Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Weekendowe wędrówki myszy: RZYM

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.10.2012 12:27

Ładny ten Wilanów Mysza

Ale ... co było dalej? :)

:smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.10.2012 12:52

Całkiem ładna ta nasza stolyca :D Dawno już nie byłam... Trzeba będzie nadrobić.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.10.2012 15:16

tony montana napisał(a):Ładny ten Wilanów Mysza

Ale ... co było dalej? :)

:smo:


O maaaatko, Tony, nie wiem :roll: :wink: .


Może będzie coś świeżego :wink:.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.10.2012 15:17

maslinka napisał(a):Całkiem ładna ta nasza stolyca :D Dawno już nie byłam... Trzeba będzie nadrobić.


Chyba trzeba się śpieszyć, bo metro budują i trochę się zawala :wink: .
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.10.2012 15:39

mysza73 napisał(a):
maslinka napisał(a):Całkiem ładna ta nasza stolyca :D Dawno już nie byłam... Trzeba będzie nadrobić.


Chyba trzeba się śpieszyć, bo metro budują i trochę się zawala :wink: .


No, no, już ludzie wrócili do mieszkań ;)

Przy pierwszej linii to malucha wciągnęło, stadion się zapadł, jedna kamienicę klamrami spinali, żeby się nie rozpadła, Arsenał próbowali rozwalić :)
Ech, teraz to nie budowa :D

Za to gdzieś w świecie, teraz nie pamiętam gdzie, to zdaje się całe muzeum czy inna opera do metra wpadła :D

A co do podziemi, to warto wpaść do piwnic na Starówce, a także do Prochowni, gdzie w piwnicach fajną galerię zrobili w starych piwnicach.
No i, jak chwilę poczekacie, to właśnie zaczynają remont placu Piłsudskiego, gdzie zdecydowali się jednak odsłonić stare piwnice i fundamenty pałacu i kamienic, jakie tam były i przykryć je szkłem, tak, żeby można było zaglądać z góry.

Zresztą plac może się tez zmienić, bo zawiązała się grupa ludzi optujących za odbudową Pałacu Saskiego, co byłoby, mz, niesamowite.

A, na razie, zapraszam w kwietniu, bo otwierają wtedy Muzeum Historii Żydów Polskich.
Dla odmiany wejście tam ma być jak przejście przez Morze Czerwone ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 10:17

W weekend pogoda była genialna :P , gdyby cała zima tak wyglądała :roll: :wink: .
Można było więc ruszyć na krótką wycieczkę :P .
Krótką, bo wieczorem obowiązkowo musiałam być na meczu :lol: ,
pierwszy mecz Czarnych Radom w tym sezonie w Radomiu, hala wypełniona po brzegi, atmosfera wspaniała, siatkarze też się postarali i wygrali 3-0 :mrgreen: .


WYCIECZKA nr 11.

SZYDŁOWIEC


Szydłowiec posiada sporo atrakcji turystycznych. Z dawnej świetności miasta z czasów Szydłowieckich i Radziwiłłów zachowało się kilka obiektów. Są to ratusz, kościół i zamek z jedynym w swoim rodzaju w Europie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych (od razu uprzedzę, że w muzeum nie byliśmy :? ).
Jest też największy w Polsce cmentarz żydowski, warto też zobaczyć dwa nieczynne już kamieniołomy.

My zaczynamy od Rynku Wielkiego, gdzie stoi Ratusz z 1629 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przed ratuszem, po jego północno – wschodniej stronie znajduje się pręgierz, który jest jednym z nielicznych zachowanych tego typu obiektem w Polsce. Pręgierz z XVII wieku, z żelaznymi kunami i maszkaronami jest wykonany z miejscowego piaskowca.
Obrazek



Po przeciwnej stronie (południowo- wschodniej) frontu ratusza, mieści się tajemnicza „Zośka”.
„Zośka” stoi na rynku i przypomina o czasach sądów miejskich, kiedy na kolumnę wsadzano kobiety, które „wstyd straciły ku pośmiewisku ludu i zbawiennej przestrodze innych kobiet” 8O :wink: .
Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 11:18

Opuszczamy Rynek i kierujemy się w stronę kościóła farnego pod wezwaniem św. Zygmunta.

Mijamy pomnik Tadeusza Kościuszki z 1920r.
Obrazek


Kościół został erygowany w 1410r. Późnogotycka bryła kościoła nie zapowiada wrażenia jakie czyni renesansowy wystrój wewnętrzny - bogato złocone ołtarze, nietypowy modrzewiowy strop z barwną polichromią, przedstawiającą św. Zygmunta - króla. W prezbiterium na bocznej ścianie umieszczony jest przepiękny późnogotycki poliptyk, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i sceny ewangeliczne, wykonany w 1509r. w warsztatach krakowskich. Dziewiętnastowieczne organy kościelne, o pięknym, bogatym brzmieniu, wykorzystywane są także do celów świeckich - w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 11:54

Teraz jeszcze obejrzymy sobie kościół z zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.10.2012 12:01

Ładny i z zewnątrz i wewnątrz.

Pozdrawiam,
Wojtek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 12:57

Teraz kierujemy się do kamieniołomów (przecież to ulubione obiekty mojego męża :wink: ).

Po drodze mijamy Górę Trzech Krzyży, drewniane krzyże ustawiono podobno z obawy przed epidemią w XVII lub XVIII wieku.
Obrazek

Rzut oka z góry na miasteczko.
Obrazek

Dochodzimy do kamieniołomu Pikiel i robimy sobie spacer dookoła.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kamieniołom Podkowiński (nazwy obydwu kamieniołomów pochodzą od nazwisk dawnych właścicieli).
Obrazek

Obrazek


Teraz kierujemy nasze kroki do zamku.
Szydłowiecki zamek należy do najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. Zbudowany przez rodzinę Szydłowieckich, założycieli miasta w latach 1470-1530, dorównywał wspaniałością architektury i wystroju kamieniarskiego najświetniejszym ówczesnym rezydencjom. Jego zewnętrznej okazałości odpowiadały wnętrza wyposażone w bogate portale miejscowego kamienia, polichromowane stropy kasetonowe, malowane fryzy, piece z wielobarwnych kafli i ozdobne posadzki. Poprzez małżeństwo córki Krzysztofa Szydłowieckiego z Mikołajem "Czarnym" Radziwiłłem, zamek przeszedł w ręce litewskiego rodu Radziwiłłów, którzy na stałe zamieszkiwali w Nieświeżu. Pomimo to zamek był nadal rozbudowywany i ulepszany, jego współczesny wygląd pochodzi właśnie z czasów "Hrabstwa Szydłowieckiego" Radziwiłłów. Zamek położony jest na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, w samym środku malowniczego Parku Radziwiłłów. Obecnie w zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek wraz z bogatą w zbiory biblioteką komunalną oraz, jedyne w swoim rodzaju Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.10.2012 13:12

W Szydłowcu, pacholęciem będąc, na koloniach byłem.

Kamieniołomy pamiętam, aczkolwiek ich ściany wydawały mi się wówczas duuużo wyższymi :D

Natomiast dałbym sobie głowę uciąć, że wokół zamku była wypełniona wodą fosa.

I jeszcze jedno pamiętam - wysokie, piaszczyste ściany sztucznych wąwozów, którymi ciągnęły się drogi wokół Szydłowca.
Do dziś te tereny właśnie z takimi drogami mi się kojarzą.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 13:34

weldon napisał(a):W Szydłowcu, pacholęciem będąc, na koloniach byłem.

Kamieniołomy pamiętam, aczkolwiek ich ściany wydawały mi się wówczas duuużo wyższymi :D

Natomiast dałbym sobie głowę uciąć, że wokół zamku była wypełniona wodą fosa.

I jeszcze jedno pamiętam - wysokie, piaszczyste ściany sztucznych wąwozów, którymi ciągnęły się drogi wokół Szydłowca.
Do dziś te tereny właśnie z takimi drogami mi się kojarzą.


Fosa wokół zamku jest :P ,
nawet siedzieliśmy z 15 minut na ławeczce i patrzyliśmy jak na przeciwnym brzegu ktoś z dzieckiem kaczki karmił,
ale chyba to słońce tak mi głowę przegrzało, że zdjęć nie zrobiłam :oops: :wink: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 14:01

Na koniec zaglądamy jeszcze na cmentarz żydowski.

Zgodnie z powszechnym zwyczajem, dominującą formą żydowskiego nagrobka jest macewa - prostokątna, z reguły zaokrąglona u góry kamienna płyta. Inskrypcjom w języku hebrajskim towarzyszą (wyjątkowo także - w używanym na co dzień - języku żydowskim) symboliczne przedstawienia o bogatym kontekście społecznym. Ikonografia ta akcentuje m.in. pobożność zmarłych, szczodrobliwość dla ubogich godne miejsce we własnej społeczności i świątyni.
Forma nagrobków szydłowieckich jest zróżnicowana, nie ma dwóch identycznych obiektów pod względem kompozycyjnym. Obok macew występują nagrobki podwójne, osób ze sobą spokrewnionych oraz nagrobki w formie sarkofagu i ściętego pnia drzewa. Ludność żydowska już w końcu XVII i na początku XVIIIw. była znaczącym elementem społeczeństwa Szydłowca zaś w XIX i początkach XXw. (do 1942r.) dominowała nawet liczebnie nad polską ludnością miasta. W tym czasie odgrywała ważną rolę w gospodarczym rozwoju miasta.


W czasie inwentaryzacji przeprowadzonych w latach 1979–1980 i 1987 doliczono się około 3100 nagrobków z lat 1831-1942.
W 1967 roku władze i społeczeństwo Szydłowca postawiły na cmentarzu pomnik upamiętniający pomordowanych w czasie II Wojny Światowej Żydów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



I to była chyba ostatnia nasza tegoroczna wycieczka :? ,
bo zapowiadają, że idzie "złe", czyli zima :evil: :wink: ,
a ja wtedy już z mojej norki raczej nie wyjdę :roll: :wink: ,
więc byle do wiosny :wink: .
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.10.2012 14:24

mysza73 napisał(a):a ja wtedy już z mojej norki raczej nie wyjdę :roll: :wink: ,
więc byle do wiosny :wink: .

Jeśli tylko zapasy zrobiłaś ... ;)

Myszki nie mam, ale może, w zimne wieczory, ten futrzak cię rozgrzeje :D

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Weekendowe wędrówki myszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.10.2012 14:27

weldon napisał(a):
mysza73 napisał(a):a ja wtedy już z mojej norki raczej nie wyjdę :roll: :wink: ,
więc byle do wiosny :wink: .

Jeśli tylko zapasy zrobiłaś ... ;)

Myszki nie mam, ale może, w zimne wieczory, ten futrzak cię rozgrzeje :D

Obrazek


Dzięki :P .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Weekendowe wędrówki myszy: RZYM - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone