Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka w cieplejsze likijskie klimaty.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 14.03.2018 22:47

Całkiem ciekawie prezentują się te Tureckie góry. Gdzieś tam mi kiedyś przemknęło przez myśl, że może latem Turcję odwiedzimy, ale niestety mój mąż jest mało przekonany do muzułmańskich krajów, więc w tym roku nadal Chorwacja :D
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 15.03.2018 11:48

Coś mi się widzi ta relacja :-D ... Poza sezonem...bez dziecisków ... Taka normalna.
A i Turcja gdzieś w głowie siedzi ...
Zostaję :papa: .
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 16.03.2018 08:52

Mi też się ta wiosenna Turcja podoba :lol: chociaż bez dzieci to chyba jeszcze długo się nigdzie nie wybiorę :oczko_usmiech:
Takie wyjazdy są ukojeniem dla wyziębionego organizmu :papa:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 11:58

renatalato napisał(a):A ja się dziwiłam że w Stambule tyle bezpańskich psów 8O , są wszędzie, przy meczetach i w ogrodach sułtańskich :)

Góry we mgłach...super :)


O tym mówiła nam p. Gosia, ale i przewodniki o tym piszą. :D
Ogólnie to koty są w Turcji hołubione :o a psy są do pracy. Z zasady na krótkim łańcuchu przy budzie (wyglądają bardzo marnie), pasterskie i te są znacznie bardziej wypasione oraz bezpańskie. :cry: Gdy pies ma właściciela w uchu posiada taki kolczyk plastikowy jak u nas krowy i inne bydło. 8O
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 12:17

agata26061 napisał(a):Całkiem ciekawie prezentują się te Tureckie góry. Gdzieś tam mi kiedyś przemknęło przez myśl, że może latem Turcję odwiedzimy, ale niestety mój mąż jest mało przekonany do muzułmańskich krajów, więc w tym roku nadal Chorwacja :D


Niemal cała Turcja, oprócz Tracji i nadmorskich wybrzeży, jest wielkim górzystym, w znakomitej większości stepowym płaskowyżem. Średnia wysokość na Wyżynie Anatolijskiej wynosi 800-1500 m n.p.m a na wyżynie Armeńskiej 1500-2200m n.p.m. Liczne kotliny i doliny dominują w tej krainie. Przez cały pobyt kręciliśmy się w obrębie gór Taurus.

Jeśli chodzi o muzułmańskie kraje to Turcja jest jednym z najbezpieczniejszych, widuje się wojsko i policję, jest sporo kontroli i przed każdym obiektem historycznym czy muzealnym są bramki gdzie wykrywacze metali i innych badziewi każą się rozbierać z zegarków, pasków i smartfonów jak na lotnisku (nawet okulary trzeba do kuwety włożyć) :D W zamian oferuje naprawdę chyba dla każdego coś co lubi, góry, morze a nawet kilka, jeziora, stepy itd.
Polecam się pochylić nad tematem kolejnych wyjazdów i zmianą tak dla porównania (bo nie śmiem odradzać Cro) kierunku wyjazdu. 8)
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 12:19

Potter napisał(a):Coś mi się widzi ta relacja :-D ... Poza sezonem...bez dziecisków ... Taka normalna.
A i Turcja gdzieś w głowie siedzi ...
Zostaję :papa: .


Przed sezonem to i ludzi w obiektywie mało :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A Turcja jest naprawdę bardzo ciekawym kierunkiem wyjazdowym. :hut:
Mam nadzieję że nie rozczaruje. :wink:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 12:24

Beata W. napisał(a):Mi też się ta wiosenna Turcja podoba :lol: chociaż bez dzieci to chyba jeszcze długo się nigdzie nie wybiorę :oczko_usmiech:
Takie wyjazdy są ukojeniem dla wyziębionego organizmu :papa:


Nawet sobie nie zdajesz sprawy jak szybko dzieci Ci "wypadną" z wyjazdów. :roll:
A ukojenie - :mrgreen: równa się wygrzanie oraz uśmiech na twarzach mijanych ludzi :D
Dziwi mnie że ludzie południa oni są zawsze uśmiechnięci :D :D :D i zarażają tym uśmiechem.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 12:43

Ok jedziemy dalej między wybrzeżem a pasmem górskim Taurus :D

DSC_0055.JPG


Mijamy całe wioski i miasteczka pokryte folią. Zagłębie i główny dostawca do Rosji warzyw mniejszych, czyli pomidory, papryka, oberżyna i cukinia, ogórki w mniejszości. Plony w ciągu sezonu zbierane są 3 razy. 8O 8O 8O

DSC_0058.JPG


Drogą nr.400 a mają naprawdę dobre drogi klas S jest ich bardzo wiele, oprócz autostrad w idealnym stanie.
Przyjemnie rozglądamy się słuchając pani przewodnik - tłumaczki, co przed nami.
Demre (zwane też Kale) oraz ruiny starożytnej Myry-miejsca działalności św. Mikołaja tak tak tego od reniferów i prezentów. Przed nami najbardziej efektowne w całej Turcji grobowce wykute w skale znane z pocztówek i folderów.

DSC_0059.JPG
DSC_0067.JPG


Demre niewielkie rolnicze miasteczko.

DSC_0142.JPG


Pewnie nikt by tu nie zajrzał gdyby nie pobliskie ruiny starożytnej Myry i działalności w czasach bizantyjskich biskupa Mikołaja

DSC_0144.JPG


cdn
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 19:09

I teraz zanudzę was "kamieniami"

Same Demre zostało założone w czasach Osmańskich, w okolicach antycznej Myry, której mieszkańcy pozostawili po sobie wspaniałe zabytki. Historycy są pewni, że miasto odgrywało ważną rolę w regionie już w V w.p.n.e. W czasach hellenistycznych ośrodek był jednym z sześciu miast należących do Związku Licyjskiego i na jego naradach miał maksymalną liczbę głosów itd.

DSC_0074.JPG


W I w. n.e. Myrę odwiedził św. Paweł w czasie swej podróży do Rzymu. Apostoł miał tu założyć pierwsza gminie chrześcijańską. W czasach rzymskich Myra jeszcze zyskała na znaczeniu i w pierwszej połowie V w. cesarz Teodozjusz II ustanowił ją stolicą Licji. Niedługo po tym Myra na krótko została siedzibą arcybiskupstwa.

DSC_0073.JPG


Z tego poziomu został fragment po fragmencie odkopany- odkryty Kościół. Obecnie jest zadaszony i ponownie zostały wznowione prace archeologiczne.

DSC_0076.JPG


Na dziedzińcu Mikołaj z "oślizgałym" paluchem u nogi. Legenda niesie, że jeśli się staramy o dziecko koniecznie trzeba tą kończynę potrzeć. :roll:

DSC_0077.JPG


Sporo ziemi musieli wywieźć aby odkryć to co skrył czas.

DSC_0081.JPG


cdn
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 19:19

Kościół wprawdzie w IVw. n.e. ale obecny wygląd pochodzi z XI w. a dokładnie z 1043r. kiedy Konstantyn IX przebudował świątynię na trzynawową bazylikę.

DSC_0082.JPG
DSC_0083.JPG
DSC_0084.JPG
DSC_0085.JPG
DSC_0086.JPG
DSC_0090.JPG
DSC_0091.JPG
DSC_0093.JPG
DSC_0094.JPG
DSC_0096.JPG


cdn.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 17.03.2018 19:37

W 1862 r. przeprowadzono prace remontowe finansowane przez cara Aleksandra II. Od samego początku znajdował się tu grobowiec biskupa Mikołaja, którego szczątki zostały 1087r. skradzione i wywiezione przez kupców Włoskich do Bari.do Bazyliki San Nicola, gdzie znajduje się również grobowiec polskiej królowej Bony Sforzy.

DSC_0099.JPG
DSC_0100.JPG
DSC_0101.JPG


W południowej nawie od wejścia po prawej stoi sarkofag z rzeźbionym wiekiem. Powszechnie uważa się, że to właśnie jest grobowiec Mikołaja, ale brak na to niezbitych dowodów. Ostatnie doniesienia mówią o grobie pod sarkofagiem i że to jest właśnie grób Mikołaja. Znalezione szczątki są w trakcie badań.

DSC_0102.JPG
DSC_0105.JPG
DSC_0106.JPG
DSC_0107.JPG


Fragment fresków przedstawiające apostołów.

DSC_0108.JPG
DSC_0109.JPG
DSC_0111.JPG


cdn
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 18.03.2018 11:46

I jak nie znudziły Wam się kamienie :?:
Dacie radę jeszcze kilka znieść z Kościoła św. Mikołaja bo "kamieni" oj będzie w tej relacji. :D

W apsydzie gdzie widać pozostałości po marmurowej posadzce, stoi kamienny ołtarz otoczony czterema złamanymi kolumnami.

DSC_0112.JPG


Amfiteatralnie ustawione ławy dla duchowieństwa noszą nazwę synthrononu. Dziwna nazwa ale kto bogatym zabroni.

DSC_0115.JPG
DSC_0116.JPG
DSC_0119.JPG
DSC_0120.JPG


patrzeć to za mało

DSC_0121.JPG
DSC_0122.JPG
DSC_0125.JPG


ciekawi mnie co po naszym stuleciu tyle setek lat przetrwa, mój M mawiał w takim momencie - ŚMIECI - to straszne, ale prawdopodobne.

DSC_0126.JPG
DSC_0128.JPG


cdn
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.03.2018 11:53

Jakoś mnie Turcja nie kręci :? popatrzę więc u Ciebie :roll:
Może zacznie mnie kręcić :wink: :oczko_usmiech: tylko ten samolot :evil:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 18.03.2018 12:58

krakusowa napisał(a): tylko ten samolot :evil:

Trzeba raz wsiąść ... i potem poleci. :oczko_usmiech:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 18.03.2018 22:55

Janusz Bajcer napisał(a):
krakusowa napisał(a): tylko ten samolot :evil:

Trzeba raz wsiąść ... i potem poleci. :oczko_usmiech:


Racja, trzeba raz się odważyć :) , latanie nie boli
:wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka w cieplejsze likijskie klimaty. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone