Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ubezpieczenie na ewentualne leczenie

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 13:29

Nicolae napisał(a):Przed wszystkim się nie uchronisz, idąc tym tokiem to jeszcze kurs pierwszej pomocy (ten akurat mam), szczepienia itp. itd. trzeba by zrobić.
Pytam właśnie o to co jest mi niezbędne żeby tych kłopotów uniknąć, jeżeli wystarczy dowód to po co mi paszport?


Jakieś specjalne szczepienia do Chorwacji są potrzebne?
DO może wystarczyć a może nie wystarczyć. Na razie paszporty i dowody nie były mi potrzebne. Tzn. prócz pomachania nimi na granicach (jakbym nimi nie machał to pewnie by sobie zażyczyli). Ubezpieczenia też nie i niech tak zostanie. Nie chodzi mi o to, żeby Ciebie namawiać do czegoś. Jeszcze niedawno wisiały ostrzeżenia:

Chorwacja - Dokument podróży: paszport/dowód osobisty, niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport

Teraz na stronach MSZ nie widzę. Pewnie to było bardziej obowiązujące przed 01.07.2013 niż teraz. Wolę mieć spokojniejszą głowę... Szczególnie, ze jeżdżę do/przez Bośnię, Czarnogórę (i niby też DO wystarcza).
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 13:47

yooshky napisał(a):Jakieś specjalne szczepienia do Chorwacji są potrzebne?

No właśnie o to chodzi że nie są.
Jeżeli wystarczy dowód to po co wyrabiać na siłę paszport żeby "go mieć w razie czego"
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 14:05

Ale nikt ci nie da gwarancji, że nie będzie Ci potrzebny!
Od 1 lipca 2013 roku Republika Chorwacji należy do Unii Europejskiej. Nie zmienia to jednak wiele w przypadku dokumentów obowiązujących przy wjeździe do kraju obywateli polskich [...] Przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci); paszport nie jest obowiązkowy, jednak jego brak może spowodować trudności w skorzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z niektórych usług banków lub poczty; także niektóre linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu.

Chorwacja jest 28. członkiem Unii Europejskiej! [...] Niestety na razie wybierając się do Chorwacji nadal możemy potrzebować paszportu. Kraj ten bowiem wejdzie do strefy Schengen prawdopodobnie dopiero w 2015 roku. Wprawdzie Polaków obowiązuje umowa pomiędzy naszymi krajami, która zezwala na podróżowanie tylko z dowodem osobistym przez okres do 90 dni po Chorwacji – jednak paszport może okazać się niezbędny, ot choćby u lekarza czy w urzędach

Konsulat Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej Kraków
UWAGA !!! Na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, nie potrzebują wizy, a chorwacką granicę mogą przekroczyć z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Sugerujemy jednak posługiwanie się paszportem, gdyż niektóre instytucje mogą wymagać okazania paszportu (np. kantory, banki czy ośrodki zdrowia).


Jak dla mnie to wszystko w tym temacie. Każdy robi co uważa za stosowne.

EDIT: Córka jechała na kolonie w tamtym roku do Słowacji. Organizator nie chciał żadnych DO, wyłącznie paszport.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 14:27

yooshky napisał(a):
Konsulat Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej Kraków
UWAGA !!! Na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, nie potrzebują wizy, a chorwacką granicę mogą przekroczyć z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Sugerujemy jednak posługiwanie się paszportem, gdyż niektóre instytucje mogą wymagać okazania paszportu (np. kantory, banki czy ośrodki zdrowia).


Jak dla mnie to wszystko w tym temacie. Każdy robi co uważa za stosowne.

EDIT: Córka jechała na kolonie w tamtym roku do Słowacji. Organizator nie chciał żadnych DO, wyłącznie paszport.

Wpis na stronie konsulatu z tego co mi się udało ustalić jest od 2011 roku więc ni jak ma się do obecnej sytuacji.
EDIT to dla mnie OT
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 14:45

Nicolae napisał(a):Wpis na stronie konsulatu z tego co mi się udało ustalić jest od 2011 roku więc ni jak ma się do obecnej sytuacji.

Co nie znaczy, że ta informacja nie jest aktualna. Nadal wisi na ich stronie...
Zadzwoń sobie do nich (0048 12 290 6510; 0048 514 007 669) albo napisz zapytanie (adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl), wtedy info będzie z pierwszej ręki.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 14:55

Ta cytowana decyzja mówi o ruchu wizowym (znosi obowiązek wiz dla obywateli RP).
Od kiedy Chorwacja jest w Unii nie trzeba wiz więc uważam że informacja jest trochę nieaktualna.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 15:35

Nicolae napisał(a):Ta cytowana decyzja mówi o ruchu wizowym (znosi obowiązek wiz dla obywateli RP).
Od kiedy Chorwacja jest w Unii nie trzeba wiz więc uważam że informacja jest trochę nieaktualna.

To raczej ogólna informacja.
Ruch bezwizowy obowiązywał przed wejściem Chorwacji do UE (dobrych kilkanaście lat). Nie chcesz chyba powiedzieć, że ta informacja tyle tam wisi?
Karta EKUZ ważna jest od 01.07.2013 czyli od wejścia do Unii...
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 15:43

Nicolae napisał(a):Ta cytowana decyzja mówi o ruchu wizowym (znosi obowiązek wiz dla obywateli RP).
Od kiedy Chorwacja jest w Unii nie trzeba wiz więc uważam że informacja jest trochę nieaktualna.



Nicolae, przyjąłeś wygodną Ci interpretację. Więc trzymaj się teraz tego. Życzę słońca.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 15:53

Mosqito napisał(a):Z tym Emergency w Rovinj jest coś nie tak !
Ja rok temu też miałem z nimi do czynienia. Żeby przyjąć za darmo Polaków i Brytyjczyków wymagany był paszport ale od Niemców, Węgrów i Słoweńców wystarczył Dowód Osobisty i ichni EKUZ.
Tak mi wytłumaczył skądinąd bardzo miły gość na recepcji.
Nie miałem paszportu, jedynie DO i EKUZ więc zabuliłem.
:arrow: post1277765.html#p1277765
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 16:13

Cytat z 2013 roku o sytuacji z 2012 nic do aktualnej sytuacji nie wnosi. Wyslałem maila do ambasady, wszystko sie wyjaśni :)
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 21:37

Dla zainteresowanych:
Ako bolujete od neke akutne bolesti ili stanja koje ne može čekati Vaš povratak u Poljsku, trebate imati EHIC karticu (karticu europskog zdravstvenog osiguranja) da bi koristili zdravstvenu zaštitu kod pružatelja koji imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. Također trebate imati neki identifikacijski dokument, ali to ne mora biti putovnica (pasoš) jer Vam on nije niti potreban za putovanje po EU (Europskoj uniji). Dovoljna je osobna iskaznica (legitimacija).

Za Nacionalnu kontaktnu točku
Dubravka Pezelj Duliba, dr. med.

If you have some health condition that requires acute care, or care that can't wait untill you are back to Poland you must have EHIC card to use health care by health providers who have contract with Croatian Health Insurance Fund.
You also have to have an identification document. But it doesn't have to be passport, because you don't even need passport to travel around EU. Just identity card.

Dubravka Pezelj Duliba, MD, MPH
On behalf of Croatian NCP for cross border healthcare

Jeśli masz jakiś stan zdrowia, który wymaga ostrej opieki lub opieki, które nie mogą czekać, aż wrócisz do Polski, trzeba mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby korzystać opieki zdrowotnej przez służby zdrowia, którzy mają kontrakt z chorwackim Funduszu Zdrowia.
Musisz także posiadać dokument tożsamości. Ale to nie musi być paszport, ponieważ nie trzeba nawet paszportu podróżować po UE. Wystarczy dowód osobisty.

Dubravka Pezelj Duliba, MD, MPH
W imieniu chorwackiego KPK transgranicznej opiece zdrowotnej

:papa:
EDIT: dodałem wersję po Chorwacku
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 22:22

Nicolae. Trzeba przyznać, że wygrałeś.
Jestem pod wrażeniem.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 22:31

Mam nadzieje że ta wiadomość przyda się takim jak ja.
Tak więc wystarczy EKUZ i dowód osobisty (dla chętnych paszport i dodatkowe ubezpieczenie dla przezornych).
Ja tak zrobię.
Trzeba by jeszcze się dowiedzieć jak to wygląda w krajach tranzytowych :smo:

Trzeba przyznać że kontakt z tą Panią był rewelacyjny, wymieniliśmy ok 5 maili i odpisywała w ciągu 5-10 minut i to w piątek wieczorem.
Nie wiem czy z naszymi urzędnikami byłby taki kontakt.
Z ambasady nie mam odpowiedzi od rana.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 21.03.2015 01:20

No i pięknie. Teraz przynajmniej jest jakaś wiarygodna informacja...
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 13.02.2014
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 21.03.2015 09:57

Nicolae napisał(a):Trzeba by jeszcze się dowiedzieć jak to wygląda w krajach tranzytowych :smo:


O zasadach wykorzystania EKUZ w Chorwacji i krajach tranzytowych dowiemy się w NFZ (np. przy składaniu wniosku możesz otrzymać kopie informacji z ich strony internetowej). Co do całej dyskusji dot. paszportu, DO itp. uważam, że paszport jeszcze nikomu nie zaszkodził a tylko mógł pomóc. Ja od lat stosuje wariant z paszportem, EKUZ i ubezpieczeniem dodatkowym (oczywiście dla całej rodzinki). O DO nie piszę bo mam go zawsze przy sobie. Ponadto chyba nikt z nas nie nosi na wakacjach wszystkich dokumentów, kart itp. a część pozostawia w apartamencie. W przypadku "odpukać" kradzieży czy zagubienia zawsze zostajemy z jeszcze jednym dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo. Ponadto paszport wyrabiamy raz na 10 lat a dla dzieci na 5 (o ile dobrze pamiętam) więc gra jest warta zachodu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Ubezpieczenie na ewentualne leczenie - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone