Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ubezpieczenie na ewentualne leczenie

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 21.03.2015 14:27

Crocodyl napisał(a):
Nicolae napisał(a):Trzeba by jeszcze się dowiedzieć jak to wygląda w krajach tranzytowych :smo:


O zasadach wykorzystania EKUZ w Chorwacji i krajach tranzytowych dowiemy się w NFZ (np. przy składaniu wniosku możesz otrzymać kopie informacji z ich strony internetowej). Co do całej dyskusji dot. paszportu, DO itp. uważam, że paszport jeszcze nikomu nie zaszkodził a tylko mógł pomóc. Ja od lat stosuje wariant z paszportem, EKUZ i ubezpieczeniem dodatkowym (oczywiście dla całej rodzinki). O DO nie piszę bo mam go zawsze przy sobie. Ponadto chyba nikt z nas nie nosi na wakacjach wszystkich dokumentów, kart itp. a część pozostawia w apartamencie. W przypadku "odpukać" kradzieży czy zagubienia zawsze zostajemy z jeszcze jednym dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo. Ponadto paszport wyrabiamy raz na 10 lat a dla dzieci na 5 (o ile dobrze pamiętam) więc gra jest warta zachodu.


Na stronie NFZ napisali by "w razie wątpliwości można uzyskać informacje w regionalnych oddziałach Chorwackiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego bądź w chorwackiej instytucji łącznikowej, którą jest Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego."
Dane kontaktowe chorwackiej instytucji łącznikowej:

Hrvatski Zavod za Zdravstveno Osiguranje (HZZO)

Margaretska 3

10 000 Zagrzeb

Chorwacja

Telefon: +385 1 4806-333

Faks: +385 1 4812-606

http://www.hzzo.hr

I tam też napisałem, takie uzyskałem informację i tego się będę trzymał.
Dla mnie koniec tematu.
A w każdym kraju nfz podaje formułkę pewnie z automatu:
W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport) wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty, dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.

Wozicie kopie EKUZ? ;)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 21.03.2015 18:09

Nicolae napisał(a):Wozicie kopie EKUZ? ;)

Nie.
Ale zawsze wożę kserokopiarkę.

:oczko_usmiech:
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 21.03.2015 18:17

W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport) wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty, dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.


Ja liczę na to, że w przychodni tudzież szpitalu w onych państwach jest takowe urządzenie jak ksero :mrgreen:
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 21.03.2015 22:30

papse napisał(a):
W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport) wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty, dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.


Ja liczę na to, że w przychodni tudzież szpitalu w onych państwach jest takowe urządzenie jak ksero :mrgreen:

Też tak myślę :D
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.03.2015 22:36

Polecam skany dokumentów na mail-u.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 28.03.2015 11:51

Mam takie pytanie, z trochę może innej beczki, ale pasujące do tematu. Wie może ktoś jak to wygląda w przypadku chorwackich gór? Tzn. chodzi mi o to, czy w razie akcji ratowniczej trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie, tak jak na Słowacji(bo jak nie to się płaci), czy raczej hrvatska sluzba działa jak polski GOPR?
Znalazłam niby jakieś informacje,z których nie wynika, żeby coś się za takie akcje płaciło, jednak są to informacje sprzed paru lat, więc może coś się zmieniło :roll: :?:
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.03.2015 15:38

Z tego co wiem to EKUZ tego nie obejmuje
proponuje wejść na link podany przeze mnie wyżej i napisać do chorwackiej służby zdrowia i tam się dowiedzieć
mail bezpośredni gdzie pisałem w sprawie EKUZ - adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.03.2015 16:43

ruzica napisał(a):Mam takie pytanie, z trochę może innej beczki, ale pasujące do tematu. Wie może ktoś jak to wygląda w przypadku chorwackich gór? Tzn. chodzi mi o to, czy w razie akcji ratowniczej trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie, tak jak na Słowacji(bo jak nie to się płaci), czy raczej hrvatska sluzba działa jak polski GOPR?
Znalazłam niby jakieś informacje,z których nie wynika, żeby coś się za takie akcje płaciło, jednak są to informacje sprzed paru lat, więc może coś się zmieniło :roll: :?:



A ja proponuję tutaj: http://www.gss.hr/
Bo EKUZ nic z tym nie ma wspólnego.
Na szybko wywnioskowałem, że działają podobnie do GOPR. Są "non profit".

"Spašavanje je za sve spašene besplatno."
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 28.03.2015 19:13

papse napisał(a):
W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport) wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty, dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.


Ja liczę na to, że w przychodni tudzież szpitalu w onych państwach jest takowe urządzenie jak ksero :mrgreen:

Jest jest korzystałem w tamtym roku z wizyty u lekarza i żadnych kopii nie miałem :D
bardzo miła obsługa ale to tylko pocieszenie na zepsute wakacje :mrgreen:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 29.03.2015 00:34

ołowiany, dzięki :) , czyli tak jest jak myślałam. Tylko nie zauważyłam tego "Spašavanje je za sve spašene besplatno." pozdrav :)
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 09.04.2015 10:13

Nicolae napisał(a):Dla zainteresowanych:
Jeśli masz jakiś stan zdrowia, który wymaga ostrej opieki lub opieki, które nie mogą czekać, aż wrócisz do Polski, trzeba mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby korzystać opieki zdrowotnej przez służby zdrowia, którzy mają kontrakt z chorwackim Funduszu Zdrowia.
Musisz także posiadać dokument tożsamości. Ale to nie musi być paszport, ponieważ nie trzeba nawet paszportu podróżować po UE. Wystarczy dowód osobisty.

Dubravka Pezelj Duliba, MD, MPH
W imieniu chorwackiego KPK transgranicznej opiece zdrowotnej


W uzupełnieniu informacja z ambasady HR w Warszawie - mail z dzisiaj:
Szanowny Panie

Dowód osobisty będzie wystarczający, natomiast warunki korzystania z karty w Chorwacji opisane są na stronie EKUZ https://www.ekuz.nfz.gov.pl/mini/chorwacja

Z poważaniem
Sekretariat
Ambasady Republiki Chorwacji
W Warszawie

a pytanie brzmiało:
Witam
Wybieram się w tym roku z małym dzieckiem do Chorwacji. Czy do ewentualnego korzystania z usług medycznych (z kartą EKUZ) wystarczy że będziemy mieli dowód osobisty dziecka czy niezbędny jest paszport?
Pozdrawiam
Mirizag
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mirizag » 27.04.2015 20:11

Witam. Wybieram się pierwszy raz w tym roku do Cro i mam takie pytanie co do EKUZ bo zamierzam wyrobić sobie online i z bardzo nie wiem czy w czwartym podpunkcie "Wybierz państwa, do których chcesz wyjechać:" Mam zaznaczyć tylko Chorwację czy jeszcze państwa przez które będę przejeżdżał.
Pozdrawiam.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 27.04.2015 20:15

Mirizag napisał(a):Witam. Wybieram się pierwszy raz w tym roku do Cro i mam takie pytanie co do EKUZ bo zamierzam wyrobić sobie online i z bardzo nie wiem czy w czwartym podpunkcie "Wybierz państwa, do których chcesz wyjechać:" Mam zaznaczyć tylko Chorwację czy jeszcze państwa przez które będę przejeżdżał.
Pozdrawiam.

Zawsze się zaznacza kraj docelowy, co nie znaczy, że jadąc np. przez Węgry nie będziesz mógł z tego skorzystać (czego nie życzę).
Karta jest uniwersalna - obowiązuje na całym terenie UE.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.04.2015 20:16

Ja wpisuję w formularzu wszystkie, ale nie ma to znaczenia. Na karcie nie jest to zaznaczone.

Karta EKUZ obowiązuje na terenie wszystkich krajów UE/EFTA, niezależnie, które z nich wymienisz
w formularzu.
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2015 20:21

EKUZ jest ważna we wszystkich krajach należących do tego systemu. Wystarczy wpisać HR. Ważniejszy jest czas działania karty. Warto wpisać maksymalny.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Ubezpieczenie na ewentualne leczenie - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone