Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ukraina samochodem?

Ukraina to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Górzyste i wyżynne tereny rozciągają się niemal przez cały kraj. Tradycyjnym ubiorem Ukrainek i Ukraińców jest wyszywanka czyli koszula (zwykle biała) pokryta folkowym haftem. Na Ukrainie znajduje się jeden z geograficznych środków Europy – w niewielkiej wsi Diłowie, która położona jest w pobliżu Rachowa. Wielkanocne, kolorowe pisanki pochodzą właśnie z Ukrainy.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.06.2013 23:21

Przepraszam bardzo , bo mnie tu trochę na forum nie było :wink: , ale zastanawiam się , czy my piszemy o tej samej Ukrainie , w której Kijów jest stolicą :?: :?

spri ( Tomku ) , myślę że z tych wypowiedzi wybierzesz te realne i wyjazd dla Ciebie i Twojej rodziny okaże się spacerem pełnym miłych wrażeń i wspomnień :)
Spędziłem na terenie Ukrainy sporo czasu i wiem , że można tam trafić na serdecznych , miłych , pomocnych , prostych ludzi , do których żywię pełen szacunek . Można też trafić ( czasem , jak ma się pecha :? ) na dupków , dla których odrobina władzy jest usprawiedliwieniem ich . . . ( ale w naszym kraju też takich nie brak , podobnie jak i w innych krajach na całym świecie ) . Dla mnie to wspaniały , piękny , wielki kraj , mający do zaoferowania mnóstwo wspaniałych zabytków , pięknych terenów ( Gorgany , połonina Borżawa , itp , itd ) i miejsc , gdzie można się zachwycić i spędzić bezpiecznie , a także miło czas :D
Moje doświadczenia są takie , jak kingi35 :papa: . Pojadę tam jeszcze wiele razy , bo jeszcze wszystkiego tam nie widziałem . . .

Pozdrawiam
Piotr
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 02.06.2013 12:58

Tak, tak. Biez pał litra ukraińskich prabliemów i żienszczin nie razbieriosz.
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 02.06.2013 13:14

piotrf napisał(a):Przepraszam bardzo , bo mnie tu trochę na forum nie było :wink: , ale zastanawiam się , czy my piszemy o tej samej Ukrainie , w której Kijów jest stolicą :?: :?

spri ( Tomku ) , myślę że z tych wypowiedzi wybierzesz te realne i wyjazd dla Ciebie i Twojej rodziny okaże się spacerem pełnym miłych wrażeń i wspomnień :)
Spędziłem na terenie Ukrainy sporo czasu i wiem , że można tam trafić na serdecznych , miłych , pomocnych , prostych ludzi , do których żywię pełen szacunek . Można też trafić ( czasem , jak ma się pecha :? ) na dupków , dla których odrobina władzy jest usprawiedliwieniem ich . . . ( ale w naszym kraju też takich nie brak , podobnie jak i w innych krajach na całym świecie ) . Dla mnie to wspaniały , piękny , wielki kraj , mający do zaoferowania mnóstwo wspaniałych zabytków , pięknych terenów ( Gorgany , połonina Borżawa , itp , itd ) i miejsc , gdzie można się zachwycić i spędzić bezpiecznie , a także miło czas :D
Moje doświadczenia są takie , jak kingi35 :papa: . Pojadę tam jeszcze wiele razy , bo jeszcze wszystkiego tam nie widziałem . . .

Pozdrawiam
Piotr

Piotrze, temat wątku "Ukraina samochodem?" i w tym temacie się wypowiadamy, nikt tu nie napisał, że ukraińcy są nieżyczliwi, niemili, niepomocni, nieserdeczni... co twoja wypowiedź ma do stanu dróg? :roll:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 02.06.2013 13:19

Nieżyczliwi to są nacjonaliści spod znaku Bandery w zachodniej Ukrainie. We wschodniej nie ma takich animozji - w Charkowie czy Odessie np. Generalnie ukraińcy są życzliwi jeśli nie wda się w to polityka - prawda Ynka
Nie można im przypominać,że tereny należały do II Rzeczypospolitej.
Ostatnio edytowano 02.06.2013 13:23 przez darek1, łącznie edytowano 1 raz
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 02.06.2013 13:23

darek1 napisał(a):Nieżyczliwi to są nacjonaliści spod znaku Bandery w zachodniej Ukrainie. We wschodniej nie ma takich animozji. Generalnie ukraińcy są życzliwi jeśli nie wda się w to polityka - prawda Ynka

Prawda!
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 02.06.2013 13:25

ynka napisał(a):
darek1 napisał(a):Nieżyczliwi to są nacjonaliści spod znaku Bandery w zachodniej Ukrainie. We wschodniej nie ma takich animozji. Generalnie ukraińcy są życzliwi jeśli nie wda się w to polityka - prawda Ynka

Prawda!


No, w Odessie Ukraińcy i Rosjanie są życzliwi dla Polaków.
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 02.06.2013 13:27

darek1 napisał(a):
ynka napisał(a):
darek1 napisał(a):Nieżyczliwi to są nacjonaliści spod znaku Bandery w zachodniej Ukrainie. We wschodniej nie ma takich animozji. Generalnie ukraińcy są życzliwi jeśli nie wda się w to polityka - prawda Ynka

Prawda!


No, w Odessie Ukraińcy i Rosjanie są życzliwi dla Polaków.

Żydzi też :wink:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 02.06.2013 13:29

Prawda. Zapewne rosjan jest 50%
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.06.2013 14:15

ynka napisał(a):Żydzi też :wink:

Co mają Żydzi do Odessy i skąd ta wzmianka o nich ? :roll:
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 02.06.2013 14:32

darek1 napisał(a):Prawda. Zapewne rosjan jest 50%

Nie koniecznie, pod koniec 19 wieku w Odessie 50% to byli rosjanie, ale pod koniec lat 20-tych (już za czasów Związku Radzieckiego) liczba się zmniejszyła do 39 %, drugą narodowością to byli żydzi 36%.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.06.2013 14:52

ynka napisał(a):
darek1 napisał(a):Prawda. Zapewne rosjan jest 50%

Nie koniecznie, pod koniec 19 wieku w Odessie 50% to byli rosjanie, ale pod koniec lat 20-tych (już za czasów Związku Radzieckiego) liczba się zmniejszyła do 39 %, drugą narodowością to byli żydzi 36%.

Pod koniec lat 20...hmmm...
Czyli jak jesteś w czasach obecnych na Ukrainie, w Odessie, to odróżnisz na ulicy kto jest Ukraińcem a kto Żydem, choć mówią tym samym językiem ?
crodream
Croentuzjasta
Posty: 266
Dołączył(a): 27.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) crodream » 02.06.2013 15:03

kinga35 napisał(a):Patrole policyjne ( milicyjne? ) są na drogach, ale nie zatrzymują bez powodów. Nie słuchaj mitów o łapówkarstwie tamtej policji ( czy milicji).


Od 7 lat przemierzam odcinek Hrebenne-Lwów i jak dotychczas rekord na tym ok 60km odcinku to 3 zatrzymania - zawsze bez powodu i zazwyczaj po sprawdzeniu wszystkiego kazali jechać wolno. Jedynie raz wypisano mi mandat za niby przekroczenie prędkości, któreego nie było, tym bardziej że nie pokazano mi nawet pomiaru, ale i w tym przypadku doszliśmy do "porozumienia". Jednak faktycznie ostatnio zatrzymują zdecydowanie mniej lub wcale
ps
od Euro stan głównych dróg na Ukrainie uległ znacznej poprawie
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 02.06.2013 15:29

darek1 napisał(a):
ynka napisał(a):
darek1 napisał(a):Nieżyczliwi to są nacjonaliści spod znaku Bandery w zachodniej Ukrainie. We wschodniej nie ma takich animozji. Generalnie ukraińcy są życzliwi jeśli nie wda się w to polityka - prawda Ynka

Prawda!


No, w Odessie Ukraińcy i Rosjanie są życzliwi dla Polaków.
kinga35 napisał(a):
ynka napisał(a):
darek1 napisał(a):Prawda. Zapewne rosjan jest 50%

Nie koniecznie, pod koniec 19 wieku w Odessie 50% to byli rosjanie, ale pod koniec lat 20-tych (już za czasów Związku Radzieckiego) liczba się zmniejszyła do 39 %, drugą narodowością to byli żydzi 36%.

Pod koniec lat 20...hmmm...
Czyli jak jesteś w czasach obecnych na Ukrainie, w Odessie, to odróżnisz na ulicy kto jest Ukraińcem a kto Żydem, choć mówią tym samym językiem ?

Kinga, nie zrozumiałaś chyba sensu naszych wypowiedzi. Darek napisał, że w Odessie życzliwi są ukraincy i rosjanie, ja odpowiedziałam, że żydzi też, ponieważ to jest 3 narodowość po liczebności która zamieszkuje w Odessie. Dodałam o latach 20-ch, ponieważ pytałaś o tym co mają żydzi do Odessy, to jest odpowiedź że mają bardzo dużo. Do końca lat 60-ch, do masowego wyjazdu żydów do Izraela, istniała tam bardzo duża żydowska diaspora. W Odessie wyraźnie słychać i widać wpływ żydowskiej kultury, muzyki i szczególnie żydowskiego humoru :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.06.2013 15:56

piotrf napisał(a):. Dla mnie to wspaniały , piękny , wielki kraj , mający do zaoferowania mnóstwo wspaniałych zabytków , pięknych terenów ( Gorgany , połonina Borżawa , itp , itd ) i miejsc , gdzie można się zachwycić i spędzić bezpiecznie , a także miło czas :D

Pozdrawiam
Piotr


Kilka miesięcy temu pomagałam uczniom przygotować się do konkursu o Gorganach o których nic wcześniej nie słyszałam. Teraz już wiem, że tereny przepiękne i chętnie zobaczyłabym je na żywo.
auganov
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 04.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) auganov » 02.06.2013 18:28

spri poniżej przedruk z gazeta.pl moich spostrzeżeń z podróży na Krym w 2012r.


Na Krymie byłem w okresie 04-22 lipca 2012r. Pojechałem tam samochodem typu kombi z żoną i dorosłym synem. Mieszkamy pod Poznaniem, granicę z UA przekraczaliśmy w Korczowej i zajęło nam to 15 minut. Do Lwowa dotarliśmy wieczorem i przenocowaliśmy w zarezerwowanym wcześniej nowym (po EURO 2012) hoteliku w cenie po 110 UAH/os. Na drugi dzień - zwiedzanie Lwowa, a na wieczór dojazd masakryczną drogą do Kamieńca Podolskiego i tam nocleg. Trzeci dzień to zwiedzanie twierdzy, krótka wizyta na miejscowym bazarze i powrót na cywilizowaną trasę przez Chmielnicki i dalej Winnicę i Umań do Pervomajska na nocleg. Na czwarty dzień po południu dotarliśmy do naszego celu jakim w moich założeniach miał być kurort Sudak, jednak to co zobaczyliśmy położyło nas na łopatki zamiast powalić na kolana jak to mawia moja żona. Tysiące stłoczonych ciał na plaży podzielonej siatką i różnego rodzaju płotami na płatne sektory, do tego obskurne betonowe mola. Decydujemy się na położony kilka kilometrów dalej Nowy Świat, chociaż wiem, że jest to miejsce odpoczynku rosyjskich i ukraińskich elit, co wiąże się z wyższymi cenami. Na miejscu za 400 UAH/dobę wynajmujemy czyściutkie klimatyzowane mieszkanie w bloku. Mamy do dyspozycji jeden duży pokój z dwiema kanapami gdzie mogło spać 6 osób, kompletnie wyposażoną kuchnię, balkon, dobrze urządzona łazienkę i 300 m do plaży. Spędziliśmy tam 11 nocy wyjeżdżając w tym czasie do Sudaka zwiedzić Twierdzę Genueńską i na Kercz do miejscowości Kurortne nad morze Azowskie (woda +28 stopni) oraz do Jałty. Wracaliśmy przez Sewastopol zwiedzając bazę podwodnych łodzi i Bakczysaraj gdzie wstąpiliśmy do stolicy Chanów Krymskich. Po noclegu w Chersonie dotarliśmy do Republiki Naddniestrza (wrażenia z przejazdu przez ten nieuznawany przez nikogo kraj nadają się na odrębną relację) i dalej do Mołdawii. Po noclegu pod Kiszyniowem na drugi dzień zwiedziliśmy winne piwnice w Cricovej i po wjeździe do Rumunii nocowaliśmy na Bukowinie. Następny dzień to trasa w dolinie Izy i podziwianie żywego skansenu jakim jest region Maramuresz. Stamtąd przez Węgry i Słowację na wieczór dobiliśmy do Krynicy Zdroju - tam wyżerka (jagnięcina w stylowej karczmie) ,wieczorny spacer i spanko, a na drugi dzień zwiedzanie Wawelu i Starego Rynku w Krakowie. Wieczorkiem dotarliśmy do domu. Ceny na Krymie są wyższe niż u nas - wędliny kształtują się w cenie od ok. 25 UAH/kg za kiepskiej jakości parówkę do 80 UAH/kg za dobrej jakości podsuszana kiełbasę lub mięso. Pieczywo w podobnej cenie jak w PL, arbuzy - przy drodze od rolnika po 2 UAH/kg, w Nowym Świecie - po 4 UAH/kg. Popularny napój - kwas w cenie po ok. 15-18 UAH/2 l. Bałakława i czeburieki na plaży - po ok. 8 UAH/szt Wina musujące produkowane w miejscowym zakładzie - od 130 UAH do nawet 1000 UAH/butelkę, piwo Lvivskie 5-8 UAH/0.5 l, koniaki od 42 UAH/szt. Noclegi w przydrożnych dobrej jakości hotelach - 100-120 UAH/osobę, dwudaniowe obiady w knajpkach w miasteczkach po drodze - 100-120 UAH/3 osoby. Marszrutka z Nowego Świata do Sudaku 2.5 UAH/os, za 1 UAH zapłaciłem na granicy po ukraińskiej stronie 0.42 zł. ON- 9.55.10.00 UAH/l, etylina 95 - jedna UAH droższa,masło-13-23 UAH/250 g, jajka po drodze 6 UAH/10 szt, na Krymie - 8-10 UAH/10 szt. Leżak na plaży płatny 50 UAH/dzień, a do 4 godzin - 10 UAH/h. Tyle samo kosztuje parasol. Woda czysta, +24 stopnie, powietrze 33-38 stopni C. Plaże jak i pobocza dróg - czyste. Ciekawostka - w Nowym Świecie nie ma milicji, za to wieczorem na deptaku pojawiają się umundurowane w odzież typu moro i uzbrojone patrole-ponoć są to ludzie mafii, lecz zapewniają bezpieczeństwo i porządek jakiego życzyłbym sobie w PL. Nie widziałem pijaków, nikt nas nie zaczepiał, czuliśmy się bezpiecznie w miejscowościach jak i poza nimi. Milicji dużo, ale tylko na drogach - głównie z fotoradarami, nie zapłaciłem ani hrywny. Ludzie biedni lecz otwarci, gotowi pomóc. Kontrast pomiędzy wioskami i miasteczkami Ukrainy a wybrzeżem Krymu. W N. Świecie pękła mi sprężyna od amortyzatora - pomógł mi pierwszy napotkany taksówkarz, naprawę wykonał "domowy" mechanik po sprowadzeniu części z Symferopola w takiej cenie jak w PL. Drogi zachodniej UA - fatalne, w miarę jazdy na wschód coraz lepsze, na Krymie dobre, a w okolicach Jałty i Sewastpola - bardzo dobre. Widoki - bajeczne, pierwszy raz widziałem stepy i morze (Azowskie) w którym idziesz w głąb kilometr i ciągle masz wodę tylko do pach. Brakuje infrastruktury turystycznej, lecz prawie 3-tygodniowe wakacje z trasą o dł.5500 km, ze wszelkimi wygodami, ze zwiedzaniem tylu wspaniałych miejsc za 2300 PLN/os. nie są realne w PL, ani w żadnym innym kraju Europy. Dodam, ze plan podróży dojrzewał w mojej głowie przez ok. 2 miesiące i po fakcie oceniam wraz z rodziną, ze była to dobrze zaplanowana trasa. Życzę odwagi i niezapomnianych wrażeń tym, którzy zechcą spędzić wakacje podobnie jak my. Dodam tylko, że szukając na necie ofert wypoczynku na Krymie znalazłem oferty gdzie ceny 7-dniowych stacjonarnych wczasów zaczynały się od 2300 zł.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ukraina - Україна



cron
Ukraina samochodem? - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone