Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tribunj czerwiec 2010r.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010
Tribunj czerwiec 2010r.

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 14.10.2010 14:29

Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowy na forum i cieszę się z tego bardzo. Mój ostatni pobyt w Chorwacji to było Tribunj w tym roku. Ale przygoda z Chorwacją, a właściwie wtedy jeszcze z Jugosławią, zaczęła się w roku 1975. W ciągu najbliższych tygodni postaram się odtworzyć wszystkie moje podróże do tego pięknego kraju. Byłem tam w roku 1975 (pociąg), w 1981 ( samochód własny= fiat 126p) i właśnie w tym roku z żoną oraz bratem także z żoną, samochodem syna brata ( Opel Zafira). Relacja będzie powstawała w odcinkach.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.10.2010 14:33

franko napisał(a): Ale przygoda z Chorwacją, a właściwie wtedy jeszcze z Jugosławią, zaczęła się w roku 1975.


W 1975 r :?: :?: :?: :!: :!: :!: 8O 8O 8O
Jeżeli jeszcze masz jakieś zdjęcia, to będzie prawdziwa masakra!! :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.10.2010 14:37

franko napisał(a):Witam wszystkich serdecznie.


Cześć

franko napisał(a):W ciągu najbliższych tygodni postaram się odtworzyć wszystkie moje podróże


To może być niezwykle ciekawa relacja.
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010
tribunj czerwiec 2010r

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 14.10.2010 14:45

Nie bardzo rozumiem o jaką maskarę Ci chodzi??
Jeżeli chodzi o zdjęcia z tamtych lat, zachowały się jakieś na pewno, ale czarno-białe.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: tribunj czerwiec 2010r

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.10.2010 14:47

franko napisał(a):Nie bardzo rozumiem o jaką maskarę Ci chodzi??
Jeżeli chodzi o zdjęcia z tamtych lat, zachowały się jakieś na pewno, ale czarno-białe.

No własnie o to mi chodzi!!
Masakra w sensie pozytywnym,rzecz jasna! :D
Ja osobiście chciałbym zobaczyć jak wyglądała Chorwacja,tzn.Jugosławia 35 lat temu,a myślę,że w tym życzeniu nie będę odosobniony... :wink:
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010
tribunj czerwiec 2010r

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 14.10.2010 14:55

Postaram się w miarę szybko coś znaleźć i rozpocząć pisanie relacji. Oczywiście chronologicznie zaczynając od roku 1975. Dodam jeszcze, że dla młodzieży będzie to także zapewne mała lekcja historii oraz być może lekkiej pokory. W tamtych latach trzeba było nie lada wysiłku do odbywania takich dalekich podróży. Szczegóły już niedługo.
witpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3967
Dołączył(a): 29.08.2008
Re: tribunj czerwiec 2010r

Nieprzeczytany postnapisał(a) witpol » 14.10.2010 14:59

franko napisał(a):Postaram się w miarę szybko coś znaleźć i rozpocząć pisanie relacji. Oczywiście chronologicznie zaczynając od roku 1975. Dodam jeszcze, że dla młodzieży będzie to także zapewne mała lekcja historii oraz być może lekkiej pokory. W tamtych latach trzeba było nie lada wysiłku do odbywania takich dalekich podróży. Szczegóły już niedługo.


Sczególnie małym fiacikiem
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008
Re: tribunj czerwiec 2010r

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 14.10.2010 15:06

franko napisał(a): dla młodzieży będzie to także zapewne mała lekcja historii oraz być może lekkiej pokory. W tamtych latach trzeba było nie lada wysiłku do odbywania takich dalekich podróży.


franko już nie mogę doczekać się Twojej relacji, jeśli piszesz, że o zabarwieniu historycznym to nie może mnie tu zabraknąć. :-)

Zgadzam się, że w latach 70 i 80-tych to nie lada wyczyn i jestem tego bardzo, bardzo ciekawa...Pamiętam wyjazdy z rodzicami do Jugosławii, tylko, że samochodem i w drugiej połowie lat 80-tych. Są to niezmiernie interesujące wspomnienia. :-)

Pozdrawiam.
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 14.10.2010 15:22

franko napisał(a):........w 1981 ( samochód własny= fiat 126p)....


Bardzo jestem ciekawa tej podróży......
Mój szwagier w tym samym roku jechał maluszkiem do Francji - jego przeżycia - bezcenne :lol: :lol:

Jak będzie z Twoimi :?:

Pozdrawiam :papa: i czekam na c.d.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 14.10.2010 20:42

O wow. Mnie zainteresowałeś, nawet bardzo. Każdego pobytu jestem ciekawa ale szczególnie tego z 1975 (toż to mnie nawet na świecie nie było :) ) a jak jeszcze masz zdjęcia z tego okresu to w ogóle suuuper.
mikokrak
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mikokrak » 14.10.2010 22:06

Franko a czy w latach 70 jeździłeś tak jak moi teściowie "żeby wczasy się zwróciły i jeszcze coś zostało ? ". Szalone czasy ...
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009
Re: tribunj czerwiec 2010r

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 14.10.2010 22:14

franko napisał(a):Postaram się w miarę szybko coś znaleźć i rozpocząć pisanie relacji. Oczywiście chronologicznie zaczynając od roku 1975.

Podziwiam że , mimo upływu 35 lat pamięć nie zawodzi , bo u mnie już niestety przy 40 .....kiepsko z nią . :(

Czekam z niecierpliwością na relację z Jugosławii. :)
mare123
Croentuzjasta
Posty: 172
Dołączył(a): 14.09.2010
tribunj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mare123 » 15.10.2010 09:33

Ja jestem z Tribuniu :)
Bardzo się cieszę że istnieje tutuaj osoba która była w naszym malym miasteczku!
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 15.10.2010 09:35

Było nas więcej w Tribunj, niektórzy wielokrotnie :)
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010
Tribunj czerwiec 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 15.10.2010 09:58

W roku 1973 mój szwagier (Bolek-nauczyciel), poznał w zimie, w Zakopanem kolegę Jugosłowianina. Na imię miał Blażenko (w skrócie Blażko). Gościliśmy Go w Warszawie przez trzy dni ( nawet się odrobinę rozchorował, tak Go gościliśmy). Szwagier-Bolek utrzymywał z Nim kontakty listowne i telefoniczne. Blażko mieszkał z rodzicami w Cavtacie, a właściwie w połowie drogi między Dubrovnikiem a Cavtatem. Na google jest Jego dom wyraźnie widoczny. Na jesieni w roku 1974 zaprosił nas do przyjazdu do siebie. Oczywiście radość była niesamowita, tylko jak w ciężkiej komunie zorganizować wyjazd do Jugosławii. Nigdy wcześniej nikt z nas nie przekroczył granicy naszej ojczyzny. Zaczęły się gorączkowe przygotowania, wertowania przepisów itp, itd. Ustaliliśmy termin wyjazdu na lipiec 1975r. Dlatego taki, gdyż szwagier-Bolek (nauczyciel) innego terminu nie mógł zaakceptować (tylko w wakacje). Powstała grupa wyjazdowa, szwagier-Bolek(lat wtedy 27), moja żona(lat wtedy 24) i ja(lat wtedy 25). Wyjazd mógł być zrealizowany tylko podstawowym środkiem lokomocji koleją (PKP). Obliczyliśmy koszty wyjazdu+"pożyczka" od rodziców i zaczęły się przygotowania. Istniał taki dokument, nazywał się wkładka paszportowa. Trzeba było go zdobyć. Więc podania, zdjęcia i bieganie po urzędach. Bez tego dokumentu kasy PKP nie sprzedadzą biletu, nie uzyskasz środków ( bardzo drobnych!!!) finansowych, tzw tranzytowych. Za te środki finansowe tranzytowe można było w danym kraju kupić kanapkę, oranżadę no i może jeszcze jakiś drobiazg. Do tego, przy wyjeździe do Jugosławi jedna z osób musiała mieć dolary (sumy nie pamiętam, ale chyba 100$ amerykańskich) wypłacone z banku Polskiego wraz z zaświadczeniem z tegoż banku. Sposób był jeden. Kupiliśmy dolary od tzw cinkciaża, szwagier-Bolek założył konto dolarowe w banku i po sprawie. Oczekiwaliśmy na wydanie wkładek paszportowych, termin się przedłużał ( "panowie" ze służb dokładnie musieli nas prześwietlić, a szczególnie moją skromną osobę, pracowałem w armii, jako pracownik cywilny). Bez tych wkładek paszportowych nie kupi się biletów kolejowych. A kupno biletów, była kiedyś taka firma POLRESS ( w Warszawie w wieżowcu na tyłach rotundy i aby kupić bilet w przedsprzedaży, stało się w kolejkach cały dzień, czasami o wiele dłużej, szczególnie przed sezonem wakacyjnym. A sam POLRESS to była całkowita nowość na rynku!!!!!
Szczęśliwie na początku czerwca 1975 wszystkie formalności mieliśmy załatwione. Trwało to łącznie około 5 miesięcy!!!!!!! Pozostały zakupy prezentów dla Blażki, jego mamy (miała wtedy 82 lata) i ojca (miał wtedy lat 87). Bielty PKP mieliśmy na 2 lipca w pociągu międzynarodowym relacji Warszawa Wsch- Brytysława-Budapeszt-Zagrzeb-Rijeka. Bilety ważne były 30 dni.
CDN.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tribunj czerwiec 2010r.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone