Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trochę wiosny zimą - CYPR - thanks Aphrodite's Island!

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.02.2013 10:00

C.D Tombs of the Kings


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kompleks położony jest na sporym obszarze

Obrazek

Obrazek

Z Grobowców piechotą schodzimy do Dolnego Pafos - idzie się z góry, wygodnie, obserwujemy zabudowę zachodnio-północnych rubieży miasta. Mijamy KFC, MCD - znak, że komercja dotrze wszędzie, kupujemy w małej przydrożnej Bakery :) parę croissantów i napoje, dzieci namawiają na jazdę autobusem w dół (bolą nogiiii!), lecz tłumaczymy, że przecież my idąc prawą stroną, aby wsiąść do autobusu jadącego w dół - musielibyśmy przejść na lewą stronę ulicy, przy takim ruchu?!?! :) Nie opłaca się, niedługo jesteśmy na dole.

Następny odcinek - Coral Bay

Latem wygląda to TAK
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.02.2013 10:56

Tony, kłamczuchu :evil: ,
mówiłeś, że następny odcinek będzie po weekendzie :roll: ,
ja zarazę od dziecka przejęłam :roll:
i 3 dni leżę jak zdechła mysza :roll: .

daj trochę słoneczka jako lekarstwo :smo: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.02.2013 12:04

Uuu Mouse to bardzo niedobrze zdrowia zycze!!!

Dalem dzis odcinek bo poniedzialek nie bede mogl

I tak malo kto to oglada heheh

Kuruj sie!!

Papa
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 24.02.2013 12:31

tony montana napisał(a):
I tak malo kto to oglada heheh


Nie jest tak źle 8) . Poza tym liczy się nie tylko ilość ... :wink: :mrgreen:
Ja na ten przykład oglądam chętnie, bo my widzieliśmy bardziej wschód i trochę północ. U Ciebie natomiast dużo zachodu ... :D . Ale jakoś Was mało na zdjęciach ... Sam byłeś :wink: ?
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 24.02.2013 12:33

mysza73 napisał(a):i 3 dni leżę jak zdechła mysza :roll: .

... zdrówka życzę ! :)
Jeszcze trochę i ma być wiosna. 8)

tony montana napisał(a):I tak malo kto to oglada heheh

... ale są tacy co oglądają i czekają ! ;) 8)
Tombs of the Kings ... bardzo fajne.

pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.02.2013 17:10

Potter napisał(a):
tony montana napisał(a):
I tak malo kto to oglada heheh


Nie jest tak źle 8) . Poza tym liczy się nie tylko ilość ... :wink: :mrgreen:
Ja na ten przykład oglądam chętnie, bo my widzieliśmy bardziej wschód i trochę północ. U Ciebie natomiast dużo zachodu ... :D . Ale jakoś Was mało na zdjęciach ... Sam byłeś :wink: ?


Też słyszałem o tej teorii o jakości (a nie o ilości), w literaturze ;) jednak, liczy się też mocno ilość - czy Pilch lub Marquez zadowoliliby się garstką czytelników, choćby tak zacną jak tutaj? :)

Tak, sam byłem :) Na zdjęciach nie będzie ludzi..
:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.02.2013 21:09

tony montana napisał(a):
I tak malo kto to oglada heheh



Przynudzasz , czy kokietujesz :lol:
Czyta i ogląda z zainteresowaniem - przecież wiesz 8)


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.02.2013 21:13

Nadrobiłam zaległości i złapałam trochę słońca na wyspie Afrodyty :D Pięknie jest! Chcę jeszcze, bo teraz mi tego bardzo potrzeba... :D

Pozdrav, Tony :D :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.02.2013 12:07

mariusz-w napisał(a):
mysza73 napisał(a):i 3 dni leżę jak zdechła mysza :roll: .

... zdrówka życzę ! :)


Dziękuję :P

mariusz-w napisał(a):Jeszcze trochę i ma być wiosna. 8)


No najwyższa pora chyba :roll:

:P
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.02.2013 13:35

"Kolejnym powodem wizyty w Parku Archeologicznym jest mnóstwo dzikich kwiatów rosnących tu w czasie zimowych i wiosennych miesięcy. Można natrafić na dzikie rośliny karczocha, zawilce, kwiatów nasiona gorczycy, a nawet niektóre z gatunków 55 Cyprze storczyków." Na taką opinię natrafiłam gdy poszukiwałam informacji czy mozaiki są oryginalne czy nie. Bo to czy coś jest kopią czy oryginałem nie przypominam sobie, żeby było specjalnie akcentowane. Często oryginały mozaiki są w specjalny sposób chronione - zadaszone, nakryte folią i posypane kamykami albo przeniesione do muzeum. Dobrze gdy do miejscowego. Ale już w przypadku rzeźb - często są na miejscu ich znalezienia tylko kopie.

Bardzo ciekawa jestem cypryjskich symptomów wiosny. 17 stopni to u nas często super pogoda nad Bałtykiem :wink:

Grobowce rewelacyjne, spore budowle jak domy na ludzkich osiedlach.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.02.2013 14:24

Mariusz-W napisał(a):... ale są tacy co oglądają i czekają !
Tombs of the Kings ... bardzo fajne.

pozdrawiam.


Dzięki Mariusz za wsparcie :) Grobowce naprawdę robią wrażenie, punkt obowiązkowy w razie wędrówki po Cyprze


tony montana napisał(a):
I tak malo kto to oglada heheh


piotrf napisał(a):Przynudzasz , czy kokietujesz :lol:
Czyta i ogląda z zainteresowaniem - przecież wiesz 8)


Pozdrawiam
Piotr


oj, kokietuję trochę Piotrze, wiadomo :)
Lubię być ... połechtany :)
Dzieki!

Maslinka napisał(a):Nadrobiłam zaległości i złapałam trochę słońca na wyspie Afrodyty Pięknie jest! Chcę jeszcze, bo teraz mi tego bardzo potrzeba...

Pozdrav, Tony


Jest też nasza Koleżanka - Narciarka :) (ale nie tylko Narciarka, oczywiście)
Witaj z powrotem, czekamy oczywiście na relację ... A Cypr, będzie się toczył swoim torem

:papa:

Mysza - wiosna już się zbliża, ktoś mi mówił, że po tej odwilży w tym tygodniu ma być 12 stopni ;)


Lidia K napisał(a):"Kolejnym powodem wizyty w Parku Archeologicznym jest mnóstwo dzikich kwiatów rosnących tu w czasie zimowych i wiosennych miesięcy. Można natrafić na dzikie rośliny karczocha, zawilce, kwiatów nasiona gorczycy, a nawet niektóre z gatunków 55 Cyprze storczyków." Na taką opinię natrafiłam gdy poszukiwałam informacji czy mozaiki są oryginalne czy nie. Bo to czy coś jest kopią czy oryginałem nie przypominam sobie, żeby było specjalnie akcentowane. Często oryginały mozaiki są w specjalny sposób chronione - zadaszone, nakryte folią i posypane kamykami albo przeniesione do muzeum. Dobrze gdy do miejscowego. Ale już w przypadku rzeźb - często są na miejscu ich znalezienia tylko kopie.

Bardzo ciekawa jestem cypryjskich symptomów wiosny. 17 stopni to u nas często super pogoda nad Bałtykiem


Małgosiu, cała wyspa (oprócz Gór Troodos, które były w sniegu) była bardzo zielona. Wiele krzewów i drzew zaczynało kwitnąć, coś a la u nas kwiecień/maj, a temperatura, cóż.... jak u mnie nad Bałtykiem w maju (a nieraz też w czerwcu i lipcu ;)

:boss: :papa: :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.02.2013 14:54

Ze wspomnianego już Dworca Autobusowego wybraliśmy się autobusem numer 615 na przejażdżkę.

Pierwotnie naszym celem była wioska o dźwięcznej nazwie Kissonerga. Here

Była to nasza pierwsza przejażdżka autobusem (TOMBS były, z tego co pamiętam, chronologicznie później). A było to tak: Autobus 615 stoi wśród innych niebieskich pojazdów. Nie chcąc ryzykować przejechania rodziny przez nieuważnego i rozkojarzonego kierowcę, okrążyłem autobus od TYŁU i idę obok niego do "czoła pojazdu", a tam ... kierowca ...
Rodzina biegnie za mną (bo przecież on ZARAZ ODJEDZIE!!) i też są zaskoczeni .... śmiejąc się musimy zawrócić i wsiąść do niego jak ... na Cyprze ... czyli DRZWI, KOCHANI znajdują się z lewej strony pojazdu ... reasumując - w oszołomieniu z początku nie zauważyłem, że drzwi mam PRZED SOBĄ i obiegłem 615 wokoło .. PORUTA!@!

Kupujemy po bilecie za 1 Oiro i kierowcy - czyli razem 3 Oiro (dzieci under 12 nie płacą) i jedziemy :)

Jest to spory kawałek, obserwujemy zabudowę poza Pafos i właściwie zastanawiamy się czy jest coś w tej Kissonerdze (żona wcześniej na mapie coś tam wylukała, ale nie była pewno co :)

Pytam więc siedzącej za nami pani (licząc, że jak wszyscy coś tam odpowie po angielsku) czy Kissonerga to good choice i czy warto. PANI, moi Drodzy, nie tylko odradziła nam Kissonerge ("you can go there later by car for five minutes") ale także zaleciła wysiąść wraz z nią kilka kilometrów dalej w Coral Bay.

Pani, nie dość, że wysiadła z nami przystanek wcześniej (pracowała w hotelu w CoralBay, który nam wskazała), to pokazała wszystko w mieścinie, gdzie co jest, jak dojść do słynnej plaży, zapytała, czy dzieci lubią grać w mini-golfa i ZAPROWADZIŁA nas NA MINI GOLFA, każąc zaspanej Cypryjce otworzyć byznes, zadzwonić do szefa, (którego, jak twierdziła, znała) i poczekała, aż dostaniemy te kije i dopiero wtedy poszła do pracy.

Na Cyprze są AMAZIN PIPUL - później opowiem Wam, jak przed 18 ostatniego dnia (ciemno już było) koleś z duchownym otworzyli specjalnie dla nas klasztor w górach !! (sami do nas wyszli słysząc jakieś odgłosy)

No dobra, ale "my są" w CORAL Bay nie?

"Town" Coral Bay

Obrazek

Tam się idzie w stronę Uvali

Obrazek

Dochodzimy, dojazd autem na samą plażę ;) byłby nieco utrudniony ... zresztą okazało się tak sporo razy - w zimę po deszczach są ogromne wyrwy w takich ścieżkach do miejsc turystycznych, na lato podobno te ścieżki są wyrównywane

Obrazek

Obrazek

A to Zatoka Koralowa w kawałku swej krasy (pod koniec poprzedniego odcinka możecie zobaczyć linka do images - jak wygląda ona w lato)

Obrazek

Obrazek

trochę sobie tu posiedzieliśmy

Obrazek

pobawiliśmy się

Obrazek

Fale były spore (jak zwykle, zdjęcie tego nie jest w stanie oddać)

Obrazek

Po "plażowaniu" zjedliśmy sobie sałatki i gyrosiki popijając piwkiem, schowani przed wiatrem, tam sobie zjarałem twarz, za rogiem, w pełnym słońcu było jak u nas lato w tym momencie!

A potem poczekaliśmy na autobus

Obrazek

Mały bonus - kwiatki dla Dziewcząt :)

Obrazek

Obrazek

Pa i EFCHARISTO za uwagę, nie? ;)
Ostatnio edytowano 25.02.2013 15:46 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.02.2013 15:03

tony montana napisał(a):
A potem poczekaliśmy na autobus

Ale już wsiadaliście do niego jak wszyscy :oczko_usmiech: :smo: .


tony montana napisał(a):Mały bonus - kwiatki dla Dziewcząt :)

Obrazek

Dziękuję :P .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.02.2013 17:40

No już tym razem daliśmy radę Mysza

Co czeka nas w następnych odcinkach?

Zobaczymy Sanktuarium Afrodyty

Obrazek

Skałę Afrodyty

Obrazek

Świątynię Apollo

Obrazek

Ancient Kourion

Obrazek

Kolossi Castle

Obrazek

Omodos i inne miejsca w górach ;)

Obrazek

Obrazek

Odwiedzimy Neofytos

Obrazek

Połwysep Akamas

Obrazek

Larnakę i okolicę

Obrazek

Sea caves

Obrazek

Limassol

Obrazek

i parę innych miejsc

Bon Apetit!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.02.2013 20:32

tony montana napisał(a):Nie będę jednak powtarzał tych wszystkich cennych informacji o Cyprze, którymi raczy nas Wojtek w swojej relacji z Cypru (BTW - czekam na ciąg dalszy - teraz jeszcze bardziej niecierpliwie!)

Jak tylko się przestawię na czas europejski, bo na razie jestem siedem godzin do tyłu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Trochę wiosny zimą - CYPR - thanks Aphrodite's Island! - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone