Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2017 17:34

Ale Dgumis pisze że "WINIETKI" ogarnął, więc Węgry chyba też ma.
Radek90
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radek90 » 01.09.2017 18:20

Ja dziś przebyłem tę trasę więc się wypowiem.
W Polsce bez problemu, na autostradach prędkość 150-160. Potem wlecialem na Cieszyn i musiałem się doczłapać do Żyliny. Tam na słowackiej autostradzie 140km/h licznikowo, więc gps koło 135. Miałem Yanosika, więc ostrzegał mnie o radarach. Potem Wegry 86 i tutaj zdziwienie, bo naprawdę w większości jest ona w bardzo dobrym stanie , zwłaszcza bliżej granicy chorwackiej. Tam to leciałem po 120-130 ale to był ryzyk fizyk, bo raz się naciąłem na policje na kompletnym zadupiu, czyli wszędzie ciemno, żywej duszy nie było widać. Dopiero się "rozkładali" do akcji. W Chorwacji autostradą do Karlovac, potem zjazd na 1 i tutaj wyszły niezłe jaja! Przyzwyczajony, że w Polsce jest co 20km stacja, mówie do mojej narzeczonej, że tutaj jest drogo i na następnej zatankujemy. A miałem rezerwy na 50km. Jadę jadę przez te opuszczone wioski a tu nic! Przy rezerwie 10km pokazało mi google maps, że najbliższa stacja za jakieś 25km, więc nie było szans dojechać. Akurat była budowa drogi, podjechałem do robotnika i mu mówie, że nie dojadę do stacji a że mieli maszyny i ciężarówki na ON to mógłby mi spuścić z 5l za opłatą oczywiście. Zgodził się, nawet to on robił podciśnienie w rurze :D. Za 5l wziął ode mnie 50 kun, więc nie tak strasznie. Oczywiście podziękowałem i odjechałem. W związku ze stresem jaki mnie spotkał z tą sytuacją z paliwem, chciałem jak najszybciej znaleźć się w Baśka Voda. W zabudowanym jechałem 70-80, mam nadzieję że mnie nic nie namierzyło. Droga nr 1 naprawdę świetna jeżeli chodzi o widoki i różnice wysokości. Potem przy samej Breli już ta jazda serpentyną robi wrażenie! W sumie niecałe 1500km pokonałem w 18,5h wliczając stratę czasu z tym paliwem.
Dgumis
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 01.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dgumis » 01.09.2017 18:40

szaki17 napisał(a):Ale Dgumis pisze że "WINIETKI" ogarnął, więc Węgry chyba też ma.


Dokładnie tak. Winiety Słowacja i Węgry kupione. Głównie z tego powodu wybrałem trasę SK-HU, bo winiety łatwo i przyjemnie ogarnąłem przez Internet w 15 minut... no i w sumie wychodzi taniej niż winiety na Czechy, Austrię i Słowenię.
Lauv
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 31.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lauv » 01.09.2017 20:15

Czyli przed Banska nie ma zadnych platnych drog i trzeba kawalek za nia zjechac na inna droga i jiz dalej nia bezplatnie jechac do Sahy?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2017 20:31

Lauv napisał(a):Czyli przed Banska nie ma zadnych platnych drog i trzeba kawalek za nia zjechac na inna droga i jiz dalej nia bezplatnie jechac do Sahy?

A po polsku można prosić :roll: 8O :roll:
Lauv
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 31.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lauv » 01.09.2017 20:39

Faktycznie nie jest to idealnie napisane ale z odrobina umiejetnosci czytania ze zrozumieniem mysle ze bez problemu do zrozumienia.

Pytam czy dobrze zrozumialem ze od Chyzne do Banska jest bezplatna droga, nastepnie przejezdzajac kawalek pod Banska nalezy zjechac na droge 66 i czy kierujac sie juz nia do samego konca dojade do Sahy nie muszac kupowac winiety?
juveadamo
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 09.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) juveadamo » 01.09.2017 20:42

Proszę o potwierdzenie jadąc od Słowackiego Kechnec w stronę Węgier to płatna droga zaczyna się od okolic Miszkolca tak ?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.09.2017 20:48

juveadamo napisał(a):Proszę o potwierdzenie jadąc od Słowackiego Kechnec w stronę Węgier to płatna droga zaczyna się od okolic Miszkolca tak ?

Tak.
juveadamo
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 09.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) juveadamo » 01.09.2017 20:50

Dziękuję
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 01.09.2017 21:25

Lauv napisał(a):Faktycznie nie jest to idealnie napisane ale z odrobina umiejetnosci czytania ze zrozumieniem mysle ze bez problemu do zrozumienia.

Zawsze się zastanawiam czy przeważać muszą ci którzy muszą czytać ze zrozumieniem czy ci którzy powinni pisać ze zrozumieniem.

Myślę, że bez problemu jest to do zrozumienia.
Krakus001
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2017
Trasa do Podgory - Słowacja, Węgry - 1 raz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krakus001 » 02.09.2017 11:01

Hej,
W tym roku pierwszy raz wybieram się do Chorwacji (na 2 tygodnie). Sporo czytałem forum, ale mimo wszystko chciałbym podpytać "starych wyjadaczy" o kilka spraw związanych przede wszystkim z trasą.
Wyruszam z Krakowa w niedzielę rano i kieruję się w okolice Plitwickich Jezior (tam planuję nocleg, aby następnego dnia zwiedzić to urocze miejsce).
Moja zaplanowana trasa wyglada następująco:
https://goo.gl/maps/syn2j1tX9J22
Tutaj pojawiają się moje pytania:
1) Czy powinienem coś zmienić w trasie? :) Czy odcinek zjazdu z drogi 86 na Letenye jest ok?
2) Planuję podróżować autostradami na Słowacji, Węgrzech a w Chorwacji jedynie ten pierwszy płatny odcinek . Chce opłacić winiety na stacjach po wjeździe do danego kraju (gdyż mam euro w gotówce). Czy możecie podpowiedzieć na których stacjach w danym kraju najlepiej opłacić winiety czy zjechać na "pierwszą lepszą" stację?
3) Ile kosztuję autostrada po wjeździe do Chorwacji na przejściu w Letenye?
Dalsza część podróży to:
4) podróż w stronę Zadaru - jadac od Plitwickich Jezior, aby ominąć autostrady w kierunku Zadaru mam kierować się cały czas drogą nr 1 a następnie odbić w Gracacu? Czy ma ktoś szczegółowe informacje albo rozpiskę jak należy kierować się na ten trasie, aby nie wjechać na drogi płatne? Czytałem wątek pt "Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin na południe CRO", ale on opisuje jedynie drogę na południe kraju.
5) Następnie z Zadaru planujemy jechać, aż do Dubrownika (z przystankiem na Riwierze Makarskiej, prawdopodobnie w Podgorze). Obrałem trasę Jadranką, cały czas wzdłuż wybrzeża. Czy należy spodziewać się jakichś utrudnień/opłat na tej trasie?
I to chyba (aż) tyle jeśli chodzi o podróż ;)

Mam jeszcze jedno pytanie związane ze stanem gotówki i wymianą euro.
6) Tak jak wspomniałem na początku, będę posiadał euro w gotówce. Na forum wyczytałem, iż posiadając gotówkę najlepiej (pod względem finansowym) wymienić ją na kuny w Zagrebacka Banka. Niestety placówki nie funkcjonują w niedziele, wiec od razu nie będę mógł wymienić pieniędzy. W poniedziałek zwiedzam Plitwickie, wiec pewnie nie wyrobie się do godziny 19:00 do placówki w Zadarze. Realnie patrząc, transakcję wymiany w Banku wykonam dopiero we wtorek.
Przechodząc do pytania: ile polecalibyscie (oczywiście mniej więcej) wziąć ze sobą kun, aby "przetrwać" do wtorku rano (na Plitwickie liczę już około 270 kun), tj. na autostrady + jedzenie?
Z góry dziękuję serdecznie za pomoc i wszelkie (rowniez dodatkowe) rady!
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Trasa do Podgory - Słowacja, Węgry - 1 raz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 02.09.2017 11:21

1. Trasa dobrze dobrana, ja bym nic nie zmieniał. Co prawda będzie się dłużyć no ale jeśli masz czas to jechać i zwiedzać kontynentalną część Chorwacji.
2. Winietę kupuje się na pierwszej napotkanej stacji benzynowej lub punkcie sprzedaży. Najlepiej płacić euro. Na Węgrzech forintami lub kartą.
3. http://hac.hr/hr/cestarina/cjenik
4. Śmiało droga ciekawa tylko powolna. Bez obawy nie wjedziesz na płatną autostradę. Patrz na znaki oznaczające wjazd na autocesta. Przyzwyczaj się do ich kolorów.
5. Opłat żadnych nie ma.
6. Dodatkowo z 200 kun. Kasę możesz wymienić w kantorze w Polsce lub na granicy.

Widać, że Centuś jesteś bo liczysz grosze jak poznaniacy :D :papa: :hut: . No ale to Twoja bajka, a nie moja :)
Użytkownik usunięty
Re: Trasa do Podgory - Słowacja, Węgry - 1 raz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.09.2017 12:45

Czemu nie kupisz winietek przez internet, trwa to z zarejestrowaniem ok.15min.
Słowacja
Węgry
A w trasie nie musisz już mysleć o zakupie, potwierdzenie drukujesz w domu i w drogę.
Ad.6 wymień na początek tyle Euro ile potrzebujesz na Plitwice, kantory są wszędzie, na granicy i w samych Plitwicach chyba też.
Krakus001
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2017
Re: Trasa do Podgory - Słowacja, Węgry - 1 raz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krakus001 » 02.09.2017 13:45

Dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi!
@Ural: Czy taki ze mnie centuś to nie wiem, być może. Ogólnie wychodzę z założenia, że nie ma sensu płacić za autostrady jeśli jest inna (równie korzystna) trasa oraz nie ma sensu napychac kieszeni Czarneckiemu czy innym banksterom ;) Wole te pieniądze przeznaczyć na jakaś fajną kolację czy też atrakcje, jak choćby zip line w Omisiu.

@szaki: Masz racje - winiety początkowo chciałem kupić przez internet, ale już wybrałem euro w gotowce i za dużo będzie zachodu z ponownym wpłacaniem na konto. Dzięki za rady!
Krakus001
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2017
Re: Trasa do Podgory - Słowacja, Węgry - 1 raz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krakus001 » 02.09.2017 15:06

Dopytam Was o wspomniany kantor. Czy ktoś kojarzy gdzie po przekroczeniu granicy węgiersko-chorwackiej i kierując się w stronę Zagrzebia, znajduje się najbliższy kantor oraz czy jest to 24h?
Lub czy ktoś się orientuje czy na przejściu w Letenye kantor jest otwarty 24h?
Tak jak wspomniałem będę jechał w niedzielę, więc wolę dopytać ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ] - strona 81
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone