Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Norwegia uzyskała niepodległość po rozwiązaniu unii ze Szwecją w dniu 7 czerwca 1905 roku. Norwegia jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej i naturalnego gazu. Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić 10% swoich rocznych dochodów. Wino i likier można kupić jedynie w specjalnych punktach monopolowych zwanych Vinmonopolet.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 27.08.2012 18:49

Powoli zbieram szczękę z klawiatury, wow. Norwegia od dawna jest w sferze marzeń i wierzę że kiedyś się spełni:) Piękne zdjęcia, naprawdę cudne.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 27.08.2012 18:59

Możesz zrobić kompedium?
Czas, dystans, koszty transportu, noclegów, lub krótko.
Np. 20 dni, 8kkm , x euro/pln/NOK.
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 31.08.2012 16:23

FUX napisał(a):Możesz zrobić kompedium?
Czas, dystans, koszty transportu, noclegów, lub krótko.
Np. 20 dni, 8kkm , x euro/pln/NOK.


FUX, z tym krótkim podsumowaniem jest o tyle problem, ze finansów nie podliczyliśmy nigdy tak porządnie, ale mniej więcej zrobię podsumowanie, żeby było orientacyjne.


Na razie jestem tak pochłonięta przygotowaniami do podróży do Chorwacji, że jestem zmuszona na troszkę odłożyć pisanie relacji z Norwegii, niemniej jednak będę kontynuować:)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2012 16:52

Piękne zdjęcia.

Ja zaczynałem Norwegię od północy - od Laponii i Nordkapu - więc Kazalnica trafiła się pod koniec wyjazdu. Krótko przed końcem trasy mijaliśmy ustawione na skałach zwykłe drewniane krzesło, tylko nadnaturalnych rozmiarów. Ale to dawno temu było; zapewne dziś go tam już nie ma.

Pozdrawiam,
Wojtek
mimik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 14.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimik » 31.08.2012 17:42

I my mamy Norwegię w planach. Niestety jeszcze puki co odległych ale jednak. Na razie to tylko zazdroszczę mojemy szwagrowi, że mieszka w tak pięknym kraju. Ogladajac takie fotki utwierdzam się w przekonaniu, że trzeba go jak najszybciej odwiedzić :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.09.2012 00:36

Jedziemy! W przyszłym roku. Na pewno! :mrgreen:
Zaczynamy planowanie - ale od Karlskrony, na północ, do koła podbiegunowego trochę Laponii i dopiero w lewo, do Norwegii. :lol:
Z zapartym tchem czytam i oglądam. Wskazówki praktyczne jak najbardziej pożądane (np. ceny przepraw promowych ) bo te małe trudno znaleźć w internecie.
Pozdrawiam, czekam na ciąg dalszy. Agnieszka.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 22.09.2012 01:38

agnieszka-bg napisał(a):Jedziemy! W przyszłym roku. Na pewno! :mrgreen:
Zaczynamy planowanie - ale od Karlskrony, na północ, do koła podbiegunowego trochę Laponii i dopiero w lewo, do Norwegii. :lol:
Z zapartym tchem czytam i oglądam. Wskazówki praktyczne jak najbardziej pożądane (np. ceny przepraw promowych ) bo te małe trudno znaleźć w internecie.
Pozdrawiam, czekam na ciąg dalszy. Agnieszka.


No to się może miniemy, bo Norge jest znowu w planach na przyszły rok...jak co roku:)... ale teraz mamy dwie opcje tylko: albo Norge albo śmierć:).


Caffeine, zanim zaczniesz Chorwację, a pewno tak się stanie, to najpierw proszę skończyć Norwegię. Też cholera czekam, mimo iż mógłbym mieć na żywo.

Traktuj to jakoś kolejne zaproszenie... Cholera nie pamiętam, ile już ich mamy... jaki jest wynik...:)
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 22.09.2012 09:04

agnieszka-bg napisał(a):Jedziemy! W przyszłym roku. Na pewno! :mrgreen:
Zaczynamy planowanie - ale od Karlskrony, na północ, do koła podbiegunowego trochę Laponii i dopiero w lewo, do Norwegii. :lol:
Z zapartym tchem czytam i oglądam. Wskazówki praktyczne jak najbardziej pożądane (np. ceny przepraw promowych ) bo te małe trudno znaleźć w internecie.
Pozdrawiam, czekam na ciąg dalszy. Agnieszka.


agnieszka-bg no to już zazdroszczę wyprawy:) dzięki za zainteresowanie moją relacją oraz doping by kontynuować:) będę będę:)
Prawdę mówiąc tegoroczny urlop w Chorwacji trochę mnie oderwał od myśli o Norwegii (ale tylko trochę;P), a powrót do pracy po owym urlopie skutecznie oderwał od pisania relacji;) Ale już ogarnięte więc będę kontynuować:)

MRK napisał(a): Caffeine, zanim zaczniesz Chorwację, a pewno tak się stanie, to najpierw proszę skończyć Norwegię. Też cholera czekam, mimo iż mógłbym mieć na żywo. Traktuj to jakoś kolejne zaproszenie... Cholera nie pamiętam, ile już ich mamy... jaki jest wynik...:)


MRK obiecuję, że niebawem się zmobilizuję i kontynuować będę norweskie przygody, bo jeszcze troszku ich zostało (czynniki wpływające na opóźnienia opisałam wyżej:). Z Chorwacji będzie bardziej fotorelacja niż słowem opisane przygody, bo był to urlop leniuchowaty w porównaniu z Norwegią;) ale o tym w innym wątku:)
Co do zaproszeń, wydaje mi się, że my prowadzimy:P Co oznacza, że Wy do nas:) ustalmy coś bo się rozlezie:)
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 25.09.2012 17:24

Ekhm.... ten tego... coś tu cicho... nic się nie dziej... brak kolejnych zdjęć... słów... :)
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 28.09.2012 08:59

MRK napisał(a):Ekhm.... ten tego... coś tu cicho... nic się nie dziej... brak kolejnych zdjęć... słów... :)

MRK dziękuję za mobilizację;) Wróciłam dopiero z wyjazdu służbowego - dlatego brak było zdjęć i słów:) ale będą w ten weekend już na 100%:)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18262
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.09.2012 23:16

caffeine napisał(a): Wróciłam dopiero z wyjazdu służbowego - dlatego brak było zdjęć i słów:) ale będą w ten weekend już na 100%:)


Czekamy więc na słowa i obrazy 8)


Pozdrawiam
Piotr
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 30.09.2012 19:55

Poczuć oddech lodowca - wycieczka do Nigardsbreen

Obrazek

Prognoza pogody wg serwisu yr.no na dziś zachwycająca! Aż trudna do uwierzenia! Słońce i brak chmur! Ruszamy zatem na lodowiec. Naszym celem jest Nigardsbreen – najdłuższe z ramion lodowca Jostedal. Przy breheimsenteret, skąd wyruszają wyprawy na lodowiec, okazuje się, że centrum obecnie nie istnieje – spłonęło niedawno. Ale tablica informacyjna mówi, że do Nigardsbreen można dostać się wędrując szlakiem turystycznym. Zatem idziemy.

Obrazek

Obrazek

Zaraz potem gdy mijamy budkę, gdzie wnosi się opłatę za wjazd do Parku Narodowego (30 NOK dla samochodu osobowego) po prawej stronie zaczyna się szklak, który prowadzi wgłąb lasu. A w tym lesie… znów jak w baśni! Omszone głazy i drzewa wprost zapraszają do wędrówki. Potem wychodzimy na równinę, gdzie karłowe brzozy i całe łąki porostów – chrobotki reniferowe, koralkowe, kieliszkowate…no coś cudownego!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie znów leśna ścieżka. Przechodzimy też przez kilka strumieni. Dobrze, że włożyliśmy odpowiednie buty. Potem szlak prowadzi przez drogę by skręcić w las w stronę jeziora o turkusowej barwie. Teraz Nigardsbreen widać jeszcze piękniej.
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 30.09.2012 20:01

Obrazek

Przyspieszamy kroku by dotrzeć tam jak najszybciej. Błekitny lód wspaniale wygląda na tle bezchmurnego nieba raz po raz poprzecinanego tylko drobnymi białymi obłokami. Teraz zaczyna się podejście z głazów i skał polodowcowych. Łatwo nie jest, ale po podejściu na Preikestolen nic nie będzie już straszne;-). Docieramy do jeziora Nigardsbreen. Słychać już huk i szum jaki wydaje z siebie cielsko lodowca i potok wypływający u jego podnóża. Mroźny oddech lodowca sprawia, że znów trzeba włożyć polary. Ale jest przepięknie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozsiadamy się u podnóża lodowca czując zimny powiew i wpatrzeni w dolinę u-kształtną konsumujemy drugie śniadanie :-).

Obrazek

Wracamy szlakiem do miejsca przecięcia z drogą i właśnie drogą kontynuujemy.

Obrazek

Obrazek

Dzień jest naprawdę piękny. Oby taka pogoda utrzymała się jak najdłużej. Późne popołudnie spędzamy już na naszym tarasie, leniuchując i rozkoszując się widokiem i zapachem norweskiego powietrza przesyconego żywicą świerków i bryzą fiordu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mimik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 14.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimik » 30.09.2012 23:00

O ja cię, ale fajnie. A zdjęcia po prostu rewelacha. Długo było tu cicho ale mam nadzieje, że teraz to znowu trochę poleci:-).
Pozdrawiam
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 01.10.2012 16:08

caffeine napisał(a):
Prognoza pogody wg serwisu yr.no na dziś zachwycająca! Aż trudna do uwierzenia! Słońce i brak chmur!


Do spacerów pogoda rzeczywiście idealna. Na robienie zdjęć niekoniecznie. :)

Taka zimna tonacja pasuje mi do Norwegii. Ładne .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Norwegia - Norge


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
W pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone