Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w zielonej Słowenii

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 14.05.2017 20:57

Przewędrowałam z Wami całą Lubljanę i Triest ;)

A do mnie na Mljet kto wpadnie? :P
Ostatnio edytowano 14.05.2017 21:09 przez CROnikiCROpka, łącznie edytowano 1 raz
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 14.05.2017 21:07

O włoskich kierowcach i ich obyczajach można by niejedną grubą księgę zapisać, a i tak jakieś historie jeszcze by tam opisanie nie zostały. :wink:

Widoczki z Miramare bardzo przyjemne, miło też popatrzyć na Jadran :) .
Ale rozumiem, że do Triestu jeszcze wróciliście :?: Bo chyba tak łatwo się nie poddaliście :wink: :?:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.05.2017 21:17

maslinka napisał(a):
marze_na napisał(a):Spróbujcie w południowych Włoszech :wink: .
Szczytem wszystkiego były samochody, które omijały nas przejściu zjeżdżając na przeciwny pas :roll: :lol: .

8O
Kreatywni są ;)

Z dawnych lat pamiętam, że mniej więcej do linii Neapol - Bari jeszcze jeździli po europejsku. Dalej na południe to już był inny kontynent...

Pozdrawiam,
Wojtek
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 14.05.2017 21:21

Taki ziąb a Ty bez rajstopek ;)
Jadran w jadrańskim kolorze normalnie jak w Cro :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 14.05.2017 22:10

Sara76 napisał(a):Fajny ten ostatni odcinek - niby kwiecień, a bose nóżki widzę 8O.

I niestety blade... Z tego powodu miałam opory przed ich pokazywaniem :roll:, ale bardzo przyjemnie było chodzić bez rajstop :D

CROnikiCROpka napisał(a):A do mnie na Mljet kto wpadnie? :P

Ja tam wpadam cały czas :)
Wpisałam się nawet na przedostatniej stronie ;)

Nefer napisał(a):Ale rozumiem, że do Triestu jeszcze wróciliście :?:

Wrócimy i będziemy zwiedzać :D

Franz napisał(a):Z dawnych lat pamiętam, że mniej więcej do linii Neapol - Bari jeszcze jeździli po europejsku. Dalej na południe to już był inny kontynent...

Gdy byłam młodsza ;), bardziej pasowały mi "włoskie klimaty". Teraz wybuchowy temperament Włochów, ich luźne podejście do przepisów, ogólny bałagan i brud po prostu mnie denerwują...

gusia-s napisał(a):Taki ziąb a Ty bez rajstopek ;)

Rzeczywiście było chłodno, dlatego staraliśmy się chodzić po nasłonecznionej części parku ;)
Za 2 godziny zrobi się 21 stopni i będzie całkiem komfortowo :D
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 15.05.2017 09:06

Miramare fajne - tak, jak przypuszczałam. Chyba jednak odpuścimy wizytę we Włoszech...ale Słowenia zostaje w planach ( nocleg zarezerwowany), więc nie ma tego złego ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.05.2017 19:27

Magda O. napisał(a): Chyba jednak odpuścimy wizytę we Włoszech...ale Słowenia zostaje w planach ( nocleg zarezerwowany), więc nie ma tego złego ;)

Mam nadzieję, że to nie ja Cię zniechęciłam ;)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 16.05.2017 00:26

No i kolejny fajny przewodnik, który wędruje do mojej wirtualnej biblioteki :)

Rzeczywiście sporo miejsc jak na te kilka dni. Intensywnie spędziłaś Wielkanoc,

pozdrawiam,
M
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 16.05.2017 10:46

maslinka napisał(a):
Magda O. napisał(a): Chyba jednak odpuścimy wizytę we Włoszech...ale Słowenia zostaje w planach ( nocleg zarezerwowany), więc nie ma tego złego ;)

Mam nadzieję, że to nie ja Cię zniechęciłam ;)


Nie Ty ;), tylko wzmożone kontrole graniczne i niefortunny termin - wizyta w Trieście wypadałaby w piątek, potem Włosi razem z nami ruszyliby na Istrię i moglibyśmy swoje odstać na granicy...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 16.05.2017 22:38

Mikeee napisał(a):No i kolejny fajny przewodnik, który wędruje do mojej wirtualnej biblioteki :)

Cześć Michale!

Mikeee napisał(a):Rzeczywiście sporo miejsc jak na te kilka dni. Intensywnie spędziłaś Wielkanoc,

Nawet bardzo :D

Magda O. napisał(a):
maslinka napisał(a):
Magda O. napisał(a): Chyba jednak odpuścimy wizytę we Włoszech...ale Słowenia zostaje w planach ( nocleg zarezerwowany), więc nie ma tego złego ;)

Mam nadzieję, że to nie ja Cię zniechęciłam ;)


Nie Ty ;)

Uff, no to kamień z serca ;)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 17.05.2017 00:14

maslinka napisał(a):16 kwietnia (niedziela): Przejazd przez Triest i Miramare

... A oto i Jadran :hearts::



W Trieście to chyba Adriatico ;), będę zaglądał, Bled i Vintgar od dawna chodzą mi po głowie, być może, dzięki Twojej relacji jeszcze coś innego ciekawego odkryję.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.05.2017 21:41

_Piotrek_ napisał(a):Bled i Vintgar od dawna chodzą mi po głowie, być może, dzięki Twojej relacji jeszcze coś innego ciekawego odkryję.

W takim razie zapraszam na ciąg dalszy :)


16 kwietnia (niedziela): Miramare i bliskie spotkanie z Jadranem

Pora na spacer po zamkowym parku, który zajmuje powierzchnię 22 hektarów.

047592.jpg


Pierwsze w tym roku palmy ;):

048088.jpg


W parku znajdują się dwa stawy, liczne posągi i fontanny:

048501.jpg


Dużo tu tropikalnych gatunków roślin, które arcyksiążę Maksymilian przywoził ze swoich licznych podróży.

Chwila relaksu w słoneczku :D:

049119.jpg


Za krótko, żeby opalić białe po zimie nogi :roll:

Kusi nas widziana z góry marina:

049687.jpg


Na chwilę wychodzimy więc poza mury parku. Marina jak marina ;), ale to kolejne skojarzenie z Chorwacją, więc serce szybciej bije :oczko_usmiech::

050407.jpg


Wracamy do parku. Dziwne drzewa:

050795.jpg


i całkiem normalny kot 8):

051288.jpg


A na tej wyspie:

051660.jpg


mieszka zakochana para :D:

052161.jpg


łabędzi :oczko_usmiech::

052647.jpg


Jeden z wielu pomników i fioletowe kwiatki-pnącza, bardzo popularne w tej części wybrzeża:

053093.jpg


Widzieliśmy ich dzisiaj bardzo dużo, zobaczymy je i jutro w słoweńskim Trójmieście. Może ktoś wie, co to za roślina :?: :)

Nie przeszliśmy całego parku, ale zdecydowanie większą jego część. Niestety, w niektórych miejscach trochę łyso, trwają prace ogrodnicze i część ogrodów pałacowych jest wyłączona. Tak to jest na wiosnę.

Zmierzamy ponownie w stronę zamku:

054054.jpg

054400.jpg


W tym pięknym budynku znajdują się toalety:

054799.jpg


Niestety, wewnątrz jest ohydnie. Rezygnuję, czego później żałuję, bo okazuje się, że można trafić jeszcze gorzej :roll:

Widok na betonowy pomost ze Sfinksem, gdzie byliśmy niedawno:

055465.jpg


Detal :D:

055950.jpg


Kolejka do wejścia nadal długa, chyba dłuższa niż poprzednio:

056367.jpg


Opuszczamy zamek i park Miramare. Chętnie bym tu jeszcze posiedziała - na ławeczce, w słońcu, z widokiem na Jadran..., ale czas nas goni ;) Mamy przecież na dzisiaj (jak zawsze ;)) ambitne plany.

Wydostanie się z parkingu jest trochę problematyczne, bo miejsca parkingowe są wyznaczone wzdłuż wąskiej drogi dojazdowej, która nie jest bynajmniej jednokierunkowa :roll: Zawracamy na dziesięć ;), a potem mamy kilka mijanek...

Na szczęście bez zadraśnięcia ;) udaje nam się wyjechać w miejsce, gdzie jest już szerzej, można się zatrzymać i pstryknąć jakieś foty. Ta plaża może nie zachwyca:

057891.jpg


Ale ten widoczek jest dla mnie bardzo, bardzo zachęcający :hearts::

058431.jpg


Jeszcze tylko toaleta... Publiczna, niestety, ale nie taka, do jakich już zdążyliśmy się przyzwyczaić w Słowenii. Rozpieściły nas słoweńskie czyste publiczne (!) ubikacje.

Te w pobliżu Miramare są obskurne, brudne, a w damskiej łazience nie ma wody w żadnym z kranów :roll: Na szczęście w męskiej woda jest (a nawet i mydło!), a panowie, świadomi stanu sanitariatów, patrzą na kobiety wchodzące do ich części toalet z wyrozumiałością :) (Nie ma pisuarów, tylko kabiny, więc spoko ;))

Ten drobny zgrzyt nie psuje nam jednak ogólnego pozytywnego wrażenia z wizyty w zamkowym parku. Na pewno warto odwiedzić Miramare :)

Jedziemy teraz brzegiem morza (w kierunku Triestu, oczywiście) i obserwujemy, jak ludzie spędzają wielkanocną niedzielę ;):

060120.jpg


Już oficjalnie w Trieście:

060502.jpg


Choć to właściwie Barcola - wioska przed Triestem, administracyjnie część miasta.

Zanim jednak zaczniemy zwiedzać musimy zamoczyć choćby palec w Jadranie ;)

Udaje się nawet trochę więcej niż palec ;):

061294.jpg


Chociaż tak odważna/zdeterminowana/niecierpliwa (odpowiednie skreślić) jak ten chłopiec nie jestem:

061749.jpg


Dla mnie morze musi mieć przynajmniej 22 stopnie, a dzisiaj ma jakieś 15 :roll: Wolę poczekać do lata :D

Przynajmniej temperatura powietrza zrobiła się przyjemna, jest około 21 stopni.

Suszenie stóp ;):

062675.jpg


Za mną "La Mula de Trieste" - pomnik dziewczyny, która rozbiera się, żeby wskoczyć do wody ;):

063246.jpg


To dzieło rzeźbiarza Nino Spagnoli stanęło w tym miejscu w 2005 roku.

Zamek Miramare widziany z plaży w Barcoli:

063721.jpg


Bliskie spotkanie z Jadranem za nami ;) Czas na Triest! :D :D :D
Ostatnio edytowano 14.04.2020 13:41 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 17.05.2017 23:35

A można było wziąć przykład z dziewczyny z posągu :P
Interseal.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 508
Dołączył(a): 16.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Interseal. » 18.05.2017 00:08

Hej.

Dotarłem i tutaj.
Patrząc na poukładaną, przystrzyżoną i wymuskaną Słowenię i na przykład południową Serbię, czy Macedonię, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było to jedno państwo.

Fajny wyjazd. Kilka miejsc znam. Kilka było w planach na powrotny, tranzytowy przejazd przez Słowenię w tym roku. Niestety jak wiesz chyba nic z tego nie będzie. Na wszelki jednak wypadek nie odwołuję rezerwacji we wsi Podkoren koło Kranjskiej Gory.

Między innymi chciałem zobaczyć Vintgar koło Bledu no i rzecz jasna nowy kompleks skoczni. Ot... zawodowy sentyment :) .

Pozdrawiam.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 08:45

Maslinko ta piękna roślina to Glicynia :hearts: Na majówce na Węgrzech fotografowałam chyba każdy egzemplarz :wink: A mój w ogródku ma dopiero 3 lata więc jeszcze nie kwitnie, ale mam nadzieję, że za rok mnie uszczęśliwi swoimi kwiatami.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Wielkanoc w zielonej Słowenii - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone