Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Świętokrzyskie jakie cudne....

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
agniecha0103
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 555
Dołączył(a): 30.01.2009
Świętokrzyskie jakie cudne....

Nieprzeczytany postnapisał(a) agniecha0103 » 21.11.2010 22:24

Nie bardzo wiedziałam gdzie założyć nowy temat ale myślę że tu będzie dobre miejsce na to ,żeby przybliżyć forumowiczom region świętokrzyski.
Moim zdaniem warto nas odwiedzić, poznać piękno krajobrazu,liczne zabytki...cóż mogę jeszcze dodać.
Wstawiajcie proszę fotki i opisujcie miejscowości gdzie byliście, ciekawe miejsca , co waszym zdaniem godne jest zobaczenia.
Na pierwszą wycieczkę zapraszam do Nietuliska.
Parę zdjęć z ruin po dawnej walcowni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
w tym większym budynku jest aktualnie mała wiejska szkoła podstawowa. Za czasów cara Mikołaja I mieściła się tu dyrektorówka.

A w tym malutkim budyneczku, gdzie obecnie jest przedszkole, robotnicy pracujący w walcowni dostawali wyplatę.
Ruiny po walcowni to bardzo urokliwe miejsce, odbywają się tutaj min. plenery rzeżbiarskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.D.N....
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 21.11.2010 23:20

Ciekawe miejsce i do tego ładnie sfotografowane...poszperam na dysku moze tez cos tu wrzuce...:)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.11.2010 06:54

Świętokrzyskie cudne ...

Strzelam - będzie Opatów? :D





PS nie był ktoś czasami w Szydłowcu ostatnio?
Pamiętam stamtąd taki pałac na wyspie, kamieniołomy, zalane wodą i przecudowne drogi polne,
prowadzące przez wykopane w piaszczystych wzgórzach wąwozy.
agniecha0103
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 555
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agniecha0103 » 22.11.2010 08:18

Witajcie wszyscy.
Chciałabym, żeby tutaj pokazać jak najwięcej miejscowości, te znane i te nie znane wogóle, bo u nas jest wiele pięknych zakątków ( w wielu ja sama nie byłam ) więc Opatów napewno też będzie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.11.2010 08:25

Leszka można by uaktywnić ...

On, zdaje się, ma jakiś aparat :lol:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 22.11.2010 09:24

Ja pamiętam z wędrówek:
Skansen w Tokarni - Muzeum wsi kieleckiej - obowiązkowe miejsce !
oraz Zamek w Chęcinach - również.
Jak znajdę fotki to rozwinę.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 22.11.2010 12:33

Ooo... :)
Chętnie poczytam i pooglądam :!:
Zostal mi właśnie ostatni szczyt z KGP do zdobycia... w Świętokrzyskich :!:

pozdr
agniecha0103
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 555
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agniecha0103 » 22.11.2010 20:21

Nietulisko - cd.
Z Ostrowca Św. do Nietuliska jest ok 10 km, trzeba jechać drogą na Starachowice . Bardzo łatwo tam trafić, bo cały kompleks walcowni znajduje się przy szkole podstawowej.



Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nietulisko Fabryczne ( to jest właściwa nazwa miejsca gdzie znajdują sie
pozostałości po walcowni ) powatało z inicjatywy ks. Stanisława Staszica
W czasie gdy zakłady działały miejscowość bardzo się rozwinęła.
Powódż w 1903 roku zniszczyła całą fabrykę.


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Warto tu przyjechać bo jest to bardzo urokliwe miejsce, można przy okazji zobaczyć także Doły Biskupie, Witulin gdzie co roku organizowany jest Piknik Gombrowiczowski, oraz Kałków.
O Kałkowie w następnym odcinku.
Serdecznie zapraszm.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.11.2010 20:29

Wiecie, że nigdy w życiu nie byłam w województwie świętokrzyskim? 8O
Wstyd normalnie :oops:

Fajnie, że jest ten wątek, to sobie zobaczę, gdzie warto pojechać :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.11.2010 20:35

maslinka napisał(a):Wiecie, że nigdy w życiu nie byłam w województwie świętokrzyskim? 8O

Nie żartuj?
Wstyd to nie jest, ale aż się wierzyć nie chce, że na Podlasie nie jechałaś,
w lubelskie, ewentualnie do Kielc albo Radomia może?

Pewnie przejeżdżałaś ...

Puławy może?

Kazimierz ...

Grójec chociaż albo Górę Kalwarię ... :(



:D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.11.2010 20:55

Piotrek, niestety żadne z wymienionych przez Ciebie... Nawet nie przejeżdżałam :(

We wschodniej Polsce to byłam tylko w Bieszczadach, no i na Mazurach.
Jakoś zawsze obierałam kierunek południowy, ewentualnie zachodni, rzadziej północny, ale wschodni to dosłownie kilka razy w życiu (no chyba, że wyjazdy do Krakowa się liczą :lol:).

Wiem, że muszę pojechać do Kazimierza, Sandomierza, Lublina, na Podlasie. Mam dużo do nadrobienia :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.11.2010 20:59

Muszę, nie muszę ... małymi kroczkami ...
Na razie Agniecha nas oprowadzi po świętokrzyskim.

Musieć, to ja się muszę zebrać i Was zabrać w mazowieckie, Warszawę ...
Ale już sza ... Ciiii ... :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.11.2010 21:12

No to na razie "zwiedzam" świętokrzyskie 8) , potem zabiorę się w mazowieckie :wink: .

Tak jak dla Maslinki, dla mnie również to ziemie nieznane...
Przejazdów pociągiem nie liczę :wink: , zwłaszcza że było to w małoletnich czasach, kiedy tędy jeździłam do Radomia, skąd autobusem dalej do babci... Tyle, że rodzinnego domu mojej mamy już nie ma, w tym miejscu stoi coś całkiem innego, wybudowanego przez ludzi, którzy kupili starą chałupę od wujka...

A Kazimierz, Nałęczów i Lublin (ale to j przecież miejsca poza zasięgiem aktualnej świetokrzyskiej relacji) zobaczyłam dopiero w tym roku :oops:... Skoro jednak już ruszyłam w dobrym kierunku
:) , to może i w cudne świętokrzyskie też trafę :D
Romualda Wesołowska
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 23.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romualda Wesołowska » 23.11.2010 19:45

W tym roku byłam tam po raz pierwszy. Mieszkam na Pomorzu.Dla mnie podróż do NIETULISKA była wyjątkowa , ponieważ tam mieszkała moja babcia Janina / z domu Kucharska/ ur w KUNOWIE w 1896r.Jako dziecko słuchałam opowiadań babci o cudownym Nietulisku .Stwierdziłam , że to prawda.Wrócimy tam z mężem .Pozdrawiam gorąco mieszkańców tej pięknej ziemi.W Kałkowie też byliśmy- równie piękne.Roma
Romualda Wesołowska
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 23.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romualda Wesołowska » 23.11.2010 19:56

Dzięki za tę stronę .Tak się składa , że w tym roku byliśmy w Chorwacji i w województwie Świętokrzyskim. Nietulisko, Kunów, Rzeczniów , Skarżysko Kam.Starachowice to tereny szczególnie bliskie mojemu sercu.Tam urodzili się i mieszkali moi dziadkowie. Od paru lat spisuję historię rodu. Ciekawi mnie wszystko co dotyczy tamtych terenów.
Roma
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Świętokrzyskie jakie cudne....
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone