Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga na oszustwa

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pawelm70
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 10.05.2010
Uwaga na oszustwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelm70 » 31.07.2010 15:12

Obecnie jestem na wyspie HVAR i chciałbym wszystkich przestrzec by uważali jak kupują w sklepach. Oczywiście oprócz liczenia dokładnie wydawania reszty trzeba sprawdzać wagę np. na owocach opakonanych przez sklep. Okazło sie, że arbus zapakowany w folię i napelką z wagą i ceną oraz kodem do kasy ma zawyżoną wagę i cena też większa średnio waga zawyżana jest ok. 30-40 dkg. Z czymś takim spotkalem się nie tylko z arbuzami ale innymi owocami. Ludzie nie dajmy się robić przez Chorwatów i lepiej jest zważyć wszystko co kupujemy "oryginalnie zapakowane". Pozdrawiam Wszystkich
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.07.2010 15:17

Ale jaja...ale jaja... 8O
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005
Re: Uwaga Na Oszustwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 31.07.2010 15:21

pawelm70 napisał(a):Obecnie jestem na wyspie HVAR i chciałbym wszystkich przestrzec by uważali jak kupują w sklepach. Oczywiście oprócz liczenia dokładnie wydawania reszty trzeba sprawdzać wagę np. na owocach opakonanych przez sklep. Okazło sie, że arbus zapakowany w folię i napelką z wagą i ceną oraz kodem do kasy ma zawyżoną wagę i cena też większa średnio waga zawyżana jest ok. 30-40 dkg. Z czymś takim spotkalem się nie tylko z arbuzami ale innymi owocami. Ludzie nie dajmy się robić przez Chorwatów i lepiej jest zważyć wszystko co kupujemy "oryginalnie zapakowane". Pozdrawiam Wszystkich

Pewnie arbuz wysechł i stał się lżejszy :wink: Po twoim poście będą kolejki do wag na Hvarze :D
Trzeba też sprawdzać autoryzację wagi czy aktualna,ewentualnie mieć swoją wagę.
Mariusz Gąsiorowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 27.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gąsiorowski » 31.07.2010 15:28

A "mnie" oszukali w sklepie w Splicie (ten sklepik tuż przy przystanku po drugiej stronie ulicy od plaży), żona kupiła między innymi zakupami dwa pączki, na papierowej torebce był odręcznie napisany kod produktu, w kasie pani sprzedawczyni wklepała ten kod, a efekt był taki że żona zapłaciła o 80 pare kun więcej niż powinna. Z paragonu wynikało że zamiast dwóch pączków kupiła jakieś ciasto w ilości 2 kg. Kod na torebce różnił się pierwszą cyfrą. Oczywiście jak się połapałem w oszustwie od razu poszedłem z paragonem do sklepu i jakoś mimo że nie znam ichniego języka wytłumaczyłem pomyłkę, a raczej oszustwo bo zakupów nie było zbyt wiele, był jeszcze napój i kawałek ciasta (innego oczywiście niż to z błędnym kodem), w sumie żona zapłaciła 115 kun, więc sprzedawczyni powinna się zorientować że jak na taką małą ilość zakupów suma do zapłaty jest zbyt duża. Sprzedawczyni oddała pieniądze i przeprosiła nas, ale niesmak pozostał (gdyby żona nie zachowała paragonu to nici z reklamacji), od tego incydentu woleliśmy jeździć dalej na zakupy, mimo że ów sklep znajdował się tuż obok naszego apartamentu.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Uwaga Na Oszustwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 31.07.2010 15:35

pawelm70 napisał(a):Okazło sie, że arbus ...


Próbowałeś handlować Panią Arbus?
A to nie jest karalne czasem?

Może cię źle zrozumiałem tylko, ale tak mi z napelki wyszło :?
malagosa
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 09.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) malagosa » 31.07.2010 15:52

Takie to osustwa jak wszędzie na całym świecie, wszędzie ludzie popełniają błędy. Trochę zdrowego rozsądu.
Mariusz Gąsiorowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 27.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gąsiorowski » 31.07.2010 17:08

Sorki ale mi się jeszcze nie zdarzyło abym klientowi policzył 3 razy więcej za coś co u mnie kupił, a prowadzę działalność od 12 lat.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 31.07.2010 17:12

Mariusz Gąsiorowski napisał(a):Sorki ale mi się jeszcze nie zdarzyło abym klientowi policzył 3 razy więcej za coś co u mnie kupił, a prowadzę działalność od 12 lat.

Na Węgrzech nawet rachunku nie rozumiesz. :D
Mariusz Gąsiorowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 27.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gąsiorowski » 31.07.2010 17:21

Na węgrzech nie liczyłem się z węgierską kasą bo i tak musiałem wszystko wydać, przypomnę że tamta sytuacja miała miejsce w drodze powrotnej, wiec nie było potrzeby przywozić forintów do polski. W sumie byłem tam tylko przejazdem więc po co miałem się zagłębiać w ichnie ceny. AndrzejJ co przez to rozumiesz? bo nie widzę związku, nie pisałem że nie rozumiem rachunku tylko że nie mogłem się połapać w ichnich (węgierskich) cenach. Nie znam języka węgierskiego więc mimo że w cenniku jest napisane ile coś kosztuje to i tak nie wiem co jest co i za ile. Po prostu pokazałem co chcę kupić a pani mi to podała, kupowałem jeszcze inne produkty więc skąd mam wiedzieć co ile kosztowało?
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 31.07.2010 17:34

Mariusz Gąsiorowski napisał(a):Na węgrzech nie liczyłem się z węgierską kasą bo i tak musiałem wszystko wydać, przypomnę że tamta sytuacja miała miejsce w drodze powrotnej, wiec nie było potrzeby przywozić forintów do polski. W sumie byłem tam tylko przejazdem więc po co miałem się zagłębiać w ichnie ceny. AndrzejJ co przez to rozumiesz? bo nie widzę związku, nie pisałem że nie rozumiem rachunku tylko że nie mogłem się połapać w ichnich (węgierskich) cenach. Nie znam języka węgierskiego więc mimo że w cenniku jest napisane ile coś kosztuje to i tak nie wiem co jest co i za ile. Po prostu pokazałem co chcę kupić a pani mi to podała, kupowałem jeszcze inne produkty więc skąd mam wiedzieć co ile kosztowało?

taaa... :papa:
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009
Re: Uwaga Na Oszustwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 31.07.2010 20:30

pawelm70 napisał(a):Ludzie nie dajmy się robić przez Chorwatów i lepiej jest zważyć wszystko co kupujemy


Nie generalizujmy proszę!
Mnie spotkało coś zupełnie odwrotnego :)
Przy zakupach w Studenacu,pani przy ladzie stwierdziła,
że arbuz który dałem do zważenia,jest nieświeży. :(
Na dowód przekroiła go i pokazała wnętrze.
Jak dla mnie,był niezły(u nas w supermarketach,takie to norma :evil: )
Osobiście przyniosła z lady chłodniczej drugiego,świeżutkiego!!! :lol:
Jak wszędzie są ludzie i....ludziska. :wink:

Pzdrv
aro_40
Croentuzjasta
Posty: 296
Dołączył(a): 07.08.2009
Re: Uwaga Na Oszustwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro_40 » 01.08.2010 19:59

pawelm70 napisał(a):Ludzie nie dajmy się robić przez Chorwatów


a co dopiero mówić o oszukujących Polakach !!! :(
Martyna 111
Odkrywca
Posty: 117
Dołączył(a): 02.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Martyna 111 » 02.08.2010 08:03

A ja z wyspą Hvar mam akurat dobre wspomnienie związane z uczciwością. Będac w Makarskiej popłynęliśmy statkiem do Jelsy. Tam kupowałam lody dla 4 osób, rachunek coś koło 24 kun, podałam z rozpędu 50 euro , byłam święcie przekonana,ze to 50 kun. Gdyby pan był nieuczciwy wydałby mi resztę w kunach do 50 i po ptokach. Ale pan zwrócił mi grzecznie uwagę,że to euro. Są ludzie uczciwi, co nie znaczy ,ze na bramce nie rąbnięto nas na kilka kun, ale to grosze. Nie można generalizować. Wszędzie jest to samo.
sławeka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 30.07.2010
w temacie uczciwości...

Nieprzeczytany postnapisał(a) sławeka » 02.08.2010 08:19

moja małżonka płacąc za wejście na teren twierdzy w szybeniku również chciała płacić w euro 8O ...... i to z uwagi na fakt że byliśmy w kilka osób, banknotem o nominale 200 euro. Dzieki uprzejmości pracownika i zwróceniu uwagi na błąd, finalnie zapłaciliśmy w kunach. Potwierdzam więc że nie można generalizować... a niestety za własne błedy czasem trzeba zapłacić
jacektomek321
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 19.06.2006
Re: w temacie uczciwości...

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacektomek321 » 02.08.2010 08:50

sławeka napisał(a):moja małżonka płacąc za wejście na teren twierdzy w szybeniku również chciała płacić w euro 8O ...... i to z uwagi na fakt że byliśmy w kilka osób, banknotem o nominale 200 euro. Dzieki uprzejmości pracownika i zwróceniu uwagi na błąd, finalnie zapłaciliśmy w kunach. Potwierdzam więc że nie można generalizować... a niestety za własne błedy czasem trzeba zapłacić


Ale uczciwość to przecież standard powinien być! Równie dobrze można się zachwycać, że nie zostaliśmy oszukani na stacji benzynowej, w banku i pięć razy w pizzerii, dzisięć na lodach i dziesięć w konobie na piwie.
Jasne, nie można generalizować, nie wszyscy Chorwaci są nieuczciwi, ale jakoś wiele osób zostało oszukanych. Chorwacja to kraj typowo turystyczny i turystów łatwo skroic na kilka - kilkanaście kun każdorazowo. Wydaje mi się, że spora część miejscowych ma takie właśnie podejście. Skubnąć trochę a jak się połapią to nie będzie im się chciało wrracać. A za rok jak pojadą gdzie indziej to ich miejsce zajmą inni turyści.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone