Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

winieta i patent

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009
winieta i patent

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 01.06.2010 22:03

Jak co roku przypominam milym pontonowiczom że wszystko z silnikiem od 3,00 m włącznie musi miec winietę. Ponadto pływanie z silnikami wymaga patentu co najmniej stenika motorowodnego. Polskie patenty sa w pelni honorowane i wzory znane w Chorwacji dla policji i w Lucka Kapitania.
Zalecam zastosowanie się do uwagi bo w roku 2008 kosztowało mnie to 3000 kuna i stracony dzień na pogawedce w kapitanacie w Dubrowniku , nie mówiac o watpliwej przyjemności kontaktu z brysiami z PLICIJA na wodzie.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 02.06.2010 09:24

MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 02.06.2010 10:49

waszka napisał(a):Jak co roku przypominam milym pontonowiczom że wszystko z silnikiem od 3,00 m włącznie musi miec winietę. Ponadto pływanie z silnikami wymaga patentu co najmniej stenika motorowodnego.
[...]
Zalecam zastosowanie się do uwagi bo w roku 2008 kosztowało mnie to 3000 kuna i stracony dzień...


Czy ten mandat był za brak winiety, czy za brak patentu? Czy Twój ponton był dłuższy od 3m?
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 02.06.2010 21:34

MorskiPas napisał(a):
waszka napisał(a):Jak co roku przypominam milym pontonowiczom że wszystko z silnikiem od 3,00 m włącznie musi miec winietę. Ponadto pływanie z silnikami wymaga patentu co najmniej stenika motorowodnego.
[...]
Zalecam zastosowanie się do uwagi bo w roku 2008 kosztowało mnie to 3000 kuna i stracony dzień...


Czy ten mandat był za brak winiety, czy za brak pateuzyskanychntu? Czy Twój ponton był dłuższy od 3m?


Mandat był za brak winiety.Ponton to honda 32 ie /320 cm/ z silnkiem tohatsu 6 KM. W roku nastepnym badałem sprawę patentów aby uniknąć innych problemów . Z uzyskanych informacji wynika że wszystko co ma silnik musi być prowadzone przez skipper z uprawnieniami .W Polsce przy niższych mocach patent nie jest wymagany.Ponadto przy sprzedaży winiety wymagają okazania
świadectw kompetencji /patentu/ .Zwracam uwage że przepisy chorwackie nie
posługują sie mocami silników czy długością lecz tzw tonażem GT lub odległoscia od brzegu. Dla jasności proszę poczytać broszurę pt "information for boaters "-chyba dostępna na www.croatia.pl lub w Osrodku turystyki Chorwacji w Warszawie.
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 02.06.2010 21:58

waszka napisał(a):
MorskiPas napisał(a):
waszka napisał(a):Jak co roku przypominam milym pontonowiczom że wszystko z silnikiem od 3,00 m włącznie musi miec winietę. Ponadto pływanie z silnikami wymaga patentu co najmniej stenika motorowodnego.
[...]
Zalecam zastosowanie się do uwagi bo w roku 2008 kosztowało mnie to 3000 kuna i stracony dzień...


Czy ten mandat był za brak winiety, czy za brak pateuzyskanychntu? Czy Twój ponton był dłuższy od 3m?


Mandat był za brak winiety.Ponton to honda 32 ie /320 cm/ z silnkiem tohatsu 6 KM. W roku nastepnym badałem sprawę patentów aby uniknąć innych problemów . Z uzyskanych informacji wynika że wszystko co ma silnik musi być prowadzone przez skipper z uprawnieniami .W Polsce przy niższych mocach patent nie jest wymagany.Ponadto przy sprzedaży winiety wymagają okazania
świadectw kompetencji /patentu/ .Zwracam uwage że przepisy chorwackie nie
posługują sie mocami silników czy długością lecz tzw tonażem GT lub odległoscia od brzegu. Dla jasności proszę poczytać broszurę pt "information for boaters "-chyba dostępna http://www.htz.hr/English/Multimedija/Brosure.aspx na lub w Osrodku turystyki Chorwacji w Warszawie.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 02.06.2010 22:33

waszka napisał(a):Mandat był za brak winiety.Ponton to honda 32 ie /320 cm/ z silnkiem tohatsu 6 KM.


Dzięki za odpowiedź. Wiem, że w Chorwacji, inaczej niż w Polsce, trzeba mieć mieć patent na wszystko co ma nawet najmniejszy silnik (elektryczny też).

Pytałem, bo przepisy sobie, a praktyka do tej pory była taka, że kontrole dotyczyły tylko winiet, a na patenty przy małych motorach przymykali oko (z wyjątkiem procedury zakupu winiety). Małe łódki (do 5KM) też wypożyczali bez pytania o patent. Myślałem, że przykręcili śrubę, ale chyba jest jak było.

pozdrav K
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 02.06.2010 22:51

MorskiPas napisał(a):
waszka napisał(a):Mandat był za brak winiety.Ponton to honda 32 ie /320 cm/ z silnkiem tohatsu 6 KM.


Dzięki za odpowiedź. Wiem, że w Chorwacji, inaczej niż w Polsce, trzeba mieć mieć patent na wszystko co ma nawet najmniejszy silnik (elektryczny też).

Pytałem, bo przepisy sobie, a praktyka do tej pory była taka, że kontrole dotyczyły tylko winiet, a na patenty przy małych motorach przymykali oko (z wyjątkiem procedury zakupu winiety). Małe łódki (do 5KM) też wypożyczali bez pytania o patent. Myślałem, że przykręcili śrubę, ale chyba jest jak było.

pozdrav K



Srubę przykręcili bo w sierpniu ubiegłego roku koło wyspy sipan i lopud byłem dwa razy kontrolowany przez POLICIJA . Sprawdzili : winieta , lista załogi ,patent , przesluchali gdzie jestem zameldowany - na jakim campingu - zanotowali i popłyneli .Dwa dni póżniej powtórka z rozrywki. Chorwacja jest wspaniała ale dalej to państwo policyjne , ale może i dobrze bo bezpiecznie.
Ponadto zwracam uwagę że w przypadku braku patentu kolizja czy wypadek to okoliczność obciążająca - podobnie jak brak prawa jazdy w Polsce.
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 02.06.2010 23:59

waszka napisał(a):
MorskiPas napisał(a):
waszka napisał(a):Mandat był za brak winiety.Ponton to honda 32 ie /320 cm/ z silnkiem tohatsu 6 KM.


Dzięki za odpowiedź. Wiem, że w Chorwacji, inaczej niż w Polsce, trzeba mieć mieć patent na wszystko co ma nawet najmniejszy silnik (elektryczny też).

Pytałem, bo przepisy sobie, a praktyka do tej pory była taka, że kontrole dotyczyły tylko winiet, a na patenty przy małych motorach przymykali oko (z wyjątkiem procedury zakupu winiety). Małe łódki (do 5KM) też wypożyczali bez pytania o patent. Myślałem, że przykręcili śrubę, ale chyba jest jak było.

pozdrav K



Srubę przykręcili bo w sierpniu ubiegłego roku koło wyspy sipan i lopud byłem dwa razy kontrolowany przez POLICIJA . Sprawdzili : winieta , lista załogi ,patent , przesluchali gdzie jestem zameldowany - na jakim campingu - zanotowali i popłyneli .Dwa dni póżniej powtórka z rozrywki. Chorwacja jest wspaniała ale dalej to państwo policyjne , ale może i dobrze bo bezpiecznie.
Ponadto zwracam uwagę że w przypadku braku patentu kolizja czy wypadek to okoliczność obciążająca - podobnie jak brak prawa jazdy w Polsce.




W sprawie patentów udajcie się na stronę http://pzmwinw.pl/Informacjeprasowe/inn ... rwacja.pdf
DarekDD
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 17.03.2010
co z tym patentem

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 03.06.2010 08:59

witam wiedzących jak dotąd rozumiałem że silnik poniżej 5KM nie wymaga winiety i patentu ponton 2,8 m teraz piszecie trochę inaczej jak jest naprawdę i gdzie można znależćprzepis
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009
Re: co z tym patentem

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 03.06.2010 09:57

DarekDD napisał(a):witam wiedzących jak dotąd rozumiałem że silnik poniżej 5KM nie wymaga winiety i patentu ponton 2,8 m teraz piszecie trochę inaczej jak jest naprawdę i gdzie można znależćprzepis



Patrz :Broszura pt".Informacje Turystyczne " wydana przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną - można ją zamówić gratis w przedstawicielstwie w Warszawie www.chorwacja .hr .Cytuję przepis :Winietę musi posiadać jednostka pływająca ,której długośc wynosi 3m i wiecęj oraz jednostka o długości poniżej 3m , jeżeli łączna moc jednostek napędowych wynosi 5kW lub więcej /np.skutery wodne/.Winiety nie musi posiadać jednostka napędzana wiosłami bez wzgledu na długość.
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 03.06.2010 10:13

witam,
z doświadczenia o Chorwacji powiem ze każdy kto pływa z silnikiem powinien dla własnego dobra zrobić patent i wykupić winete, z całym szacunkiem dla policji chorwackiej ale tłumaczenie się w obcym języku często bywa bywa mało skuteczne a możne tylko "rozjuszyć lwa", taka jest rzeczywistość i nie warto z tym walczyć.
pozdrawiam.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: co z tym patentem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 03.06.2010 12:38

DarekDD napisał(a):witam wiedzących jak dotąd rozumiałem że silnik poniżej 5KM nie wymaga winiety i patentu ponton 2,8 m teraz piszecie trochę inaczej jak jest naprawdę i gdzie można znależćprzepis


Strona 14 informatora:

Winietę muszą posiadać jednostki
pływające o długości od 3 m wzwyż
oraz jednostki pływające o długości
poniżej 3 m, jeżeli łączna moc
jednostek napędowych wynosi 5 kW
lub więcej.
Tom_Krasu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 13.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tom_Krasu » 03.06.2010 21:54

Witam
No to pięknie nie poczytałem dokładnie rad na forum a ponton z silnikiem już kupiony trzeba będzie sprzedać albo zrobić patent sternika
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004
Re: co z tym patentem

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 03.06.2010 22:09

DarekDD napisał(a):witam wiedzących jak dotąd rozumiałem że silnik poniżej 5KM nie wymaga winiety i patentu ponton 2,8 m teraz piszecie trochę inaczej jak jest naprawdę i gdzie można znależćprzepis


Ponton 2,8m nie wymaga winiety, ale patent trzeba mieć na wszystko co ma silnik.
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 03.06.2010 22:09

Tom_Krasu napisał(a):Witam
No to pięknie nie poczytałem dokładnie rad na forum a ponton z silnikiem już kupiony trzeba będzie sprzedać albo zrobić patent sternika


Bez paniki , nie zwlekaj szukaj w sieci kursu i jak dobrze pójdzie to na sierpień bedzie patent
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone