Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w zielonej Słowenii

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 22.05.2017 13:15

maslinka napisał(a):Obrazek

Nadrobiłem drobne zaległości :wink: .

A jak widzę coś takiego, jak na powyższym zdjęciu - przemieszanie starego z nowym, to zawsze kojarzy mi się to z Opolem i Wieżą Piastowską: gotycka wieża i dwudziestowieczny budynek Urzędu Wojewódzkiego.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.05.2017 14:47

Mikeee napisał(a):Do Triestu jakoś nigdy nie było mi po drodze. Chyba najlepszą dla nas opcją będzie odwiedzić to miasto podobnie jak Wy - przy okazji pobytu w Słowenii. Jeden dzień chyba w zupełności wystarczy?

pozdrawiam,
M


Jedem dzień na spokojnie powinien wystarczyć. Triest jest dość kompaktowy ale miejscami jest pod górkę :D
My np. za pierwszym razem spędziliśmy tam urlop ale do zamku Miramare nadal nie zajrzeliśmy... 8)

==

Maslinka - w Grocie Gigante byliście?
Ostatnio edytowano 22.05.2017 14:54 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.05.2017 14:48

Magda O. napisał(a):Jak długo idzie się z centrum na wzgórze San Giusto? Patrząc na mapę byłam przekonana, że to dobre pół godziny drogi ( w dodatku pod górkę) i nawet rozważałam podjechanie tam autobusem...

San Giusto jest w centrum Triestu, a dokładnie nad nim :) Jak zejdziecie (albo wejdziecie), tak jak my, Via della Cattedrale, dostaniecie się w rejon najstarszego kościoła w mieście, św. Sylwestra, który pokażę w następnym odcinku. Stamtąd jakieś 3 minuty i jesteście na Piazza Unita d'Italia, czyli tym najważniejszym placu :)

Zresztą zobacz sama:
https://www.google.com/maps/place/Catte ... 4511?hl=pl

Mikeee napisał(a):Do Triestu jakoś nigdy nie było mi po drodze. Chyba najlepszą dla nas opcją będzie odwiedzić to miasto podobnie jak Wy - przy okazji pobytu w Słowenii. Jeden dzień chyba w zupełności wystarczy?

Nam wystarczyły niecałe 3 godziny ;), ale dosłownie ten Triest przebiegliśmy.

Myślę, że spokojnie cały dzień wystarczy na Triest razem z zamkiem Miramare. My popołudnie spędziliśmy w Muggii, ale w Trieście byłoby jeszcze co robić 8)

Nefer napisał(a):A jak widzę coś takiego, jak na powyższym zdjęciu - przemieszanie starego z nowym, to zawsze kojarzy mi się to z Opolem i Wieżą Piastowską: gotycka wieża i dwudziestowieczny budynek Urzędu Wojewódzkiego.

W Opolu to rzeczywiście gryzie się strasznie :?
W Italii można się przyzwyczaić do kamulców to tu, to tam ;)
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 22.05.2017 17:16

W Italii to ogólnie ładne są te wszystkie kamulce
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.05.2017 20:51

Sara76 napisał(a):W Italii to ogólnie ładne są te wszystkie kamulce

Ja właśnie za kamulcami nie przepadam :roll: Wiem, że stare toto i powinno mnie zachwycać, ale co zrobić, jak nie zachwyca ;)

16 kwietnia (niedziela): Triest - część trzecia i ostatnia

A oto przyczyna "turbodoładowania" w zwiedzaniu ;):

030220.jpg


Wygląda to groźnie, stąd nasz sprint po mieście i "odhaczanie" kolejnych zabytków.

Po zejściu ze wzgórza Sam Giusto trafiamy wprost na najstarszy w Trieście kościół - romańską bazylikę św. Sylwestra z XI wieku:

030803.jpg


(Wąska uliczka, więc trudno było zrobić zdjęcie :roll:)

Legenda głosi, że fundamenty bazyliki znajdują się w miejscu narodzin męczennic chrześcijańskich Eufemii i Tekli. Kościół niestety jest zamknięty... Wchodzimy natomiast do innej świątyni - stojącego tuż obok sanktuarium Santa Maria Maggiore (Matki Boskiej Większej).

Ten XVII-wieczny kościół to przykład pięknego baroku. Robi wrażenie, jak to kościoły we Włoszech:

031714.jpg

032060.jpg


Tutaj widać obie światynie; po prawej - Sylwester, po lewej Matka Boska Większa:

032496.jpg


Z tego miejsca już tylko kilka kroków na najważniejszy plac Triestu - Piazza Unita d'Italia:

032943.jpg


Jego powierzchnia to ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych.

Przystajemy koło pięknej Fontanny Czterech Kontynentów z 1751 roku - kolejnego triesteńskiego dzieła Giovanniego Battisty Mazzoleniego, która stoi tuż przed ratuszem:

033531.jpg


Wspaniale prezentującą się budowlę:

033922.jpg


zdobią dodatkowo znajome nam (widziane na zamku) "roboty", a właściwie ich kopie:

034368.jpg


Panowie mają wdzięczne imiona Mikeze i Jakeze ;)

Ponadto na placu znajdują się pałace - Palazzo del Governo ze wspaniałymi złoceniami:

034976.jpg

035324.jpg


i Palazzo del Lloyd Triestino:

035710.jpg


Plac jest naprawdę ogromny, a wzrok, moim zdaniem, najbardziej przyciąga budynek ratusza:

036154.jpg


Jeśli chodzi o budowle, bo i tak najsilniejszym magnesem dla nas jest Jadran ;) Wystarczy przejść przez (bardzo ruchliwą!) ulicę i znowu jesteśmy nad jego brzegiem:

036785.jpg


I choć nie jest tu sielsko i spokojnie, jak przy zamku Miramare czy choćby na plaży w Barcoli, ludzie opalają się i tutaj :D:

037386.jpg


Triest, poza tym, że jest miastem fontann ;), ma też mnóstwo pomników. Oto kolejne: pomnik Bersaliera (Il Bersagliere)- żołnierza włoskiej lekkiej piechoty zmechanizowanej:

038025.jpg


oraz "Le Ragazze di Trieste" ukazujący dwie triesteńskie dziewczyny szyjące włoską flagę:

038478.jpg

038824.jpg


Lubię sztukę nowoczesną, więc zatrzymujemy się przy tych pomnikach na chwilę...

Ale powoli trzeba kierować się w stronę auta, bo niebo nadal straszy granatowym kolorem :roll:

Piazza Unita d'Italia w całej okazałości, widziana od strony morza:

039559.jpg


Przechodzimy przez Piazza Giuseppe Verdi, przy którym stoi teatr wzorowany na mediolańskiej La Scali:

040014.jpg


Urokliwe miejsce na zjedzenie posiłku:

040407.jpg


Kolejny plac to Piazza della Borsa z fontanną Neptuna:

040817.jpg

041165.jpg


Palazzo della Borsa Vecchia i kolumną cesarza rzymskiego Leopolda I wzniesioną w 1660 roku:

041612.jpg


Nieopodal piękna kamienica w stylu weneckim:

042011.jpg


Ponownie przechodzimy przez Piazzę del Ponte Rosso:

042418.jpg


i z Czerwonego Mostu pstrykamy widoczek podobny do tego, który uwieczniliśmy 2 godziny temu, chociaż ten wygląda groźniej:

042896.jpg


W tym miejscu spada na mnie pierwsza (wielka!) kropla deszczu:

043312.jpg


Chowamy więc aparat i jeszcze przyśpieszamy kroku.

Na szczęście deszcz tylko postraszył, ale my stwierdzamy, że to, co najważniejsze, a raczej to, co chcieliśmy uznać za najważniejsze ;) w Trieście widzieliśmy.

Resztę dnia chcemy spędzić w małej wiosce rybackiej położonej niedaleko, którą w swoim programie polecał Makłowicz :D Mowa o Muggii, chociaż z tą rybacką wioską to pan Robert trochę przesadził ;)

Jeśli chodzi o Triest, kilka miejsc (Piazza Unita d'Italia, San Giusto, a szczególnie katedra św. Justyna) bardzo mi się podobało, ale generalnie miasto nie rzuciło mnie na kolana. Może to kwestia okropnego ruchu samochodowego w centrum, którego nie widać na zdjęciach ;), a który dał nam się we znaki...

Na tym wyjeździe zobaczymy jeszcze piękniejsze miasta, chociaż kiedyś chciałabym jeszcze wrócić do Triestu i na spokojnie zobaczyć to i owo :)
Ostatnio edytowano 14.04.2020 14:03 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 22.05.2017 21:54

fajne zdjęcia wyszły dzięki tej groźnie wyglądającej chmurze 8O
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.05.2017 22:12

Triest albo się lubi lub dzieje się to z czasem - albo wcale :-) Nam się podobało, dlatego byliśmy tam cztery razy :-) A w ruchu miejskim to faktycznie - niezła szkoła i oczy dookoła głowy :-) Z niecierpliwością czekam na powrót tam i przejażdżkę tramwajem (linia była zamknięta przez dwa lata) ;-)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.05.2017 23:16

Kasia i Krzyś napisał(a):fajne zdjęcia wyszły dzięki tej groźnie wyglądającej chmurze 8O

Tak, chmury były bardzo fotogeniczne :)

Pääkäyttäjä napisał(a):Triest albo się lubi lub dzieje się to z czasem - albo wcale :-)

Bardzo możliwe. Na razie nie pokochałam Triestu, ale kto wie... Zdarzały mi się już turystyczne miłości od drugiego wejrzenia ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2017 15:26

Pääkäyttäjä napisał(a):Maslinka - w Grocie Gigante byliście?

Widzę, że dopisałeś pytanie; teraz zauważyłam...

Nie, nie byliśmy. Nie da się zobaczyć wszystkiego w jeden dzień, a tylko ten jeden spędziliśmy we Włoszech.
Została jeszcze Muggia, którą pokażę w najbliższym odcinku :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.05.2017 15:45

maslinka napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):Maslinka - w Grocie Gigante byliście?

Widzę, że dopisałeś pytanie; teraz zauważyłam...

Nie, nie byliśmy. Nie da się zobaczyć wszystkiego w jeden dzień, a tylko ten jeden spędziliśmy we Włoszech.
Została jeszcze Muggia, którą pokażę w najbliższym odcinku :)


Spokojna rozczochrana - my też nie byliśmy a kombinujemy, czy warto. Czekam zatem na Muggię - widziałem ją u Makłowicza, teraz Twoja kolej (Triestu to on za dużo nie pokazał, pomimo zachwytów nad nim - a szkoda) ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2017 19:02

Pääkäyttäjä napisał(a):Czekam zatem na Muggię - widziałem ją u Makłowicza, teraz Twoja kolej

W takim razie zapraszam :)


16 kwietnia (niedziela): Muggia

Muggia to 13 tysięczne miasteczko, jedyna włoska gmina położona na półwyspie Istria. W tutejszej architekturze zaznaczyły się wyraźnie wpływy weneckie, a także austriackie, bo pod koniec XVIII wieku miejscowość ta stała się częścią Cesarstwa Austrii.

Wchodzimy na starówkę przez bramę:

059839.jpg


z lwem weneckim:

060211.jpg


I od razu zmierzamy w stronę głównego placu, przy którym stoi kościół św. Jana i Pawła z XV wieku, z piękną rozetą oczywiście :):

060809.jpg


Detal z fasady:

061179.jpg


Wnętrze jest surowe, zdobienia bardzo oszczędne:

061583.jpg

061931.jpg


Poza tym na placu znajduje się budynek ratusza, trochę zbyt kolorowy, jak na mój gust :roll::

062502.jpg


Przysiadamy w pizzerii i zjadamy, jak na Italię przystało, przepyszną pizzę :)

063048.jpg


Mały zonk pojawia się przy rachunku i nie chodzi tu o doliczone koperto (3 euro), czego się we Włoszech spodziewaliśmy, ale o cenę piwa - 5,50 euro (za jedno jasne półlitrowe) 8O Tak dużo nie płaciliśmy ani w Dubrovniku na Stradunie, ani nawet w "wypasionej" restauracji na stokach austriackiego ośrodka Kitzbühel :roll: Tak to jest, jak menu nie uwzględnia cen napojów...

Ale spokojnie, nie psuje nam to humorów. Podaję to tylko jako ciekawostkę ;) Wszystko było pyszne, łącznie z piwem; możemy dalej spacerować po Muggii, podziwiając typowo włoskie ;) kamienice:

064443.jpg

064791.jpg


Lody już dzisiaj jedliśmy, chociaż pewnie te z gelaterii "pod oliwką" są wyjątkowo smaczne, o czym świadczą tłumy ludzi:

065277.jpg


Muggia przypomina senną wioskę, o której mówił Makłowicz, chyba tylko na tym zdjęciu ;):

065832.jpg


(To miejsce kojarzy mi się z miejscowościami na wyspach Cres i Lošinj, szczególnie z miastem Cres i Velim Lošinjem.)

Poza tym jest tu dosyć gwarno. Podejrzewam, że w niedzielne popołudnia, takie jak dzisiejsze, zawsze przybywają tu rzesze spragnionych spokoju triesteńczyków.

I ten spokój można tu odnaleźć, zwłaszcza jeśli jedną z wąskich uliczek pójdzie się w stronę wzgórza:

066579.jpg


na którym można zobaczyć pięknie odrestaurowane pozostałości twierdzy zburzonej w XIV wieku:

067027.jpg


Z tego miejsca rozciąga się widok na Triest:

067427.jpg


oraz na to, co bezpośrednio pod nami, czyli zabudowania Muggii:

067846.jpg


Niestety, słońce się schowało, ale i tak jest pięknie :)

Schodzimy ze wzgórza jedną z wąskich uliczek:

068424.jpg


Docieramy do kościółka św. Franciszka z Asyżu:

068826.jpg

069173.jpg


Dobry punkt obserwacyjny pod murami twierdzy ;):

069687.jpg


Gacie na zabytkach :P:

070176.jpg


Wygląda na to, że ludzie wyjechali razem ze słonkiem. Opustoszałe uliczki Muggii:

070612.jpg


Spacerujemy w okolicach portu i oglądamy miasteczko z innej perspektywy:

071040.jpg

071387.jpg


Na koniec jeszcze wypasione palmy, bo wiem, że niektórzy bardzo je lubią :oczko_usmiech::

071978.jpg


I tak powoli kończy się nasza wizyta w urokliwej Muggii. Miasteczko ma bez wątpienia fajny klimat i warto się tam wybrać, będąc w okolicy. Końca dobiega również cały bardzo intensywny i ciekawy włoski dzień 8)
Ostatnio edytowano 14.04.2020 14:08 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.05.2017 20:54

maslinka napisał(a): Końca dobiega również cały bardzo intensywny i ciekawy włoski dzień 8)

Właśnie szukam noclegu na dwie doby w Trieście lub okolicy :D .
Mam nadzieję, że uda się pochodzić trochę Waszymi ścieżkami i może coś jeszcze dorzucić :hut: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2017 21:51

marze_na napisał(a):Właśnie szukam noclegu na dwie doby w Trieście lub okolicy :D .
Mam nadzieję, że uda się pochodzić trochę Waszymi ścieżkami i może coś jeszcze dorzucić :hut: .

Już się nie mogę doczekać Twojej relacji :D
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 24.05.2017 08:03

maslinka napisał(a):
Mały zonk pojawia się przy rachunku i nie chodzi tu o doliczone koperto (3 euro), czego się we Włoszech spodziewaliśmy, ale o cenę piwa - 5,50 euro (za jedno jasne półlitrowe)


Piwo we włoskich knajpkach bywa bardzo drogie, nieraz droższe od wina della casa.
A Muggia jest ładna, podobna nieco do leżącego w pobliżu Triestu Grado.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.05.2017 08:39

maslinka napisał(a):Na koniec jeszcze wypasione palmy, bo wiem, że niektórzy bardzo je lubią :oczko_usmiech::

Obrazek
Z takimi żółtymi dodatkami jeszcze nie widziałam chyba ... :oczko_usmiech:


marze_na napisał(a):Właśnie szukam noclegu na dwie doby w Trieście lub okolicy :D .
Mam nadzieję, że uda się pochodzić trochę Waszymi ścieżkami i może coś jeszcze dorzucić :hut: .
Znaczy plany urlopowe Ci się prostują :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Wielkanoc w zielonej Słowenii - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone