Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye 2013

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.05.2013 13:27

MILETUS cz.1

Trudno uwierzyć, ale Milet znajdował się nad samym morzem i był sporym i "walecznym" portem. Dziś Milet leży mniej więcej w odległości 10 km od morza 8O 8O

Za Wiki:
Starożytne miasto zostało założone pod koniec drugiego tysiąclecia p.n.e. Było ojczyzną filozofów: Talesa, Anaksymandra, Anaksymenesa oraz geografa i historyka Hekatajosa oraz pisarza Arystydesa, któremu przypisuje się autorstwo opowiadań erotycznych. ;)

Od VIII do VI wieku p.n.e. Milet skolonizował kilka miast nad Propontydą (m.in. Abydos i Kyzikos), Morzem Czarnym (m.in. Olbia i Synope), a w połowie VI w. p.n.e. – nad Nilem (Naukratis). Był potęgą morską. Jego żeglarze docierali aż do Gibraltaru.

Potęga gospodarcza Miletu i kontakty kulturowe z Azją przyczyniły się do powstania w tej polis jońskiej filozofii przyrody, zaczątków greckiej filozofii i nauki reprezentowanych przez Talesa, Anaksymenesa i Anaksymandra.
Podbity przez Persów, był jednym z organizatorów powstania państw jońskich w 499 p.n.e.. Zdobyty i spalony w 494 p.n.e., odbudowany na planie Hippodamosa z Miletu w 479 p.n.e., odgrywał już mniejszą rolę. Był członkiem Ateńskiego Związku Morskiego. Zburzony ponownie za panowania Aleksandra Macedońskiego, odzyskał dawne znaczenie w czasach rzymskich. Miasto upadło na skutek zamulenia portu.

Według 20 rozdziału Dziejów Apostolskich w Milecie w I wieku przebywał Św. Paweł wraz ze św. Łukaszem.


Przybywamy do Miletu około godziny 15. Komp pokładowy Renówki pokazuje temperaturę 36 stopni - przypominam jest 1 maja 2013 roku 8O 8O

Zatrzymujemy się najpierw do toalety w muzeum, które znajduje się ok. 500 metrów przed "miastem Milet właściwym", gdyby więc przyszło Wam będąc tam próbować zaparkować tam auto i iść piechotą w upale - co mnie przemknęło przez głowę -"aha to teraz trzeba już dalej z buta" - to ODRADZAM

Obrazek

Parkujemy auta, podchodzi Pan po opłatę parkingową (chyba 10 lir od auta), która była chyba jednocześnie opłatą za zwiedzanie miasta

NA OBIEKT!

Naszym oczom ukazuje się następująca budowla

Obrazek

Jest to teatr rozbudowany przez Rzymian teatr w ten sposób, aby mogło w nim zasiadać jednocześnie aż 15 tysięcy osób. Zachowana do naszych czasów budowla ma 140 metrów szerokości i 30 metrów wysokości.

Mijane po drodze ... KAMIENIE.... ;)

Obrazek

Obrazek

Gdzieś tu, niedaleko można było słyszeć szum Morza Egejskiego, teraz można to sobie tylko wyobrazić...

Obrazek

Teatr mieścił ponoć ok. 15.000 widzów...

Obrazek

Obrazek

Ludzie ...

Obrazek

I inskrypcje ...

Obrazek

Obrazek

Tam, w dziurze, przyjemnie wiało :)

Obrazek

Tutaj też :)

Obrazek

Mury sprzed 2000 lat

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy z Teatru, aby przez oset i pokrzywy (jakoś iść drogą nie przyszło nam do głowy) iść w kierunku tzw. Łaźni Faustyny

Obrazek

Obrazek

CDN....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.05.2013 13:36

tony montana napisał(a):I inskrypcje ...

Obrazek



No te kamienie to nawet całkiem, całkiem 8O :wink: .
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 16.05.2013 19:57

tony montana napisał(a):
Tam, w dziurze, przyjemnie wiało :)

Obrazek


Oglądając szczątki rzymskich teatrów myślałam że te wiejące dziury służyły zupełnie innemu celowi. Myslałam, że były korytarzami do wypuszczania np lwów na arenę a tu u Ciebie wygląda na to, że służyły ich wrogom do wypuszczania ich na widownię.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.05.2013 07:33

tony montana napisał(a): Obrazek

Chyba ciepło było bo Ci te LUDZIE strasznie w cieniu się cisną :D ...
tony montana napisał(a):... jako, że lewe oko mam sporo mniejsze 8O :oops: 8) przy próbie uśmiechu idzie ono do góry parę centymetrów ;) huehuehe

ROBOCOP 8O :?: :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.05.2013 08:11

Lidia K napisał(a):

Oglądając szczątki rzymskich teatrów myślałam że te wiejące dziury służyły zupełnie innemu celowi. Myslałam, że były korytarzami do wypuszczania np lwów na arenę a tu u Ciebie wygląda na to, że służyły ich wrogom do wypuszczania ich na widownię.


Akurat jeśli chodzi o tę kwestię to udało mi się podsłuchać niemieckiego przewodnika i na tej arenie lwy wypuszczali z tych dziur poniżej :) (obecnie "zamurowanych" kamieniami)

Obrazek

:papa: :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.05.2013 08:13

Potter napisał(a):Chyba ciepło było bo Ci te LUDZIE strasznie w cieniu się cisną


Strasznie niedokładnie czytasz ;)
Napisałem przecież, że 36...

8) :hut:

...
tony montana napisał(a):... jako, że lewe oko mam sporo mniejsze 8O :oops: 8) przy próbie uśmiechu idzie ono do góry parę centymetrów ;) huehuehe


Potter napisał(a):ROBOCOP 8O :?: :wink:


Quasimodo ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.05.2013 08:34

MILETUS cz.2

Teraz obejrzymy Łaźnie Faustyny, a właściwie to, co z nich zostało. Obiekt zachowany jest jednak dość nieźle.

Jak widać - trochę tego było...

Obrazek

Ludzie zbliżają się do miejsca przyjemności żony Marka Aureliusza (tak! tak! TEGO Marka)

Obrazek

Kamienie ... ale przyznacie, że te w rządku dość niezwykłe ...pozostałości tzw. Palastry

Obrazek

NACIERAMY...

Obrazek

SZERSZY PLAN NATARCIA...

Obrazek

Obrazek

Ładna "brama"

Obrazek

Frigidarium - część kompleksu z "aqua fredda" ;)

Obrazek

Przeglądanie się w wodzie "mającej 2000 lat" ;)

Obrazek

Goście łaźni korzystali z basenu ozdobionego posągami boga rzeki i lwa
Tutaj przy oglądaniu zdjęć dostałem gruby opierdziel ... ;)

Obrazek

"MIAŁEŚ zrobić ZBLIŻENIE, jak ja tam SE LEŻĘ... a nie znowu ten basen pokazywać... przecież mnie tam w OGÓLE nie WIDAĆ!!

Po czym nastąpiło to zdjęcie.... z takim potworem stanąłem oko w oko...

Obrazek

"No tak, ale TUTAJ to jest MEGA ZBLIŻENIE nie?"!!!!

:)))))))))))))))

Kamienie ... łuki.. ;)

Obrazek

Obrazek

WIELKIE DZIURY

Obrazek

Znów łuki i łuczki

Obrazek


CDN nastąpi...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.05.2013 09:11

tony montana napisał(a):Tutaj przy oglądaniu zdjęć dostałem gruby opierdziel ... ;)

Obrazek

"MIAŁEŚ zrobić ZBLIŻENIE, jak ja tam SE LEŻĘ... a nie znowu ten basen pokazywać... przecież mnie tam w OGÓLE nie WIDAĆ!!


Całkiem słusznie :roll: :oczko_usmiech: .
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 17.05.2013 15:01

tony montana napisał(a):Ja liczyłem na Dacię Logan Kombi (ktoregoś dnia jak już oddaliśmy auta wysypało się 7 gości z białej Dacii przy naszej plaży - żona spojrzała na mnie tylko z wyrzutem...

NO COOOOO ;)

Swoją drogą - 7 gości w jednym aucie to trochę za dużo testosteronu ! :oczko_usmiech:


Raczej zaduchu! :lol: :roll: :o :|

Ciekaw jestem czy ci Turcy przebili naszych miszczóf co w busach 6-7 osobowych wożą po 12-16 luda... 8O :D :roll:

P.S. Trzeba było przekazać swojej squaw, że człowiek w takim miejscu jest dodatkiem do historii zawartej w tych murach a nie odwrotnie... :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.05.2013 17:35

Fatamorgana napisał(a):
tony montana napisał(a):Ja liczyłem na Dacię Logan Kombi (ktoregoś dnia jak już oddaliśmy auta wysypało się 7 gości z białej Dacii przy naszej plaży - żona spojrzała na mnie tylko z wyrzutem...

NO COOOOO ;)

Swoją drogą - 7 gości w jednym aucie to trochę za dużo testosteronu ! :oczko_usmiech:


Raczej zaduchu! :lol: :roll: :o :|

Ciekaw jestem czy ci Turcy przebili naszych miszczóf co w busach 6-7 osobowych wożą po 12-16 luda... 8O :D :roll:


To, o czym piszę Mój Brat jest raczej tragicznie smutnym duchem naszych (bezrobotnych) czasów....
Niejeden stracił życie w takim busie ... :(


Fatamorgana napisał(a):
P.S. Trzeba było przekazać swojej squaw, że człowiek w takim miejscu jest dodatkiem do historii zawartej w tych murach a nie odwrotnie... :)


Wielkie i mądre słowa!!
Mój Brat jest godzien nosić swe dumne imię!!! Uff Uff
Każdy uczciwy człowiek powinien chcieć wypalić z nim kalumet. Mój woreczek z lekami jest gotowy!!!

Howgh!

:) :oczko_usmiech: :boss:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 20.05.2013 17:40

Tony ! A co było dalej ?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.05.2013 17:45

Miletus część 3 i ostatnia

Przez chaszcze i oset dochodzimy do punktu widokowego na "Milet właściwy"

Obrazek

To tu kształtowały się i czerpały radość z nadmorskiego wtedy życia wielkie umysły, z których niektóre złamały karierę niejednemu humaniście nie mogącym poradzić sobie z twierdzeniami wymyślonymi przez gościa 2500 lat temu ;)

Obrazek

Magazinhallen und Sudmarkt ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Small Theater

Obrazek

Ten obiekt pochodzi chyba z późniejszego okresu niż np V wiek p.n.e.

Obrazek

Drzewo...

Obrazek

Old Shatterhand ;)

Obrazek

Ostatnie spojrzenie na Wielki Teatr (znowu) i żegnamy się z potęgą morską sprzed 25 stuleci

Obrazek

Czas na Didym i jej morską część Altinkum

EDERIM

:papa: :papa:

CIAO BAMBINI ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.05.2013 17:45

Potter napisał(a):Tony ! A co było dalej ?


No właśnie :)

Już jest co było dalej

:boss: :papa:

PS. Do wyjazdu do Italli CHYBA dam radę skończyć tę relacyjkę ;)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 20.05.2013 18:10

tony montana napisał(a):Obrazek

Obrazek


Te baseniki sa stałe czy okresowe :wink:
Żaby były a może żółwie ?

Sympatyczną Nimfę z daleka było widać. Ale to chyba nie na tych zdjęciach widziałam :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.05.2013 18:21

Lidia K napisał(a):
Te baseniki sa stałe czy okresowe :wink:
Żaby były a może żółwie ?

Sympatyczną Nimfę z daleka było widać. Ale to chyba nie na tych zdjęciach widziałam :wink:


Woda wygladala na stala :)
Zadnych zwierzat (plazow, gadow) oprocz rzeczonej krowy plus konia prowadzonego przez autochtona NIE WIDZIALEM...

o jakiej nimfie mowa? :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Trochę lata wiosną, "How are you, my friend?" - Turkiye 2013...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone