Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

tylko Norwegia

Norwegia uzyskała niepodległość po rozwiązaniu unii ze Szwecją w dniu 7 czerwca 1905 roku. Norwegia jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej i naturalnego gazu. Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić 10% swoich rocznych dochodów. Wino i likier można kupić jedynie w specjalnych punktach monopolowych zwanych Vinmonopolet.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.11.2009 08:56

i jeszcze trochę norweskich klimatów...
:wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.11.2009 08:59

Arek napisał(a):więcej zdjęć, więcej zdjęć :)

no trochę wsadziłem też tu: forum/viewtopic.php?t=26048&highlight=
paolooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 449
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) paolooo » 10.11.2009 09:07

Obrazek[/URL]


:(
to ja ewa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 01.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) to ja ewa » 10.11.2009 18:46

JacYamaha napisał(a):I fiordy co z ręki jedzą...


mąż mnie molestuje w temacie tych fiordów-chciałby je pokarmić :P
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.11.2009 19:56

to ja ewa napisał(a):
JacYamaha napisał(a):I fiordy co z ręki jedzą...


mąż mnie molestuje w temacie tych fiordów-chciałby je pokarmić :P


"Fiordy" to także konie fiordzkie.
Obrazek
Także dla chcącego nic trudnego.
:)
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 10.11.2009 20:28

paolooo napisał(a):
lubelski napisał(a):mówisz..masz.... :wink: Bergen...



Obrazek



i ten Mc Donald,s jakiś taki smutny......nie ma kolejki :?:

dziwaki jakieś 8O


dlaczego dziwny :) , wyjątkowy właśnie , a no i smak Cheesburgera napewno taki sam :D jak w Polsce;d
mariusz nowak
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 22.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz nowak » 19.11.2009 19:14

piękne zdjęcia - ale moje to szok, bez ludzi- bo ch nie widziałem
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 19.11.2009 19:42

JacYamaha napisał(a):
"Fiordy" to także konie fiordzkie.
Obrazek
Także dla chcącego nic trudnego.
:)


Górskie są ładniejsze ;-)
Obrazek
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 10.01.2010 21:13

Fakt, jest zimna - ale przepiekna. Wystarczy przejechac 50km, zeby krajobraz diametralnie sie zmienil. Kocham ten kraj, kocham bo w koncu w nim zamieszkalismy. Ale jak sie nia nie zachwycac, skoro daje tyle wspanialych doznan wzrokowych, ze az dech zapiera.
Mam tysiace zdjec na swoim kompie, ale sie nie przygotowalam, nie myslalam ,ze ktokolwiek zaczal taki watek - watek o Norwegii. Musze wkleic zdjecia do fotosika i obiecuje, ze juz niedlugo sie z Wami nimi podziele.
A fiordy ? Sa przeurocze. CZasami wygladaja jak dlugi jezyk smoka, ale przejedziesz kilkadziesiat km a zzazakretu pojawi sie rozlewisko niczym ocean. Im wyzej wjedziesz tym widok rozciaga sie piekniejszy. Nigdy nie masz dosc tych wspanialych widokow.
To Norwegia pokazala mi prawdziwe cztery pory roku. Nie lubilam nigdy jesieni - ale tu wszystko sie zmienilo. W pazdzierniku wzgorza plona ,plona jaskrawa barwa czerwieni, wlasciwie to kolor burgunda. To zasluga wspanialych wrzosow, mchow i borowki. Nie potrafie Wam tego opisac.
A zima ? No coz, trzeba naprawde lubic zime. Tam, gdzie mieszkamy zima zaczyna sie w polowie pazdziernika, a konczy sie w polowie maja. Najpierw przychodzi snieg, dni zaczynaja sie po 8 a koncza juz o 15:30 . Potem nadchodza mrozy . W tym roku trzymaja ostro, na tyle ostro ,ze mimo iz mieszkamy w samym centrum osrodkow narciarskich - na narty nie bardzo mamy ochote. czekamy ,az te straszne mrozy -30 odejda, zelzeja- chociaz do -10 .Wtedy to juz prawdziwe lato :lol:
Samochody cale noce podlaczone do pradu,zeby rano zapalic bez problemu , bez kaleson wyjsc sie nie da :lol: , a czapka i rekawiczki to twoj najlepszy przyjaciel . Lopata pod domem - to glowne wyposazenie gospodarstwa.
A wiosna przychodzi z nienacka, tak niesmialo ,ze praktycznie wcale jej nie widac, bo zaraz - w cigu kilkunastu dni wszystko wystrzeliwuje zielenia, jakby czekalo na to od miesiecy.
Ufffff,ale sie rozmarzylam ta wiosna,a tu dopiero styczen. Dzisiaj juz troche cieplej, bo tylko -20 , wiec w koncu na co tu sie skarzyc? No nie :D
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 10.01.2010 21:32

Taka sobie rzeczka zima, mozna powiedziec ,ze tuz za rogiem

Obrazek

Widok z mojego okna - biale noce, zdjecie zrobilismy 23:06
Obrazek

Rjukandenfoss
Obrazek

Laerdal
Obrazek

Obrazek

i snieg w czerwcu
Obrazek

i taki tam fiordzik
Obrazek
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 04.06.2010 18:39

CZas w Norwegi plynie zupelnie inaczej. Nie dosc ,ze Norwedzy inaczej traktuja swoj czas, to wszystko kreci sie wokol ich zegara. W pracy, w domu, w weekend - ciagle trzeba pamietac ,ze jestes w Norwegi. W koncu, po latach - tak jak my - czlowiec sie przestawai, zaczyna zyc po ichniemu i zaczyna lubiec ten norweski czas. Ale nie zawsze jest wesolo, szczegolnie zima, kiedy widno robi sie ok, 9 rano, a noc przychodzi zaraz po 15-stej .Tak przynajmniej jest w tej czesci Norwegi , gdzie mieszkamy. No a teraz dopadly nas biale noce i szlak mnie trafia, bo wciaz nie wiem wieczorem - ktora jest godzina . 23:30 i wciaz swieci slonce. A potem rano powieki trzeba zapalkami podpierac, bo znowu sie zasiedziales :lol:

Kazdemu polecam podroz po Norwegi, chocby krotka - bo naprawde warto .Nigdzie nie znajdziecie tyle pieknej, nieujazmionej przyrody co tu. I to na wyciagniecie reki.

Ostatni dlugi wolny weekend norweski spedzilismy w parku narodowym Jostedalsbreen ,ktory ajmyje pow.1230km2 . Pojechalismy tam na spotkanie z najwiekszym lodowcem stalego ladu Europy .
Najpierw musielismy przeprawic sie promem przez Sogne Fiord .

Obrazek

Obrazek

Pogode zapowiadali kiepska i chociaz ufam bezgranicznie najlepsze pogodynce na swiecie www.yr.no to ciagle wierzylismy, ze slonce i tak nas odnajdzie. Zimy mielismy juz dosyc, ale tam gdzie mieszkam, snieg wciaz lezy po polnocnych stronach stokow gor, lisci na drzewach nie uwidzisz, a rankiem przed 8-ma na termometrze temperatura nie przekracza +4 st.
Jak to my, czesto-moze nawet za czesto -zatrzymywalismy sie po drodze, zeby strzelac nowe foty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W koncu dotarlismy na kemping,ale pogoda nie dawala za wygrana

Obrazek

Obrazek :o :o :o :o 8O
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 04.06.2010 18:40

Kurcze cos ze zdjeciami nie tak.No to proba mikrofonu

Obrazek
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 04.06.2010 18:58

Nie wiem co robie nie tak, ale ide dalej.

Wieczorem szalelismy nad rzeka, ktora wyplywa z lodowca i plynie sobie na skraju kempingu.Tomasz znalazl piekne kamienie, wyszlifowane przez nurt rzeki,jakby to jakis rzemieslnik-kamieniarz-spedzil nad nimi godziny pracy . Tomasz zastanawial sie- co zrobic z takimi pieknymi okazami :lol:

Obrazek

Po chwili namyslu ..............
Obrazek
Pewnie mnie udusi-jak to zdjecie zobaczy

A pogoda znowu nie odpuszczala

Obrazek
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 04.06.2010 19:47

Poranek nastepnego dnia przywital nas sloncem, ktore potem przez caly dziec dawalo nam nadzieje na lepsza pogode, a my w nie nie watpilismy. I okazalo sie, ze nas nie zawiodlo.
Po ujechaniu kilku km naszym oczom ukazal sie niesamowity widok - jezor lodowca Nigardsbreen

Obrazek

JAk to norwedzy - ufni, ale i czujni -oplaty za wjazd do Praku narodowego pozostawiaja w gestii i uczciwosci wjezdzajacych. Sam wypelniasz bilecik, sam uiszczasz oplate do skarbonki i sam podnosisz sobie szlabanik

Obrazek

A teraz juz chyba bez komentarza-zdjecia zrobia to za mnie.Uwaga !!
aniaitomek
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 04.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniaitomek » 04.06.2010 19:55

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Norwegia - Norge


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
tylko Norwegia - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone