Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja w cztery tygodnie

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.10.2009 13:47

Lidia K napisał(a):Na dwóch pierwszych zdjęciach wystawiono kamienie po rzymskich budowlach. Czy tak?

A na trzecim - stojące słupki na trawniku to nagrobki (czy w ziemi są pochowane zwłoki, jakoś mało miejsca dla każdego) a te podpierające mury jakiejś budowli to pamiątkowe tablice nagrobne :?

Dokładnie tak.
Kapitele kolumn, sarkofagi, kamienie nagrobne seldżuckie i osmańskie (bez zwłok) - to wszystko teren muzeum, mieszczącego się w dawnym budynku kuchni dla ubogich, ufundowanego przez sułtana Murada I dla jego matki Nilufer - żony sułtana Orhana a jednocześnie córki cesarza bizantyjskiego Jana VI Kantakuzena.
Jako ciekawostkę podam jeszcze, że Nilufer Hatun po ślubie z muzułmańskim sułtanem miała prawo pozostać przy wierze chrześcijańskiej.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.10.2009 12:49

Sześć lat temu, po zwiedzeniu Edirne - pierwszego miasta za turecką granicą - skierowałem się do Stambułu. Mimo iż nie przepadam za miastami-molochami, to Stambuł... to zupełnie inna kategoria. Tam można zatonąć w marzeniach...
Zahaczyłem o niego również w drodze powrotnej, gdyż na wjeździe trafiłem na poniedziałkowy dzień zamknięty, jeśli chodzi o Aya Sofia.

Dwa lata temu z Edirne skierowaliśmy się na Dardanele, omijając Stambuł i zostawiając go na sam koniec. Prawdziwy deser.
O Stambule wiele opowiedział Piotrek i pokazał sporo zdjęć. Część z nich jest aktualnie, niestety, niedostępna. Ale, jak się zorientowałem z relacji, to byłem również w paru miejscach, które już nie zmieściły się u Piotrka (z kolei nie byłem w paru innych "jego" miejscach). Pozwolę więc sobie tu zaprezentować garść fotek, wybranych z mojej stronki - z wielkim trudem. Naprawdę, w przypadku Stambułu, żal rezygnować z jakiejkolwiek. Ale cóż, jakby co - zawsze są one jeszcze u mnie i można do nich zajrzeć.

W kwestii językowej - używam polskiej nazwy tego miasta: Stambuł, w Stambule. Bardzo nie lubię do oryginalnych nazw (w tym przypadku Istanbul) stosować polskiej deklinacji. Musiałbym chyba pisać: w Istanbul. No, chyba że konsekwetnie stosujemy tureckie podejście i wtedy brzmiałoby to: Istanbulda.

A teraz już zapraszam na pierwszą odsłonę mojego spojrzenia na to miasto. Na pierwszy ogień - Topkapi Sarayi:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu kierujemy się do Błękitnego Meczetu. Wtedy za plecami mamy widok na Aya Sofia (Hagia Sophia):

Obrazek

A to już wewnątrz meczetu:

Obrazek

Obrazek

Więcej fotek pod adresem: http://swiat.freehost.pl/Turcja07/Turcja07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.10.2009 13:09

W drugiej odsłonie mojego spojrzenia na Stambuł chciałbym pokazać meczety Nuruosmaniye (Światła Osmańskiego), Beyazit (Bayezyda II) i Suleymaniye (Sulejmana I Wspaniałego) wraz z grobowcami oraz wieczorne fotki Błękitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camii) i Hagia Sophia (Aya Sofya).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej fotek pod adresem: http://swiat.freehost.pl/Turcja07/Turcja07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.10.2009 13:29

No toś nam umilił dzisiejszy ponury dzień. :D

Cóż można więcej za-ochać. Ja chcę zobaczyć na własne oczy. 8O Przepiękne wieczorne zdjęcia i odbicie w wodzie.

:D :D :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.10.2009 14:58

Lidia K napisał(a):No toś nam umilił dzisiejszy ponury dzień. :D
Cóż można więcej za-ochać. Ja chcę zobaczyć na własne oczy. 8O Przepiękne wieczorne zdjęcia i odbicie w wodzie.

Cała przyjemność po mojej stronie. :) Bo sobie też umilam.

A wolisz takie odbicia w wodzie czy może coś z tego zestawu?:
Schladminger Tauern
Lechtaler Alpen
Pireneje katalońskie

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.10.2009 14:31

I tu Cię może zaskoczę.

Górskie widoki nie są mi obce i też trochę fajnych ujęć udało mi się zrobić :D Natomiast z nocnymi zdjęciami niestety nie radziłam(-liśmy) sobie wcale. :( Jedyna nauczka z ostatniej próby zrobienia podobnych zdjęć, jest taka że teraz wiem jak się do tego zabrać.
Na kolejną możliwość muszę poczekać do przyszłego sezonu urlopowego.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.10.2009 15:03

Lidia K napisał(a):I tu Cię może zaskoczę.

Owszem, trochę. ;) W przypadku innej odpowiedzi chciałem przygotować absolutnie przedpremierowe zdjęcie znad jez. Trnovacko. Ale w tej sytuacji - poczeka ono na swoją kolej.

Lidia K napisał(a):Natomiast z nocnymi zdjęciami niestety nie radziłam(-liśmy) sobie wcale.

Nocne zdjęcia - o ile właściwe obiekty są ładnie podświetlone - mają niezaprzeczalny urok. Nawet, jeśli w dziennym świetle nie przyciągają uwagi, to przy odpowienim podświetleniu mogą budzić zachwyt.

Ja ostatnio spróbowałem zrobić nocne fotki w górach. Ale mam tylko aparacik kompaktowy z niewielkimi możliwościami. Nastawiłem go na maksymalny czas - 60s i bardzo się ucieszyłem, że coś na ekranie było widać. Niestety, na komputerze jest czarno. Ale spróbuję pokombinować z jasnością i kontrastem i może uda mi się cokolwiek z tego wyciągnąć.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.10.2009 15:07

Franz napisał(a):
Ja ostatnio spróbowałem zrobić nocne fotki w górach. Ale mam tylko aparacik kompaktowy z niewielkimi możliwościami. Nastawiłem go na maksymalny czas - 60s i bardzo się ucieszyłem, że coś na ekranie było widać. Niestety, na komputerze jest czarno.


A nasz ma jeszcze mniejsze możliwości 15 sekund. Więc trudności w osiągnięciu celu nie do pokonania.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.10.2009 12:34

Oto trzecia i ostatnia odsłona mojego spojrzenia na Stambuł.

Nie mogło nas zabraknąć na Kapali Carsi [kapaly czarszy]:

Obrazek

Ale i pod otwartym niebem liczne kramy i sklepiki zachęcają do zajrzenia:

Obrazek

My i tak prawie niczego nie kupujemy, zostawmy więc już te handlowe okolice innym i zejdźmy pod ziemię. Oto potężna cysterna, zbudowana za cesarza Justyniana:

Obrazek

Obrazek

Pora na najsłynniejszy zabytek Stambułu - Hagia Sophia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze spacer po stambulskiej starówce:

Obrazek

Po czym wyjeżdżamy z centrum, gdzie blisko już murów miejskich odnajdujemy prawdziwy klejnocik - kościół Chora:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak się zakończyła turecka przygoda sprzed dwóch lat.
Sześć lat temu, po zwiedzeniu Stambułu i przejechaniu przez Bosfor, odnalazłem z niejakim trudem wioskę Polonezkoy (Adampol). Spokojna, sielska atmosfera z polskimi akcentami w rodzaju wywieszonej flagi, domu kultury i cmentarza z polskim grobami - ale to wszystko, co tam zobaczyłem. Dlatego za drugim razem już nie wracałem do tego miejsca, które kiedyś wiązało się z nadziejami na odrodzenie nieistniejącej wtedy Polski.
A ze Stambułu skierowaliśmy się na północ - na wybrzeże bułgarskie. Ale to już zupełnie inna historia.

Więcej fotek pod adresem: http://swiat.freehost.pl/Turcja07/Turcja07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 16.10.2009 14:15

Franz napisał(a):
My i tak prawie niczego nie kupujemy....

Tak jak my.

Franz napisał(a):Jeszcze spacer po stambulskiej starówce


O stambulskiej starówce słyszałam od współpracowników, że jest zapomniana, nierestaurowana i bardzo zaniedbana. I robi złe wrażenie.

Franz napisał(a):....gdzie blisko już murów miejskich odnajdujemy prawdziwy klejnocik - kościół Chora


Kościół klejnocik - faktycznie, wymalowany w każdym możliwym miejscu. Nawet te kilka zdjęć ujawnia jego piękno. A z tyłu kościoła - minaret.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.10.2009 14:27

Lidia K napisał(a):O stambulskiej starówce słyszałam od współpracowników, że jest zapomniana, nierestaurowana i bardzo zaniedbana. I robi złe wrażenie.

Niewiele tam jest do obejrzenia, ale te domy mi się akurat podobały. A że to na tyłach Aya Sofia, więc i nachodzić się w tym celu specjalnie nie trzeba. :)

Lidia K napisał(a):Kościół klejnocik - faktycznie, wymalowany w każdym możliwym miejscu. Nawet te kilka zdjęć ujawnia jego piękno. A z tyłu kościoła - minaret.

Bo - jak wiele kościołów - został zamieniony w meczet. Obecnie - tylko muzeum, podobnie jak Hagia Sophia.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.10.2009 19:41

Piękne spojrzenia na Stambuł Wojtku :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.10.2009 20:08

Niby wszyscy oglądają i pokazują to samo - niby.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2009 15:55

Dziękuję bardzo i cieszę się, że moje spojrzenie też się spodobało. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2009 14:10

Śledziłem sobie relację Janusza i kiedy został wspomniany kotek znad jeziora Van, wtrąciłem w relację parę fotek z tamtych okolic. Potem dorzuciłem jeszcze kilka z dalszej okolicy i następne ze wschodu Turcji.
I tak - na zasadzie kolejnych wtrętów - kontynuowałem moją mini-relację z Turcji i dojechałem do jej końca. Ale... może w tej sytuacji należałoby pomyśleć i o początku?.. ;)

A na początku było pierwsze miasto za bułgarsko-turecką granicą. Nie każdy tam się zatrzymuje, a zdecydowanie warto. Sześć lat temu miałem więcej czasu na jego zwiedzenie. Tym razem wjechaliśmy już pod wieczór i musieliśmy się zadowolić tylko pobieżnym spojrzeniem.

Kiedy Turcy dotarli na trwałe na kontynent europejski, nie potrafiąc jeszcze zdobyć Konstantynopola, opanowali pd.-wsch. Trację. Adrianopol był wtedy sporą metropolią i tam też przenieśli stolicę z Bursy, zmieniając nazwę miasta na Edirne. W mieście powstało wiele pięknych budowli, z których najzacniejsze to Eski Cami (Stary Meczet), Ucserefeli Cami (Meczet o Trzech Galeriach) oraz Selimiye Camii - najwspanialsze dzieło najsłynniejszego osmańskiego architekta Mimara Sinana.

Edirne zasługuje na dłuższą wizytę. Ale czasu zawsze na wszystko brakuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyjeżdżamy z miasta już o zachodzie słońca i znajdujemy jakieś odludne miejsce na nocleg. Jakoś nie robi na nas wrażenia tekst z jednego z przewodników po Turcji:
Rozdzierane konfliktami tereny sąsiadujące z Grecją i Bułgarią, dotknięte takimi plagami jak korupcja, przemyt i nielegalna imigracja, to obecnie ziemia niczyja. Najlepiej trzymać się od nich z daleka.

Następnego dnia dojeżdżamy na płw. Gelibolu (Gallipoli) - wsławiony bohaterską obroną turecką przed lądowaniem aliantów (jedyna wygrana bitwa Turcji w czasie I Wojny Światowej) - i przepływamy Dardanele.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas na pierwszą wspólną herbatkę na azjatyckim brzegu.

Obrazek

Więcej fotek pod adresem: http://swiat.freehost.pl/Turcja07/Turcja07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Turcja w cztery tygodnie - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone