Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WYSPY KANARYJSKIE-Wyspy Szczęśliwe (Lanzarote 2017)

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 22.11.2015 23:48

Franz napisał(a):
Mikeee napisał(a):To jedno z najstarszych miast na wyspie. I zdecydowanie jedno z najpiękniejszych. La Orotava uważana jest za największe skupienie kanaryjskiej architektury kolonialnej na wyspach.

Mnie zauroczyła.

Pozdrawiam,
Wojtek

nie wątpię. Wg mnie La Orotava i La Laguna to z wszystkich miast na Teneryfie creme de la creme w takiej właśnie kolejności
tony montana napisał(a):
Michał - a w Siamie nie byliście chyba? Skoro byliście tylko raz na południu i w dodatku na złóść padało

miałem dużą ochotę na Siam Park, żeby tak porządnie poszaleć jak za bajtla, ale w rezultacie odpuściliśmy kosztem innych miejsc. Szkoda, że czas nie jest z gumy :wink:
tony montana napisał(a):
La Orotava jest super

Parkowaliśmy tez w tym samym miejscu, tzn NA DOLE, natomiast San Agustin i Liceo de Taoro, z którego mam kilka zdjęć, są nieco wyżej, trzeba wejść schodkami do góry z tego co pamiętam

parkowaliśmy wzdłuż tej ulicy po prawej stronie na Plaza de la Constitucion tutaj
wojan napisał(a):
Franz napisał(a):
Mikeee napisał(a):To jedno z najstarszych miast na wyspie. I zdecydowanie jedno z najpiękniejszych. La Orotava uważana jest za największe skupienie kanaryjskiej architektury kolonialnej na wyspach.

Mnie zauroczyła.

Pozdrawiam,
Wojtek


Mnie też ... :D
Mogę tylko żałować, że tam nie dotarliśmy ... Może kiedyś ... :)
:D :papa:

masz za to wspaniałe zdjęcie goryla, który przede mną się chował :oczko_usmiech:
marze_na napisał(a):Piękne krajobrazy, urocze miasteczka. Nie podejrzewałam Teneryfy, że jest taka atrakcyjna 8) , a do tego jeszcze przyjazna cenowo :lol: .

świetna wyspa. Myślę, że w kwestii krajobrazów będzie tylko lepiej. :)
Rozsądne ceny to również spory atut kanarów
pozdrawiam,
Michał
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.11.2015 10:36

La Orotava cd

Dokładnie naprzeciwko Casa de los Balcones znajduje się Casa del Turista. Miejsce gdzie m.in. można kupić różnego rodzaju pamiątki z Teneryfy, od kubków, po koszulki, wachlarze, regionalne haftowane tkaniny, figurki, wyroby z gliny i masę innych. Wchodząc do Casy po lewej stronie znajduje się również stała ekspozycja obrazu z wulkanicznego piasku, co jakiś czas jedynie zmieniany jest motyw „piaskowego dywanu”.

DSC_0597.JPG


DSC_0598.JPG


Z Calle de San Francisco idziemy w dół przechodząc w Calle del Colegio, gdzie po lewej stronie znajduje się kolejny ładny kolonialny budynek - Casa Lercaro, w którym później zjemy kolację.
Idziemy dalej do XVIII wiecznego kościoła Nuestra Senora de la Concepcion – jeden z najładniejszych, barokowych kościołów na archipelagu, którego kopułę widać z różnych miejsc miasta

DSC_0596.JPG


DSC_0605.JPG


DSC_0611.JPG


DSC_0613.JPG


DSC_0622.JPG


DSC_0623.JPG


DSC_0627.JPG


DSC_0630-001.JPG


DSC_0631.JPG


DSC_0632.JPG


DSC_0637.JPG


DSC_0639.JPG


Przed kościołem znajduję się skwer palmowy Plaza Patricio Garcia z pomnikiem osobnika usypującego piaskowy dywan.

DSC_0635.JPG


DSC_0636.JPG


Dalej zmierzamy na ulicę Tomas Zerolo w stronę kościoła Santo Domingo.

DSC_0640.JPG


DSC_0643.JPG


DSC_0641.JPG



W świątyni akurat zaczyna się jakaś uroczystość...

DSC_0644.JPG


DSC_0646.JPG


DSC_0648.JPG
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.11.2015 10:49

wracamy się do ładnej rezydencji Casa Lercaro (Casa Ponte Fonte) z pięknym patio i widokiem na ocean.

DSC_0655.JPG


DSC_0656.JPG


DSC_0661.JPG


Casa Lercaro...

DSC_0608.JPG


DSC_0660.JPG


DSC_0662.JPG


Znajduje się tu jeden z ostatnich zachowanych kół młynu wodnego na wyspie, palmy, drzewo smocze i restauracja Grimaldi. Podoba nam się klimat, zostajemy tu. Poza nami w restauracji jest jeszcze para starszych Niemców.

DSC_0663.JPG


DSC_0665.JPG


DSC_0666.JPG


DSC_0667.JPG


DSC_0670.JPG


DSC_0671.JPG


DSC_0674.JPG


zamawiamy stek z tuńczyka z kanaryjskimi ziemniaczkami Patatas Canarias i zapiekany ser kozi z lokalnymi sosami mojo. PYCHA!!! Do tego 1x piwo 0,5l i 3 kieliszki czerwonego wytrawnego wina kanaryjskiego.
Płacimy 29,16 EUR.

Ciekawostka: wszędzie w restauracji poza zamówieniem otrzymywaliśmy miseczkę zielonych oliwek z pestkami w gratisie - taki zwyczaj. Były jedne z najlepszych oliwek jakie jadłem w życiu. Poza tym przynoszą świeży, zazwyczaj wyrabiany przez siebie chlebek, lub bułki i masło przed podaniem posiłku. Doliczali do rachunku jakieś 1-2 EUR tylko wtedy, gdy zjadaliśmy

Opuszczamy La Orotavę już nocą, idąc na chwile jeszcze pod Ayuntamiento – ratusz.

DSC_0681.JPG



Bardzo, ale to bardzo nam się spodobało to miasto. Urocze ulice z pięknymi kolonialnymi rezydencjami zrobiły na nas spore wrażenie. Uznajemy, że La Orotava i La Laguna to najładniejsze miasta Teneryfy tyle, że w La Orotavie zdecydowanie mniej ludzi. Gorąco polecam.

Jutro mamy w planie wąwóz Masca
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 26.11.2015 15:11

Mikeee napisał(a):Bardzo, ale to bardzo nam się spodobało to miasto.


Mi też...takie spokojne...bez tłumów...oczywiście z chęcią zobaczę wąwóz... :wink: Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.11.2015 17:15

Aż zatęskniłem do powrotu na Wyspy Kanaryjskie...

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.11.2015 20:34

Naprawdę ceny w restauracjach na Tene są bardzo przystępne, szczególnie na północy wyspy

La Orotava to prawdziwa perełka, chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić, uważam, że mimo pewnej odległości od wody, jest to bardzo dobra miejscówka do zamieszkania w zimie

Czekam na Mazcę - byliśmy tak, ale jak zwykle - stanowczo za krótko.... zakładam, że nie szliście wąwozem jak Wojtek do oceanu...? Czy może JEDNAK?

8)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 27.11.2015 16:21

ajdadi napisał(a):
Mikeee napisał(a):Bardzo, ale to bardzo nam się spodobało to miasto.


Mi też...takie spokojne...bez tłumów...

to jeden z niezaprzeczalnych atutów La Orotavy
Franz napisał(a):Aż zatęskniłem do powrotu na Wyspy Kanaryjskie...


żałuję, że nie było czasu choć jeden dzień - jak u Ciebie - na La Gomerę. Ale na pewno będę chciał jeszcze odwiedzić Islas Canarias 8)

tony montana napisał(a):Czekam na Mazcę - byliśmy tak, ale jak zwykle - stanowczo za krótko.... zakładam, że nie szliście wąwozem jak Wojtek do oceanu...? Czy może JEDNAK?

8)

w planach było zejście wąwozem do oceanu i powrót do góry. A co z tego wyszło ... 8)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 28.11.2015 16:33

4 dzień

Wstajemy rano i martwi nas trochę aura, mimo wcześniejszych - dobrych prognoz. Chmury wiszą złowieszczo, momentami jedynie przebija się słońce. Pogoda jest o tyle ważna, że chcemy zejść wąwozem do oceanu i z powrotem. Nie zmieniamy jednak planów mając nadzieję, że to tylko miejscowe zachmurzenie.

Jemy zatem hotelowe śniadanie, które już powoli wychodzi nam bokiem (czuję się trochę jak w hotelu na Wyspach Brytyjskich - tragiczna wędlina, jajecznica z proszku, kiełbasa, breja fasolowa – bleeee, jedynym atutem kuchni jest pani kucharka, która (nie zawsze) przygotowuje omlet, lub jajecznicę z wybranych produktów i prawdziwych jaj 8) ).
Zasiadamy Fabiana udając się w stronę wioski Masca, gdzie zaczyna się wąwóz o tejże nazwie.
Jednak im bliżej Maski tym więcej chmur i bardziej deszczowo

DSC_0689.JPG


DSC_0692.JPG



Na jednym z punktów widokowych na serpentynach prowadzących do Maski decydujemy, że to nie ma sensu. Jedziemy z powrotem w stronę Puerto dając sobie czas na decyzję, czy jedziemy na wulkan El Teide, czy – jeśli ten będzie w chmurach – do stolicy wyspy - Santa Cruz de Tenerife.

DSC_0693.JPG


DSC_0694.JPG


dojeżdżając do Puerto sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie

DSC_0696.JPG


DSC_0701.JPG



Okazuje się jednak, że w okolicach wulkanu jest w miarę przejrzyście, uderzamy więc w tamtym kierunku wjeżdżając na masyw Teide od północy przez La Orotavę drogą TF-21
Wspinamy się na wysokość ponad 2000 m n.p.m. Dzielny Fabian aż rwie się do przodu, łykając kolejne zakręty

DSC_0703.JPG


El Teide - dominator, potężny król, efekt nieopisanej siły i kaprysu natury i jednocześnie...piękny wielki cycek

DSC_0705.JPG


DSC_0708.JPG


osiągając pewną wysokość pogoda robi się wprost wymarzona :) . Im jednak wyżej, tym zimniej :wink:
W pewnym momencie krajobraz zmienia się nagle i czujemy się jakbyśmy nagle wylądowali na Księżycu lub na Marsie 8O

DSC_0715.JPG


DSC_0718.JPG



wokół roztacza się potężna kaldera Las Canadas

DSC_0721.JPG


DSC_0722.JPG


DSC_0725.JPG


DSC_0730.JPG



Podjeżdżamy pod dolną stacje gondoli idziemy do kasy - jakoś mało ludzi, spodziewaliśmy się tłumów. Zagadujemy pana z obsługi – okazuje się, że w dniu dzisiejszym wyciąg jest nieczynny ze względu na silny wiatr dochodzący do 80km/h :( . Pan podaje nam numer tel., pod który trzeba dzwonić rano, żeby się dowiedzieć czy gondola w danym dniu jest czynna.

Niedobrze – za późno, żeby się wracać do Santa Cruz lub w góry Anaga lub jechać na południe poplażować. 2 topowe dla nas atrakcje wyspy się dziś nie udały, a w każdym razie nie do końca. Nie możemy sobie pozwolić na bumelę, bo plan jest napięty jak gacie w szpagacie na cały tydzień. Wstępnie uzgadniamy, że jutro przyjedziemy tu rano ponownie, a później pojedziemy do wąwozu Masca, a teraz decydujemy się wracać przez Los Gigantes (wysokie na kilkaset metrów klify schodzące pionowo do oceanu) i dotrzeć do najstarszych gór Teno na północnym zachodzie wyspy.

Mapa dzisiejszych przejazdów
teide-masca.jpg


Uprzedzając fakty powiem tylko, że nazajutrz udało się wyjechać gondolą do góry i przy tej okazji napiszę kilka słów o samym wulkanie El Teide.


Po drodze do Los Gigantes zatrzymujemy się przy formacjach wulkanicznych Roques de Garcia. Skały te zbudowane są z różnych materiałów wulkanicznych zlepionych w całość, jedne z nich mniej, inne bardziej podatne na erozję – te mniej podatne „uleciały” twardsze zostały na miejscu - tak właśnie powstały te skały wulkaniczne o dziwnych kształtach. Każda formacja ma tu swoją nazwę.

DSC_0735.JPG


DSC_0738.JPG


Roque Cinchado niekiedy nazywany również Dedo de Dios – Palec Boży, (choć tak nazywana formacja znajduje się również na Gran Canarii – kilka lat temu palec jednak runął do oceanu) wizerunek tej nietypowej formacji pojawił się na banknocie 1000 pesetas

DSC_0745.JPG


DSC_0765.JPG


1000peseta.jpg


Skała ciągle ulega erozji, niestety dolna część szybciej niż górna, więc za latek kilka Roque Cinchado również złamie się pod swoim ciężarem.

My i El Teide. (H)Ola trochę zmierzwiona przez wiatr, ja w tej kwestii mam pełny luz :oczko_usmiech:

DSC_0753.JPG


Ten twór nazywa się Torrotito

DSC_0756.JPG


DSC_0770.JPG


DSC_0771.JPG


El Catedral - Katedra 8)

DSC_0757.JPG


DSC_0772.JPG

rzeczywiście wygląda trochę jak gotycka katedra :wink:

DSC_0775.JPG


DSC_0776.JPG


pięknie tu na tej obcej planecie, ale my jedziemy dalej.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 28.11.2015 19:10

Mikeee napisał(a):...pięknie tu na tej obcej planecie, ale my jedziemy dalej.


...pięknie...pięknie... :) Pozdrawiam
Użytkownik usunięty
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2015 21:42

Bardzo ciekawe :roll:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 29.11.2015 00:08

... wow, nie tylko pięknie, ale i klimatycznie

Pozdrawiam :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.11.2015 10:34

Piekne ujęcie drogi.
Użytkownik usunięty
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.11.2015 16:18

Krajobraz jak w westernach 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2015 17:27

Mikeee napisał(a):Roque Cinchado niekiedy nazywany również Dedo de Dios – Palec Boży, (choć tak nazywana formacja znajduje się również na Gran Canarii – kilka lat temu palec jednak runął do oceanu)

Częściowo runął, reszta została. Pokazałem go w relacji w Wysp Kanaryjskich.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: TENERYFA w październiku z dzielnym Fabianem

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.11.2015 18:54

Z mapki widzę, że obfity w jazdę był to dzień. Szkoda, że korzystając z tak pięknej pogody na kalderze, nie zrobiliście sobie małego spaceru jednym ze szlaków na tyłach Paradoru.... widoki są super, umieściłem relację z naszego półtoragodzinnej wędrówki w swojej relacji

LOS DŻAJDŻENTYS są cool, chętnie je znów zobaczę na Twoich super fotach

Szacunek za "jutrzejszy" wjazd do góry - my się z dziećmi nie zdecydowaliśmy

A byliście w kinie w El Portillo na kalderze?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
WYSPY KANARYJSKIE-Wyspy Szczęśliwe (Lanzarote 2017) - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone