Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w zielonej Słowenii

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.05.2017 19:24

CROnikiCROpka napisał(a):A można było wziąć przykład z dziewczyny z posągu :P

2 miesiące później pewnie bym wzięła :D

Interseal. napisał(a):Hej.

Dotarłem i tutaj.

Cześć :)

Interseal. napisał(a):Patrząc na poukładaną, przystrzyżoną i wymuskaną Słowenię i na przykład południową Serbię, czy Macedonię, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było to jedno państwo.

To prawda, zupełnie inne światy. Słowenia bardzo nam przypominała Austrię, nie tylko cenami w restauracjach ;)

Interseal. napisał(a):Między innymi chciałem zobaczyć Vintgar koło Bledu no i rzecz jasna nowy kompleks skoczni. Ot... zawodowy sentyment :) .

Vintgar też mamy w planach... na kiedyś ;)

Beata W. napisał(a):Maslinko ta piękna roślina to Glicynia :hearts: Na majówce na Węgrzech fotografowałam chyba każdy egzemplarz :wink: A mój w ogródku ma dopiero 3 lata więc jeszcze nie kwitnie, ale mam nadzieję, że za rok mnie uszczęśliwi swoimi kwiatami.

Dzięki :D Śliczna jest!
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 18.05.2017 21:05

Pewnie nie ma szans na kolejny odcinek dzisiaj?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.05.2017 22:47

Sara76 napisał(a):Pewnie nie ma szans na kolejny odcinek dzisiaj?

Dzisiaj już nie, ale może jutro się uda :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.05.2017 20:45

Obiecałam, więc przynajmniej krótki odcinek :)

16 kwietnia (niedziela): Triest - część pierwsza

Pora na zwiedzanie Triestu. Udaje nam się zaparkować za darmo (niedziela), choć dość daleko od głównych atrakcji turystycznych.

Spacerujemy więc, podziwiając piękne kamienice:

026322.jpg


i cuda włoskiej motoryzacji:

026705.jpg


Dworzec kolejowy:

027077.jpg


Kościół Niepokalanego Serca NMP:

027465.jpg


Piazza Vittorio Veneto:

027843.jpg


i Fontanna Trytonów:

028219.jpg


Triest fontannami stoi, jest ich tu całkiem sporo i niektóre są bardzo ładne.

Docieramy do Wielkiego Kanału wykopanego pod koniec I połowy XVIII wieku. Na Czerwonym Moście (Ponte Rosso):

028768.jpg

029115.jpg


Po drugiej stronie Kanału majaczy Jadran:

029512.jpg


Pamiętam, że w tym miejscu gotował Makłowicz ;)

Mówił też o tym gościu:

030056.jpg


James Joyce spędził w Trieście w sumie 12 lat.

Piazza del Ponterosso i fontanna Giovanniego Battisty Mazzoleniego z XVIII wieku:

030547.jpg


Serbska cerkiew św. Spirydona:

030933.jpg


Przysiadamy w gelaterii obok cerkwii. Lody niezłe, ale jadaliśmy dużo lepsze. Natomiast fajny jest kontrast między moim ubraniem a ludźmi w tle :lol::

031552.jpg


Ludzie pewnie myśleli, że jesteśmy ze Skandynawii ;)

Chociaż przyznaję, że jedzenie lodów w cieniu, przy temperaturze około 18 stopniu i lekkim wietrze, w ciuchach takich jak widać, nie było termicznie komfortowe :roll:

Zostawię Was z tym lodami i idę oglądać film ;) Jutro obiecuję dłuższy odcinek :)
Ostatnio edytowano 14.04.2020 13:49 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.05.2017 06:33

Wg naszej opinii, po czterech razach w Trieście, najlepsze lody serwują w gelateri Grom i Marco :-) Ale to i tak trzeba samemu pochodzić i sprawdzić.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2017 10:13

Pääkäyttäjä napisał(a):Wg naszej opinii, po czterech razach w Trieście, najlepsze lody serwują w gelateri Grom i Marco :-) Ale to i tak trzeba samemu pochodzić i sprawdzić.

Niestety, nic mi to nie mówi ;)

Samemu trzeba sprawdzić, każdy może mieć inne smaki :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2017 12:23

16 kwietnia (niedziela): Triest - część druga

Na placu za Wielkim Kanałem wspaniałe palmy ;) i kościół Sant'Antonio Taumaturgo (Sant'Antonio Nuovo) z XIX wieku wyglądający jak teatr:

039398.jpg


Jest też fastfood z rybami i owocami morza:

039797.jpg


Przechodzimy bardzo ładną i pustą 8O uliczką:

040310.jpg


Rzymska wilczyca z Romulusem i Remusem:

040704.jpg


Kierujemy się w stronę wzgórza San Giusto, mijając trochę malownicze, a trochę obskurne ulice ;):

041268.jpg


Im wyżej, tym ciekawiej:

041648.jpg


Na wzgórzu znajduje się twierdza pochodząca z XV wieku wybudowana na ruinach weneckiego zamku:

042098.jpg

042445.jpg


oraz ruiny starożytnej bazyliki:

042833.jpg


Kamulce obudowane cegłówkami ;)

043330.jpg


Jest też pomnik żołnierzy poległych w I wojnie światowej:

043743.jpg


i widok na Triest:

044117.jpg

044465.jpg


Na dziedzińcu zamku stoją "roboty" - figury ludzkiej wielkości pochodzące z wieży zegarowej, które poruszając się, wybijały godzinę:

044963.jpg

045310.jpg


Roboty zostały zaprojektowane w 1973 roku przez architekta Giuseppe Bruni, aby zdobiły fasadę ratusza. W 1972 roku postanowiono wykonać ich kopie, gdyż warunki pogodowe niszczyły figury. Obecnie na zamku San Giusto możemy oglądać oryginały, a na ratuszu, jeszcze dzisiaj, zobaczymy kopie.

Najciekawszą i najpiękniejszą budowlą na wzgórzu jest bez wątpienia katedra San Giusto (po polsku: św. Justyna):

046073.jpg


Powstała ona w XIV wieku w wyniku połączenia dwóch bazylik romańskich: Santa Maria Assunta oraz San Giusto.

Fasada katedry jest w większości romańska, lecz zawiera pięć kolumn rzymskich i gotycką rozetę, a filary przy wejściu pochodzą z rzymskiego grobowca.

Wnętrze świątyni podzielono na pięć naw o różnych szerokościach, jedna z nich jest zwieńczona kopułą. Pomiędzy bizantyjskimi kolumnami można zauważyć przepiękne freski z XIII wieku przedstawiające św. Justyna.

Wnętrze katedry robi na mnie niesamowite wrażenie. Zobaczcie zresztą sami:

046992.jpg

047340.jpg

047688.jpg

048035.jpg


XIII-wieczna mozaika w absydzie św. Justyna:

048433.jpg


Relikwie Jana XXIII i Jana Pawła II:

048824.jpg


Mozaika w nawie głównej:

049204.jpg


i ta na posadzce:

049577.jpg


Katedra św. Justyna to dla mnie najpiękniejsze, co widzieliśmy w Trieście.

Tuż obok świątyni znajduje się kościółek San Michele Al Carnale z XIV wieku:

050091.jpg


Niestety, dziś jest zamknięty.

Powoli schodzimy ze wzgórza San Giusto ulicą via della Cattedrale. Jeszcze rzut oka na katedrę:

050580.jpg


i już jesteśmy w dolnej części Triestu, gdzie nowe miesza się ze starym, a nawet bardzo starym:

051030.jpg

051378.jpg


I w tym momencie muszę przyznać, że po prostu nie znaleźliśmy ruin Teatru Rzymskiego :oops: Niespecjalnie też ich szukaliśmy... Nagle zaczęliśmy mieć problem z bardzo granatowym niebem i zbliżającymi się grzmotami, więc postanowiliśmy zobaczyć na szybko to, co najważniejsze (o teatrze jakoś zapomniałam :oops:) i ewakuować się w stronę auta...

Ostatecznie spadło na nas tylko kilka kropli deszczu, a w Trieście zobaczyliśmy jeszcze trochę, na co zapraszam w następnym odcinku :)
Ostatnio edytowano 14.04.2020 13:55 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 20.05.2017 15:51

Oczywiście jestem i czytam :D chodź często iles stron naraz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.05.2017 16:33

maslinka napisał(a):Na placu za Wielkim Kanałem wspaniałe palmy ;)

Obrazek
:lool: :lool: :lool:



maslinka napisał(a):Najciekawszą i najpiękniejszą budowlą na wzgórzu jest bez wątpienia katedra San Giusto (po polsku: św. Justyna):

Obrazek
Fasada katedry jest w większości romańska, lecz zawiera pięć kolumn rzymskich i gotycką rozetę, a filary przy wejściu pochodzą z rzymskiego grobowca.
Rozetka piękna ... no jak to w Italii 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2017 19:53

kkra napisał(a):Oczywiście jestem i czytam :D

Cześć :) Cieszę się.

mysza73 napisał(a):Rozetka piękna ... no jak to w Italii 8)

W ogóle kościoły mają wypasione, to trzeba tym Italiańcom przyznać :P
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.05.2017 22:03

Ciekawe jest to wzgórze San Giusto, może w te wakacje uda nam się podążyć na nie waszym tropem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.05.2017 05:00

maslinka napisał(a):
I w tym momencie muszę przyznać, że po prostu nie znaleźliśmy ruin Teatru Rzymskiego :oops: Niespecjalnie też ich szukaliśmy...


Bo to jest dosłownie między blokami a komendą policji (Questura) i wygląda tak, jakby Włosi zaczęli coś budować a potem sobie odpuścili :D Dopiero po chwili dociera do człowieka, że widzi amfiteatr. Jak na ironię, widzieliśmy teatr ale na wzgórzu San Giusto nie byliśmy - pomimo, że teatr znajduje się u jego stóp a w Trieście byliśmy cztery razy... :roll:

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14787
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.05.2017 22:25

maxredaktor napisał(a):Ciekawe jest to wzgórze San Giusto, może w te wakacje uda nam się podążyć na nie waszym tropem.

I spokojne. Tam przynajmniej mogliśmy odpocząć od ruchu samochodowego. Czuliśmy się bezpiecznie, szaleni Włosi nie czyhali na nasze życie ;)

Pääkäyttäjä napisał(a):Bo to jest dosłownie między blokami a komendą policji (Questura) i wygląda tak, jakby Włosi zaczęli coś budować a potem sobie odpuścili :D Dopiero po chwili dociera do człowieka, że widzi amfiteatr.

Teraz to już wiem dokładnie, gdzie to jest i jak wygląda, bo sobie oblukałam na maps.google i w grafice. Zawsze, jak wracam, trafia mnie, że byłam tak blisko, a czegoś nie zobaczyłam... Ale trudno zobaczyć wszystko :roll: Zwłaszcza, że Triest dosłownie przebiegliśmy. Śpieszyło nam się do pewnego spokojnego, kameralnego miasteczka :)

Pääkäyttäjä napisał(a):ak na ironię, widzieliśmy teatr ale na wzgórzu San Giusto nie byliśmy - pomimo, że teatr znajduje się u jego stóp a w Trieście byliśmy cztery razy... :roll:

Nadrobicie przy piątej wizycie ;)
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 22.05.2017 08:46

Jak długo idzie się z centrum na wzgórze San Giusto? Patrząc na mapę byłam przekonana, że to dobre pół godziny drogi ( w dodatku pod górkę) i nawet rozważałam podjechanie tam autobusem...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 22.05.2017 13:07

Do Triestu jakoś nigdy nie było mi po drodze. Chyba najlepszą dla nas opcją będzie odwiedzić to miasto podobnie jak Wy - przy okazji pobytu w Słowenii. Jeden dzień chyba w zupełności wystarczy?

pozdrawiam,
M
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Wielkanoc w zielonej Słowenii - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone