Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ubezpieczenie na ewentualne leczenie

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bolilol
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 6
Dołączył(a): 31.01.2011
Ubezpieczenie na ewentualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) bolilol » 04.05.2011 15:53

Jak wygląda sprawa ewentualnego leczenia w przypadku choroby bądż wypadku , wiadomo oby nie było nam potrzebne ale warto wiedzieć co i jak! Dowiedziałem się w NFZ że Europejska Karta ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje w Chorwacji. Czy w tym wypadku trzeba się ubezpieczyć indywidualnie, bo w przeciwnym razie pokrywamy osobiście koszty leczenia?
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 04.05.2011 17:07

Masz rację, niestety EKUZ nie obowiązuje na terenie CHorwacji, dlatego warto się ubezpieczyć samemu wykupując ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem z Polski. Ja osobiście mam zaufanie do Allianz.
Składka zależy od wysokości ubezpieczenia.
Oprócz tego i tak załatwiam sobie EKUZ, bo podróż do Cro wiedzie przez kraje unii i nigdy nie wiadomo, czy karta się nie przyda :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.05.2011 19:01

Obywatele RP na mocy umowy bilateralnej mają prawo do korzystania w RH z bezpłatnej pomocy medycznej na podstawie paszportu (to de facto płacone jest z polskiego ubezpieczenia).
Pozdrawiam
Madzik68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 04.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Madzik68 » 04.05.2011 20:34

Taka karta nfz przydaje sie przy kupowaniu leków na receptę, sprawdzone w zeszłym roku, nie mieliśmy jej bo po przeczytaniu forum wydawało nam sie to zbędne, a potem mąz musiał brac antybiotyk, który byłby tańszy gdyby ta karta była, tak mówiła pani w aptece :)
RASIU
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 167
Dołączył(a): 17.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RASIU » 04.05.2011 20:43

EKUZ ważny jest przez 6 m-cy od wydania karty. Wg regulaminu ważna tylko w krajach kołchozu europejskiego. Przed wyjazdem do HR zawsze wykupuje ubezpieczenie podróżne w mBanku; koszt ubezpieczenia + "pakiet na nurkowanie ;-)", dla dwóch osób =72 zł na 16 dni
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.05.2011 21:12

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Obywatele RP na mocy umowy bilateralnej mają prawo do korzystania w RH z bezpłatnej pomocy medycznej na podstawie paszportu (to de facto płacone jest z polskiego ubezpieczenia).
Pozdrawiam


Pani Kasiu? ale tylko w nagłych wypadkach? czy po prostu jak ktoś dostanie wysypki to też go wyleczą ze friko?

ja się zawsze ubezpieczam, za żonkę, córcię i moje cielsko na miesiąc to kosz około 100-150zł.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.05.2011 21:22

arturac napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Obywatele RP na mocy umowy bilateralnej mają prawo do korzystania w RH z bezpłatnej pomocy medycznej na podstawie paszportu (to de facto płacone jest z polskiego ubezpieczenia).
Pozdrawiam


Pani Kasiu? ale tylko w nagłych wypadkach? czy po prostu jak ktoś dostanie wysypki to też go wyleczą ze friko?

ja się zawsze ubezpieczam, za żonkę, córcię i moje cielsko na miesiąc to kosz około 100-150zł.


Warto się ubezpieczyć dodatkowo, bo naturalnie z całą pewnością zakres jest ograniczony (np. leczenie kanałowe zęba pewnie nie mieści się w tym zakresie); na pewno nie ma mowy o ewentualnym transporcie chorego do Polski czy też transporcie zwłok (to tylko z dodatkowym ubezpieczeniem) .
Ale zasada jest taka, że lekarze zakontraktowani przez tutajszy państwowy fundusz zdrowia (HZZO) na podstawie !paszportu! (dlatego mimo wszystko warto go mieć) mają obowiązek przyjąć pacjenta bez opłat (bo zostanie to rozliczone z polskiego ubezpieczenia - NFZ). Najlepiej od razu walić jak dym do miejscowego ambulatorium pomocy doraźnej (ambulatna; hitna) - tam z całą pewnością za pomoc medyczną nikt od Was pieniędzy nie zażąda (pod warunkiem, że macie ze sobą paszport naturalnie); w każdej większej miejscowości takie ambulatorium jest.
W kwestii zakresu bezpłatnych świadczeń być może NFZ powinien udzielić informacji.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 04.05.2011 21:37 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 2 razy
wolandero
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 07.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wolandero » 04.05.2011 21:32

Warto jest mieć ubezpieczenie dodatkowe, nie jest to droga sprawa w Warcie płaciłem za każdy dzień, 4 osoby na 10 dni wyszło około 90 PLN, no i przydało się, musieliśmy udać się do dentysty,prywatna wizyta, przeswietlenie zęba itp, do tego leki w aptece wyszło całkiem sporo.Oczywiście na wszystko rachunek i w kraju po trzech tygodniach była kasa z powrotem na koncie po kilku telefonach, także naprawdę warto mieć takie ubezpieczenie.
kammaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kammaj » 05.05.2011 09:22

A propos wysypki to 2 lata temu w Orebic mój 5 letni syn dostał takiej wysypki, że chodził i ocierał się o wszystkie ściany. Była niedziela ale poszliśmy z nim do pomocy doraźnej, przemiła pielęgniarka zbadała dziecko, i po telefonicznej konsultacji z naszą polską lekarką przepisała maść. Apteka niestety był zamknięta ale okazało się, że nasza gospodyni pracuje w aptece. Wzięła receptę pojechała do apteki, umieszała maść i z wielką radością wręczyła nam nie biorąc ani grosza. Mieliśmy ubezpieczenie z biura podróży ale nikt niczego od nas nie chciał oprócz paszportu.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 05.05.2011 09:29

RASIU napisał(a):EKUZ ważny jest przez 6 m-cy od wydania karty.

Na karcie masz wpisaną datę ważności.
I z tego co wiem to wydawana jest max na 3,a nie 6 miesięcy.
Przy wyjeździe wakacyjnym jest to bez znaczenia.
Ot,takie małe sprostowanie. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.05.2011 09:44

anakin napisał(a):
RASIU napisał(a):EKUZ ważny jest przez 6 m-cy od wydania karty.

Na karcie masz wpisaną datę ważności.
I z tego co wiem to wydawana jest max na 3,a nie 6 miesięcy.
Przy wyjeździe wakacyjnym jest to bez znaczenia.
Ot,takie małe sprostowanie. :wink:


To ja zamieszczę sprostowanie do sprostowania :wink:
Na początku marca brałam EKUZ i podano na niej datę ważności do września. Jak nic pełne 6 miesięcy.
Musiało się to zmienić bardzo niedawno, bo poprzednie EKUZ o jakie występowałam we wrześniu ub. roku miały ten termin zdecydowanie krótszy.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 05.05.2011 09:49

Myślę,że Twoje sprostowanie do mojego sprostowania jest sprostowaniem ostatecznym. :wink:
Pewnie w tym roku to zmienili.
Radoo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radoo » 05.05.2011 09:56

Na jaki okres jest wydawana Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Zgodnie z Decyzją nr S1 Komisji Administracyjnej ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego z dnia 12 czerwca 2009 r., państwa członkowskie samodzielnie ustalają okres na jaki wydana jest EKUZ, w szczególności biorąc pod uwagę przewidywany czas trwania uprawnień ubezpieczonego.

Na podstawie powyższej delegacji EKUZ w związku z pobytem turystycznym może zostać wydana na okres:

* 5 lat dla emeryta;
* 6 miesięcy dla osób ubezpieczonych tj. osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członków rodzin ww. (w przypadku członka rodziny - dzieci - powyżej 18 r.ż. niezbędne jest każdorazowe przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń)
* 2 miesięcy dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy oraz niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych;


Cytat z http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6&artnr=4347
to ja ewa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 01.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) to ja ewa » 05.05.2011 10:47

Dla siebie-jako ze słabowitego zdrowia jestem_ zawsze wykupuję opcje na choroby przewlekłe i ewentualny transport"nogami do przodu".ODPUKAC W NIEMALOWANE.Dla męża i jak kogos jeszcze bierzemy dokupuje takie rozszerzone trochę
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 17.05.2011 07:09

Zawsze się dodatkowo ubezpieczamy w myśl zasady "Strzeżonego Pan Bóg strzeże"...
oprócz EKZ wykupuję ubezpieczenie w Warcie...przy kosztach całkowitych wakacji stówka w prawo czy lewo nie robi różnicy a ...lepiej dmuchać na zimne

Pozdrawiam ciepło - 73 dni do cro
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Ubezpieczenie na ewentualne leczenie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone