Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tam, gdzie "nic nie ma" - Nin, Zadar i wyspa Ugljan

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 24.06.2017 15:46

Nin mamy w tym roku na rozkładzie, a tu jeszcze taka zachęta :D
P.S.
Widzę, że Kukljica musi jeszcze trochę poczekać :wink:
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 24.06.2017 20:25

Habanero napisał(a):Nin mamy w tym roku na rozkładzie, a tu jeszcze taka zachęta :D
P.S.
Widzę, że Kukljica musi jeszcze trochę poczekać :wink:

Oj niestety, musi poczekać :cry:
To zaraz wrzucam cd Ninu :D
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 24.06.2017 20:45

Czekałam na Twoją relację, chyba przez nasz wspólny sentyment do Podgory :hearts:
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 24.06.2017 21:18

04.06.2017 Zwiedzamy Nin

Wychodzimy na Trg Kraljevac. Na wprost mamy muzeum ninskich staroci (przedmiotów starożytnych ??)

IMG_0455.JPG


My idziemy w stronę przeciwną.

IMG_0453.JPG


Mijamy zegar słoneczny

IMG_0459.JPG

IMG_20170604_105637.jpg


Skręcamy w lewo, przy kościele Świętego Anzelma. To pierwsza chorwacka katedra (VI - XVIII w.)

IMG_0463.JPG

IMG_0464.JPG

IMG_0465.JPG


Kościół św. Anzelma stoi w miejscu dawnej katedry romańskiej. Zachowała się po niej jedynie kaplica boczna

IMG_0503.JPG


Obecnie znajduje się tutaj skarbiec z ekspozycją średniowiecznych relikwiarzy - wystawa Złoto i srebro miasta Nin.

Ale na razie jesteśmy z drugiej strony kościoła, Višeslavov Trg, gdzie podziwiamy pierwszą w tym roku palmę :mrgreen:

IMG_0468.JPG


Tutaj znajduje się także pomnik znany Wam głównie ze Splitu. To pomnik Grzegorza z Ninu właśnie.

IMG_20170604_105743.jpg


Głaszczemy jego palec u stopy aby tu jeszcze wrócić czy też żeby mieć szczęście, tak jak i rok temu w Splicie :)

IMG_0471.JPG

IMG_0474.JPG


Kręcimy się tutaj chwilkę i wsłuchujemy w śpiew ptaków! Mam to w domu każdego poranka, ale to raptem kilka ptaszków a tu jest ich całe mnóstwo! Za kościołem stoi takie rozśpiewane drzewo. :D Mmmmm... uwielbiam to! Nawet nagrałam filmik żeby uchwycić ten śpiew.

:arrow: https://youtu.be/AePpu8XoO3w

Tylko nie wiem czy działa, bo pierwszy raz coś wrzucam na youtube :wink:


Skręcamy w lewo, gdzie znajduje się chyba największa z "atrakcji" Ninu. W zasadzie powinnam napisać najmniejsza. To kościół Św. Krzyża, który w obwodzie ma tylko 40 m! 8O

IMG_0472.JPG


Pierwsza myśl - o jaki sielski obrazek. Jak tu pięknie! 8O
Idziemy pozaglądać bliżej.

Kościół powstał na przełomie VIII i IX wieku w miejscu rzymskiej bazyliki.

IMG_0475.JPG


Otoczenie bardzo nam się podoba :)

IMG_0477.JPG

IMG_0491.JPG

IMG_0493.JPG


Zaglądamy tez do środka kościółka i znajdujemy tutaj NIC

IMG_0489.JPG

IMG_0490.JPG

IMG_20170604_110401.jpg


Jak szybko weszłam tak szybko wyszłam :lol: Jakoś mnie to NIC przerażało :oczko_usmiech:
Ostatnio edytowano 02.09.2017 16:31 przez ewula91, łącznie edytowano 2 razy
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 24.06.2017 21:21

figusek napisał(a):Czekałam na Twoją relację, chyba przez nasz wspólny sentyment do Podgory :hearts:

A ja czekałam na Ciebie! Pewnie z tego samego powodu :mrgreen: Do tego chyba spędzamy wakacje w podobny sposób :lol:

:hearts: :hearts: :hearts:
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 25.06.2017 00:59

Nie może tak być, abym opuścił Nin. Wszak to tam skierowaliśmy się na nasz pierwszy pobyt w Chorwacji, o czym niezbyt składnie pisałem w mojej relacji. Bardzo dobrze wspominamy to miasteczko. Nie za małe (bankomaty na miejscu), nie za duże a poza tym, co wtedy było istotne-piaszczyste plaże z wolno opadającym dnem.
To wszystko znaleźliśmy właśnie tam :)
Do tego pyszna pizza w lokalu może nieco na uboczu, ale nam tam smakowało :) Może przez przypadek tam trafiliście? :wink:
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 25.06.2017 07:20

kojacek napisał(a):Nie może tak być, abym opuścił Nin. Wszak to tam skierowaliśmy się na nasz pierwszy pobyt w Chorwacji, o czym niezbyt składnie pisałem w mojej relacji. Bardzo dobrze wspominamy to miasteczko. Nie za małe (bankomaty na miejscu), nie za duże a poza tym, co wtedy było istotne-piaszczyste plaże z wolno opadającym dnem.
To wszystko znaleźliśmy właśnie tam :)
Do tego pyszna pizza w lokalu może nieco na uboczu, ale nam tam smakowało :) Może przez przypadek tam trafiliście? :wink:

Hej :)
Niestety nie. My w Nin zwiedziliśmy tylko stare miasteczko i pojechaliśmy dalej. To był tylko przystanek w drodze :)
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9086
Dołączył(a): 20.08.2015
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 25.06.2017 11:50

ewula91 napisał(a): My w Nin zwiedziliśmy tylko stare miasteczko i pojechaliśmy dalej. To był tylko przystanek w drodze

Czyli co, dalej prosto na Vir :?: , czy odbiliście w bok, i na Pag :?: , bo to bardziej tam nic nie ma :roll:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 25.06.2017 12:15

Bardzo fajne nic...Nin znaczy :mrgreen:
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 25.06.2017 16:52

elka21 napisał(a):
ewula91 napisał(a): My w Nin zwiedziliśmy tylko stare miasteczko i pojechaliśmy dalej. To był tylko przystanek w drodze

Czyli co, dalej prosto na Vir :?: , czy odbiliście w bok, i na Pag :?: , bo to bardziej tam nic nie ma :roll:

Ani to, ani to :mrgreen:
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 25.06.2017 16:52

słoma79 napisał(a):Bardzo fajne nic...Nin znaczy :mrgreen:

:mrgreen:
Prawda, bardzo fajne :) Warto zajrzeć jeśli się jest w okolicy.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 25.06.2017 17:12

04.06.2017 Zwiedzamy Nin :)

Spod kościółka kierujemy się z powrotem ku kościele św. Anzelma. Przechodzimy obok dzwonnicy z XII w.

IMG_0498.JPG

IMG_0497.JPG


Dochodzimy do głównej uliczki i kierujemy się w stronę dolnej bramy miejskiej.

IMG_0508.JPG

IMG_0509.JPG

IMG_0510.JPG


Mijamy sklep ze słodyczami, taki jak widzieliśmy w Dubrowniku.

IMG_0512.JPG


IMG_0513.JPG


Docieramy do dolnej bramy miejskiej

IMG_0514.JPG

IMG_0517.JPG


Odwiedzam jeszcze centrum informacji turystycznej :mrgreen: i zabieram sporą ilość ulotek, mapek no i przede wszystkim samą mapę Ninu. Od razu sprawdzam czy czasem jakiegoś ważnego punktu nie przeoczyliśmy ale wygląda na to, że nie. Idziemy więc do samochodu. Robię jeszcze kilka zdjęć z parkingu

IMG_0519.JPG

IMG_0521.JPG


Opłacamy parking i ruszamy dalej :D

Nasza trasa spaceru po Ninie prezentuje się tak

01.jpg


Jak już wspominałam Nin bardzo nam się podobał. :hut:
Może troszkę tłoczno się zrobiło przy dolnej bramie i na początku tej głównej uliczki ale poza tym mieliśmy luz i spokój. Nie potrafię sobie jednak wyobrazić jak to tutaj wygląda w sezonie 8O Nie trzeba wielkich tłumów, żeby "zakorkować" miasteczko. My trafiliśmy idealnie co też przełożyło się na pozytywny odbiór miasteczka :)
Ostatnio edytowano 02.09.2017 16:38 przez ewula91, łącznie edytowano 1 raz
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 25.06.2017 17:37

04.06.2017


Jedziemy dalej ale już po chwili zatrzymujemy się znów, przy głównej drodze na sporym, zupełnie pustym parkingu.
Tutaj, troszkę oddalony od drogi, znajduje się kościół św. Mikołaja

IMG_0522.JPG

IMG_0523.JPG



Idziemy pod sam kościółek i obchodzimy go dookoła.

IMG_0528.JPG

IMG_0530.JPG


Budowla jest malutka ale bardzo malowniczo położona :)

Wracamy do samochodu. Termometr pokazuje 37 stopni! 8O

Teraz czeka nas ta gorsza część dzisiejszego dnia :arrow: musimy znaleźć nocleg.
Stawiamy na bliskie okolice Zadaru, ponieważ mamy w planach wycieczkę, którą łatwiej zrealizować stąd niż z naszego docelowego, wakacyjnego miejsca. :)

A zatem :arrow: kierunek Zadar!

W końcu, patrząc na tablice z miejscowościami i odległościami do Zadaru, decydujemy się skręcić pierwszym zjazdem za znakiem na Kožino . Nie wiem jak obliczyliśmy odległości ale wtedy wyszło nam, że do Zadaru jest raptem 5 km. Luzik! :mrgreen:

Pierwszy widok z głównej drogi robi na nas ogromne wrażenie!

IMG_0541.JPG


Skręcamy w prawo i po chwili widzimy interesujący nas apartament. Stoją pod nim chyba 3 samochody, znajduje się przy głównej drodze i ma zacieniony parking. Czyli dokładnie tak jak chcieliśmy.
Niestety nikt nam nie otwiera :cry:
Zaglądamy na następny ale już do nas nie przemawia. Postanawiamy zejść pieszo uliczką w stronę morza.
Sebastian schodzi pierwszy i zauważa na tarasie tego pierwszego domu jakiegoś mężczyznę. Okazuje się, że to właściciel. Woła swoją żonę, mówiąc jej po chorwacku, że pytamy o pokój. Coś tam jeszcze mówi, po czym po angielsku, śmiejąc się, krzyczy tak, żebyśmy słyszeli, że on nie żartuje! Naprawdę pytają o nocleg! Wybiega zaraz właścicielka i się śmieje. Myślała, że mąż ją wrabia. :mrgreen:
Pokazuje nam mieszkanko na parterze. Bierzemy! :mrgreen:

Po chwili właściciel przestawia swój samochód i woła jeszcze syna, żeby przestawił swój. Robią nam miejsce parkingowe pod samym wejściem do apartamentu :)

Uf! można wreszcie dychnąć! Odświeżamy się, robimy kawkę i siadamy na balkonie :)

IMG_0544.JPG


Po odpoczynku postanawiamy wybrać się na wycieczkę rowerową :)
Ale przydałyby się chyba nasze dowody osobiste, nigdy nie wiadomo co nas na drodze spotka. Idziemy więc po nie do właścicielki. Minęła już chyba ponad godzina więc z pewnością nas zameldowała. No cóż, mamy pecha, właścicielka się smaży na plaży :mrgreen:
Stwierdzamy jednak, że plaża musi być dość blisko bo mąż woła, krzyczy i po 5 minutach właścicielka wraca. Szybko nas melduje, oddaje dowody i możemy ruszać. :)

IMG_0549.JPG
Ostatnio edytowano 02.09.2017 16:44 przez ewula91, łącznie edytowano 1 raz
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 27.06.2017 23:55

ewula91 napisał(a):Odwiedzam jeszcze centrum informacji turystycznej :mrgreen: i zabieram sporą ilość ulotek, mapek no i przede wszystkim samą mapę Ninu. Od razu sprawdzam czy czasem jakiegoś ważnego punktu nie przeoczyliśmy ale wygląda na to, że nie.

Tak Ci się tylko wydaje-została Solana Nin, do tego piaszczyste plaże z niemal nieopadającym dnem, błota i pewnie jeszcze coś by się znalazło ;)

ewula91 napisał(a):Jak już wspominałam Nin bardzo nam się podobał. :hut:
Może troszkę tłoczno się zrobiło przy dolnej bramie i na początku tej głównej uliczki ale poza tym mieliśmy luz i spokój. Nie potrafię sobie jednak wyobrazić jak to tutaj wygląda w sezonie 8O Nie trzeba wielkich tłumów, żeby "zakorkować" miasteczko. My trafiliśmy idealnie co też przełożyło się na pozytywny odbiór miasteczka :)

Nin ma swój klimat. To miasteczko, w kŧórym są bankomaty, ale nie jest na tyle duży, że będą tam tłumy,
Faktycznie-w sezonie w okolicach Dolnej Bramy jest więcej ludzi, dalej do placu za kościołem św. Anzelma jest sporo ludzi, ale nie jest to tłok.
Poza tym-gdy leżysz na plaży nie przeszkadzają Ci ludzie w centrum ;)
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Tam, gdzie "nic nie ma" (czerwiec 2017)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 28.06.2017 18:49

kojacek napisał(a):Tak Ci się tylko wydaje-została Solana Nin, do tego piaszczyste plaże z niemal nieopadającym dnem, błota i pewnie jeszcze coś by się znalazło ;)

Jest jeszcze farma osiołków :) Ale te punkty, które wymieniłeś nie należały już do naszego "must see", nam zależało głównie na zabytkach. Chociaż w początkowej wersji zastanawiałam się nad podejściem na którąś z plaż - Ždrijac lub Kraljičina, ale szybko odpuściłam.

kojacek napisał(a):Nin ma swój klimat. To miasteczko, w kŧórym są bankomaty, ale nie jest na tyle duży, że będą tam tłumy,
Faktycznie-w sezonie w okolicach Dolnej Bramy jest więcej ludzi, dalej do placu za kościołem św. Anzelma jest sporo ludzi, ale nie jest to tłok.
Poza tym-gdy leżysz na plaży nie przeszkadzają Ci ludzie w centrum ;)

Właśnie dlatego, że jest takie malutkie (stare miasto) uznałam, że w sezonie może być zatłoczone. Główna uliczka dość wąska i moim zdaniem 50 osób to już jest "ciasno". Ale byłam tam tylko chwilę, więc mogę się mylić. My trafiliśmy w dobrym czasie i nam się podobało, to najważniejsze :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tam, gdzie "nic nie ma" - Nin, Zadar i wyspa Ugljan - strona...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone