe warunki naturalne i bogactwo rdzennych odmian winorośli wcześniej czy później przyciągną jednak miłośników wina z całego świata, a także kapitał potrzebny do rozwoju chorwackiego winiarstwa. Dziś na uboczu, ale już niedługo Chorwacja może się stać czarnym koniem winiarskiej Europy.
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 30.01.2007 12:16

Kupowałem różne wina w Cro, piłem je oczywiście też, do prostego dania lubimy z żoną proste świeze winka, ale do wystawnej kolacji tylko winka powyzej 100 kun. Mam przywiezione np. Postup, z rocznika 1998, wyśmienite. Pierwsze odczucie do smród stajni, ale póżniej wspaniały aromat, wino, które piłem z kolegą smakoszem i znawcą win, był bardzo zadowolony. Ostatnio przywiozłem Dingać, Postup oczywiście, Plavać,... wszystkie w cenie od 100 kun. Wielka szkoda, że takich win nie mogę dostać w W-wie, chociaż cena ok 50/60 zł to lekka przesada, ale ja, dla smaku Cro, kupiłbym i za tę kasę. Ten smak, to trochę wspaniałego urlopu, wypoczynku i wiele wspomnień.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.01.2007 14:54

Ja tam na winiaczach się nie znam , ale potwierdzam za przedmówcą , że najlepiej smakuje winko chorwackie tam , w Chorwacji , wieczorkiem na tarasie albo nad morzem , pod rozgwieżdżonym niebem. Inna sprawa , że wielu jest znawców tego typu , że jak się im naleje sikacza i powie , że to Baron de Żyrandol to będą potwierdzać i się zachwycać... :D :D
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.01.2007 14:58

a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 30.01.2007 15:03

Sławomir Wocial napisał(a): (...) że to Baron de Żyrandol (...)

Ten Baron to zalatuje bardziej francusczyzną.
Takie ... "ą" i "ę" w temacie winnym :lool: :oczko_usmiech: :lool:
Angie
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 100
Dołączył(a): 02.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Angie » 30.01.2007 15:03

Podobny temat poruszałam już tutaj :
https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=13705&highlight=
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.01.2007 15:07

Piłem tylko Korculansko z buteleczki albo 0,25 albo 0,33 (jakieś takie małe było ;)) więc porównania nie mam, ale to, które piłem było lekkie, miało delikatny aromat (ująłbym, że pachnie winogronami nagrzanymi słońcem) :). Nie było cierpkie :) półwytrawne.

Podsumowując: smakowało mi :)
Angie
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 100
Dołączył(a): 02.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Angie » 30.01.2007 15:11

Mam sporo materiałów z informacjami o chorwackim winku, głównie z rejonu Peljesac, ale tylko po angielsku. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, podeślę na maila.

Na stronie www.chorwacja.hr można też ściągnąć na komputer folder z informacjami o winie. Niestety nie przysyłają tego do domu w formie papierowej :( Mimo, że za namową ludzi z forum, próbowałam już dwa razy zamawiać właśnie taki folder. Szkoda.
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 30.01.2007 16:48

Angie napisał(a):Mam sporo materiałów z informacjami o chorwackim winku, głównie z rejonu Peljesac, ale tylko po angielsku. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, podeślę na maila.

Na stronie www.chorwacja.hr można też ściągnąć na komputer folder z informacjami o winie. Niestety nie przysyłają tego do domu w formie papierowej :( Mimo, że za namową ludzi z forum, próbowałam już dwa razy zamawiać właśnie taki folder. Szkoda.


Bardzo proszę o materiały adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl :D
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 30.01.2007 23:34

Kilka "winnych " informacji

http://www.vinorama.pl/index1.php
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wino Chorwackie !!!
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone