Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga na próby oszustw na autostradach w Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marcin_es
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin_es » 05.07.2010 10:10

Może się mylę, ale chyba najlepiej za autostradę w Chorwacji płacić jest kartą . Przelicznik nie jest zły i chyba pracownik takiej budki ma mniejsze możliwości dodatkowego "zarobku". Raz płaciłem gotówką (w euro). Miałem wyliczone. Po podaniu i przeliczeniu przez pracownika stwierdził, że brakuje jeszcze 1 euro. No i pytanie czy ja się pomyliłem czy on. Zakładając, że byłem już trochę zmęczony mogłem się pomylić. W każdym razie nie byłem mu w stanie udowodnić, że dałem odpowiednią liczbę monet.
Płacąc kartą chyba nie ma takich problemów. Zakładam, że z karty nie może sobie ściągnąć więcej. Uważać tylko trzeba aby odebrać kartę, a nie pojechać jak tylko się bramka otworzy :)
Raschey
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raschey » 05.07.2010 10:13

Ja rozumiem że jak można wszędzie zapłacić kartą to nie ma możliwości żeby mnie zrobili w wała bo niby jak ? A jak ktoś będzie chciał kasę to ewidentnie będzie chciał zrobić wała, ale chyba muszą kartę przyjąć.
jurek sosnowiec
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 15.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jurek sosnowiec » 10.07.2010 15:34

Jechalem 27 06 od Letenye pierwsza bramka platna facet w okienku pyta sie czy płace euro czy kuna,mówię kuna pytam się ile? pokazuje mi banknot 50 kuna,daję 100 gość wydaje mi 52 ,proszę o rachunek,konsternacja wyrywa mi pieniadze kręcąc głową wydaje mi 64 wraz z rachunkiem.
Trzeba żadać rachunku!
Marek40
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 30.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 10.07.2010 16:46

Ja też jechałem 27.06 .2010 z Varazdinu do Zagrzebia na bramce facet powiedział 36 kun nie wydał kwitka i jeszcze miał pretensje że nie miałem 50 kun tylko 100
z tego co mi się wydaje to powinno być 23 kuny po jak wracałem to z Zagrzebia do Cakovca zapłaciłem 29 kun a jechałem dłużej .
No cóż jak człowiek nie pobrał kwitka to go zrobili w konia .
Na innych odcinkach wszystko okej witek i reszta wydana okej .
Tak nas robią w konia a co nie którzy / ja / się dają zrobić
Dick45
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 176
Dołączył(a): 29.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dick45 » 10.07.2010 17:08

Raschey napisał(a):Ja rozumiem że jak można wszędzie zapłacić kartą to nie ma możliwości żeby mnie zrobili w wała bo niby jak ? A jak ktoś będzie chciał kasę to ewidentnie będzie chciał zrobić wała, ale chyba muszą kartę przyjąć.


Oczywiście że muszą spokojnie możesz płacić kartą człowiekowi w budce a jeszce lepiej podjechać do automatu gdzie najpierw wkładasz bilet z autostrady a potem kartę i gotowe ja zawsze tak robię z uwagi na brak kolejki ichyba niezły przelicznik.Zresztą w sklepach też płacę kartą tak jest najwygodniej.Nigdy nie miałem z tym problemów.
Bert
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 150
Dołączył(a): 24.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bert » 10.07.2010 17:32

W budce, gdzie siedzi sobie człowieczek, można płacić i kartą i gotówką. Oszustwa na przeliczniku Euro być nie powinno, bo wyświetla się cena zarówno w EU jak i HRK.


Niemniej pytanko - na samoobsługowej bramce karta musi być wypukła (kredytowa) czy wystarczy płaska płatnicza?
Raschey
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raschey » 10.07.2010 17:38

Wczoraj płaciłem dwa razy i elegancko z paragonem zostałem obsłużony. Jednemu coś się zapomniało wyświetlić ale popukałem w wyświetlacz udając że nie rozumie co mówi i okazało się że cena była taka sama jak mi powiedział.
Jorg123
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 02.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jorg123 » 10.07.2010 22:36

Bert napisał(a):Niemniej pytanko - na samoobsługowej bramce karta musi być wypukła (kredytowa) czy wystarczy płaska płatnicza?


Może być zwykła płaska, którą na co dzien płacisz za cokolwiek w kraju.
lechiti
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 09.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechiti » 11.07.2010 10:08

Na wszelki wypadek można się przygotować i mniej więcej wiedzieć ile powinno się zapłacić.. na stronce http://map.hak.hr/en można sprawdzić ile powinno się zapłacić na każdych bramkach w zależności od przejechanego odcinka...
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 11.07.2010 11:36

Właśnie jestem w CRO
Przelicznik na każdej bramce jak i wszędzie gdzie sie nie pójdzie jest 1E/7kunasówi inaczej nie było. Jest uczciwie(j) bo w PL i kunasy drożej wychodzą i złodziejstwo na Kulczykowej autostradzie jak chce się płacić Euo jest większe.
kropi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 213
Dołączył(a): 05.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kropi » 11.07.2010 15:24

Zwykle przeliczałem resztę i się zgadzało. Raz tylko (jakiś krótki odcinek, prowadziła żona) nie wyświetliła się cena, nie dostaliśmy też kwitka - więc nie wykluczam, że wtedy nas oszukali, ale za rękę nikogo nie złapałem. Tego systemu z kartami nie próbowaliśmy. Mają tam też cos co się nazywa ENC, kupuje się kartę za ileś tam i powoli przejeżdża przez bramkę a automat sczytuje i potrąca, ale też nie zgłębiłem tej wersji. Na pewno oszczędza czas, bo do bramek ENC nie ma kolejek...
szablasty
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) szablasty » 13.07.2010 08:51

Uwaga, po raz kolejny ta sama bramka na autostradzie i ta sama historia -36K do zapłaty i 54 K reszty za 100. Ponieważ żona przeliczyłą kasę po ruszeniu zatrzymałem się 5 m za bramką, zablokowałem wyjazd i zrobiłem małą awanturę. Dodam, że chodzi o bramkę wjazdową na obwodnicę Zagrzebia od strony Varazdina. Może by jakiś "kumaty" napisał słówko do Chorwackich Autostrad że w tym właśnie miejscu pracuje ewidentny złodziej i może by tak się nim zajęli.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 13.07.2010 12:03

Mój sposób działania: daję tylko paragon Panu i czekam, aż wyświetli się cena na wyświetlaczu dopiero wówczas podaję pieniądze. Z reguły znam ceny wcześniej z kalkulatora na chorwackiej autoceste np odcinek Gorican Zagrzeb to 36 kun i mam odliczoną kwotę. Tylko raz kilka lat temu dałem się złapać. Poza tym jeżeli mam banknot o wyższym nominale ruszam dopiero po policzeniu wydanej reszty, podejrzenie powinno wzbudzać wydanie reszty drobnymi bez paragonu/rachunku.
Owain
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 50
Dołączył(a): 26.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Owain » 13.07.2010 12:25

Chyba jednak płacenie kartą najlepsze, jak rozumiem, w budce gdzie żywy pan można płacić i gotowizną i kartą (tu sie obawiam czy jak dam mu kartę to nie wbije mi np 360 kun zamiast 36 a ja nie widząc ile, potwierdzę pinem) Jak też rozumiem są pasy, które wcześniej trzeba zauważyć tylko do płacenia kartą, tylko że może to nie być takie łatwe jeśli sie nie zna języka a z tyłu ktoś ponagla... zatem prośba, jeśli ktoś płacił kartą w tych automatach, proszę o jakąś instrukcję łopatologiczną... czy wkłada się kwitek, potem coś piszczy i wkłąda się kartę i potem trzeba pin wbić i karta wyjezdza? czy inaczej?:)
skylogg
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 15.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) skylogg » 13.07.2010 12:58

A szwagra w ubiegłym roku oszukali na kilka kun przy wydawaniu reszty. IMO - jeśli gotowizna lepiej odliczać zawczasu niezbędną kwotę.

pomocnik (umieszczałem już to zapożyczenie w którymś z wątków)
Obrazek

że o tym nie wspomnę
cenydr2009.php
Ostatnio edytowano 13.07.2010 13:02 przez skylogg, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Uwaga na próby oszustw na autostradach w Chorwacji - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone