Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

"Trzecie koty..."-Powrót na Pag

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 04.08.2010 10:20

Witaj mahadarbi.
Jeszcze trochę Passau Wam pokażę ;)
Katedra:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

i wnętrze katedry (zdjęć nie wolno robić tylko podczas mszy)

Obrazek
Obrazek

Wieża ratusza i zaznaczony na niej poziom wody podczas poszczególnych powodzi (plus moje dziecko dla porównania ;))::
Obrazek
Obrazek

I jeszcze trochę śródziemnomorskich klimatów:

Obrazek
Obrazek

Ostatni rzut oka na drugi brzeg Dunaju i wracamy do Aicha v. W.

Obrazek

Kolację jedliśmy w restauracyjce "Bayrisch Wenedig" nad Dunajem, niedrogo, smacznie i z miłą bardzo obsługą.

Passau nas zachwycił, dojechaliśmy do miasta i wróciliśmy na nocleg drogą lokalną, nie napotkaliśmy nic co mogłoby nam popsuć wrażenia, żadnych bloków, zakładów itp. Miasto przyjazne i śliczne, parkingów mnóstwo w najbliższym sąsiedztwie starego miasta, wszystko pięknie oznakowane łącznie z liczbą wolnych miejsc na wyświetlaczach przy poszczególnych parkingach. Zwiedzania starczy na kilka dni. Wrócić chcę w miarę szybko na trochę dłużej, zresztą pomału zakochuję się w Bawarii, coś w tym musi być... chyba nie na darmo tata tam się urodził.

Pierwszy dzień naszego urlopu dobiegł końca:
Obrazek

I jeszcze dwa słowa o naszym miejscu noclegowym. Nocleg w apartamencie dwupokojowym (bez kuchni), ze śniadaniem wyniósł nas 65 euro (tylko 5 euro więcej niż w Oekotelu, ale brak kolejki do śniadania i tłumu rodaków pędzących na południe ;) - bezcenne. Oekotel zostawimy sobie na powrót). Właścicielka niesamowita, kobieta bardzo energiczna i pomocna, jednocześnie nie narzucająca się i w niczym nie widząca problemu. Na moje pytanie, jak mamy się zabrać za zwiedzanie Passau w kilka zaledwie godzin, migiem przygotowała nam 2 wersje, poradziła jak parkować, wręczyła mapki i kupon rabatowy na rejs statkiem.

Rano dwoiła się i troiła, żeby wszystkim gościom dogodzić przy śniadaniu. A było one pyszne, super pieczywo z pobliskiej piekarni, jajka od kur z sąsiedniego domu, owoce , jogurty a na deser sernik własnej roboty. Urzekła nas na dobre w momencie, gdy córka zapytała, czy są jeszcze białe bułki. Zaśmiała się i powiedziała, "akurat dziś wzięłam więcej ciemnych, zrobię Ci może tosta?" Po chwili przybiegła zasapana z piekarni z torebką białych bułek.
Sama jadalnia uroczo bawarska z pięknym starym piecem, takie śniadanka uwielbiam i cieszę się, że zaczęliśmy urlop w takim miejscu.

Aicha powitała nas rano zdecydowanie lepszą pogodą, aż kusiło, żeby wrócić do Passau i zrobić lepsze zdjęcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pokój córki:
Obrazek

W następnym odcinku będziemy już w Chorwacji, ale w związku z tym, że jest poniedziałek, a my kwaterę mamy dopiero od wtorku, gdzieś się trzeba będzie przechować ;). Przez chwilę chcieliśmy przedłużyć o jedną noc pobyt w Aichy, ale wcześniejsze plany zwyciężyły.
Ostatnio edytowano 04.08.2010 14:43 przez helen, łącznie edytowano 3 razy
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 04.08.2010 13:49

Ładne miejsce, kurcze, tyle jest ładnych miejsc do zobaczenia - życia nie wystarczy...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.08.2010 14:00

helen napisał(a):Katedra św. Stefana:

Szczepana ... Stephansdom - Świętego Szczepana Męczennika.


Biorąc pod uwagę, jak wysoko zalało ich w 2002 nic się nie nauczyli przez wieki :wink:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 04.08.2010 14:02

weldon napisał(a):
helen napisał(a):Katedra św. Stefana:

Szczepana ... Stephansdom - Świętego Szczepana Męczennika.


Biorąc pod uwagę, jak wysoko zalało ich w 2002 nic się nie nauczyli przez wieki :wink:


wiesz co, ale mi namieszałeś.... jednak chyba Stefana... Stephan toż to Stefan jak nic , Wikipedia tez tak mówi http://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_%C ... _w_Pasawie
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 04.08.2010 14:10

Helen, jestem urzeczona tą mieściną! Tak, Bawaria rozkochuje w sobie. Może czas wreszcie na innego typu urlop, taki właśnie...? W sennym miasteczku, niespiesznie, bez ciśnienia i plaży :lol: a z masą zaskakujących zaułków i przypadkowych spotkań? Muszę to przemyśleć :)

Tymczasem, za chwilę i ja może wreszcie usiądę do pracy :lol:
winetu
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) winetu » 04.08.2010 14:14

Nie jestem specjalistą ale IMO obie formy są używane (Stefan i Szczepan) i dotyczą tego samego świętego - pierwszego męczennika.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 04.08.2010 14:20

mahadarbi napisał(a):Helen, jestem urzeczona tą mieściną! Tak, Bawaria rozkochuje w sobie. Może czas wreszcie na innego typu urlop, taki właśnie...? W sennym miasteczku, niespiesznie, bez ciśnienia i plaży :lol: a z masą zaskakujących zaułków i przypadkowych spotkań? Muszę to przemyśleć :)

Tymczasem, za chwilę i ja może wreszcie usiądę do pracy :lol:


Dokładnie, w takim sennym, bawarskim miasteczku na przykład idąc rano po bułki zewsząd usłyszysz radosne "Grüß Gott" .

winetu, dzięki :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.08.2010 14:28

helen napisał(a): ..

Jeżeli tak, to przepraszam, ale, o ile się zorientowałem, to wiki się myli.
Ten sam problem jest z katedrą w Wiedniu, ale tam, na pewno patronem jest św. Szczepan.
Stąd Stephansdom i stąd mi się to skojarzyło, że to raczej Pierwszy Męczennik, a nie Papież jest patronem.

Ale w sumie to nie ma większego znaczenia ...
Najważniejsze, że mogę popatrzeć na miejsca, do których raczej nie dotrę nigdy :D
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 04.08.2010 14:34

weldon :) dobrze, że napisałeś, przez chwilę się dzięki temu dłużej przy tych świętych zatrzymałam i nie ukrywam, że przyjrzę się sprawie dokładniej w wolnej chwili. Pozdrawiam

Hmmm, czytam i czytam o tym Stefanie-Szczepanie i postanowiłam raz jeszcze wyedytować swoje wpisy, zmienię na oryginalną nazwę (Stephansdom) i już :twisted:
Ostatnio edytowano 04.08.2010 14:40 przez helen, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.08.2010 14:36

Jestem tu i ja :P .
Passau bardzo urocze, ale nam w drodze do Cro trochę nie po drodze :wink:
Ale w drodze gdzie indziej czemu nie :lol: .
Pozdrawiam i czekam na Pag.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.08.2010 14:42

Ale namieszałem ... :oops:

Ja dla odmiany przyglądam się bacznie Pasawie i na Pag czekam, bo,
jeszcze nie wyjechawszy w tym roku, już się zastanawiam nad przyszłym.
Co którąś relację czytam, to mi się plany zmieniają, był w planach Hvar, był Paljesac, była Korcula ...

Czas na Pag! :D
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 04.08.2010 14:56

I ja czekam na Pag.

Kilka dni temu wróciliśmy z Rabu i udało nam się zrobić wycieczkę na Pag, z wizytą w miasteczku. Ale to tylko kilka godzin.

Powoli mija szok pourlopowy łagodzony nowymi relacjami na forum.


Czekam niecierpliwie na zdjęcia.
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 05.08.2010 20:06

Helen, właścicielka musiała być urocz z tego co opisujesz :)
miasteczka piękne...jednak teraz czekamy na PAG :)
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 06.08.2010 09:35

Poniedziałek - 19 lipca
Drogę przez Niemcy i Słowenię pokonujemy bez utrudnień, na przejściu w Macelj tylko kilka samochodów i... jesteśmy w Chorwacji, choć nadal nie na Pagu. Wymyśliłam sobie, żeby zatrzymać się w okolicach Plitvickich Jezior, spędzić popołudnie oglądając Rastoke i rano pojechać na Pag. Pomysł taki sobie, dumna z niego nie jestem, ale jako "zapchajdziura", mógł być.

Tak też zrobiliśmy, jednak myśl, że można było spędzić słoneczny dzień w Passau zamiast w pochmurnym Rastoke do dziś wraca i to nie tylko ze względu na pogodę. Tak, Chorwacja powitała nas chmurkami, a im bliżej byliśmy celu, tym pogoda była gorsza, na szczęście nie padało.

Rastoke
Wielu turystów, którzy jadą latem na chorwackie wybrzeże Adriatyku zatrzymuje się w okolicach Jezior Plitvickich. Po drodze ,ok. 50 km za Karlovacem - przejeżdżają przez miejscowość Slunj i ....jadą dalej. Nie wiedzą, że właśnie minęli jeden z podwójnych cudów; natury i człowieka. Tak samo zrobiliśmy i my zwiedzając jeziora 2 lata temu.
Teraz zabijając czas w oczekiwaniu na Pag postanowiliśmy to nadrobić. Z samochodu, którym wjeżdża się do Slunj nowym mostem nad rzeką Slunczicą nie widać prawie nic. Najciekawsze widoki, które mogłyby zwrócić uwagę nieznających tego miejsca turystów zasłania kamienny murek. W tym miejscu spotykają się 2 rzeki (hmmmm... coś w tej relacji sporo tych wpadających do siebie rzek ;))
Rzeka Korana leży niżej od pierwszej z rzek Sluncicy. Efekt jest wspaniały. Przez tysiąclecia woda zrobiła swoje i powstało miejsce urocze, człowiek dorzucił swoje 3 grosze budując w tym szczególnym miejscu dziesiątki młynów wodnych, kiedyś podobno było ich ok. 100. Dziś jest to super miejsce na spędzenie popołudnia, wieczoru, nocleg.
Zobaczcie sami:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spacerować można w różne strony, tłumu turystów nie ma, można usiąść w którejś z restauracyjek, zjeść loda, przenocować nawet w jednej z chat. Żałujemy tylko bardzo, że nie świeci słońce.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W pewnym momencie odkrywamy zejście w dół, w stronę wody, ciasnym przejściem, po mokrych stopniach, między skałami dochodzimy do cudnego zakątka:
Obrazek
Obrazek

moje pierwsze skojarzenie w tym miejscu to film "Avatar", brakowało tylko niebieskich stworzeń, smoków i latających wysepek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spędzamy w Rastoke sporo czasu, zaglądamy do młyna:

Obrazek

a na koniec bawimy się z leniwym kocurem:
Obrazek
Obrazek

Przyjemny wieczór dobiega końca, jeszcze tylko kupno pierwszego w Chorwacji arbuza i nocleg w Ostarski Stanovi. W T.C Marko spaliśmy 2 lata temu, wtedy byłam zachwycona, mieliśmy pokój w małym domku, tylko jednych sąsiadów, taras z wyjściem do sadu i balkon, było czyściutko, a rano zjedliśmy super śniadanko. Teraz dostaliśmy dużo gorszy, podniszczony pokój, byle jak sprzątnięty. Strasznie czuć było z kanalizacji, budynek był pełen głośnych turystów i dzieci biegających w dół i w górę po schodach, cóż... środek sezonu. Nawet arbuz jakis taki niesłodki :( , na korzystanie z basenu jakos za zimno i ponuro.. buuuu. Rano śniadanie dużo uboższe, a za dolewkę herbaty przyszło nam extra zapłacić. Stosunek ceny do jakości bardzo poleciał, skreślamy z listy.... wzdycham do bawarskich klimatów, chwilę żałuję, że nie zostaliśmy tam dnia dłużej i jedziemy rano wreszcie starą drogą w stronę Pagu...

Wtorek - 20 lipca

Pogoda gorsza niż wczoraj, mgła, szaro, buro i 18 stopni 8O
Obrazek

Mimo tego na parkingach przy Jeziorach Plitvickich już sporo samochodów, współczuję tym, którzy dziś wybiorą się ze słonecznego wybrzeża na zwiedzanie lazurowych jeziorek :?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 06.08.2010 10:20

helen napisał(a):Obrazek


Łaaaa ale zdjęcie 8O
Bardzo mi się podoba, oprócz niebieskich stwórów, mógłby się tam też mistrz Yoda pokazać :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
"Trzecie koty..."-Powrót na Pag - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone