Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 25.08.2014 11:45

Mikromir napisał(a):Bardzo się cieszę, że tutaj zajrzeliście. :D
Nadrabiam z zachwytem Waszą relację z Pagu (ach te zdjęcia!) i widzę, że w Szybeniku szliśmy po Waszych śladach... Bardzo mnie ciekawi, cóż takiego wymyśliliście na przyszły rok...

Jednak Szybenik bez widoku na katedrę z twierdzy dużo traci :wink:

Przyszły rok... raczej trochę dalej niż na Pag, bo chcemy w końcu Czarnogórę lepiej poznać, ze szczególnym uwzględnieniem Durmiotoru.
Aleeeee, to tyle czasu jeszcze. Na razie żyję nadzieją, że to nie koniec naszych chorwackich wojaży w tym roku :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2014 16:34

Kasia i Krzyś napisał(a):Na razie żyję nadzieją, że to nie koniec naszych chorwackich wojaży w tym roku :)

No i jak tu nie zazdrościć takiej nadziei?... :x :wink: :)

Bartek1977 napisał(a):Witam!
Obserwatorów dużo, ale może dla mnie też jakieś dobre miejsce się znajdzie?
...

Ależ zapraszam - w trzecim rzędzie jeszcze są miejsca. :wink:

W Szybeniku byłem w tym roku i teraz żałuję, że nie odwiedziłem go od strony plaży - widok na kamienice nad morzem, katedrę i twierdzę przepiękny

Rzeczywiście - ja także dopiero patrząc od tej strony doceniłam urok miasta.

Obrazek
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 25.08.2014 17:49

Witam,
Też się przyłączam)
Goniaa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 559
Dołączył(a): 03.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Goniaa » 25.08.2014 18:11

Zasiadam do czytania i oglądania:)

My w tym roku Bokę Kotorską połączyliśmy z Korčulą :) Hvar był 3 lata temu, więc chętnie sobie poprzypominam :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2014 18:38

artur77 napisał(a):Też się przyłączam)

Witam ciepło. :D

Goniaa napisał(a):My w tym roku Bokę Kotorską połączyliśmy z Korčulą :)

Śledzę Twoją relację i naprawdę zachwyciły mnie Wasze zdjęcia Kotoru, zwłaszcza nocą.
To miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie, byłam zachwycona starówką - ale nie potrafię tego ująć na zdjęciach. Po prostu trzeba tam być i doświadczyć atmosfery tego miejsca jako całości, a zdjęcia pokazują tylko fragmenty.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2014 19:00

Wracając do Szybenika: jak wspomniałam, przy pierwszej wizycie mnie nie zachwycił. Być może oglądałam go z niewłaściwej strony, nie zanurzyłam się wystarczająco w wąskie uliczki, nie spacerowałam długo wśród kamiennych domów. Teraz mieliśmy na to czas i zauważyłam urok miasta.

Uliczki:

Obrazek

Obrazek

Domy niesamowicie zręcznie wkomponowane w skały - zadziwiająca symbioza architektury z naturą:


Malowniczo rozwieszone pranie (tuż obok katedry św. Jakuba :wink: )

Obrazek

Kościoły:

Obrazek

Obrazek

I oczywiście sama katedra św. Jakuba, mroczna, lecz bardzo nastrojowa i z pięknymi detalami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

http://www.sibenikregion.com/hr/kulturna-bastina/unesco
Ostatnio edytowano 11.11.2014 23:06 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
mirasowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 537
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirasowski » 25.08.2014 19:35

Witam. Jestem i ja. Najbardziej ciekawi mnie wszystko o wyspie Hvar.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2014 19:39

mirasowski napisał(a):Witam. Jestem i ja. Najbardziej ciekawi mnie wszystko o wyspie Hvar.

Witaj. :D
Pewnie masz już jakieś konkretne plany wakacyjne związane z tą wyspą?... :wink:
Na Hvar trzeba będzie trochę poczekać - po drodze zajrzymy jeszcze do Czarnogóry. :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2014 20:29

Po zwiedzeniu miasta - może nie aż tak bardzo szczegółowym jakbym chciała - idziemy na plażę Banj. Dzieci też mają swoje prawa. :wink:

Potomstwo sprawdza wodę - słona. Trochę Jadranu w niej więc jest. :)

Cóż, to raczej nie mój ulubiony rodzaj plaży, ale na jeden raz może być. Żwirek, prysznice, knajpy, placyk z rozmaitymi urządzeniami do ćwiczeń - nieźle to sobie urządzili. Woda dość chłodna, Krka tu jednak króluje.

Jest słonecznie, ale patrząc w kierunku starówki zauważamy zbierające się za nią chmury. Nas dziś nie dosięgną, ale cromaniacy w Primošten i okolicach chyba jednak mokną. Przyznajcie się, u kogo była ulewa 31 lipca?... :wink:

Po południu jedziemy do wynajętego na jedną noc apartmana, raptem 800m od plaży. Szybka obiadokolacja i padamy totalnie wyczerpani. Marzył mi się wieczorny spacer po starówce, ale oczywiście nie dam rady.

To nasz czwarty dłuższy pobyt w Chorwacji, pierwszy raz jednak musimy wyjąć z szafy koce, pod samymi prześcieradłami jest nam zimno. Dziwne lato... :roll:

Rano musimy ruszyć do Czarnogóry. Śpimy słodko, nie zdając sobie sprawy, jakie niespodzianki nas jutro czekają.

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 26.08.2014 10:25

Odcinek 2: W drodze do Czarnogóry.


Ruszamy.
Im dalej na południe, tym autostrada A1 w lepszym stanie. Nie dotrzemy jednak do samego końca autostrady - musimy skręcić na Makarską Riwierę i załatwić pewną sprawę u znajomej Chorwatki w wiosce Brist koło Gradaca. Tak dla fantazji nie jedziemy przez tunel Sv. Ilija, tylko wcześniejszym zjazdem i serpentynami na Makarską. Jestem ciekawa tych słynnych widoków. :wink: Całkiem, całkiem, ale zdjęcia nie wyszły, więc będzie dopiero to z jadranki:

Obrazek

W Briście nie zabawiamy długo. Ivana mówi, że dwa ostatnie dni była kiša - co się dzieje z tym krajem?... :roll: :wink:

Idę szybko na plażę, żeby sprawdzić czy ostatnie deszcze przegnały turystów:

Obrazek

Obrazek

Jak na 1 sierpnia i centrum wioski nie jest najgorzej, prawda? Kiedy wrócimy tu za 6 dni, będzie ręcznik przy ręczniku.

Żegnamy serdecznie Ivanę. Ma apartamenty w trzecim rzędzie nad jadranką przy Somine. Normalnie nawet nie rozważam opcji mieszkania powyżej jadranki (gdybym w ogóle jeszcze kiedykolwiek chciała zatrzymać się na Makarskiej Riwierze, co jest raczej wątpliwe :wink: ). Dla Ivany mogłabym jednak zrobić wyjątek - spokojnie tam i cicho, masa żółwi na wybiegu w ogrodzie, a właściciele są najbardziej miłymi Chorwatami jakich kiedykolwiek spotkałam.

Pora ruszyć dalej. Planujemy jechać prosto jadranką tranzytem przez BiH, a potem promem Kamenari-Lepetane do Prčanj nad Boką Kotorską. Marzy mi się obejrzenie klifów Konavoske Stijene za Dubrownikiem po drodze.Rzeczywistość jednak mocno pokrzyżowałam nasze plany.

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 26.08.2014 13:09

Beztrosko mijamy Bacinskie Jeziora. Gdy byliśmy w tych okolicach w ubiegłym roku, przejeżdżaliśmy koło nich 6 razy, ale dopiero teraz udaje mi się wreszcie pstryknąć fotkę na pamiątkę.

Obrazek

Przejazd przez dolinę Neretwy mija spokojnie i radośnie, dojeżdżamy do granicy z BiH. Jest tylko kilka samochodów, zadowoleni szybko znajdujemy się po drugiej stronie, a po kilkudziesięciu metrach....

ZONK... 8O 8O 8O :!:

KOREK... :x :? :(

:cry: :cry:
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 26.08.2014 14:31

Dołączam do grona czytelników :)

Mikromir napisał(a):Potomstwo sprawdza wodę - słona.


A potomstwo w jakim wieku...? :)

Mikromir napisał(a):musimy wyjąć z szafy koce, pod samymi prześcieradłami jest nam zimno. Dziwne lato... :roll:


No właśnie, coś czytam tu i tam o jakichś deszczach, chłodach... my w czerwcu załapaliśmy się na idealną pogodę, czyżbyśmy mieli farta? :)
tommi78
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tommi78 » 26.08.2014 15:03

Witaj,
Zapowiada się ciekawie, tym bardziej, że w sobotę 30 sierpnia wyjeżdżam właśnie do Czarnogóry :)
Czekam na dalszy ciąg tereferelacji :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 26.08.2014 15:37

Vesna napisał(a):Dołączam do grona czytelników :)
A potomstwo w jakim wieku...? :)

Witam ciepło. :)
Potomstwo w wieku dość zróżnicowanym: 15, 12, 5.

Vesna napisał(a):coś czytam tu i tam o jakichś deszczach, chłodach... my w czerwcu załapaliśmy się na idealną pogodę, czyżbyśmy mieli farta? :)

Lipiec był nieco bardziej deszczowy ponoć - deszcz często przewija się we wspomnieniach moich znajomych. Choć z tzw. chłodów (czyli ok. 25 stopni C w dzień) byli raczej zadowoleni. Pierwszy raz odwiedzali Chorwację i nie mieli porównania. :wink:
Ja byłam pierwszy raz w sierpniu (dotychczas tylko lipiec, prawie zawsze upalny) i zwróciłam uwagę na częste chłodne noce - trochę jak u nas po Św. Ance :wink: . Na Hvarze mieliśmy prawie cały czas słońce, zero deszczu, a jednak tych typowo i nieznośnie upalnych nocy było tylko kilka, 3-4. Zazwyczaj wieczorem robiło się już chłodniej, choć na pewno nie zimno. W dzień też przeważały dni z temperaturą poniżej 30 stopni - tak 26-28. Jak dla mnie ok. :)
Za to nad Boką Kotorską przeżyliśmy dwie ulewy i burzę, chmurzyło się prawie codziennie po południu.
Podsumowując - jakoś tak inaczej niż zwykle było. :roll:

tommi78 napisał(a):w sobotę 30 sierpnia wyjeżdżam właśnie do Czarnogóry :)
Czekam na dalszy ciąg tereferelacji :)

Witaj. :)
A ja dopiero w korku w BiH stoję, ups... :roll:
Muszę podkręcić tempo, bo nie zdążę z tą Czarnogórą przed sobotą. :mrgreen:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 26.08.2014 16:28

No to wracam do korka w BiH.

Jeździliśmy tą drogą w zeszłym roku i nie było żadnych korków - nawet w piątek. 8O No fakt, że był to lipiec i ranek, ale przecież specjalnie nie jechałam w sobotę, żeby nie stać w korkach! Cóż, widać piątek przed 14.00 to już weekend. :roll:

Najpierw myślałam optymistycznie, że to może tylko do skrzyżowania w Neum - niestety, za skrzyżowaniem okazało się, że korek jest najprawdopodobniej do samej granicy. Pomyślałam o potencjalnym korku także przed Dubrovnikiem... i przed granicą z Czarnogórą...

Zrobiliśmy w tył zwrot i wróciliśmy na skrzyżowanie w Neum.

I tu się muszę przyznać, że do tej Czarnogóry to byłam przygotowana tylko częściowo... Jakoś tak późno się zdecydowaliśmy, miałam jeszcze nawał pracy i tak wyszło. Coś tam poczytałam na forum o jakimś alternatywnym przejściu granicznym w okolicach Trebinje, zerknęłam więc na mapę i widzę, że jest takie miejsce na świecie:

Obrazek

Szybkie konsultacje z policjantem na skrzyżowaniu - zupełnie nie rozumiem, dlaczego do tego międzynarodowego samochodowego korka nie wysłali kogoś mówiącego choć trochę w języku innym niż własny ojczysty. :roll:

Pytam więc pana, jak najlepiej dojechać do tego Trebinje i dalej, no i czy mnie przez to przejście przepuszczą. Planowałam podróż przez Stolac, bo na mapie droga była narysowana grubszą linią - to zazwyczaj o czymś świadczy, nie?

Policjant jednak pokazał mi inną trasę, w Hutovo w prawo i dalej cienkim szlaczkiem na południowy wschód, aż dojedziemy znowu do żółtej M6, ścinając to wielkie kółko.

Obrazek

Hmmm... Mówi, to chyba wie... :roll:

- A czy my na pewno damy radę tamtędy przejechać? - pytam przezornie.
- A jakie macie auto?
- Opel Astra
.

Popatrzył w niebo... podrapał się po brodzie... potem po głowie... pomachał dziwnie ręką... a potem rzekł:

- To przejedziecie.

No to jedziemy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone