Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa z Plitvickie Jezior do Mostaru przez BiH

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mesjekozi
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 10.08.2013
Trasa z Plitvickie Jezior do Mostaru przez BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) mesjekozi » 10.08.2013 19:57

Wybieram się na Plitvickie jeziora a później do Mostaru.
Myślałem aby jechać z Plitvickie Jezior przez BiH drogą nr M5 dalej M14-2 ,M6-1, (czyli Bihać,Bosanski Petrovac,Livno,Posusje,Mostar).

Jeśli ktoś jechał tą trasą to proszę o informacje jak wygląda ta trasa.W jakim stanie są drogi.
Jakie jest podejście policji do Polaków w razie kontroli..
ubidigi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ubidigi » 11.08.2013 22:14

Drogi główne w BiH są w zadowalającym stanie (często lepszym stanie niż w Polsce, a u innych zawsze więcej wad widzimy). Wiele dróg jest po remoncie. Kuleją czasami drogowskazy. Policja - złośliwości niema. Więcej jej w RS BiH. Ale jak walisz pow. 100 km/h przez wieś to się nie zdziw. Miejscowi czasami jeżdżą brawurowo. Generalnie ta część BiH to pustkowia i piękne zjawiska krasowe - więc nie spodziewaj się wielkiego ruchu.
mesjekozi
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 10.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mesjekozi » 01.11.2013 17:41

Przejechałem tą trasę i umieszczam krótki opis.(niestety nie załadowało mi fotek .Nie wiem dlaczego. Na pewno opis był by bardziej ciekawy).

1.Nocleg w pobliżu Plitvickich Jezior.

Nocleg w miejscowości Rakovica u Pani Marii Brajdic . Przesympatyczna kobieta. Bez problemu można z nią rozmawiać po Polsku.
Adres: Brjadic Selo 196a, Rakovica tel: +385 98 736 764

(14 km od parkingu nr 2 przy Plitvickich Jeziorach).

Trasa od noclegu do parkingu przy Plitvickich Jeziorach.


Wejścia do parku (ENTRANS 1,ENTRANS 2) są dobrze opisane przy głównej drodze.

Niewielka mapka jest na bilecie i chyba nie warto kupować dodatkowej mapy.
Po zaparkowaniu na parkingu przy wejściu ST2 i kupieniu biletów (bilet wstępu :za osobę dorosłą 110 kun, dziecko 55 kun, opłata za parking 7 kun za godzinę)
zwiedzaliśmy trasę H (przewidywany czas zwiedzania od 4 do 6 godzin).Nam zeszło troszeczkę dłużej, ponieważ nie spieszyliśmy się , chcieliśmy na spokojnie zwiedzić a nie zaliczyć Park no i było bardzo dużo zwiedzających.

Z punktu ST 2 pojechaliśmy kolejką (coś w rodzaju busów z przyczepką )do punktu ST 3 i stamtąd pieszo do punktu P2.
Z punktu P2 popłynęliśmy stateczkiem do punktu P3
.Z opinii innych zwiedzających którzy jeziorko obeszli pieszo wynika, że nie warto iść piechotą do P3 ponieważ nie ma nic ciekawego, po drodze można to samo zobaczy ze stateczku, a przy okazji zaoszczędzi się trochę czasu.
Przejazd busem jak i przeprawa stateczkiem jest zawarta w cenie biletu wstępu.

Z punktu P3 przeszliśmy pieszo do punktu ST1 i stamtąd kolejką do punktu startowego ST2.

Najbardziej malowniczy odcinek parku naszym zdaniem jest z punktu P3 do punktu ST1 .

Polecam tą trasę, ale w odwrotnym kierunku czyli wejść do parku ENTRANCE 1 :

2.Trasa z Parku Narodowego Jezior Plitwickich do Bośni i Hercegowiny do miasta Mostar .

Następnym miejscem docelowym był Mostar w Bośni i Hercegowinie.
Początkowo planowałem jechać z Plitwickich Jezior do Mostaru przez Chorwację ale zdecydowałem się na przejazd przez Bośnię i to był bardzo dobry wybór


Odległość 350 km czas podróży 7 godzin z 20 min oczekiwaniem na granicy Chorwacko –Bośniackiej.

Po pierwsze nie płaciłem za autostrady ,po drugie było krócej, po trzecie przepiękne widoki.
Miejscami pustkowia, opuszczone i zniszczone domy.
Ruch niewielki a drogi w bardzo dobrym stanie.
Niewątpliwie najbardziej urokliwy odcinek na mojej trasie rozpoczął się od miejscowości
JAJCA w kierunku MOSTARU.

Trasa biegła w kanionie rzeki NARETW. Przepiękne widoki zapierające dech w piersiach.


Tak na marginesie :Spotkałem na Plitwickich Jeziorach Polaka, którego znajomy jechał przez Bania Luka do Mostaru i zachwalał przepiękne widoki .
Moim następnym celem na pewno kiedyś będzie ta trasa .
To jest przedłużenie odcinka, który opisywałem powyżej tylko że od strony północnej .

3.Mostar.

W Mostarze zwiedzaliśmy Stare Miasto. Stare wąskie uliczki z czasów Imperium Otomańskiego tętniące handlowym życiem. Oczywiście słynny stary most..

Meczet Koškin-Mehmed Pašy. Wejście do meczetu kosztuje 2euro. Warto również wejść na wierzę meczetu , stamtąd rozciąga się fajny widok na Mostar.

Kolejnym punktem był cmentarz muzułmański na którym pochowani są ofiary ostatniej wojny ( wszyscy zginęli w 1993 roku).\
Stary dom turecki niestety nie zwiedziłem ponieważ był już zamknięty.
Nocleg w Mostarze u Polki która jest przewodnikiem w Medziugorie ( dla zainteresowanych udostępniam adres)..
Tankowanie auta w Mostarze.
Cena ropy 2,35 marki bośniackiej.
Płaciłem kartą kredytową ,całkiem dobry przelicznik i opłaca się tam tankować.

Na obiad poszliśmy do restauracji polecanej przez naszą znajomą Polkę .Restauracja prowadzona przez rodzinę Albańską .Bardzo blisko rzeki Naretwy. Obok restauracj w której kelnerki były ubrane w tradycyjne stroje idąc po schodkach idąc w dół w kierunku rzeki.

Zjedliśmy jednodaniowy obiad o nazwie Ćevapi za 2 euro za porcję .Jest to wołowe mielone mięso zwinięte w postaci kiełbasek pozostawione na 24 godzinny w lodówce a później grilowane. Podane z plackiem. Coś pomiędzy pitą a plackiem proziakiem. Dało się co prawda to zjeść ale szału na mnie to danie w ogóle nie zrobiło.
Podejrzewam ,że w innej restauracji byłoby troszeczkę drożej ale za to smaczniej.

4.Medziugorie.


W drugim dniu naszego pobytu pojechaliśmy z Mostaru do Medziugorie (odległośc 26 km).

Nie można tej miejscowości traktować jako atrakcję turystyczną ,ale jako chrześcijanie będąc w tych okolicach powinniśmy ją zobaczyć .
W centrum miejscowości kościół św.Jakuba oraz w pobliżu wzgórze objawień.
Wejście na wzgórze jest po śliskich kamieniach i trzeba uważać aby się nie poślizgnąć, szczególnie, gdy wybieramy się z małymi dziećmi. Dla nas zagorzałych turystów wejście na wzgórze to była „bułka z masłem”.

My za pozwoleniem znajomej Pani przewodnik dołączyliśmy się do polskiej wycieczki i poznaliśmy trochę historii objawienia i całej Medziugorie .


5.Wodospady Kravica.

Z Medziugorie pojechaliśmy nad Wodospady Kravica.

Parking płatny 2 euro .Wstęp na wodospady bezpłatny.
Po zwiedzeniu Plitwickich Jezior wodospady te nie zrobiły na nas dużego wrażenia.
Woda zimna, wspaniałe do ochłody w upalne dni ale brak fajnego miejsca do poleżakowania .
Trawa zdeptana do zera przez plażowiczów. Ubikacje w tragicznym stanie.
Mam mieszane uczucia odnośnie tego miejsca i raczej nie polecam go do zwiedzania chyba że na początku sezonu.


5.Počitelj
Z Wodospadów Kravica pojechaliśmy do „skalnego miasta „ miejscowości Počitelj.
Przepiękne stare tureckie miasto z XV wieku. Usytuowane na wzgórzu .Darmowe wejście dla zwiedzających. Dla mnie dodatkowym atutem było usłyszenie z meczetu edhan _nawoływanie do modlitwy ,zaraz po wejściu do miasta. Nie byłem w środku meczetu ale ponoć warto jest bardziej zadbany i ciekawszy jak ten w Mostarze.
Przepiękne widoki z baszty na wzgórzu. Ludzie mieszkają nadal w starych zabudowaniach.


Uwaga; Ogromne wrażenie robi to zabytkowe miasto, gdy jedzie się od strony miejscowości Capljina jadąc od strony Mostaru nie robi tak wielkiego wrażenia ponieważ to „skalne miasto” jest na wzgórzu i go dobrze nie widać .

W restauracji u podnóża „skalnego miasta” polecam zjeść obiad w całkiem przyzwoitej cenie. Porcja jest naprawdę duża. O wiele smaczniejszy jak ten w Mostarze.

6.Zródło rzeki Buny w miejscowości Blagaj.
Z Počitelj pojechaliśmy do miejscowości Blagaj.
Źródło znajduje się 12 km na południowy-wschód od Mostaru.
Rzeka wypływa spod kilkusetmetrowej skały. Ze źródła wypływają 43m³ wody pitnej na sekundę.
Buna jest jedną z najczystszych rzek w tej części Europy.
Obok znajduje się klasztor Derwiszów, zakonników którzy czczą Allacha pop rzez modlitwę i taniec.
Klasztor jest zbudowany pod ogromną skałą i ponoć nigdy na niego nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Kobiety, aby tam wejść muszą przybrać chustę na głowę, zakryć odkryte części ciała.
Samochodem można dojechać prawie pod sam klasztor .Nie parkować na wcześniejszych parkingach. Ja byłem tam około godziny 20:15 nie płaciłem nic za parking.
Jadąc od miejscowości Počitelj do Mostar są tabliczki informacyjne.

7.Mostar _Makarska w Chorwacji.
Wybrałem trasę wzdłóż wybrzeża. Odległość z Mostaru do Makarskiej przez Buna , Čapljina, Metkovic,Opuzen,Ploce .
Odległość 123 km .Czas podróży 4 godz 6 min.



Koza Łukasz

KONIEC.
Ostatnio edytowano 03.11.2013 19:04 przez mesjekozi, łącznie edytowano 3 razy
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 01.11.2013 18:42

trasa wskazana przez mesjekozi jest mało popularna na forum, może być jednak ciekawą alternatywą do Chorwackiej D1 (po drugiej stronie gór); w każdym bądź razie zamierzam tam kiedyś się przejechać
Ostatnio edytowano 02.11.2013 21:40 przez te kiero, łącznie edytowano 2 razy
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 01.11.2013 19:05

Super kompedium. Dzięki za tyle przydatnych informacji. Trasa przez BiH to mój priorytet na następny raz w Cro :papa:
jak501
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jak501 » 02.11.2013 19:43

dzięki za opis z dużą ilością praktycznych porad i wiadomości, hvala lijepa
jogi125
Odkrywca
Posty: 107
Dołączył(a): 25.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jogi125 » 03.11.2013 09:47

Poproszę o adres na nocleg w Mostarze u Polki e-mail adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl i jaka cena....
mesjekozi
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 10.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mesjekozi » 03.11.2013 19:07

Panowie dlaczego nie mogę umieścić fotek?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2013 19:28

mesjekozi napisał(a):Panowie dlaczego nie mogę umieścić fotek?
Ciężko wyczuć, bo nie wiadomo, jak chcesz je umieścić.
Jeżeli jako załącznik, to możliwe, że masz za mało postów, a jeżeli wrzucasz z zewnętrznych serwerów
to albo działa powyższe, albo popełniasz jakiś błąd.

Instrukcja.

Pozdrawiam
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 03.11.2013 20:12

te kiero napisał(a):trasa wskazana przez mesjekozi jest mało popularna na forum, może być jednak ciekawą alternatywą do Chorwackiej D1 (po drugiej stronie gór); w każdym bądź razie zamierzam tam kiedyś się przejechać


Jak się kiedyś nią przejedziesz to dej znać jak było. Możno tyż spróbuja, choć jak na razie D1 jeździ mi się dobrze :wink:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 03.11.2013 20:56

dids76 napisał(a):
te kiero napisał(a):trasa wskazana przez mesjekozi jest mało popularna na forum, może być jednak ciekawą alternatywą do Chorwackiej D1 (po drugiej stronie gór); w każdym bądź razie zamierzam tam kiedyś się przejechać


Jak się kiedyś nią przejedziesz to dej znać jak było. Możno tyż spróbuja, choć jak na razie D1 jeździ mi się dobrze :wink:


wersja przez BIH-M5/M14/M6

HR-D1

czasowo i km wychodzi podobnie, ale myślę, że D1 jednak w lepszym stanie choć w BIH wiele dróg jest bdb jakości, tamtędy za górami nie jechałem, ale z ciekawości i dla odmiany może kiedyś; dziś właśnie z drugą połówką obmyślaliśmy wstępnie drogę na 2014, chcielibyśmy dużo powtórzyć, ale też obaczyć coś nowego, więc nie wiadomo jeszcze gdzie nas poniesie
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.11.2013 09:57

mesjekozi napisał(a):1.Nocleg w pobliżu Plitvickich Jezior.

Nocleg w miejscowości Rakovica u Pani Marii Brajdic . Przesympatyczna kobieta. Bez problemu można z nią rozmawiać po Polsku.
Adres: Brjadic Selo 196a,


pozwolę sobie uzupełnić, to tu:
Załączniki:
Obraz 185.jpg
Obraz 017.jpg
ewakoza
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewakoza » 06.04.2014 16:52

Wiadomość dla te kiero.
Mój mąż mesjekozi nie może się zalogować a chce Panu przesłać zdjęcia aby Pan dodał do jego opisu.
Proszę o kontakt z nim na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.04.2014 18:11

mail poszedł, nema problema :papa:
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 23.06.2014 16:58

witam. ile kosztuje nocleg we wskazanym przez Was linku? Szukamy czegoś na 1 noc po zwiedzaniu jezior a przed dalszą podróżą w głąb Chorwacji
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Trasa z Plitvickie Jezior do Mostaru przez BiH
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone