CHORWACJA ONLINE

forum

 
Porady Na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać
reklama


W tym dziale przedstawiamy kilka porad, które powinny przydać się każdemu, kto wyjeżdża do Chorwacji (i nie tylko zresztą).


 Na co zwracać uwagę

Na co lepiej jest uważać, aby urlop był w pełni udany:

 1. Na słońce. Polacy są raczej nieprzyzwyczajeni do tak mocnego oddziaływania promieni słonecznych. W pierwsze dni lepiej nie "smażyć" się cały dzień na słońcu, używać olejków (ohyda). W przeciwnym razie można sobie popsuć cały urlop.
 2. Na jeżowce [patrz: Morze]. Najlepiej dobrze patrzeć pod nogi przy wejściu do wody. Jeszcze gorzej jest wyjść, najlepiej więc robić to w tym samym miejscu, gdzie wchodzimy. W handlu dostępne są plastikowe buty do pływania, mające chronić przed jeżowcami. Zdecydowanie ich jednak nie polecam, bo chodzenie w czymś takim po skałach jest wielce niebezpieczne i jest to najłatwiejszy sposób na wylądowanie w szpitalu z nogą w gipsie.
 3. Ze względu na nagle pojawiające się burze z porywistym wiatrem, lepiej przed każdym dłuższym wyjściem zamykać okna i zdejmować z balkonu wszystkie lekkie rzeczy. Zaoszczędzimy na kosztach montażu nowych szyb i nie będziemy musieli zbierać dobytku z całej okolicy.

 Czego robić nie należy

Niestety, sporej grupie ludzi wciąż trzeba przypominać podstawowe zasady tzw. współżycia społecznego. Nie wolno więc robić tego wszystkiego, czego nie można także w Polsce (wbrew pozorom sporo osób o tym zapomina). Głośne zachowanie po północy w miejscu do tego nie przeznaczonym może jest częstym zjawiskiem na Mazurach, ale nie w Chorwacji. Podobnie rzecz się ma z zostawianiem śmieci na plaży!

Polacy cieszą się w Chorwacji bardzo dobrą opinią. Nie warto jej zepsuć.
Praktycznie na całym wybrzeżu obowiązuje zakaz palenia ognisk. Nie wolno zbyt blisko brzegu podpływać łodziami, zwłaszcza motorowymi. Strefa, w której osoby kąpiące się są objęte całkowitą ochroną wynosi 100 m. Ten zakaz dotyczy także skuterów wodnych. Zabronione jest nurkowanie z kuszą. Chorwaci bardzo nie lubią, gdy ktoś traktuje ich jak gorszych, przechwala się itp.; potrafią się za to bardzo niemile odpłacić. Niech przestrogą dla naszych "najlepszych" będzie historia dwóch Niemców, którzy chwaląc się swoimi samochodami twierdzili, że nie da się ich ukraść. Następnego dnia samochody zniknęły; odnaleziono je z helikoptera po kilku latach, zupełnie przypadkowo. Stały zamaskowane w lesie. Były nienaruszone, a ze środka nie zginęły nawet pieniądze.

Wiadomość dla amatorów nurkowania - poszukiwaczy skarbów: zabronione jest wyciąganie z wody wszelkich staroci. Jest to w Chorwacji przestępstwo i można wpaść w poważne kłopoty z tego powodu (zarekwirowanie sprzętu, grzywna, koszty sądowe). [informację przekazał Leon]


 Polak = ?
Na wstępie redakcja przeprasza wszystkich, których poniższy tekst nie dotyczy.

Zachowanie Polaków często nie jest powodem do dumy. Chorwacja jest (jeszcze) jednym z nielicznych krajów, w którym cieszymy się dobrą opinią. Niestety, co jest tematem często poruszanym na łamach forum dyskusyjnego, także i tam zbyt często "wybijamy" się swoim zachowaniem ponad innych. Dla wszystkich, którzy niekoniecznie wiedzą, o co chodzi w tym tekście, przytaczamy parę rad, które warto wziąć sobie do głowy:

 • Nie każdy musi koniecznie wiedzieć, że jesteś w pobliżu. Dlatego nie drzyj się ponad potrzebę. Przecież i tak większość osób Cię nie rozumie!
 • Jeżeli tylko chcesz pochwalić się swoim pięknym samochodem i najnowszą komórką, lepiej podjedź w sobotę wieczorem pod wiejską dyskotekę, a nie wlecz się kawał drogi do Chorwacji. I efekt będzie większy, i zaoszczędzisz przy okazji parę groszy.
 • Nie oceniaj nikogo, zanim go nie poznasz. Nie traktuj każdego Niemca jak nazisty, Czecha jak pociesznego głupka a Chorwata jak pastucha. Oni zapewne nie uważają, że każdy Polak jest złodziejem.
 • Mienie, którego używasz podczas pobytu (pokoje, wyposażenie, itp.), nie służy tylko Tobie, wobec tego szanuj je.
 • Zarobiłeś parę groszy? To dobrze, ale pamiętaj, że nie wszystko za nie kupisz. Większość osób wcale nie ocenia Cię po tym, czy śpisz w pięciogwiazdkowym hotelu czy pod gołym niebem. Zwróć uwagę również na to, że najprawdopodobniej i tak nie jesteś Billem Gatesem, więc nie przechwalaj się tym, co masz, bo będziesz wzbudzać tylko litość.
 • Nie manifestuj głośno tego, że jesteś Polakiem (zwłaszcza nocą). Prawdopodobnie już na tyle zwracasz na siebie uwagę, że większość otoczenia zdążyła się o tym dowiedzieć.
 • Podoba Ci się wyposażenie apartamentu, z którego korzystasz? Pozwól nacieszyć się nim również innym, a nie zabieraj go ze sobą do domu.
 • Zawsze staraj się dawać swoim zachowaniem dobry przykład. To, że inni zachowują się prostacko, nie upoważnia Ciebie do tego samego.
  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl