CHORWACJA ONLINE

forum

 
Wasza Chorwacja Relacja 4
reklama


Spostrzeżenia z wyprawy na wyspę Rab


Pisane w lipcu 1999 roku (ale nadal aktualne w wielu wymiarach)

Zalet tego kraju i spędzania w nim wakacji nie sposób wymienić. Jeśli nie uwierzyliście bajkowym opowieściom Chorwata Branimira Augustina myśląc, że przemawia przez niego patriotyzm, może uwierzycie mojej obiektywnej i bezinteresownej próbie przedstawienia zalet wakacji w Chorwacji:

Widoki
Kraj jest niebywale piękny - majestatyczne góry Velebit podchodzące do brzegu morza; niebieściutkie, czyste do obrzydzenia morze, którego temperatura nie spada w czasie wakacji poniżej 23 stopni; przyjemna, śródziemnomorska architektura - białe domki, czerwone dachy, sporo romańskich zabytków dla amatorów przeżyć historycznych. W drodze "do" lub "z" Chorwacji trzeba koniecznie zobaczyć największą na świecie udostępnioną do zwiedzania jaskinię (wszędzie będą drogowskazy z napisem "Jama") w Postojnie na Słowenii. Tam - i tylko tam - żyje rybka zwana "human fish", która burzy teorię, że ludzie pochodzą od gadów - nie dość, że przypomina salamandrę, to jeszcze może jeść raz na 8 lat! Mój przyjaciel Misio twierdzi (i słusznie), że on na pewno od niej nie pochodzi w drodze żadnej ewolucji. Jak się jest na Rabie i w Rabie, to już okoliczne atrakcje historyczne można sobie odpuścić - np. wyprawa do najbliższego dużego, polecanego do zwiedzania miasta czyli Zadaru to 3 godziny jazdy w jedną stronę, a miasto samo w sobie podobne do Rabu. Choć droga piękna i napawać się widokami można do upojenia (pod warunkiem, że się nie siedzi za kierownicą).

Przewodniki
Uwaga najważniejsza - wszystkie dostępne na polskim rynku przewodnik po Chorwacji (obydwa wydawnictwa "Pascal") możecie wyrzucić do kosza. Są źle napisane, nic się w nich nie zgadza, o tym co najważniejsze ani słowa, ale za to obszerna informacja czy kampingu strzeże sam stróż, czy stróż z dwoma psami. Część informacji jest nieprawdziwych, a większość w ogóle nieprzydatnych. Nie wydawajcie na nie pieniędzy. Najlepiej pytać już tych co byli (polecam swoje usługi w tej dziedzinie). A dla wszystkich, którzy zdecydują się na podróż do Chorwacji mam propozycję - napiszmy potem wspólnie porządny, interesujący przewodnik po tym pięknym kraju. Choć może lepiej nie popularyzować tej wiedzy, bo zjadą się tam tłumy Polaków i już nie będzie tak miło. Polecam natomiast duże mapy - są dokładne i nieźle opisane legendami, więc można z tych piktogramów wyczytać więcej niż ze złych przewodników.

Pogoda
Klimat wyborny: słońce niemal murowane (choć Branko obiecywał góra jeden dzień z deszczem, a my mieliśmy ich ze 3 w ciągu 3 tygodni, ale to przez czystą zazdrość, że jesteśmy na wakacjach, a wy pracujecie zepsuliście nam pogodę - dzięki temu trochę pozwiedzaliśmy, bo potem nam się nie chciało), ciepły wiaterek, który chłodzi w upały, wieczory ciepłe, co pozwala siedzieć na pomoście i patrzeć na statki wypływające i powracające z połowów do białego rana (oczywiście z butelką wina, bo bez niej by się nie dało tyle wysiedzieć). Pamiętajcie też o sjeście - od 12.oo do 18.oo będą zamknięte wszystkie usługi (banki, poczta, biura, agencje), część sklepów spożywczych, większość sklepów innych branż. Większość Chorwatów (i spora część turystów) w tym czasie po prostu śpi lub odpoczywa (lub robi coś innego, ale po cichu!). Po pewnym czasie zaczniecie sjestować i wy, ale jeśli nawet tego nie będziecie robić starajcie się zachowywać ciszę wokół chorwackich domostw.

Drogi
Na tutejszych drogach można zdobyć sprawność im. Krzysztofa Hołowczyca i Wandy Rutkiewicz - drogi pierwszej kolejności odśnieżania składają się wyłącznie ze stromych podjazdów pod górę, stromych zjazdów dół, zakrętów pod kątem od 90 do 45 stopni, szerokość ich nie przekracza szerokości dwóch rowerów, a Chorwaci jeżdżą: 1. bez kierunkowskazów, 2. co najmniej 40 km ponad dozwoloną szybkość (choć dozwolona to zwykle 40 km), 3. nie martwią się o samochody z naprzeciwka - "inni też mają oczy i widzą, że nie ma gdzie zjechać!", 4. zajadów ze śmiechu można dostać gdy widzicie ostrzeżenia przez ostrymi zakrętami, bo ciekawe co innego mijaliście przez ostatnie 100 km i przed czym nikt nie ostrzegał! To tyle o drogach w ruchu międzynarodowym. O drogi drugiej i trzeciej kolejności odśnieżania - nie pytajcie!

Telewizja
Program telewizji chorwackiej jest niesłychanie podobny do polskiego - "Wiadomości" o 19.30, wcześniej "Koło Fortuny", a potem "Z Archiwum X", na poprawkę serial "Allo, allo". Ale jest w nim jeden fascynujący i trzymający w napięciu serial J)- codziennie od 8.oo do 15.oo, w programie II, na żywo pogoda z najważniejszych miejscowości na wybrzeżu chorwackim - temperatura wody, powietrza, wiatr, wilgotność - to był mój ulubiony program. Nie ma żadnych przygłupich tekstów, nie ma złej dekoracji, głupich aktorów - po prostu arcydzieło kina światowego.

strona: 1 2 3 4 Dalej >>

Wszystkich chętnych zapraszamy do nadsyłania relacji.


[Wasza Chorwacja - strona główna][Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl