Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tatry - wciąż odkrywane i poznawane na nowo

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 31.07.2013 21:02

Zejście ze Szpiglasowej niby takie nic, zimą też łatwe, ale... warto przypomnieć, że miała tam miejsce podwójna tragedia i śmierć aż 4 osób.
http://www.wgorach.com/?id=48205&lang_id=PL

Była ta jedna z najtragiczniejszych akcji ratunkowych w ostatnich dziesięcioleciach w naszych górach...
:? :|

Btw. Miedziane jest przecudne jesienią!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.08.2013 21:54

tompie68 napisał(a):Drogi taternickie na Mnicha uchodzą za jedne z najtrudniejszych w naszej części Tatr.

Różne bywają. Wieki temu wchodziłem na Mnicha drogą klasyczną, a zejście - oczywiście - przez płytę.

Fajnie znowu - nawet wirtualnie - wrócić w Tatry. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 02.08.2013 22:03

Witam górskiego weterana forum.
Jak mniemam wróciłeś z wojaży. Czyli następne relacje w przygotowaniu.
Pozdrawiam Tomek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.08.2013 22:07

tompie68 napisał(a):Jak mniemam wróciłeś z wojaży.

Ano, dziś wróciłem. Ale góry tylko z daleka oglądałem.

Pozdrawiam,
Wojtek
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 07.08.2013 23:20

W ostatniej już części mojej grafomańskiej twórczości zawitam na chwilę w Tatry Słowackie. Ta część Tatr jest znacznie większa i, rzecz jasna, wyższa od tej naszej. Z tej też racji wypada tam choćby zajrzeć. Również ze względu na inność, tak bynajmniej mi się te góry ukazały, inność w kolorycie ścian i turni a także w budowie dolin. Ale o tym w trakcie opowiadania. Sama wyprawa, tradycyjnie, zaplanowana była w najmniejszych szczegółach jeszcze w domu. Studiowanie mapy, zakup euro, ubezpieczenie. Jak to jednak czasem w życiu bywa nieraz coś nie wyjdzie i trzeba działać improwizując. Tak było i w tym przypadku. Pogoda całkowicie pokrzyżowała nam plany. Najpierw, w dzień kiedy mieliśmy jechać cały czas padał deszcz a potem na drugi dzień też nie było wymarzonej pogody. Przez to wyjechaliśmy później niż to było zaplanowane i wszystko musiało zostać poddane weryfikacji. A przez to, że nie znam tych terenów do dziś żałuję, że poszedłem tam gdzie poszedłem. Ale ta refleksja przyszła już później, w trakcie marszu. Ale już bez nudzenia, do rzeczy. Sama droga nas zaskoczyła pozytywnie. Przynajmniej ten kawałek do Szczyrbskiego Plesa. W tym roku zobaczymy dalej, aż do granicy węgierskiej. Ale ten odcinek ładna, równa droga i w dodatku, wbrew temu co się naczytałem, bez ani jednego patrolu policji. Sam parking również inny niż u nas...

Obrazek
... Samochody ustawiane są wzdłuż drogi przez co jeden drugiego nie puka drzwiami. Cena prawie taka jak u nas - ok. 5 EURO.

Po załatwieniu formalności i przebraniu się ruszamy w drogę, najpierw do Popradzkiego Stawu. Ale, ale. Gdzie podziali się ci wszyscy ludzie, te tłumy tak jak do Moka. Droga, można powiedzieć, siostrzana a tu w porównaniu z polską stroną pusto . Może po prostu tak trafiliśmy ale nam to bynajmniej nie przeszkadza.

Obrazek

Obrazek
Po drodze do Popradzkiego Stawu.

Obrazek
Nie wiem czy strona południowa i lepsze operowanie słońca sprawia, że te góry mają jakiś inny odcień. Są jakby jaśniejsze. A może wyblakłe od słońca.

Obrazek
Można natrafić też na takie cudo. Nie wiedzieliśmy czemu ani komu to służy ale ładnie wygląda.

Obrazek
Tu też można spotkać taterników.

Obrazek

Obrazek
Po dojściu do stawu i schroniska oczom ukazuje się wręcz bajkowy obrazek.

Będąc na Słowacji trzeba obowiązkowo posmakować ichniego piwa. Wobec tego zasiadamy przed schroniskiem, przed szklanką słowackiego piwa. Córka natomiast dostała loda, za którego w Polsce dostałaby cztery takie same. No ale raz się żyje. Po orzeźwieniu i odpoczynku (po drodze do schroniska kropił deszcz a teraz zrobiło się gorąco i słonecznie) ruszamy w dalszą drogę do Doliny Mięguszowieckiej. Nazwa znajoma. Szczyty w Polsce, dolina na Słowacji.

Obrazek

Obrazek
Skalne otoczenie Doliny Mięguszowieckiej

Obrazek
Początkowy fragment drogi na Rysy...

Obrazek
... I prawie końcowy. Schronisko pod Rysami.

Obrazek
Rzut oka na dno doliny. U nas doliny Tatr Wysokich bogate są w stawy, tam dość duży płaskowyż porośnięty kosodrzewiną, stawy są dopiero wyżej.

Obrazek
Nawet na południowych stokach gdzie, nie gdzie zalegają płaty śniegu.

Obrazek
Jeszce jedno spojrzenie na porośniętą kosodrzewiną dolinę.

Obrazek
W dole przebyta droga. Turystów jak na lekarstwo. Może sprawiła to data, wszak był już koniec sierpnia.

Obrazek
Słowacki drogowskaz.

Mój wymyślony na szybko cel (pierwotny to były Rysy) to Hińczowe Stawy. Jednak późny przyjazd i dalsze opóźnienie spowodowane deszczem zweryfikowały i tę trasę. Doszedłem jednak bardzo blisko.

Obrazek
W czasie zejścia udało mi się uchwycić niekwestionowaną królową gołych, skalnych szczytów.

Obrazek
A to już skocznie narciarskie w miejscowości Szczyrbskie Pleso

Obrazek
Otoczenie stawu o tej samej nazwie co miejscowość, w której jest położony.

Obrazek

Obrazek
Pensjonaty położone nad samym stawem. Piękna, bajkowa architektura.

Obrazek
Na zakończenie widok na Łomnicę z szosy w czasie drogi powrotnej. Na focie słabo widoczne, w rzeczywistości wyraźniej widać liny kolejki i samą kolejkę. U góry stacja końcowa.

I tak kończy się zeszłoroczna przygoda z Tatrami. Krótka ale, moim skromnym zdaniem, treściwa. Nie znaczy to oczywiście, że resztę dni z prawie dwutygodniowego pobytu spędziliśmy leżąc. Były to jednak wycieczki mniej tatrzańskie i z tej też racji nie nadające się do tytułu niniejszej relacji. Oczywiście też nie było to chodzenie po Krupówkach. Przyznam się, że byliśmy tam raz w pierwszy dzień i po zaledwie godzinie byłem bardziej zmęczony niż po najdłuższym łażeniu po górach i po łańcuchach.
A na zakończenie jeszcze tylko spojrzenie ...

Obrazek
... na nasz pensjonat ...

Obrazek
... i na góry widoczne z przed pensjonatu.

A po obiedzie w samochód i do domu.

Dziękuję wszystkim, których zainteresowała moja opowieść. Następna już niebawem z Czarnogóry i obiecuje, że też będą góry.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 08.08.2013 16:02

Nasze Tatry są piękne, ale większe wrażenie na mnie zrobiła słowacka strona.
Dzięki za piękny spacer :D :papa:
dzodzo
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 24.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dzodzo » 24.09.2013 23:26

Mi też się podobało :D Super i do tego fotki ładne. Pozdrawiam :hut:
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 25.09.2013 21:03

Piękne fotki, ciekawa relacja. Mam w planie zagościć w Tatrach za kilka tygodni, już się nie mogę doczekać :lol:
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 25.09.2013 22:20

Zazdroszczę. Byłem tylko jeden dzień, przejazdem i niestety padał deszcz. Tylko teraz tam regularna zima.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 26.09.2013 07:40

tompie68 napisał(a):Zazdroszczę. Byłem tylko jeden dzień, przejazdem i niestety padał deszcz. Tylko teraz tam regularna zima.


Dlatego cierpliwie czekamy na ocieplenie :wink:
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 16.10.2013 10:34

Iwona75 napisał(a):
tompie68 napisał(a):Zazdroszczę. Byłem tylko jeden dzień, przejazdem i niestety padał deszcz. Tylko teraz tam regularna zima.


Dlatego cierpliwie czekamy na ocieplenie :wink:


I doczekaliśmy się ! Tylko dwa dni, ale jakie piękne......
piamir
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) piamir » 16.10.2013 17:50

Iwona75 napisał(a):
Iwona75 napisał(a):
tompie68 napisał(a):Zazdroszczę. Byłem tylko jeden dzień, przejazdem i niestety padał deszcz. Tylko teraz tam regularna zima.


Dlatego cierpliwie czekamy na ocieplenie :wink:


I doczekaliśmy się ! Tylko dwa dni, ale jakie piękne......

Pozazdrościć. :D :papa:
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 18.10.2013 14:55

piamir napisał(a):
Iwona75 napisał(a):
Iwona75 napisał(a):
tompie68 napisał(a):Zazdroszczę. Byłem tylko jeden dzień, przejazdem i niestety padał deszcz. Tylko teraz tam regularna zima.


Dlatego cierpliwie czekamy na ocieplenie :wink:


I doczekaliśmy się ! Tylko dwa dni, ale jakie piękne......

Pozazdrościć. :D :papa:

Również zazdroszczę. Także miejsca zamieszkania w pobliżu gór. Dla mnie wyjazd w góry to wyprawa z całonocną podróżą.
Pozdrawiam Tomek
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 19.10.2013 21:02

tompie68 napisał(a):
piamir napisał(a):
Iwona75 napisał(a):
Iwona75 napisał(a):
tompie68 napisał(a):Zazdroszczę. Byłem tylko jeden dzień, przejazdem i niestety padał deszcz. Tylko teraz tam regularna zima.


Dlatego cierpliwie czekamy na ocieplenie :wink:


I doczekaliśmy się ! Tylko dwa dni, ale jakie piękne......

Pozazdrościć. :D :papa:

Również zazdroszczę. Także miejsca zamieszkania w pobliżu gór. Dla mnie wyjazd w góry to wyprawa z całonocną podróżą.
Pozdrawiam Tomek


A mnie się jakoś specjalnie miejsce zamieszkania nie podoba...... :roll: Mam inne ...wymarzone....faktycznie, dobrze że góry blisko, taki plus mieszkania w Małopolsce.
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 20.10.2013 14:08

Iwona 75 napisał(a):A mnie się jakoś specjalnie miejsce zamieszkania nie podoba...... :roll: Mam inne ...wymarzone....faktycznie, dobrze że góry blisko, taki plus mieszkania w Małopolsce.

Faktycznie to jest tak, że każdy by chciał mieszkać gdzie indziej niż do tej pory mieszka. Natomiast mi chodziło tylko o bliskość gór. Wymarzone to mały, góralski, drewniany domek pośród gór gdzieś na odludziu. Ale to tylko marzenia i trzeba cieszyć się z tego co się ma i czekać na coroczne wakacje spędzane w górach.
Pozdrawiam Tomek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Tatry - wciąż odkrywane i poznawane na nowo - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone