Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

winieta i patent

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tom_Krasu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 13.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tom_Krasu » 16.06.2010 15:50

Wyjeżdżam na początku sierpnia. Kurs zaczął się wczoraj a kończy w niedzielę w niedziele też jest egzamin, potem pozostaje mi tylko czekać na patent. Mają czas do miesiąca czasu powinno się udać.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.06.2010 15:51

Tom_Krasu napisał(a):. Dodam tylko że ponton i silnik kupiłem przez Allegro i nie mam żadnych dokumentów ani faktur.


Postaraj sie przynajmniej o jakąś umowę kupna - sprzedaży. Jeśli nie masz rejestracji musisz udowodnić Policji że ponton jest twoją własnością.

Pozdrawiam. :lol:

smoki3

Ps. Dowód wpłaty na konto poprzedniego właściciela posiadasz ?
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 16.06.2010 15:56

Tom_Krasu napisał(a):Mają czas do miesiąca czasu powinno się udać.

Oby tak było :oops: - czasami jednak są poślizgi - trzeba monitować sprawę :idea:
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 16.06.2010 19:05

Tom_Krasu napisał(a):Witam
wczoraj byłem na kursie sternika motorowodnego i mówię instruktorowi że mam ponton 3 metry z silnikiem 5 km i że chcę pływać tym w Chorwacji a on mi na to że nie potrzebuję patentu, winiety, ubezpieczeń, rejestracji pontonu. To ja już nic nie rozumiem na forum czytam że na wszystko co ma silnik musisz mieć patent. Dodam tylko że ponton i silnik kupiłem przez Allegro i nie mam żadnych dokumentów ani faktur.



1.patent jest potrzebny na wszystko z silnikiem
2.ponton o długosci 2,99 m + silnik 5KM niepotrzebuje winiety
3.ponton 3,00 i wiecej obojetnie z jakim silnikiem wymaga winiety
4.ubezpieczenie nie potrzebujesz
5.dowód rejestracji pontonu potrzebny przy zakupie winiety.

pan instruktor twierdząc że 3,00 nie porzebuje winiety wprowadza ludzi na minę.
Mnie ta wiedza kosztowało 3000 kuna tj 1800 zł.

Co do zakupu wystarczy że spiszesz umowę kupna sprzedaży z nazwą pontonu i ewentualnie numerami. Z tym udasz się do Polskiego Związku Motorowodnego gdzie nadadzą numer rejestracyjny i wydadzą dowód z opisem pontonu i stosowanego silnika.
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 16.06.2010 21:47

waszka napisał(a):
Tom_Krasu napisał(a):Witam
wczoraj byłem na kursie sternika motorowodnego i mówię instruktorowi że mam ponton 3 metry z silnikiem 5 km i że chcę pływać tym w Chorwacji a on mi na to że nie potrzebuję patentu, winiety, ubezpieczeń, rejestracji pontonu. To ja już nic nie rozumiem na forum czytam że na wszystko co ma silnik musisz mieć patent. Dodam tylko że ponton i silnik kupiłem przez Allegro i nie mam żadnych dokumentów ani faktur.



1.patent jest potrzebny na wszystko z silnikiem
2.ponton o długosci 2,99 m + silnik 5KM niepotrzebuje winiety
3.ponton 3,00 i wiecej obojetnie z jakim silnikiem wymaga winiety
4.ubezpieczenie nie potrzebujesz
5.dowód rejestracji pontonu potrzebny przy zakupie winiety.

pan instruktor twierdząc że 3,00 nie porzebuje winiety wprowadza ludzi na minę.
Mnie ta wiedza kosztowało 3000 kuna tj 1800 zł.

Co do zakupu wystarczy że spiszesz umowę kupna sprzedaży z nazwą pontonu i ewentualnie numerami. Z tym udasz się do Polskiego Związku Motorowodnego gdzie nadadzą numer rejestracyjny i wydadzą dowód z opisem pontonu i stosowanego silnika.



TUTAJ JEST STRONA Z PISMAMI MINISTERSTWA CHORWACJI W SPRAWIE UZNAWANIA POLSKICH PATENTOW:
http://pzmwinw.pl/Informacjeprasowe/inn ... rwacja.pdf
DarekDD
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 17.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 17.06.2010 04:16

Instruktorzy niemają o tym pojęcia mówią o przepisach w Polsce
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 17.06.2010 05:16

allumax napisał(a):witam,czy posiada ktos wiedze nt. uprawnien radiooperatora.



http://gmdss.pl/_cpd,pl/3,5/terminarz_gmdss.html
Termin wydania od chwili egzaminu około 4-6 tygodni.
firmy czarterowe honoruja mail z Anglii z potwierdzeniem zdania egzaminu.
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 18.06.2010 05:21

witam, tak bez zakładania nowego wątku zapytam (tylko z ciekawości),
a jak to jest np. w Grecji ???, tzn potrzeba winetę itd. ???
pozdrawiam.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 18.06.2010 06:58

witam
mam pytanie gdzie kupujecie winiete i ubezpieczenie, właściwie bardziej ubezpieczenie (winieta w kapitanacie, na Hvarze np w Starim Gradzie albo Jelsie chyba kupię?) ale OC dla motorówki 4,2 m z silnikiem 45? z tego co czytam to i winieta i patent i chyba OC. Z tym ostatnim mam kłopot bonie wiem czy szukać tu w Polsce czy w podobnej cenie kupię na miejscu??
No i wkurza mnie to że winieta na rok.... jak kupię teraz od np 10 lipca to pewnie nie skorzystam w przyszłym roku.... :(
pływaliśmy dwa razy z ubezpieczeniem i bez winiety. Tylko wzdłuż brzegu i niedaleko ale po waszych doswiadczeniach.... chyba nie zaryzykuje :)
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 18.06.2010 18:25

Jak powinno wyglądać oflagowanie jednostki Polskiej na wodach Chorwackich :?: Z tego co zauważyłem to sternicy zakładają dwie flagi. Jak to ma wyglądać :?:
-flaga CRO na górze a RP na dole :?:
-flaga CRO większa, RP mniejsza :?:
Gdzie w Polsce kupujecie flagę Chorwacji ??? na allegro są tylko płachty 110X80 cm...
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 18.06.2010 18:35

Pytaj w sklepach żeglarskich.
Ja noszę Cro wyżej, RP pod.
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 20.06.2010 06:38

"Jeśli moc silnika przekracza 15kW to obowiązkowe jest też ubezpieczenie OC (można wykupić na miejscu)." - cytuję z działu FAQ.

- ponton z silnikiem do 20 KM bez ubezpieczenia. Przy zakupie nie "naciągają" jednak na zakup polisy :?:

- kategoria pływalności - terenowiec pisał, że wymagali jej na piśmie. Co robić kiedy ponton czy łódź nie ma już fabrycznych dokumentów :?: W dowodzie rejestracyjnym PZMiNW nie ma jej oznaczenia. Kategorię "C" mam wybitą na tabliczce znamionowej - mam jej zdjęcie zrobić i w kapitanacie pokazać :?: :?: :?:

- "lista załogi dotyczy tylko łodzi i jachtów na których można mieszkać." - a w przypadku pontonu, motorówki jak to wygląda :?: Na forum są skany papierów i widziałem, że wpisuje się osoby które mogą na danej jednostce pływać.

- Na moim pontonie będzie pływał również kumpel (ma patent SSM). Będzie on oczywiście na liście, ale ja jako właściciel wpisany będę za skippera. Czy mając przy sobie komplet papierów i patent może on prowadzić ponton :?: Przecież nie będę za przyzwoitkę robił i pływał ciągle z nim i jego żoną - bez sensu. To samo z "bananem". ja będę holował wszystkich za sobą przez cały urlop a ja ani raz nie zostaną pociągnięty przez sternika który ma papiery :?: - tez bez sensu :wink:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 20.06.2010 08:30

Marshall napisał(a):Gdzie w Polsce kupujecie flagę Chorwacji ??? na allegro są tylko płachty 110X80 cm...


http://www.allegro.pl/item1073527224_ba ... wacja.html :wink:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.06.2010 08:33

Np. w Chorwacji... :wink:
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 20.06.2010 14:21

Marshall napisał(a):Przy zakupie nie "naciągają" jednak na zakup polisy :?:

to pewno zależy od danego "kapitana" (jego układów lub ich brak z pobliskim ubezpieczycielem)

Marshall napisał(a):Kategorię "C" mam wybitą na tabliczce znamionowej - mam jej zdjęcie zrobić i w kapitanacie pokazać :?: :?: :?:

Jeżeli masz ponton znanej marki to najprawdopodobniej nikt się nie zapyta o kategorię pływalności (mnie nie pytali). Lecz chyba nie zaszkodzi zrobić zdjęcia tabliczki znamionowej i mieć ze sobą przy wykupie winiety :idea:

Marshall napisał(a):- "lista załogi dotyczy tylko łodzi i jachtów na których można mieszkać." - a w przypadku pontonu, motorówki jak to wygląda :?: Na forum są skany papierów i widziałem, że wpisuje się osoby które mogą na danej jednostce pływać.

Dokładnie tak - wpisujesz te osoby, które mogą na sprzęcie przebywać/pływać (zabezpieczenie przed "black charter")

Marshall napisał(a):- Na moim pontonie będzie pływał również kumpel (ma patent SSM). Będzie on oczywiście na liście, ale ja jako właściciel wpisany będę za skippera. Czy mając przy sobie komplet papierów i patent może on prowadzić ponton :?: Przecież nie będę za przyzwoitkę robił i pływał ciągle z nim i jego żoną - bez sensu. To samo z "bananem". ja będę holował wszystkich za sobą przez cały urlop a ja ani raz nie zostaną pociągnięty przez sternika który ma papiery :?: - tez bez sensu :wink:

Niestety nie wiem, czy kolega będzie mógł sam pływać bez "skippera" (wpisanego w winiecie). Jeżeli będziesz na pokładzie (skipper) to oczywiście inny sternik może "trzymać rumpel" :roll: . Z bananem podobnie (Ty na bananie) - jesteś przecież "w okolicy" :oops: :? .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone