Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Warszawa - wiadoma rzecz stolica

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.09.2013 20:35

piekara114 napisał(a):czy udać się tam w piątek czy lepiej w sobotę?

W sobotę masz bezpłatne parkingi.
piekara114 napisał(a):Czy jeśli kupię bilet przez internet to te kolejki będą nas obowiązywać czy uda się je w ten sposób ominąć?

Byłoby nielogicznym mz stać w tej samej kolejce, co osoby kupujące bilety na miejscu.
Jeżeli już, to pewnie odstoisz w kolejce osób, które też kupiły bilety on-line, a na to nie ma mocnych i nie przewidzisz.

Można przyjść w razie czego godzinkę wcześniej i część może się przejść po Powiślu czekając na otwarcie kas.


piekara114 napisał(a):Gdzie tam dość blisko będę mogła zaparkować?

W tej chwili parkingi masz pod samym Centrum, masz pod biblioteką BUW, jeżeli później planujecie Starówkę, to możecie zaparkować na Mariensztacie lub pod wiaduktem mostu Śląsko-Dąbrowskiego i podejść do Kopernika.
Później będziecie mieli bliżej.
Październik i pogoda powinny sprawić, że będzie już luźniej, więc nie powinniście mieć z tym problemu, zwłaszcza, jak wystartujecie rano, koło dziewiątej.

A jakie plany na pozostałe dni?

Pozdrawiam


majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 09.09.2013 21:20

Parkowaliśmy vis/vis Centrum Kopernika. Polecam Ci jednak piątek, swoje i tak będziesz musiała odstać. W Centrum znajduje się kilkadziesiąt stałych wystaw, Park Odkrywców oraz Planetarium, Niebo Kopernika, gdzie na ogromnym sferycznym ekranie możesz obejrzeć dosyć fajne filmy w 3 D.

weldon napisał(a): A jakie plany na pozostałe dni? [/color]


No, właśnie?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.09.2013 21:47

Plan na dziś, wstępny, bo może szwagra z dziewczyną namówimy i nie wiem co oni będę chcieli, ale myślę, że w większości ewentualnie się dostosują lub odpuszczą na rzecz Złotych T. :D

Wycieczka jest organizowana pod kontem syna - 10lat, co to w stolicy nie był jeszcze :D

Plan dla mnie wygląda tak (Pan M. jeszcze go nie zna :wink: ) więc ciiiiiii
Piątek:
start ok 5 z gór, więc myślę, że ok. 11 jesteśmy w Wawie i tu Kopernik i spacer po ogrodzie BUW lub Powiślu i może Złota Kaczka jak byłam mała to pamiętam, że wujek miał mi ją pokazać i nie widziałam jej w końcu :cry:
Udać się do jakiegoś lokum gdzie ma być nocleg (coś polecacie??? za jakąś normalną cenę, to ma być tylko nocleg).
I myślałam wieczorem Plac Zamkowy, taras widokowy (gdzie on dokładnie jest i ten tajemny tunel?, foldery o stolicy dopiero zaczynam przeglądać i szczegółowo relację weldona ), Bazyliszek (kojarzę, że był mały i muszę to skonfrontować z rzeczywistością) widok na Basen Narodowy (to dla syna piłkarza), Rynek z Syrenką, Barbakan, mury, Mały Powstaniec.

W sobotę:
Pałac Kultury, Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przemieście z Pałacem Prezydenckim, serce Chopina i znowu Stare Miasto i może tajnym tunelem do fontann?
Tu coś warto dorzucić?

Niedziela
To Łazienki i powrót w góry

Ja myślałam jeszcze o Muzeum Powst.Warsz., ale syn nie bardzo chce, zobaczymy co wyjdzie... A ile czasu bym na to potrzebowała?
Chciałabym jeszcze pozostałe Syrenki w to wpleść, ale nie wiem jak
Jestem otwarta na wszelkie sugestie: obowiązkowe to Zamek z Kolumną, Mały Powstaniec, Kopernik, Łazienki, Pałac KiN

Śmiało wpiszcie swoje uwagi, co zmienić, co dodać
Dziękuję
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 09.09.2013 22:26

piekara114 napisał(a):W sobotę:
Pałac Kultury, Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przemieście z Pałacem Prezydenckim, serce Chopina i znowu Stare Miasto i może tajnym tunelem do fontann?
Tu coś warto dorzucić?



Jako,że w zeszłym roku spełniałem patriotyczny obowiązek pokazania latorośli Warszawy (głównie chodziło o MPW) to tylko nieśmiało wtrące, że to jest program na około 4 godziny. Tak, ze spokojnie możesz połączyć z Łazienkami. W każdym razie mnie się udało na luziku. Nie zwiedzałem pekinu, bo uznałem, że takich pieniędzy za widok zamglonej Warszawy to nie dam. Za to basen narodowy dookoła obleciałem, ale nie zwiedzałem, bo wówczas jeszcze nie było takiej możliwości. Mucha nie zdążyła :lol:

(Edit: A i jeszcze w ten dzień Zamek zwiedzaliśmy)

A w niedziele to bym Wilanów zasugerował.

Co do noclegu (rozumiem, że wariant budżetowy jest brany od uwagę) to mnie najkorzystniej wypadł "apartament" (ot, mieszkanie w stylu póżny Gierek :lol: )w centrum Warszawy. Lepiej się zadekować raz a dobrze w centrum niż dojeżdzać codziennie spod Warszawy. Szkoda na to czasu. Warszawa ma dobrą komunikację, raz dojechałem, zaparkowałem i trzy dni samochodu nie widziałem :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.09.2013 22:32

Hotel Mazowiecki. Nie nocowałem, ale poleciłem go znajomym z Gdańska i byli zadowoleni.
Trochę gorzej tam jest pod względem parkowania, bo w piątek są płatne miejsca. Za to punkt bardzo dobry do spaceru po całej Starówce, bo obok macie i Pałac Kultury i Ogród Saski i GNŻ (plac Piłsudskiego jest aktualnie remontowany i dojścia do GNŻ nie ma. Zaczęli w lipcu i ma potrwać trzy miesiące, więc może się wyrobią.

Jeżeli nie masz w planach Muzeum Chopina w zamku Ostrogskich, to Złotą Kaczkę sobie odpuść. Tam nic więcej nie ma. Przynajmniej nic, co by was zabsorbowało, a musicie przejść spory kawałek i zejść w bok z głównego szlaku.
Chyba, że chcecie powędrować Foksal, Okólnik ... Ale to mało interesujące dla dzieciaka będzie.
W piątek to w ogóle zaplanujcie przyjazd i poruszanie się nogami, bo inaczej spędzicie dzień w samochodzie stojąc w korku :D

W piątek lepiej połazić po Centrum, PKiN, Złote Tarasy, a wieczorem Trakt Królewski i Starówka. Rynek jest w remoncie i skończą dopiero w połowie listopada.

W sobotę możecie podjechać pod Kopernika, a potem pod Stadion i zrobić sobie spacer wokół korony. To może być fajne uzupełnienie dla panoramy stadionu z placu Zamkowego lub z Gnojnej Góry.

Tajnym tunelem możecie tylko podejść od strony Arkad Kubickiego. Arkady też warto zobaczyć, bo jest tam zrekonstruowana jedna ze stancji, jest wystawa o odbudowie Arkad i można obejrzeć wykopane fundamenty i artefakty. Przy okazji krótki spacer po ogrodach królewskich. Wejście do tunelu jest przez Arkady - spytacie ochronę.
Tak samo, jak będziecie na górze tunelu, to wyjdziecie przez zamek (w bramie skręćcie w prawo, do bramy Senatorskiej). Wyjdziecie na McDonaldsa, czy coś w tym stylu, natomiast wzdłuż pracowni Canaletta dojdziecie do Kanonii, potem na Rynek, potem do Barbakanu i chyba lepiej przejść Freta do sakramentek i potem do kościoła Nawiedzenia NMP - tam jest ładny widok na fontanny z góry i możliwość zejścia do fontann i Lindleya.
Wzdłuż Rybaków dojdziecie do Bramy Mostowej, gdzie można zejść do zrekonstruowanych piwnic. Choć piwnice to lepiej obejrzeć na Brzozowej i na Gnojnej Górze.
Na Brzozowej otwarta jest wystawa poświęcona odbudowie Starówki, a po drodze macie spichlerz Strubiczów (niedostępny, ale najlepiej zachowany), Bramę Celną, dom Poli Gojawiczyńskiej. Robiąc taka ósemkę idziecie Celną do Rynku, potem Zapiecek, Świętojańska, Jezuici, Katedra, na wprost jest przejście na piwną do św. Marcina, Piwną do Piekarskiej, tam zaraz stoi Pomnik Małego Powstańca Jarnuszkiewicza, Kiliński ... Jak będziecie mieli siły, to możecie jeszcze Kilińskiego dojść do Długiej i obejrzeć plac Krasińskich z Pomnikiem Powstania Warszawskiego, pałacem Rzeczypospolitej, sądami (sądy oglądajcie od tyłu, od Nowiniarskiej - po prosto idźcie z tyłu za Pomnik Powstania na Parking :D). Katedra polowa jest po drodze, a potem powrót Miodową. Tam jest siedem pałaców, dwa kościoły, wylot tunelu trasy WZ, Nike, serce Jana III, wnętrzności Augusta II ... i Juras Kriżac :D
Na placu Krasińskich i na Miodowej też jest szlak i ławeczki Chopina, a na Miodowej do dziś istnieje kawiarnia w ktorej kompozytor spotykał się ze spiskowcami nocy listopadowej.

Niedziela na Łazienki to dobry pomysł. Kupcie bilet rodzinny, to tanio wyjdzie. Jeżeli chcecie wejść do budynków, to chwile wam to zajmie. Najlepiej zaparkować na Myśliwieckiej (Legia jest niedaleko :)), przejść wzdłuż kanału Piaseczyńskiego pod Zamek Ujazdowski, stamtąd Ermitaż i do Łazienek - kupić bilety w Pałacu na wodzie, podejść do Oranżerii i teatru, potem Biały Domek, Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki zostawcie na koniec, to będzie mieli blisko do samochodu.

Bazyliszkowi ostatnio oczko uzupełnili, z innych Syrenek to w okolicach Mazowieckiej warto połazić, Kredytową, Mazowiecką, plac Dąbrowskiego i plac Małachowskiego, kościół ewangelicki macie po drodze.
Najśliczniejsza jest na Karowej - ewentualnie będąc w ogrodach BUW można podejść ją obejrzeć, razem z całym wiaduktem Markiewicza.

Do Łazienek weźcie ziarno słonecznika dla ptaków (uwaga na gołębie, bo jak sikorki albo myszy włażą wam na ręce, to małe piwo, a taki gołąb jak usiądzie, to on już trochę waży :D) i orzechy włoskie dla wiewiórek. Te łachy strasznie są wybredne, ale może będą robić zapasy na zimę. Nie dziwcie się, jak przy was będą żarcie zakopywać. To standard :D


EDIT: tu jest moja mapka ciekawych miejsc w Warszawie.
Trochę zapuszczona, ale w większości aktualna :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.09.2013 22:37

Kiepura, a możesz na mój priv (jest w profilu) namiar dać na tego Gierka?
Też wolę autko zostawić i mieć spokój
A możesz opisać zwiedzanie Zamku, to to wygląda i czy warto? Ja pamiętam sprzed 16 lat kapcie na nogach, dużo obrazów, śliską posadzkę i w sumie nic z tego nie wyniosłam i zastanawiam się czy mój 10-latek coś wyniesie, bo Pan M. raczej tym nie będzie zainteresowany.
Podziel się bieżącymi odczuciami
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 09.09.2013 22:38

piekara114 napisał(a):w sumie nic z tego nie wyniosłam

I teraz nie próbuj... :lol:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 09.09.2013 23:05

piekara114 napisał(a):
Śmiało wpiszcie swoje uwagi, co zmienić, co dodać


Cóż, żadnych innowacji tu nie odkryję. Proponuję Ci również warszawskie ZOO, Zamek Królewski, Stare Miasto, Kolumnę Zygmunta, Barbakan, Warszawską Syrenkę, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza, o których już m/in wspominałaś. :D

Polecam Łazienki, z gondolami, Belweder, Sejm i Senat.

Na pewno również Wilanów. Podziwiałam w maju piękne wnętrza Pałacu i jego fantastyczne ogrody.




p.s. ... niestety nie byłam i tu żałuję w Muzeum Powstania Warszawskiego, jeśli dasz radę również polecam.
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 09.09.2013 23:29

Ja polecam rzut oka na Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście w promieniach zachodzącego słońca (z wieży kościoła św. Anny):

Obrazek

Obrazek

Oraz spacer po warszawskiej starówce w niedzielę wczesnym rankiem ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

My byliśmy w Warszawie dwa lata temu, po ponad dziesięciu latach od poprzedniej wizyty. Pojechaliśmy na ważną uroczystość w rodzinie, która odbywała się w niedzielę. Skoro już musieliśmy jechać, pojechaliśmy dzień wcześciej. Jeju, ale musiałam namawiać mojego męża... ;) I muszę przyznać, że Warszawa zaskoczyła nas bardzo pozytywnie, podobało nam się, szczególnie ten spacer w niedzielny poranek :)
Mam w planach jeszcze się tam wybrać turystycznie, za dwa,trzy lata. Wtedy na pewno odwiedzimy Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Powstanie. Dwa lata temu dzieciaki były trochę za małe.

My wynajęliśmy apartament kilka kroków od Rynku przez Hostel Kanonia, byliśmy zadowoleni :)
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 09.09.2013 23:30

piekara114 napisał(a):Kiepura, a możesz na mój priv (jest w profilu) namiar dać na tego Gierka?
Też wolę autko zostawić i mieć spokój
A możesz opisać zwiedzanie Zamku, to to wygląda i czy warto? Ja pamiętam sprzed 16 lat kapcie na nogach, dużo obrazów, śliską posadzkę i w sumie nic z tego nie wyniosłam i zastanawiam się czy mój 10-latek coś wyniesie, bo Pan M. raczej tym nie będzie zainteresowany.
Podziel się bieżącymi odczuciami


Żadnej tajemnicy tu nie ma, więc wrzucam.

https://www.noce.pl/SR/szczegoly.php?lang=pl&ido=2758

Ja korzystałem z tej firmy:

http://www.zasypiam.pl/noclegi-warszawa

Poszperaj w internecie (google "apartamenty, Warszawa, wynajem", może znajdziesz coś lepszego lub opinie na
temat tego co podałem. Zadzwoń, obie firmy z Krakowa :D Wybór zależy już od Ciebie.

Widzę, że ceny za parking podnieśli (syndrom chorwacki :D ), nie wiem czy to drogo czy tanio w skali Warszawy. Obok przed Past-ą był chyba parking strzeżony, możeby taniej wyszło.
(Popatrzyłem, chyba jednak nie :? )

Co do wrażeń z Zamku, to nie mam żadnych :oops:
Byłem tam podobnie jak Ty wcześniej, zapamiętałem, że się nudziłem, więc wysłałem żone i latorośl a sam poszedłem zwiedzać Arkady Kubickiego :sm: Ale zapytam jutro czy się podobało :D

Mnie w sumie głównie chodziło o MPW, ale moje dziecko jest starsze. Dziecku bardziej o Nowy Świat.

Edit.
Ale zapytam jutro czy się podobało :D


Podobało się.
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 10.09.2013 06:45

Żeby tylko zaskoczenia nie było przy spacerze starówką-cały środek rozkopany i ogrodzony.Trzeba też Archikatedrę zaliczyć.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.09.2013 07:56

Z napisał(a):Żeby tylko zaskoczenia nie było przy spacerze starówką-cały środek rozkopany i ogrodzony.

Wychodzą już z Rynku, więc możliwe, że do października będzie dostępny.
Z napisał(a):Trzeba też Archikatedrę zaliczyć.

Też "opakowana" w rusztowania :/
Zresztą Pałac na Wodzie również i nie wiem, kiedy skończą. Piętro jest niedostępne od początku roku.

piekara114 napisał(a):A możesz opisać zwiedzanie Zamku, to to wygląda i czy warto?

Kapci nie ma. Bierzesz audioprzewodnik i robi się trochę ciekawiej - zupełnie inaczej wygląda wyposażenie Zamku i jego historia, jak ktoś opowiada o tym, co zostało z oryginalnego wyposażenia i ile wysiłku kosztowało zachowanie tego w czasie oblężenia Warszawy.
Ogólnie na Zamku spotykasz się z okresem stanisławowskim z życia tej instytucji, plus zburzenie i odbudowa.
Warto sięgnąć do czasów książąt mazowieckich i obejrzeć nieźle zachowane pozostałości Curii Maior.

Wilanów to, podobnie jak Zamek, trochę wystaw i obrazy i rzeźby - bez kapci - więc też może nie zainteresować chłopaka.
Może MWP? Akurat jest po drodze na Stadion.

Rzućcie też okiem na to.
Stacje stoją w zasadzie wszędzie i możecie poruszać się, niemal za darmo, a wygodnie i szybko.

Pozdrawiam
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 10.09.2013 10:25

piekara114 napisał(a):Wycieczka jest organizowana pod kontem syna - 10lat, co to w stolicy nie był jeszcze :D

Moim zdaniem to odpuśćcie sobie połowę polecanych tu rzeczy, jeśli to ma być wycieczka i przygoda dla dziesięciolatka. Chcecie zwiedzać Zamek i kościoły to wpadnijcie tu sami. Dla dzieciaka to Muzeum Wojska, IMAX dla rozrywki... Łazienki, Wilanów, bo jest gdzie pobiegać...
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 10.09.2013 10:27

mcbas napisał(a):
WolfAtTheDoor napisał(a):W warszawie raczej nie pojawiłbym się w celach turystycznych nawet jakby mnie ktoś bardzo namawiał.

Ale nikt Cię nie namawia... :lol: To duże miasto... można się zgubić... :lol:


duże miasto?
może warto zmienić perspektywę :?: :D :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 10.09.2013 10:36

Torac napisał(a):
mcbas napisał(a):
WolfAtTheDoor napisał(a):W warszawie raczej nie pojawiłbym się w celach turystycznych nawet jakby mnie ktoś bardzo namawiał.

Ale nikt Cię nie namawia... :lol: To duże miasto... można się zgubić... :lol:


duże miasto?
może warto zmienić perspektywę :?: :D :wink:

Znasz w Polsce większe? :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Warszawa - wiadoma rzecz stolica - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone