Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Vis

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
c2h5oh
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) c2h5oh » 08.06.2013 18:00

na jeden z tych stron napisane jest:
"The average annual temperature surpasses 16°C. The average summer temperature is lower than that on the mainland by a degree or two, and higher by a degree or two during the winter."

Jesli dobrze rozumiem to srednia temperatur w ciagu lata jest nizsza niz 16 stopni celcujsza? Cos mi sie nie chce wierzyc.

Wybaczcie ze pisze bez polskich znakow ale nie moge cos zmienic ustawien klawiatury.


Pozdrawiam! :)
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 08.06.2013 18:26

c2h5oh napisał(a):Witam!
W tym roku na urlop wybieram sie z przyjaciółmi do Chorwacji. Będzie to nasz pierwszy wyjazd do tego kraju więc pojawiłem się na tym forum w celu pozyskania podstawowych informacji.
Interesuje nas wyspa VIS, w związku z czym mam kilka pytań do forumowiczów.

1) Jak wygląda sytuacja cenowa na wyspie? (chodzi mi o ceny podstawowych produktów w sklepach: chleb, wino, piwo, woda mineralna, mięso na grilla, jakaś rybka. Ale także o ceny w restauracjach, gdyż mamy zamiar stołować się w nich na codzień
2) Czy w mniejszych miejscowościach znajdą się jakies markety, czy na zakupy trzeba jeździć do Visu lub Komizy?
3) Czy na wyspie znajduje się jakis camping na którym można mieszkac pod własnymi namiotami?
4) Czy istnije możliwośc rozpalenia sobie ogniska na plaży w nocy i siedzeniu przy nim do białego rana?

Pytania kieruję do wszystkich ale licze na odpowiedz Mirka111, Danagol, Tymony i Koziorożca gdyż wy chyba jesteście najlepiej zorientowaniw temacie :) Nie mniej, docenie każda szczerą odpowiedz forumowicza :)

Pozdrawiam!


Cześć, nie gniewaj się, piszę krótko - właśnie się pakuję i jutro wyruszam - wiadomo gdzie (recydywa: już 4-ty raz). :)

W każdy prawie zakątek wyspy dojeżdza handel obwoźny -rano pieczywo, po południu owoce.
W Komizy i w Visie są markety rybne. Można też załapać się na rybki od poławiaczy prywatnych.
Jeśli chodzi o ceny, są podobne jak na lądzie stałym ( na wyspie jest drożej myślę, że o około 10%)
Z marketami wieloasortymentowymi nie ma poblemu. Zamieszczam mapkę z marketami miejscowości Vis - poniżej.
W Komiży też nie ma problemu z zaopatrzeniem.

Obrazek

Z namotami nie ma szans. Pisałem o tym w jednym z postów. Na wyspie nie ma możliwości biwakowania....
Na wszystkich plażach na wyspie możesz przebywać do białego rana. Ognisk palić nie można.

poZDRAViam i wracam do pakowania.

Mirek
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 08.06.2013 18:42

c2h5oh napisał(a):na jeden z tych stron napisane jest:
Jesli dobrze rozumiem to srednia temperatur w ciagu lata jest nizsza niz 16 stopni celcujsza? Cos mi sie nie chce wierzyc.
Pozdrawiam! :)


Temperatura wody nie odbiega od zwykle spotykanej w Chorwacji.
Jest powyżej 20 stopni w czerwcu z pewnością.

PoZDRAViam,
Mirek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 08.06.2013 21:06

c2h5oh napisał(a):na jeden z tych stron napisane jest:
"The average annual temperature surpasses 16°C. The average summer temperature is lower than that on the mainland by a degree or two, and higher by a degree or two during the winter."

Jesli dobrze rozumiem to srednia temperatur w ciagu lata jest nizsza niz 16 stopni celcujsza? Cos mi sie nie chce wierzyc.

Obawiam się, że jednak nie zrozumiałeś...
Średnia roczna temp. przekracza 16 st. C. Średnia temp. latem jest o stopień- dwa niższa niż na lądzie, a zimą o stopień lub dwa wyższa (niż na lądzie).
c2h5oh
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) c2h5oh » 12.06.2013 11:59

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
c2h5oh napisał(a):na jeden z tych stron napisane jest:
"The average annual temperature surpasses 16°C. The average summer temperature is lower than that on the mainland by a degree or two, and higher by a degree or two during the winter."

Jesli dobrze rozumiem to srednia temperatur w ciagu lata jest nizsza niz 16 stopni celcujsza? Cos mi sie nie chce wierzyc.

Obawiam się, że jednak nie zrozumiałeś...
Średnia roczna temp. przekracza 16 st. C. Średnia temp. latem jest o stopień- dwa niższa niż na lądzie, a zimą o stopień lub dwa wyższa (niż na lądzie).


Zaznajomiłem się z powyższymi linkami, jednak nigdzie nie znalazłem cen(restauracje przedstawiaja swoje menu ale bez cen :( ) Wciąż interesuje mnie ile średnio będę musiał wydać pieniędzy na obiad oraz na zakupy. Czy ktoś z was mieszka na Vis lub był tam w te wakacje aby mógł przybliżyć ceny konkretnych produktów?

Pozdrawiam!
c2h5oh
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) c2h5oh » 12.06.2013 12:02

mirek111 napisał(a):
c2h5oh napisał(a):Witam!
W tym roku na urlop wybieram sie z przyjaciółmi do Chorwacji. Będzie to nasz pierwszy wyjazd do tego kraju więc pojawiłem się na tym forum w celu pozyskania podstawowych informacji.
Interesuje nas wyspa VIS, w związku z czym mam kilka pytań do forumowiczów.

1) Jak wygląda sytuacja cenowa na wyspie? (chodzi mi o ceny podstawowych produktów w sklepach: chleb, wino, piwo, woda mineralna, mięso na grilla, jakaś rybka. Ale także o ceny w restauracjach, gdyż mamy zamiar stołować się w nich na codzień
2) Czy w mniejszych miejscowościach znajdą się jakies markety, czy na zakupy trzeba jeździć do Visu lub Komizy?
3) Czy na wyspie znajduje się jakis camping na którym można mieszkac pod własnymi namiotami?
4) Czy istnije możliwośc rozpalenia sobie ogniska na plaży w nocy i siedzeniu przy nim do białego rana?

Pytania kieruję do wszystkich ale licze na odpowiedz Mirka111, Danagol, Tymony i Koziorożca gdyż wy chyba jesteście najlepiej zorientowaniw temacie :) Nie mniej, docenie każda szczerą odpowiedz forumowicza :)

Pozdrawiam!


Cześć, nie gniewaj się, piszę krótko - właśnie się pakuję i jutro wyruszam - wiadomo gdzie (recydywa: już 4-ty raz). :)

W każdy prawie zakątek wyspy dojeżdza handel obwoźny -rano pieczywo, po południu owoce.
W Komizy i w Visie są markety rybne. Można też załapać się na rybki od poławiaczy prywatnych.
Jeśli chodzi o ceny, są podobne jak na lądzie stałym ( na wyspie jest drożej myślę, że o około 10%)
Z marketami wieloasortymentowymi nie ma poblemu. Zamieszczam mapkę z marketami miejscowości Vis - poniżej.
W Komiży też nie ma problemu z zaopatrzeniem.

Obrazek

Z namotami nie ma szans. Pisałem o tym w jednym z postów. Na wyspie nie ma możliwości biwakowania....
Na wszystkich plażach na wyspie możesz przebywać do białego rana. Ognisk palić nie można.

poZDRAViam i wracam do pakowania.

Mirek


Dziękuję Ci za informacje. Rozumiem że właśnie wypoczywasz na Visie. Licze że po powrocie będziesz łaskaw udzielić mi konkretych informacji cenowych w restauracjach i sklepach :) Życzę udanego wypoczynku.

Pozdrawiam :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.06.2013 13:40

Odwiedź którykolwiek z forumowych tematów dotyczących restauracji (cen, menu itp.), cen żywności itp. Gwarantuję, że ceny na Visie nie odbiegają od tego, co na sąsiednich wyspach czy lądzie.
c2h5oh
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) c2h5oh » 19.06.2013 08:30

Mam kolejne pytanko... Jak widzicie wyjazd na Vis z psiakiem (owczarek niemiecki, 5 lat, długowłosy). Zastanawiam sie czy nie będzie się tam zbytnio męczył na słońcu. Czytałem że plaże na visie są dostępne dla psiaków ale czy sa miejsca gdzie będzie mógł sobie poleżeć w cieniu na spokojnie?


Pozdrawiam! :)
a_nula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 13.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) a_nula » 25.06.2013 09:13

c2h5oh, czasem i w cieniu może być dla psiaka nie do wytrzymania, w zeszłym tygodniu przez 3 dni było w cieniu 37*C..
homie
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 30.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) homie » 30.06.2013 21:40

Hej,

W lipcu wybieram się na Vis i stąd dwa pytania.

1. Czy na przystani promowej w Visie można płacić kartą? Po poszukiwaniach informacji na temat wiem, że da się tak płacić w Splicie i innych większych portach, jednak podobno zdarza się, że w mniejszych miejscowościach nie ma takiej opcji. Pytanie dodatkowe to czy da się taki rejs zabukować on-line? W formularzu na stronie Jadroliniji nie pokazała mi się taka trasa.

2. Czy może się ktoś podzielić informacjami na temat wycieczki do Błękitnej Groty (ile kosztuje, jak zamówić, gdzie itp.)? Na forum udało mi się znaleźć tylko tyle, że wstęp do niej kosztuje 30 kun ze specjalnym przewodnikiem, ale to z własnym transportem wodnym. Ja niestety takiego nie będę posiadał, więc będę musiał skorzystać z jakiegoś wynajętego.

Dzięki i pozdr.,
Konrad
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.06.2013 23:05

1. Można płacić kartą. Rezerwacje: nie ma takiej możliwości na linia lokalnych (tylko na międzynarodowych i wzdłuż wybrzeża) - jasna informacja na stronie przewoźnika
2. Strona TZ Komiža - zakładka INFO - zakładka TURISTIČKE AGENCIJE......
Podobnie dojdziesz do namiarów agencji z m. Vis i ich oferty
homie
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 30.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) homie » 01.07.2013 09:14

Dzięki za odpowiedź!
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 02.07.2013 12:19

homie napisał(a):2. [b]Czy może się ktoś podzielić informacjami na temat wycieczki do Błękitnej Groty (ile kosztuje, jak zamówić, gdzie itp.)?


Wystarczy przejść się rivą w Komiży, mieści się tam kilka (a może i więcej) agencji tur./przewoźników, którzy mają w ofercie Modrą Śpilję. Pojawiasz się w Komiży rano (wszystkie statki wypływają ok. 10:00 z Komiży) i załatwiasz sprawę od ręki.

Co do ceny - cena jest dwuskładnikowa. Stałą jest opłata za wstęp do jaskini - 40 Kn za osobę (dzieci zniżka 50%), pobierana przed samym wpłynięciem, na miejscu. Opłata za transport kształtuje się na poziomie 100-150 Kn (dzieci - zniżka 50%), np.:
- wycieczka na trasie Komiża-MŚ-Komiża 100 Kn (czas ok. 2h)
- wycieczka jw. + kilka godzin na plaży Salbunara (Porat) przed powrotem do Komiży 120 Kn (czas ok. 6h), na plaży jest kilka konob
- fish picnic na trasie Komiża-MŚ-Komiża 150 Kn

W samej jaskini nie ma możliwości zanurzenia się w wodzie, siedzisz w łódce i focisz przez kilka minut i tyle.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.07.2013 12:27

Marsallah, widzę, że Wy już po wakacjach :) Będzie relacja z Visu? :P
Baaardzo na nią liczę i czekam z utęsknieniem ;) :D

Pozdrav :papa:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 02.07.2013 12:42

c2h5oh napisał(a):1) Jak wygląda sytuacja cenowa na wyspie? (chodzi mi o ceny podstawowych produktów w sklepach: chleb, wino, piwo, woda mineralna, mięso na grilla, jakaś rybka. Ale także o ceny w restauracjach, gdyż mamy zamiar stołować się w nich na codzień
2) Czy w mniejszych miejscowościach znajdą się jakies markety, czy na zakupy trzeba jeździć do Visu lub Komizy?


Cześć. Właśnie wróciliśmy z Visu, więc piszę, póki pamiętam...

Ad.2) Sklepy w Visie opisał na mapce Mirek, jeśli chodzi o część miasta zwaną Luka, w starej części (Kut) znajduje się jeszcze jeden czy dwa małe sklepy. W Komiży na rivie są dwa małe Studenace, obydwa obok siebie, przedzielone minisklepikiem z działem warzywnym. Ponadto, w obu miastach masz zarówno peśkarije jak i mesnice, szukaj na rivie. W Visie jest spory (ok. 8 stoisk) targ warzywno-owocowy + 1-2 stoiska z serami, oliwami, itp.
Jedyna miejscowość poa Visem i Komiżą, w której znajduje się sklep to Podstrażje, jest tam czynny do 21 mały Studenac.
Ad.2) Ceny w sklepach:
- woda min.: jakieś grosze.... Przy okazji, na Visie woda z kranu jest pitna (i smaczna!), więc w niegazowaną nie inwestuj kasy
- wino: pełna rozpietość cenowa...
- piwo: karlovaćko/pan/ożujsko - ok. 10 Kn/0,5l, Sokol (najlepsze wg mnie z ichnich jasnych piw: 5,50 Kn/0,5l, dostępne tylko w Tommym w Visie (największy sklep na wyspie)
- mięso: nie wiem, nie kupowałem
- chleb: [sarcasm mode on] Chorwaci nie wiedzą co to chleb...[sarcasm mode off] jakieś grosze...

Jeśli chodzi o ryby, to ceny z ribarnicy w Visie (nie Kalambera, tylko na targu k. targu warzywnego): orada 100 Kn/kg, śkampi 140 Kn/kg, innych nie kupowałem.

W wino na użytek tamże zaopatruj się u lokalsów, poza miastami (tam taniej). Myśmy najlepsze wino (białe, czerwonego raczej nie piję, więc nie wiem) znaleźli w Podśpilju, ale np. w Konobie Ferol w Podstrażju też jest niezłe. Zapłacisz 20-30 Kn za litr mieszanego. Gatunkowe to już w butelkach i ceny zaczynają się od 35 Kn za butlę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone