Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Warmię

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 24.01.2015 23:19

marze_na napisał(a): No to zgłaszam się do tablicy 8) .
A fotki baaaaaaaardzo mi się podobają. Takie ciepłe i słoneczne.

:D

marze_na napisał(a): Zdaliśmy Pani Profesor :D ?

12/12. 8) Brawo!!! :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13435
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.01.2015 00:09

Wcześniej nie podawałem linku, żeby nie było podpowiedzi na egzaminie, ale teraz już mogę.

Jako ciekawostka - o olsztyńskim zegarze słonecznym, wspomniane jest na stronie tego bloga. :)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 25.01.2015 13:50

byliście w zmowie :oczko_usmiech:
a odpowiedz poszły "bokiem" na priv :wink:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 25.01.2015 15:16

walp napisał(a):Jako ciekawostka - o olsztyńskim zegarze słonecznym, wspomniane jest na stronie tego bloga. :)

Ale wynalazłeś!!! 8O :D

A skoro mowa o tych zegarach, to...

marze_na napisał(a): 2. Zegar słoneczny na ścianie ratusza w Olsztynie.

Powiem tak. Wiem, że Marzena wie :D , a to nie apteka, więc odpowiedź zaliczyłam :wink: , ale precyzyjnie powinno być "na ścianie Starego Ratusza w Olsztynie", bo jeśliby ktoś spróbował szukać go na ścianie ratusza (w domyśle - nowego, czyli współcześnie funkcjonującego), to by się mógł nieźle zdziwić. :wink:

I jeszcze przy okazji... jakby kogoś temat interesował głębiej, to tu można znaleźć garść dodatkowych informacji. :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.01.2015 15:32

walp napisał(a):Jako ciekawostka - o olsztyńskim zegarze słonecznym, wspomniane jest na stronie tego bloga. :)

W jakim międzynarodowym towarzystwie się znalazł :D .


Sol-Wagon napisał(a):byliście w zmowie :oczko_usmiech:
a odpowiedz poszły "bokiem" na priv :wink:

To są pomówienia :!: :lol: :wink:


Jolanta M napisał(a):A skoro mowa o tych zegarach, to...
marze_na napisał(a): 2. Zegar słoneczny na ścianie ratusza w Olsztynie.

Powiem tak. Wiem, że Marzena wie :D , a to nie apteka, więc odpowiedź zaliczyłam :wink: , ale precyzyjnie powinno być "na ścianie Starego Ratusza w Olsztynie", bo jeśliby ktoś spróbował szukać go na ścianie ratusza (w domyśle - nowego, czyli współcześnie funkcjonującego), to by się mógł nieźle zdziwić. :wink:

Oczywiście Pani Profesor :D :wink: . Ale komu by przyszło do głowy szukać ratusza poza rynkiem :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.01.2015 15:49

Wniosków, uwag, zapytań brak, mogę więc oficjalnie zakończyć relację :D .

Jak na urlop, którego najpierw w ogóle miało nie być i którego ogólny plan powstał w zasadzie w jeden wieczór i determinowany był przede wszystkim dostępnością i standardem noclegów na booking.com to wyszło zupełnie nieźle 8) .

W poszukiwaniu średniowiecznej cegły przemierzyliśmy 2266 km poruszając się ze średnią prędkością 58 km/h :mrgreen: . (od naszej pierwszej dłuższej wyprawy samochodowej po dojechaniu przed garaż fotografuję to co pokazuje lwi wyświetlacz, takie tam zboczenie :oops: ). Możnaby dojechać na Pag albo Krk i wrócić :lol: .

Jedne miejsca zachwyciły nas bardzo, inne nieco mniej, niektóre rozczarowały. Tych ostatnich było zdecydowanie najmniej, malusieńko. Efekt uboczny i zupełnie niezamierzony całej tej eskapady jest taki, że o państwie krzyżackim dowiedziałam się duuuuuuuuuuuużo więcej niż przez całe lata szkolnej edukacji. (nie wiem tylko o kim gorzej to świadczy, o mnie czy o szkolnictwie :roll: :twisted: )


Generalnie wrażenie mam jedno, dodatkowo poparte zamieszczonymi tutaj komentarzami. Pięknieje nam :D . Nareszcie po latach zaniedbań dba się w tym kraju o zabytki. Rośnie świadomość, znajdują się pieniądze, a i turystów nie brakuje.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za obecność i miłe słowa. A Joli dodatkowo za merytoryczny nadzór nad warmińską częścią tej opowieści :D .

Pozdrawiamy serdecznie
Marzena i Paweł

:papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.01.2015 16:59

marze_na napisał(a):Generalnie wrażenie mam jedno, dodatkowo poparte zamieszczonymi tutaj komentarzami. Pięknieje nam...


Generalnie wrażenie mam jedno - pęknie tu w tej relacji i tam gdzie byliście. Było super.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.01.2015 20:19

I ja dziękuję za tę przewodnikową relację popartą fantastycznymi zdjęciami :)
Parę miejsc kiedyś tam widziałem na własne oczy, większości nie, i pewnie się to nie zmieni bo póki co wybieramy inne kierunki.
Ale, fajnie, że można popatrzeć na ciekawe miejsca oczami innych :cool:

Zaległości jest wiele i tak wiele miejsc wciąż jest w opłakanym stanie, choćby w naszym regionie. Czasem brak kasy, czasem nieuregulowane sprawy własności, czasem tumiwisizm.... Może i to się zmieni, póki jest jeszcze co ratować :roll: .
Z tej relacji powiało optymizmem :D

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.01.2015 20:34

Bardzo fajna relacja i jak to mówią
szacun :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13435
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.01.2015 21:21

marze_na napisał(a):Wniosków, uwag, zapytań brak, mogę więc oficjalnie zakończyć relację :D .

- jak już wspomniałem wcześniej, jest to świetny materiał na przewodnik i mówię to całkiem poważnie.
- pokazaliście, że warto wybrać się do mniej znanych, ale wcale nie mniej pięknych miejsc w naszym kraju.

Wiele z tych miejsc odwiedziłem, więc tym przyjemniej się z Wami podróżowało.
Mogłem je jednak "odkryć" na nowo, z Waszej perspektywy i podziwiać na wspaniałych fotografiach. 8)

P.S.
marze_na napisał(a):W poszukiwaniu średniowiecznej cegły przemierzyliśmy 2266 km poruszając się ze średnią prędkością 58 km/h

Nie spodziewałem się, że tyle nakręcicie w czasie tej wyprawy. 8O
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 27.01.2015 23:24

Powiem Ci, że Twoja relacja uświadomiła mi, iż zdjęcia z niektórych miejsc mam na ... papierze :roll: :wink: Dawno nie byłam :roll: , chociaż są o rzut beretem :wink:
Dzięki :D :papa:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 28.01.2015 01:45

marze_na napisał(a):Wniosków, uwag, zapytań brak, mogę więc oficjalnie zakończyć relację :D .

Szkoda, że nie byliście tu co najmniej miesiąc. A tak... żal, że już koniec. :)

marze_na napisał(a):Jeszcze raz dziękuję wszystkim za obecność i miłe słowa. A Joli dodatkowo za merytoryczny nadzór nad warmińską częścią tej opowieści :D .

:lol: :D
Bardzo miło było mi Wam towarzyszyć. Mam nadzieję, że się jeszcze kiedyś na Warmii spotkamy.
Tyyyyyyle jeszcze zostało do zobaczenia. :!: :D

walp napisał(a): - pokazaliście, że warto wybrać się do mniej znanych, ale wcale nie mniej pięknych miejsc w naszym kraju.

Otóż to! :)

Poza tym... potraficie dostrzegać piękno i potraficie je pokazać. 8)
Wielkie dzięki za tę relację. Pozdrówka serdeczne! :D :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.01.2015 20:26

Bardzo dziękuję za świetną relację okraszoną wspaniałymi zdjęciami. :)

Jedna tylko drobna uwaga (przepraszam):
marze_na napisał(a):Chełm wieży...

Wieża ma hełm... :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.01.2015 22:12

Vjetar napisał(a):Generalnie wrażenie mam jedno - pęknie tu w tej relacji i tam gdzie byliście. Było super.

:D


kulka53 napisał(a):Zaległości jest wiele i tak wiele miejsc wciąż jest w opłakanym stanie, choćby w naszym regionie. Czasem brak kasy, czasem nieuregulowane sprawy własności, czasem tumiwisizm.... Może i to się zmieni, póki jest jeszcze co ratować :roll: .

Na Dolnym Śląsku zaniedbań w kwestii ochrony zabytków jest całe mnóstwo, ale i zabytków mamy tu najwięcej.
Ale też idzie ku dobremu :D . Jakieś półtora roku temu zrobiliśmy sobie wycieczkę Ząbkowice Śl. - Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok. Na zamku w Ząbkowicach rozpoczynały się właśnie prace przy odbudowie i rewitalizacji; są konkretne plany i pieniądze na realizację kolejnych etapów tego przedsięwzięcia (klik i klik). Z kolei w Kamieńcu prace rekonstrukcyjne w pałacu królewny Orańskiej były już daleko posunięte (klik). Inny cud to znalezienie parę miesięcy temu sponsora prac remontowych opactwa Cystersów w Lubiążu (klik). Przykładów pewnie znajdzie się dużo więcej :D .


Lednice napisał(a):Bardzo fajna relacja i jak to mówią
szacun :D

Dzięki.


walp napisał(a):- pokazaliście, że warto wybrać się do mniej znanych, ale wcale nie mniej pięknych miejsc w naszym kraju.

Mam jeszcze parę pomysłów na kolejne "Tour de Pologne" :wink: .


ASIULA HK napisał(a):Powiem Ci, że Twoja relacja uświadomiła mi, iż zdjęcia z niektórych miejsc mam na ... papierze :roll: :wink: Dawno nie byłam :roll: , chociaż są o rzut beretem :wink:

No to aparat w dłoń i w drogę. Zwłaszcza, że rzut beretm :D .


Jolanta M napisał(a):Mam nadzieję, że się jeszcze kiedyś na Warmii spotkamy.
Tyyyyyyle jeszcze zostało do zobaczenia. :!: :D

A to bankowo :!: Powtórka z Warmii będzie obowiązkowo.


Nefer napisał(a):Jedna tylko drobna uwaga (przepraszam):
marze_na napisał(a):Chełm wieży...

Wieża ma hełm... :wink:

To ja przepraszam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.01.2015 20:05

marze_na napisał(a):Jakieś półtora roku temu zrobiliśmy sobie wycieczkę

To my trochę wcześniej, bo 3 lata temu, wczesną wiosną.... Henryków, Kamieniec, Paczków, Otmuchów a trochę później przy okazji wizyty w Wojsławicach podjechaliśmy do Niemczy i Ząbkowic. Ani w Kamieńcu, ani w Ząbkowicach nic się jeszcze wtedy nie działo... dobre nowiny teraz widzę :) .
Lubiąż pamiętam sprzed około 20 lat :roll: , jeśli uda się przywrócić kiedyś temu olbrzymiemu kompleksowi świetność, będzie to prawdziwy cud :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Warmię - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone