Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uczulenie / alergia na słońce

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sneer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 725
Dołączył(a): 19.08.2010
Uczulenie / alergia na słońce

Nieprzeczytany postnapisał(a) sneer » 05.07.2012 10:09

Studiując od dawna to wspaniałe forum, zastanawia mnie stosunkowo mało postów na temat uczulenia/alergii na słońce. Rozumiem, że prawdziwi Cro-Fani nie mają z tym problemów :) Szkoda, bo liczyłem na założenie tutaj małej grupy wsparcia dla "uczuleniowców słonecznych".

Ale do rzeczy. Wiem, że to nie forum porad lekarskich tudzież zielarskich, ale mimo wszystko chciałbym zapytać, czy są tu osoby, które mają problemy ze skórą podczas słonecznych dni w Chorwacji i jak sobie z tym radzicie?

Na początek opiszę swój przypadek, może zrobi mi się lżej :) otóż, nie piję od roku.. a nie, przepraszam, to nie ta grupa wsparcia. Dobra, mam z tym problem dopiero od stosunkowo niedawna, bo ok 5 lat. Wcześniej było ok (a odwiedzam "cieplejsze kraje" od szkraba). Z roku na rok jest jakby gorzej. Uczulenie chwyta mnie po 1-2 dniu pobytu na slóncu (ale nie wPL, tylko w ciepłych krajach, Chorwacja, Grecja, Turcja, Bułgaria, a nawet nad Balatonem) mimo używaniu filtrów i przebywania w cieniu. oczywiście się nie opalam, ale uwielbiam pływać i nurkować, więc siłą rzeczy jestem narażony na słonce.

Uczulenie to czerwone szczypiące placki, plamy (oczywiście nie jest to oparzenie słoneczne), powodujące spory dyskomfort. Pojawiają się w tych miejsach, które przez większą częśc roku są zasłonięte (brzuch, pachwiny, plecy). Nogi, ręce, twarz nie wykazują żadnych zmian. Domyslam, się, że dla mojego ciała, które przez większą część roku jest - z racji wykonywanej pracy - przysssane do komputera oraz ulokowane w zaciemnionym, pokoju, musi to być szok :)

Rok temu w Chorwacji miałem chyba najgorszą wysypkę w życiu. Zastanawiałem się nawet, czy nie skorzystać ze swojego wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego, ale zacisnąłem zeby i pojeżdziłem po Riwierze Makarskiej w poszukiwaniu przychodni/apteki tudzież innego znachora. W koncu znalazłem aptekę w Baska Voda, gdzie - jako, że pani aptekarka nie mówiła w żadnym obcym języku - musiałem w słowniku polsko-chorwackim sprawdzić znaczenie słowa "wysypka", która okazało się brzmieć "OSPICA" :) Obnazyłem też kawałek brzucha, coby pokazać pani, o co chodzi, co wywołało jej jęknięcie w stylu "oooojj, niedobrze". Powiedziała, że to wysypka na słonce+wode, przepisała jakąś maść + tablety antyhistaminowe, które jednak specjalnie mocno nie pomogły, choć chyba gorzej już później nie było. Wysypka zniknęła całkowicie dopiero po powrocie do Polski, po paru dniach.

Wiem, że nic nie zastąpi wizyty u dermatologa (zapisałem się za kilka dni), jednak zastanawiam się czy macie może jakieś swoje, dodatkowe, sprawdzone sposoby, żeby jakoś zminimalizować tą przykrą dolegliwość. Oczywiście wiem jakie jest najprostsze wyjście - "nie jechać", ale szukam innych :) Zatem, Co robić? Jak żyć, Panie Premierze?

Z moich pomysłow, które chce wprowadzić w życie w tym roku:

- przyjmować wapno + beta karoten już na co najmniej miesiąc przed wyjazdem
- mocny krem z filtrem
- żel pod prysznic, który nie będzie podrażniał skóry
- skoczyć pare razy na solarium
- wyposażyć się w jakieś maści i leki antyhistaminowe (może dermatolog coś doradzi, choć np. słyszałem, że popularny Zyrtec powoduje senność i rozdrażnienie, a tego mam dosyć i bez tego :D
- myśle nawet - tylko się nie śmiejcie - o kupnie takiej koszulki do pływania dla windsurferów z filtrem UV, w której bym właził do wody
- no i zostaje jeszcze modlitwa o wsparcie do bóstw solarnych :) ale agnostyków/ateistów chyba nie słuchają

Aha, i jeszcze jedno. Czasem słyszę, że jakaś panna przeżywa, "że ma okropną alergię na słońce", po czym się okazuje, że wyskakuje jej jedna krostka na dekolcie i 3 małe czerwone placki na dupie :) Taką "alergią" nawet bym sobie nie zawracał głowy.
joasiasok
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 27.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) joasiasok » 05.07.2012 10:21

Mam ten sam problem, pierwszy tydzień to wysypka zaostrzajaca sie po wyjściu na słońce, uporczywe swędzenie i "miliony szpilek" jak tylko wystawię na słońce choć skrawek ciała.
Nie pomagają:
mocniejsze filtry, smarowidła, wapno, antyhistaminowe tabl, karoten, chłodzenie, okłady, i wszystko inne co próbowałam, poprostu musi przejść, zwykle w drugim tygodniu jest ok (marna pociecha przy krótszych wyjazdach :( )
Pomaga jedna rzecz:
Kilka wizyt w solarium przed wyjazdem. Wiem , że szkodliwe, nieudowodnione naukowo itd, ale dla mnie to jedyne co działa.
I tego sie trzymam i w tym roku
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2012 10:23

idź do dermatologa 8)
może to nie żadne uczulenie a łuszczyca :)znaczy się początki
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.07.2012 10:29

sneer napisał(a):- myśle nawet - tylko się nie śmiejcie - o kupnie takiej koszulki do pływania dla windsurferów z filtrem UV, w której bym właził do wody


To nic śmiesznego. Zwykła koszulka zresztą też powinna pomóc. Żona w takiej snurkowała w Egipcie nie ze względu na uczulenie tylko żeby ze skóry nie obleźć.

Co do solarium - nie prościej i taniej jest położyć się na leżaku/kocyku/trawie? W tym roku słońca raczej nie brakuje :)
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 05.07.2012 10:30

arturac napisał(a):idź do dermatologa 8)
może to nie żadne uczulenie a łuszczyca :)znaczy się początki


od słońca by znikało, a nie się aktywowało
caipirinha
Croentuzjasta
Posty: 153
Dołączył(a): 12.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) caipirinha » 05.07.2012 10:30

Jak ciekawostkę napisze Ci że, kilka lat temu moja koleżanka dostała bardzo silnej reakcji alergicznej podczas przebywania na plaży .... od zbyt dużej ilości wtartych w skórę preparatów do opalania z wysokim filtrem ( bała sie chorwackiego słońca).

Wyleczyła się wapnem i odstawieniem balsamów.
A potem smarowała sie tylko olejkami ( im mniej składników tym lepiej) i masłem kakaowym Ziaji.
Nie spaliła się, skóra jej nie schodziła , poparzeń nie miała...
A skórę ma delikatna.

Może w Chorwacji używałeś za dużo chemi???
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2012 10:52

Krystof napisał(a):
arturac napisał(a):idź do dermatologa 8)
może to nie żadne uczulenie a łuszczyca :)znaczy się początki


od słońca by znikało, a nie się aktywowało

w małej dawce zgoda, w dużej -polemizowałbym
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 05.07.2012 11:06

może trochę pomogę :)
od jakiegoś czasu cierpię na fotoalergie i jakoś daje rade w Chorwacji :)
po pierwsze, jeżeli to naprawdę fotoalergia, to solarium ani betakaroten i tak nic nie pomoże :(
po drugie, już przed wyjazdem i to najlepiej z dwa tygodnie zacznij używać leki antyhistaminowe (telfast, felfexo - nie powodują senności)
po trzecie: koniecznie filtr 50 i to najlepiej firmy która specjalizuje się w preparatach dla alergików (La Roche, Bioderma, Avene) i najlepiej z filtrem UVA i UVB mineralnym, nie powoduje żadnych podrażnień
po czwarte: po wyjściu z wody, spłukać sól i nowa dawka kremów
po piąte: wszystkie inne kosmetyki, które używasz w tym okresie zamień na takie przeznaczone dla alergików, żeby dodatkowo nie narażać skóry...

Mi w zeszłym roku udało się nabyć takie opaski na rękę, które smaruje się tym samym kremem do opalania co siebie i kiedy krem przestaje działać opaska zmienia kolor....więc albo trzeba zwinąć się ze słońca albo dołożyć kolejną warstwę kremu :)

Stosując to wszystko spędzam miłe wakacje na plaży, na słońcu, w super towarzystwie :)
powodzenia :)
arabesqa74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 26.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arabesqa74 » 05.07.2012 11:15

Moim skromnym zdaniem, konieczna wizyta u dermatologa. Ja miałam w zeszłym roku takie problemy, ale po dwóch dniach doszłam do tego, że to reakcja na leki i po wizycie w aptece i zastosowaniu jakiejś maści, przeszło jakby ręką odjął. W przeciwieństwie do Ciebie, było to jednak wysypka na ramionach, dekolcie, twarzy, a więc miejscach narażonych i tak na słońce. Powodzenia
sewen
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 09.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sewen » 05.07.2012 11:54

Co prawda nie jestem łapiduchem i uczulenie to mam raczej przez cały rok np. na kurz w pracy. Na urlopie nie ma kurzu. Moim zdaniem musisz zbadać swoją reakcję na cynk, czy nie jesteś nań uczulony (chodzi o filtry, które go zazwyczaj zawierają) - to pierwsze, a po drugie to co z Twoją wątrobą? Pisałeś, że miałeś trochę problem z.... . Moja koleżanka miała kłopoty (WZW) i teraz bez filtra 50 w lecie nie wychodzi z domu. Jeżeli masz trochę czasu, np 30DDW to popróbuj zrobić parę testów - poproś o skierowania internistę, powinien wiedzieć jakie. Sama wizyta u dermatologa nic nie rozwiąże, bo podejrzewam, że potraktuje Cię objawowo i.... następny proszę. Chyba, że za kasę, a ten skieruje na testy potrzebne i takie niekoniecznie, co zwiększa koszty. Powodzenia.
onka37
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 240
Dołączył(a): 06.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) onka37 » 05.07.2012 12:18

Bliski temat. Też zdaża mi się wysypka, choć nie zawsze i nie wiem od czego to zależy.Swojego czasu brałam tabletki z betakarotenem i pomagało- z tym że wysypki dostawałam nad naszym polskim morzem. W tamtym roku w Chorwacji wysypki nie miałam. W tym roku jakoś z powodów różnych zapomniałam o alergii i niestety trochę krostek pojawiło się w drugim tygodniu pobytu- za calcium dla alergików i fenistil żel zapłaciłam biedna około 130 kun 8O. Poza tym filter 30 i duzo cienia...... a krostki znikają jak się wraca do pracy.... :roll:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 05.07.2012 12:24

arturac napisał(a):
Krystof napisał(a):
arturac napisał(a):idź do dermatologa 8)
może to nie żadne uczulenie a łuszczyca :)znaczy się początki


od słońca by znikało, a nie się aktywowało

w małej dawce zgoda, w dużej -polemizowałbym


polemizuj :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2012 12:30

Krystof napisał(a):
arturac napisał(a):
Krystof napisał(a):
arturac napisał(a):idź do dermatologa 8)
może to nie żadne uczulenie a łuszczyca :)znaczy się początki


od słońca by znikało, a nie się aktywowało

w małej dawce zgoda, w dużej -polemizowałbym


polemizuj :D

http://www.psorinfo.pl/Przygotowania-do ... px?ID=3626
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 05.07.2012 12:38

sewen napisał(a):Co prawda nie jestem łapiduchem i uczulenie to mam raczej przez cały rok np. na kurz w pracy. Na urlopie nie ma kurzu. Moim zdaniem musisz zbadać swoją reakcję na cynk, czy nie jesteś nań uczulony (chodzi o filtry, które go zazwyczaj zawierają) - to pierwsze, a po drugie to co z Twoją wątrobą? Pisałeś, że miałeś trochę problem z.... . Moja koleżanka miała kłopoty (WZW) i teraz bez filtra 50 w lecie nie wychodzi z domu. Jeżeli masz trochę czasu, np 30DDW to popróbuj zrobić parę testów - poproś o skierowania internistę, powinien wiedzieć jakie. Sama wizyta u dermatologa nic nie rozwiąże, bo podejrzewam, że potraktuje Cię objawowo i.... następny proszę. Chyba, że za kasę, a ten skieruje na testy potrzebne i takie niekoniecznie, co zwiększa koszty. Powodzenia.


Jak byliśmy w zeszłym roku w Baśka Voda to moją żonę złapało uczulenie na słońce. Dostałą jakąś wysypkę. Poszliśmy do apteki i tam pani nam sprzedała maść własnej produkcji na uczulenie. Dwa dni i po uczuleniu. Koszt 50 kun :D
peter_pieper
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 29.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) peter_pieper » 05.07.2012 13:44

Jesli o mnie chodzi to musze unikac slonca,jestem chory na sarkoidoze i kazdy taki wyjazd to niejako loteria dla reakcji organizmu.stosuje filtry z max.ochrona.+wszelkiego rodzaju kapelusze i miejsca zacienione.tez wystepuja u mnie reakcje skorne ale w mniejszej postaci..bardziej oslabienie
Pozdrawiam cromaniakow z sarko jesli sa takowi na forum. :D
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Uczulenie / alergia na słońce
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone