Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W drodze do Czarnogóry - Serbia

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
camel17
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 08.07.2012
W drodze do Czarnogóry - Serbia

Nieprzeczytany postnapisał(a) camel17 » 14.10.2012 13:15

Witam,

Zainspirowany ciekawymi miejscami w wakacje postanowiliśmy wybrać się do Czarnogóry.
Wiele ciekawych rzeczy i porad dowiedziałem się właśnie z tego forum, za co dziękuję wszystkim użytkownikom 8)
Przejechaliśmy przez Serbię do Czarnogóry, później Albania i droga powrotna przez Bośnię i Hercegowinę.
Jak ktoś chce poczytać o naszej wyprawie zapraszam na I cz. relacji z Serbii.
Jednocześnie chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami :)
http://www.naszcalyswiat.pl/serbia/nowy-sad-belgrad-zlatibor/

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 31.08.2013 22:44 przez camel17, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.10.2012 20:07

zajrzałem :D , gdyż te kraje są w kręgu mojego zainteresowania z powodu, jak u Was:
Zobaczenia krajów gdzie całkiem niedawno toczyła się wojna, gdzie od 20 lat ludzie w końcu mają prawo posiadać samochód, gdzie na podwórku pod oknem znajdują się groby bliskich i w końcu gdzie góry wpadają do morza.

jakiś czas temu oglądałem na Discovery prg o budowie jednego z najpotężniejszych mostów w Europie, właśnie w Belgradzie na Savie, pytanie czy jak byliście (a byliście jak czytamy poniżej) czy już stoi skończony, czy budowa trwa (nomen omen pracowali przy nim razem, bez przeszkód budowlańcy z większości nowych Państw byłej Jugosławii)
Dojechaliśmy nad ujście rzeki Sawy i Dunaju

co to za autko ten poniżej:
-Bruuum - odparł zadowolony Kropek.

i kiedy II część :?:
camel17
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 08.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) camel17 » 21.10.2012 20:45

Hej,
Cieszę się, że mogliśmy zaciekawić naszą podróżą.
Zacznę od odpowiedzi na ostatnie pytanie: II cz. (Czarnogóra) będzie za niedługo tak do 2 tyg., muszę tylko znaleźć trochę wolnego czasu aby ogarnąć wszystko w całość. Natomiast III (Albania) i IV cz. (Bośnia i Hercegowina) to już sam nie wiem, muszę jeszcze więcej i więcej czasu znaleźć :) Tak czy inaczej postaram się wszystko opisać do końca roku :)

Co do mostu to szczerze nawet nie wiedziałem, że ten most jest taki wyjątkowy :) Rzeczywiście jak teraz wyczytałem to jest to najdłuższy jednopylonowy most na świecie.
Tym mostem na pewno nie jechaliśmy (przejeżdżaliśmy przez Sawę innym mostem - Gazela).
Most o którym wspominasz jest oddalony ok. 5 km od ujścia Sawy do Dunaju.
Jechaliśmy obok niego jak wyjeżdżaliśmy z Belgradu. Wydawał się, że jest skończony i da się nim jechać, choć na 100% nie potrafię powiedzieć.
Tu są jego zdjęcia, jakie udało nam się zrobić (jakbym o nim wcześniej wiedział, to zapewne byłoby ich więcej):

W oddali:
Obrazek

Na przybliżeniu:
Obrazek

I jak przejeżdżaliśmy obok niego wzdłuż wyspy Ada Ciganlija:
Obrazek
Obrazek

Co do autka i Kropka to jest to samochód (nie pierwszej nowości, r.1998), gdzie wielu mówiło że dojedzie tylko w jedną stronę :) a później trzeba go będzie ze skały zepchnąć :lol: ale jednak mu się udało i wrócił i jeździ do dziś. :)
Nazwa Kropek to polskie znaczenie włoskiego słowa Punto (tłum. kropka, punkt):
Obrazek
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 14.03.2013 00:27 przez camel17, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 21.10.2012 21:16

Witam i dołączam do czytelników.

Co do mostu Ada Ciganlija - to owszem, jest on już otwarty - od 1 stycznia 2012 r.

Tutaj sporo zdjęć z jego budowy, otwarcia i użytkowania:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=834560
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 21.10.2012 21:19

Dodam , w uzupełnieniu do Twojej Fotorelacji na Twojej stronie , że zburzony budynek w Belgradzie to specjalnie pozostawiona ruina-pomnik bombardowania Nato , to budynek byłej RTV Jugosławii w którym zginęli ludzie w trakcie nalotów .
Do dzisiaj Amerykanie są najbardziej znienawidzoną nacją wśród Serbów , przed Albańczykami, Niemcami i Chorwatami ...... oczywiści najwięksi ich przyjaciele to Rosjanie . :roll:
aio
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 31.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aio » 21.10.2012 22:30

Możliwe, że w czasie weekendu majowego zawitamy w Serbii, więc z chęcią poczytałam i pooglądałam zdjęcia. Czekam na dalszy ciąg :) Uśmiałam się czytając o Waszej przygodzie z Corps Diplomatique :D
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.10.2012 22:48

aio napisał(a):Uśmiałam się czytając o Waszej przygodzie z Corps Diplomatique :D


Ale to jest bardzo cenna informacja i dobra nauczka dla innych.

Przyznaję bez bicia, że nie wiedziałem o takim pasie - i daję sobie rękę uciąć, że gdybym trafił najpierw na pas UE bez kolejki, a potem zauważył pas CD równiez bez kolejki - sam bym się tam wepchnął :D :D

A jak jest w drugą stronę - tzn. z Serbii do Węgier. Też są takie specjalne pasy?
aio
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 31.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aio » 23.10.2012 10:49

Przyznaję bez bicia, że nie wiedziałem o takim pasie - i daję sobie rękę uciąć, że gdybym trafił najpierw na pas UE bez kolejki, a potem zauważył pas CD równiez bez kolejki - sam bym się tam wepchnął


a kto by się nie pchał ? :lol: Jestem przekonana, że ja też musiałabym wrzucać wsteczny!

Fakt, dobrze, że camel17 opisał zaistaniałą sytuację - oszczędził mi pewnie sporo stresu :)
camel17
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 08.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) camel17 » 24.10.2012 09:01

Cieszę się z zainteresowania wycieczką i przygodą :)
Z tym pasem CD było ciekawie :) Jak było w drugą stronę (Z Serbii do Węgier) to nie wiem - wracaliśmy przez Bośnię i Hercegowinę, później przecięli Chorwację i do Węgier. Nigdzie indziej nie zauważyłem pasu CD, ale też specjalnie go nie szukałem :) Z granicznych przygód będzie jeszcze ze dwie lub trzy. Chociaż najwięcej problemów było na jednej z granic Czarnogóry, gdzie celniczce nie spodobała się nasza zielona karta. Ale to już początek II części :P (niebawem) :)

Wracając do Serbii to ten zniszczony budynek to całkiem przypadkiem żeśmy zauważyli jak przejeżdżali obok niego. b]Aio[/b], jeśli masz okazję jechać do śmiało mogę polecić Serbię. Całkiem ciekawy kraj.

Pozdrawiam
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.10.2012 16:55

camel17 napisał(a):
Wracając do Serbii to ten zniszczony budynek to całkiem przypadkiem żeśmy zauważyli jak przejeżdżali obok niego.



W którym miejscu dokładnie ten budynek się znajduje? Na Google Earth znalazłem coś takiego na ul. Kniazia Miłosza - czy to to?
camel17
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 08.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) camel17 » 24.10.2012 18:29

Zgadza się, budynek znajduje się na wspomnianej ulicy. Tak się złożyło, że gps w aparacie akurat załapał i zapisał położenie tego zdjęcia. Współrzędne w google maps: 44.805224,20.460606
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 12.11.2012 00:35

armar napisał(a):Dodam , w uzupełnieniu do Twojej Fotorelacji na Twojej stronie , że zburzony budynek w Belgradzie to specjalnie pozostawiona ruina-pomnik bombardowania Nato , to budynek byłej RTV Jugosławii w którym zginęli ludzie w trakcie nalotów .


to nie jest budynek telewizyjny (ten wygląda nieco inaczej), ale kompleks dawnego jugosłowiańskiego Ministerstwa Obrony

czy jest specjalnie zostawiony na pamiątkę - nie wiem, faktem jest, że remont lub wyburzenie go byłoby koszmarnie kosztowne. Co ciekawe - na Zemunie widziałem dawną jugosłowiańską główną siedzibę wojsk lotniczych - była kompletnie opuszczona, ale z zewnątrz żadnych zniszczeń. Po prostu budynek widmo!
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.11.2012 00:06

Pudelek napisał(a):Co ciekawe - na Zemunie widziałem dawną jugosłowiańską główną siedzibę wojsk lotniczych - była kompletnie opuszczona, ale z zewnątrz żadnych zniszczeń. Po prostu budynek widmo!



Zainteresowałeś mnie tym!

Mógłbyś coś bliżej o tej siedzibie napisać? Gdzie ona dokładniej się znajduje?
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 13.11.2012 00:49

przyglądając się zdjęciom to jednak zauważyłem trochę wybitych szyb w kilku miejscach, ale po za tym nie było tam żadnych śladów po pociskach itp. W internecie znalazłem informację, że obiekt opuszczono po uszkodzeniach w 1999 - tylko, że ich właśnie prawie nie widać...

budynek jest niedaleko centrum Zemunu (pod tym pojęciem mam na myśli taki plac z kościołem katolickim), tuż przy głównej ulicy w kierunku centrum Belgradu:

http://wikimapia.org/#lat=44.8419842&lo ... 6&l=28&m=w
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.11.2012 11:50

Pudelek napisał(a):przyglądając się zdjęciom to jednak zauważyłem trochę wybitych szyb w kilku miejscach, ale po za tym nie było tam żadnych śladów po pociskach itp. W internecie znalazłem informację, że obiekt opuszczono po uszkodzeniach w 1999 - tylko, że ich właśnie prawie nie widać...

budynek jest niedaleko centrum Zemunu (pod tym pojęciem mam na myśli taki plac z kościołem katolickim), tuż przy głównej ulicy w kierunku centrum Belgradu:

http://wikimapia.org/#lat=44.8419842&lo ... 6&l=28&m=w


Dzięki - już namierzone i dodane do planu podróży :D
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
W drodze do Czarnogóry - Serbia
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone