Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tucepi - lipiec 2008 :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ania_34
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 23.05.2008
Tucepi - lipiec 2008 :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania_34 » 23.07.2008 12:34

To był nasz pierwszy raz w Chorwacji i wróciliśmy zachwyceni :)
Za radą forumowiczów wybraliśmy Tucepi - piękne miejsce, szmaragdowe morze, ocieniona sosnami plaża, w tle góry Biokovo...
Krótka relacja:
Byliśmy 2 tygodnie (5-19.07.08), z dwójką dzieci (2 i prawie 5 lat).
Podróż do Chorwacji z przerwą na nocleg - wyjechaliśmy 4.07 o 6:30 rano - w dzień przejechaliśmy Słowację, Węgry i trochę Chorwacji (Rzeszów-Barwinek-Koszyce-Miszkolc-Budapeszt-Karlovac), po drodze jak to podróż z dziećmi - słuchanie bajek i piosenek z płyt, czytanie książek, oglądanie maszyn drogowych, 2 Mc Donaldy, spacer nad Balatonem (bez urazy - faktycznie szuwary :)).
Nocleg w Karlovacu (my bez ryzyka - hotel Europa widoczny z drogi), rano śniadanie, autostradą już szybciutko do celu (tunele okazały się ogromną atrakcją dla dzieciaków), po zjeżdzie z autostardy już dużo wolniej po krętych drogach dojechaliśmy do Makarskiej, a potem już Tucepi :)
Mieszkaliśmy w apartamencie 4 os. (2 pokoje z aneksem kuchennym) z widokiem na morze - apartamenty Despot, ul. Kraj 117 (rezerwacja przez internet).
Lokalizacja okazała się świetna - tuż przy promenadzie, za wejściem do portu, niedaleko marketu Studenac - w tej części Tucepi, gdzie nie ma tych dużych hoteli, ani kiczowatych sklepów - raczej zwykłe domy i parę restauracyjek.
Kamyczki na plaży jak kto wolał - w niektórych częściach większe, innych mniejsze, chwilami prawie piasek, za miejscowością - dzika plaża i głazy.
Woda cieplutka (rok temu w Bałtyku synek za nic nie chciał wchodzić do wody...), morze czasem spokojne, ale kilka dni fale niczego sobie były, pogoda cały czas słoneczna.
Po prostu raj :)
A ponieważ my nie z tych, co potrafią 2 tygodnie się tylko moczyć i opalać, zwiedziliśmy Dubrownik (przepiękny!, ale w południe znaleźć parking to prawie cud), Medjugorje (tylko kościół, w upale z zmęczonym 5. latkiem i zbuntowaną 2. latką nie wychodziliśmy na Górę Objawień), Mostar (miasto piękne, robi ogromne wrażenie, po podziwianiu zabytków można zjeść tureckie ciasta i napić się pysznej kawy z miedzianego tygielka), wyjechaliśmy na Sv. Jure, byliśmy na wyspie Brac (Jadrolinią, :))
Co do innych atrakcji - obserwowaliśmy statki, ryby, kraby, jeżowce (najwięcej w porcie, bo plaże czyściutkie), nazbieraliśmy mnóstwo muszelek i kamyczków i kolorowych szkiełek oszlifowanych przez kamyki w morzu (dzieci to małe sroczki:)).
Jednego wyrzuconego przez fale jeżowca chcieliśmy nawet przywieźć do naszego domowego akwarium sądząc, że nie żyje - ale po włożeniu do wiaderka z kamykami i wodą po chwili pomaszerował dziarsko, więc wypuściliśmy go do kolegów w porcie :)
Przeżyliśmy też pożar lasu na zboczu Bikovo - oberwowaliśmy akcję ratowniczą, gdy 3 samoloty gasiły ogień, tankując wodę w morzu.
Co do kuchni - kraby grillowane pyszne, sałatka z ośmiornic też, jedliśmy też coś reklamowane jako tradycyjna potrawa dalamtyńska - peka - różne rodzaje mięsa z ziemniakami, papryką, marchewką duszone w żeliwnym kociołku (podobno w żarze paleniska, ale raczej w piekarniku).
Z racji dzieci jednak często jedliśmy pizzę i grilowane kurczaka - raczej wszędzie smaczne :)
Lody chorwackie faktycznie smak mają trudny do rozpoznania, ale i tak jako atrakcja podczas plażowania smakowały wspaniale :)
Dżem figowy pyszny, lubimy też taką siekaną kiełbasę mocno paprykową, więc kupowaliśmy, wino prosek jak dla mnie niezbyt, mężowi smakowało. Piwo Karlovacko dobre, Ożujsko nie (a jaką ma nazwę, fuj!)Do domu i znajomych kupiliśmy właśnie dżemy figowe, rakiję, lsmokvin, kruskovac, oliwki, miód szałwiowy. Od naszych gospodarzy - bardzo mili, dyskretni ludzie, dostaliśmy oliwę pachnącą dojrzałymi oliwkami.
Jeszcze o języku - ja rozmawiałam głównie po angielsku, mąż w polsko-chorwackim :) Choć Dobar dan, molim i hvala cała rodzina opanowała :)
Do Chorwacji na pewno wrócimy nie raz, a za wszystkie rady na forum dziękujemy i pozdrawiamy gorąco :)
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 23.07.2008 14:17

Może jakies fotki......?
:D :D :D :D
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 23.07.2008 14:29

Aniu cieszę się, że mogłam pomoc :D
Tucepi dla dzieciaków to naprawdę dobre miejsce 8O :)
Może wkleisz trochę fotek :D ?
My dopiero we wrześniu..

Ciepło Pozdrawiam
:D
ania_34
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 23.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania_34 » 23.07.2008 16:36

Fotki będą jak się uda dziś w nocy (bo przy dzieciach trudno o chwilę czasu na pozmniejszanie rozmiarów zdjęć) - jak się uda, bo 3 ostatnie noce padliśmy usypiając dzieci i budziliśmy się dopiero rano w ciuchach :oops:
A to wynik podróży powrotnej na jeden raz - z krótkimi przerwami - od 8:00 rano w sobotę do 2:00 nad ranem w niedzielę :)
(gdyby nie korki w tunelach, bylibyśmy pewnie godzinkę wcześniej)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.07.2008 16:48

Tucepi to piękne miejsce - warto tam powrócić i to nie raz, zwłaszcza z dziećmi. Podziwiam zapał do zwiedzania i pozdrawiam :D .
ela1967
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 23.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ela1967 » 23.07.2008 17:23

Aniu - a mogłabyś uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić w przybliżeniu ile kosztował Was wyjazd ??? Wybieram się w sierpniu pierwszy raz z 4 osobową rodzinką do Breli i nie mam pojęcia ile może kosztować nasz pobyt tam (nie licząc kosztów wynajęcia apartamentu i dojazdu).
Pozdrawiam gorąco. :wink:
tgrysik
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 03.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgrysik » 23.07.2008 19:58

Ja byłem w Tucepi od 7.07 do 18.07 - zdecydowanie polecam!
Moją relację za chwilę przygotuje. POzdrawiam
ania_34
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 23.05.2008
Fotorelacja :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania_34 » 23.07.2008 23:04

Teraz obiecana fotorelacja :)

Widok z naszego balkonu

Obrazek

Promenada w Tucepi (jej początek od strony Podgory)

Obrazek

Spacer promenadą w okolicach portu

Obrazek

Droga do dzikiej plaży od strony Podgory

Obrazek

Skok do wody :)

Obrazek

Jak widać wielkość kamyczków na plaży do wyboru...

Obrazek

Poszukiwania muszelek i szkiełek :)

Obrazek

Wycieczka na Sv. Jure - emocjonująca, niektóre fragmenty krętej drogi zawieszone na przepascistym zboczu, a i te mijania z cofaniem do najbliższych zatoczek...

Kościółek na szczycie

Obrazek

Widok na Hvar

Obrazek

Malutkie Tucepi w dole

Obrazek

I jeden z domkow w górskich dolinkach

Obrazek

Wycieczka do Dubrownika, zdjęcie miasta tylko jedno, bo obfotografowywane często, a późno wyczytaliśmy, że najlepiej robić zdjecia z magistrali nad Starówką

Obrazek

Zaskakujący w Dalmacji krajobraz - podmokła, rozległa dolina i uprawy

Obrazek

Rybacy wybierający ostrygi hodowane w kanale

Obrazek

Mostar - słynny most nad Neretwą

Obrazek

Sklepiki - klimat Orientu

Obrazek

Ślady niedawnej wojny - dziury po kulach i pociskach widać jeszcze na wielu budynkach...

Obrazek

I Pocitelj - zabytkowe miasto - muzem niedaleko Mostaru

Obrazek

Makarska - widok z promu Jadrolinii Makarska - Sumartin (wyspa Brać)

Obrazek

I już Sumartin (rejs trwa 40 minut w jedną stronę)

Obrazek

I ulubiony obrazek mojego męża, auta częste jeszcze w Chorwacji

Obrazek

Na koniec nasze codziennie z balkonu podziwiane statki wycieczkowe :)

Obrazek

Obrazek

I jeden z krabów, których szukaliśmy na skałkach wystających z morza

Obrazek

:)
ania_34
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 23.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania_34 » 24.07.2008 07:34

Elu1967 wstyd się przyznać, ale nie chce mi się sprawdzać stanu mojej karty kredytowej :oops:
Jakoś trochę poszaleliśmy z wydatkami (w końcu wakacje są tylko raz w roku), ale:
- dużo zależy od tego, jak się bedziecie stołować (w restauracjach oczywiscie drożej) - u nas nie wychodziło drogo, bo sniadanie to płatki głównie, a ponieważ dzieci małe i niejadki, to koszty ich wyżywienia praktycznie znikome (nie licząc lodów, czekoladek i chipsów - szczególnie te ostatnie były o ponad 50% droższe niż u nas :) ). Na obiad wystarczyło u nas zamówić 2 pozycje, jedna - to co chcemy zjeść, druga - pizza lub kurczak z frytkami dla dzieci (jedno się delektowało czymś pysznym, a drugie męczyło pizzę karmiąc maluchy). Pizza - ok. 40 kun, kalmary z grilla - 65, kurczak (grillowany) - 75 kun. Wędliny, sery, pieczywo, warzywa - w markecie w Tucepi droższe niż w Polsce, z 20-30% średnio (tak na oko wydaje mi się).
Wydaje mi się, że naprawdę z kosztami wakacji wiele zalezy od różnych opcji: pobyt w sezonie czy po, apartament przy morzu (u nas 85 euro) czy 200 m od morza (mieliśmy ofertę 55 kun, gdyby dzieci były większe pewnie byśmy ją wybrali), czy jadasz tylko w restauracji czy gotujecie sami (może być wiele razy taniej).
Udanych wakacji :)
ela1967
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 23.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ela1967 » 24.07.2008 08:01

Cześć Aniu! Dziękuję za odpowiedź. :lol: U nas koszty pewnie będą wyższe, bo dzieci trochę starsze ( 15 i 21 lat) :lol: Apartament mamy za 58 euro nieco dalej od plaży - rezerwacja od 16 sierpnia. Jedziemy pierwszy raz i trochę się obawiam samej podróży. Czy wymienialiście w Polsce złotówki na euro, czy w Chorwacji :?: Pozdrawiam :wink:
Justek79
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Justek79 » 24.07.2008 10:03

Witam. Zdjęcia po prostu rewelacyjne, teraz juz wiem że za rok na pewno jedziemy do Tucepi - zresztą pierwszy raz do Cro. Aniu czy moglabyś podac namiary na apartament w którym byliście. Dziękuję.
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 24.07.2008 14:38

Aniu apartament, który wynajęłaś sprawdził sie?
Chyba to był lepszy wybór niż ten drugi nad którym się zastanawiałaś 8O :D ?
Miło obejrzeć zdjęcia i powspominać ukochane Tucepi..
My w tym roku we wrześniu wybieramy się na Brac i Hvar..
Ląd prawie cały zjechany teraz trzebna atakować wysypy
:D
Za rok polecam Ci płw.Peljesac..jest tam pięknie..Tucepi zostało zdradzone właśnie dla Orebic :D
Choć to trochę daleko :?
Pozdrawiam
egi
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 23.07.2008
aniu !!

Nieprzeczytany postnapisał(a) egi » 25.07.2008 12:06

Wiiam Aniu mam prosbe tez chce jechac z dzieciakami na TUCEPI ale pisalam zapytanie do apartamentu i nici z odpowiedzi.Czy moglabys mi podac namiary i w jaki sposob go zarezerwowalas .Ile placilas tam za pokoj?Czy liczone bylo od osohb czy jako calosc?My wybieramy sie z 3 dzieci a twoje zdjecia az mnie zamurowaly!!SA SLICZNE!!!pOZDRAWIAM I CZEKAM NA ODPOWIEDZ BO JUZ 1,08 CHCEMY JECHAC!!
ania_34
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 23.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania_34 » 25.07.2008 14:10

Miło mi, że zdjęcia się podobają :)
Wreszcie udało mi się otworzyć wątek, bo ta moja radiówka po każdej burzy się rozsypuje i prawie dwa 2 bez internetu już mnie denerwowały!
(Choć w Chorwacji nie mielismy dostępu do sieci - świadomy wybór - i to było dobre :) Ale kawiarenka internetowa z kilkoma komputerami w Tucepi zawsze pełna)
Ines apartament był dla nas super, prosty i skromny, ale ładnie urządzony (może przydałaby się druga szafa na ubrania, ale nam to nie przeszkadzało), ale w świetnym miejscu, widok z balkonu wspaniały, wszędzie blisko. Wybór na pewno bardzo dobry, z dzieciakami trzeba byś jak najbliżej plaży - np. gdy spały w południe, to ja szłam na 0,5 godzinki popływać, dojście do plazy - minuta :) Dzięki za wszystkie informacje o Tucepi :)
Odpowiadam na pytania:
Apartament (ma 3 gwiazdki) znaleźliśmy i rezerwowaliśmy przez internet, kosztował 85 euro za dobę (za apartament, poza sezonem 65 euro), za klimatyzację dopłacilismy 5 euro/dzień (w sumie niewiele używaliśmy). Pościel i ręczniki zmieniane co tydzień.
Podaję namiary z wizytówki:
Obitelj Despot
Kraj 117, Tucepi, Hrvatska
+385 91 1111 217
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
www.apartmanidespot.com

Jeszcze trochę o cenach - mąż mnie poprawia, że ceny żywności w markecie studenac koło nas były 50% większe, niż w naszych sklepach :(

Lepiej mnie więc o ceny nie pytać, bo w sklepie głownie musiałam pilnować, żeby dzieci nie wrzuciły wszystkich soczków i czekoladek do wózka i nie pobiły się o to, kto go pcha, a gdy już wyszłam, to byłam szczęśliwa, że mamy co jeść :)
Odgrzebałam jednak jakiś paragon i woda niegazowana Jana - 5,99 kun, chleb (0,5 kg) - 5,90, 4 małe parówki z kurczaka 4,69, pomidory - 9,99/kg, wino peljesac 30,99.
Bardzo duży owalny pączek na plaży (pyszny) 7 kun.
Tanio na pewno nie jest :(
Czego my w kosztach jedzenia bardzo nie odczuliśmy, bo dzieci naprawdę maleńko jedzą, wzięliśmy 4 paczki płatków sniadaniowych, 1 dżem, 4 konserwy mięsne, 2 pasztety (mięsne były na wszelki wypadek dla dzieci, ale i tak nie zjadły), 2 paczki spagetti, pesto, 1 puszkę pomidorów i małą oliwę, na drogę kabanosy (polecam!), parę butelek mineralnej.
Kiedyś ugotowałam obiad - kupiłam gotowe czewapcziczi (paluszki z mielonego miesa wołowo-wieprzowego), ziemniaki, ogórki, pomidory, śmietanę. I kosztowało to 20 zł, więc tanio też się da :)
Poza tym - na pocieszenie - w takim upale wcale nie chce się jeść :)

Elu1967 euro kupowaliśmy w Polsce (tyle żeby zapłacić resztę za apartament, bo w czerwcu wpłaciliśmy 30% zaliczki), kupiliśmy też trochę kun, koron słowackich i forintów (i oczywiście wszystkiego nam trochę zostało :) ) Gotówkę wybieraliśmy z bankomatu (odpowiedniego, żeby nie płacić prowizji, a duże zakupy - kartą. I wyszło, że z bankomatu kuna - 0,45, a kartą - 0,47zł 8O

Udanych wakacji w Chorwacji, powodzenia w poszukiwaniu apartamentów, a ja już myślę o następnych wakacjach :)

Pozdrowienia, Anka
twardy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 11.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twardy » 25.07.2008 18:02

ania_34

bardzo ładne fotki i super opis :D
podoba mi się fotka z bazarku , tam gdzie napisałaś o klimatach :wink:
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tucepi - lipiec 2008 :)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone