Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uprawnienia, przepisy, porady dot. holowania łodzi do Cro.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Uprawnienia, przepisy, porady dot. holowania łodzi do Cro.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 17.09.2012 14:00

Czy ktoś a was orientuje sie w przepisach jaka jest DMC zestawu na kat B ?
Czy tak jak u nas 3500 a powyżej dochodzi juz kat E czy może jest coś wiecej ?
Chodzi oczywiście o ciągnięcie łodzi w CRO.
Poz
Argi
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 31.05.2010
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Argi » 17.09.2012 22:06

Jest to samo co u nas.
Aby nie powtarzać i narażać tego wątku na niepotrzebne dywagacje z udziałem nie zawsze doinformowanych dyskutantów wkleję może pismo, jakie otrzymał kolega ze starego forum motorowodnego:
Obrazek
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 18.09.2012 08:03

Dzięki za odp.
Zmieniłem łódź włącznie z przyczepa i wdepnąłem w niby qupe bo nie zwróciłem uwagi na to, ze DMC przyczepy to 1500. Cały zestaw przekracza 3.5 t o 165 kg. W takim razie musze machnąć E do B.
Ale jak się chce pływac to warto :-)
Dzieki za odp.
Poz
Użytkownik usunięty
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.09.2012 08:06

Rysio napisał(a):Ja na przyszły rok mam w planie właśnie zakup czegoś rzędu 4,2 metra i ewentualnie silnika koło 20 Ps, chyba że mój okaże się wystarczający. Wtedy dokupię jakiś kieszonkowy 2,5 Ps na zapas :D



Ryszardzie do pontonu 4,2 to silnik co najmniej 25Ps z kierownicą (Tylko kto to będzie dźwigał ? 8O )


Venom555 napisał(a):Dzięki za odp.
Zmieniłem łódź włącznie z przyczepa i wdepnąłem w niby qupe bo nie zwróciłem uwagi na to, ze DMC przyczepy to 1500. Cały zestaw przekracza 3.5 t o 165 kg. W takim razie musze machnąć E do B.
Ale jak się chce pływac to warto :-)
Dzieki za odp.
Poz


Plus Viatol :evil:
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 18.09.2012 08:11

Viatol tylko u nas.
Dam rade te 90 km po lokalnych przejechać. Za duża strata czasu na załatwianie i oddawanie tego urzadzenia.
Użytkownik usunięty
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.09.2012 11:30

Venom555 napisał(a):Viatol tylko u nas.
Dam rade te 90 km po lokalnych przejechać. Za duża strata czasu na załatwianie i oddawanie tego urzadzenia.


Cały ambaras w tym,że nawet jeśli jedziesz po lokalnych Viatol musisz mieć ! Jeśli "Krokodyle" Ciebie z takim zestawem przyłapią będzie spora kara :evil: (porąbane Państwo)
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 18.09.2012 13:03

Jestem z Katowic. Omine autostrade i ekspresówke do Wisły. Na pozostałych drogach nie obowiązuje.
Dam rade :-)
infob
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 09.09.2010
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) infob » 18.09.2012 22:18

Venom555 napisał(a):Dzięki za odp.
Zmieniłem łódź włącznie z przyczepa i wdepnąłem w niby qupe bo nie zwróciłem uwagi na to, ze DMC przyczepy to 1500. Cały zestaw przekracza 3.5 t o 165 kg. W takim razie musze machnąć E do B.
Ale jak się chce pływac to warto :-)
Dzieki za odp.
Poz


Na wiosnę ma być zmiana w przepisach (cytat z z tąd):

"W lutym 2012 r. ma się także zmienić kodeks drogowy w punkcie dotyczącym przyczep lekkich, czyli o wadze do 750 kg. Dziś są tu pewne nieścisłości.

W jednym punkcie jest bowiem mowa o tym, że mając prawo jazdy kat. B możemy ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczajacej masy własnej pojazdu, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu nie przekracza 3,5 tony. W innym punkcie jest natomiast mowa, że z kategorią B można kierować samochodem o DMC 3,5 tony z przyczepą lekką.

Nieścisłośc jest taka, że jeśli samochód ma 3,5 tony, przyczepa lekka 750 kg to cały zestaw wazy 4250 kg, czyli więcej niż 3,5 tony z punktu pierwszego. Dlatego od lutego będzie jednoznaczny zapis, że z kategorią B możemy ciągnąć pojazdem o DMC do 3,5 tony przyczepę lekką ważącą 750 kg. Przepis ten trafi do nowej ustawy o kierujących pojazdami. W styczniu 2013 r. wejdą w życie jej kolejne zapisy, które pozwalają kierowcy posiadającemu prawo jazdy kat. B prowadzić samochód i przyczepę o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej 4250 kg. Ustawodawca zamierza więc uprościć przepisy, ale na raty."


pzdr
Jacek
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 18.09.2012 22:39

Czy ja dobrze to rozumiem ?
Wynika z tego zatem, że niepotrzebne mi będzie od stycznia C do B - tak ?
Poz
infob
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 09.09.2010
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) infob » 19.09.2012 00:23

Venom555 napisał(a):Czy ja dobrze to rozumiem ?
Wynika z tego zatem, że niepotrzebne mi będzie od stycznia C do B - tak ?
Poz


Do końca nic nie wiadomo jak to będzie działać, w niektórych źródłach piszą, o jakimś dodatkowym szkoleniu/egzaminie. Rzuć temat na góglach i poczytaj.

pzdr
Jacek
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 20.09.2012 10:42

Venom555 napisał(a):Czy ja dobrze to rozumiem ?
Wynika z tego zatem, że niepotrzebne mi będzie od stycznia C do B - tak ?
Poz


Wynika z tego tyle, że potrzebujesz tylko "E" do "B" - nie "C" !!!.
A egzamin jest tylko praktyczny,
bez egzaminu teoretycznego - czyli teorii (testów).
Zdajesz praktyczny i masz E+B - czyli na zestaw do max. 7T :-)
Oczywiście kursik musisz zrobić :(
Tak było do tej pory - ale pewnie ustawodawca coś zmieni (tak się odgrażał),
bo kasy szukają - a dodatkowe egzaminy i kursy to dodatkowa kasa :-(

----------------------------------------
Odnośnie holowania na kat. "B" - jak najbardziej można przekroczyć magiczne DMC 3500KG
tylko w jednym jedynym przypadku, gdy ciągniemy przyczepę lekką o DMC 750kg (lub mniej).
Maksymalna DMC zestawu w tym przypadku może wynosić max. do 4250KG i jest wszystko legal !!!
Niestety wtedy i tak załapujemy się na Viatoll :-( (ichyba o to właśnie chodzi :-(
Zwłaszcza o drakońskie kary za jazdę bez urządzenia, z wyłączonym urządzeniem, lub z brakiem środków
na koncie urządzenia podczas jazdy. Tu są dość konkretne kary za w/w przewinienia :-(
a ludzi nieświadomych niestety nie brakuje.....

pozdrav. Jarek/samart
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 21.09.2012 07:50

To co pisze Jarek to cel wszelkich zmian. Mało tego. Nasz rząd, łamiąc unijne prawo, jako jedyny w Europie pobiera opłaty za ciągnięcie pojazdów specjalnych (np. kempingów) gdzie DMC zestawu pojazdów przekracza 3500kg. Druga paranoja, to stawki naliczone przez ekipę Tuska. Ciągnąc łódkę która razem z przyczepą ważyć będzie np. 1500kg, samochodem typu opel omega, Volvo 70, Mercedes kombi 124 itp z końca lat 90 czy początku 2000-cznych zapłacimy 40 groszy za 1 km, czyli więcej niż nowszy 40 tonowy TIR! Zgroza i rabunek!
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 26.09.2012 20:42

A jeszcze na szybko aby nie zaśmiecac tematu - myślę że jednak nie zaśmiecam bo komuś się to może przydać czy otworzyć oczy - jak wygląda sprawa w Czechach, Austrii czy Słowenii i Chorwacji ?
Tam moge kierować zestawem z przyczepą ( łodzią ) Mając tylko B ?
Poz
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 27.09.2012 08:20

Venom555 napisał(a):A jeszcze na szybko aby nie zaśmiecac tematu - myślę że jednak nie zaśmiecam bo komuś się to może przydać czy otworzyć oczy - jak wygląda sprawa w Czechach, Austrii czy Słowenii i Chorwacji ?
Tam moge kierować zestawem z przyczepą ( łodzią ) Mając tylko B ?
Poz


W krajach tranzytowych obowiązują przepisy kraju rejestracji pojazdu.
W przypadku motorowodniactwa lub żeglarstwa
- przepisy kraju pod banderą którego okręt pływa.....

pozdrav. Jarek / samart / sportiwoda_pl
Użytkownik usunięty
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.09.2012 17:50

samart napisał(a):
Venom555 napisał(a):A jeszcze na szybko aby nie zaśmiecac tematu - myślę że jednak nie zaśmiecam bo komuś się to może przydać czy otworzyć oczy - jak wygląda sprawa w Czechach, Austrii czy Słowenii i Chorwacji ?
Tam moge kierować zestawem z przyczepą ( łodzią ) Mając tylko B ?
Poz


W krajach tranzytowych obowiązują przepisy kraju rejestracji pojazdu.
W przypadku motorowodniactwa lub żeglarstwa
- przepisy kraju pod banderą którego okręt pływa.....

pozdrav. Jarek / samart / sportiwoda_pl



Taka jest teoria. :lol: Tylko podyskutuj sobie z Czeskim albo Austriackim policjantem. :wink:
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Uprawnienia, przepisy, porady dot. holowania łodzi do Cro.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone