Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Swiatła do jazdy dziennej

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008
Swiatła do jazdy dziennej

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 28.05.2011 17:52

Witam

Nie znalazłem podobnego tematu więc postanowiłem założyć nowy, mianowicie jak jest z przepisami w Chorwacji, Węgrzech, Słowacja, Czechach z jazdą na światłach do jazdy dziennej. Ostatnio założyłem właśnie takie cudo oczywiście z homologacją oznaczenia na lampie (E4 RL), bardzo proszę o informację jeżeli ktoś jest zorientowany w temacie.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 28.05.2011 19:12

W Chorwacji na światłach cały dzień tylko w okresie czasu zimowego.
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 28.05.2011 19:14

Ale macie ludzie problemy. Skoro już takowe założyłeś specjalnie to po prostu jeździj na nich cały czas.
Ale skoro lenistwo to zaraz drugi watek na googlach proszę bardzo
Cytat
Przepis ma przede wszystkim zmniejszyć liczbę wypadków. Już teraz w większości krajów europejskich jest zalecana bądź w innych przypadkach wymagana jazda na światłach w dzień. A są to: Chorwacja, Czechy, Dania, Włochy, Portugalia, Szwecja, Bośnia i Harcegowina, Estonia, Finlandia, Islania, Kosowo, Litwa, Łotwa, Macedonia, Norwegia, Polska, Rumunia, Rosja, Słowenia, Słowacja, Węgry i Białoruś.


W Bułgarii obowiązek jazdy na światłach w dzień występuje w terminie od 1. listopada do 1. marca. W Chorwacji od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. W Szwajcarii i Francji jazda na światłach jest tylko zalecana.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 19:39

A czy tu nie chodzi o światła w nowych samochodach i to nie są światła mijania. Przy okazji nie świecą się światła z tyłu pojazdu. Tak mam w aucie.
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 28.05.2011 19:51

Bocian napisał(a):A czy tu nie chodzi o światła w nowych samochodach i to nie są światła mijania. Przy okazji nie świecą się światła z tyłu pojazdu. Tak mam w aucie.

No i ???
Co ma wyposażenia Twojego auta do przepisów obowiązujących?
Pytanie dotyczyło przepisów.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 19:56

consett0805 napisał(a):
Bocian napisał(a):A czy tu nie chodzi o światła w nowych samochodach i to nie są światła mijania. Przy okazji nie świecą się światła z tyłu pojazdu. Tak mam w aucie.

No i ???
Co ma wyposażenia Twojego auta do przepisów obowiązujących?
Pytanie dotyczyło przepisów.

Ale pytanie dotyczyło świateł do jazdy dziennej a nie świateł mijania. Nie znam przepisów w innych krajach ale mogą być takie uregulowania, że obowiązkowe są światła mijania i przy okazji światła z tyłu pojazdu które nie świecą się przy włączonych światłach do jazdy dziennej.
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 28.05.2011 20:06

Ale pytanie dotyczyło świateł do jazdy dziennej a nie świateł mijania. Nie znam przepisów w innych krajach ale mogą być takie uregulowania, że obowiązkowe są światła mijania i przy okazji światła z tyłu pojazdu które nie świecą się przy włączonych światłach do jazdy dziennej.
Dokładnie o to mi chodzi (światła dzienne a nie mijania) ale może niektórzy nie widzą różnicy.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 20:08

Światła do jazdy dziennej – rodzaj oświetlenia samochodowego, przeznaczonego - jak wskazuje nazwa - do jazdy w ciągu dnia. Świateł do jazdy dziennej nie należy mylić ze światłami mijania używanymi w dzień w krajach, gdzie taki obowiązek został wprowadzony, czyli obecnie niemal w całej Europie północnej i środkowej (zob. zestawienie poniżej). W niektórych jednak krajach do jazdy w dzień przepisy nakazują korzystanie wyłącznie ze świateł mijania i tam specjalne światła do jazdy dziennej nie znajdują zastosowania; w pozostałych wymienionych w tabeli dopuszcza się stosowanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania. W innych krajach nie ma obowiązku włączania świateł do jazdy dziennej ani świateł mijania, jedynie w tunelu lub podczas pogorszonej przejrzystości powietrza należy włączyć światła mijania. Ciekawostką jest, iż w Grecji używanie świateł mijania w normalnych warunkach jest zakazane.
Za wikipedią.
Szymuś
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 13.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymuś » 28.05.2011 21:27

Bocian moje wcześniejsze auto było wyposażone w ledowe światła z taką jak Twoja homologacją i oznaczeniem RL. Jechałem na nich przez Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację i mimo mijania jakichś tam patroli poliyjnych nikt ani razu mnie nie zatrzymał. W krajach unijnych nie musisz się obawiać, bo w tej kwestii obowiązują te same przepisy. Chorwacja jako aspirująca prawdopodobnie ma już bardzo zbliżone normy, jeśli nie takie same.

Jakkolwiek nie znam przepisów chorwackich.
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 28.05.2011 21:31

koledr napisał(a):
Ale pytanie dotyczyło świateł do jazdy dziennej a nie świateł mijania. Nie znam przepisów w innych krajach ale mogą być takie uregulowania, że obowiązkowe są światła mijania i przy okazji światła z tyłu pojazdu które nie świecą się przy włączonych światłach do jazdy dziennej.
Dokładnie o to mi chodzi (światła dzienne a nie mijania) ale może niektórzy nie widzą różnicy.

Widzę różnicę i wiem co to jest bo sam takowe posiadam. Z racji swojego miejsca zamieszkania obecnego bardzo dużo jeżdżę po Europie i nie wydaje mi się że przepis nakazuje. Jeśli takowe się posiada ok ale nadal 85% aut ich niema i nikt nikomu tego nie nakaże. Jeśli masz takowe i je sobie specjalnie założyłeś to w jakimś celu prawda? Więc je używaj i nikt Ci nic w tych wymienianych krajach przez Ciebie wymienionych nie zrobi. Od tyle bezpiecznego podróżowania życzę.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 21:36

consett0805 napisał(a):
koledr napisał(a):
Ale pytanie dotyczyło świateł do jazdy dziennej a nie świateł mijania. Nie znam przepisów w innych krajach ale mogą być takie uregulowania, że obowiązkowe są światła mijania i przy okazji światła z tyłu pojazdu które nie świecą się przy włączonych światłach do jazdy dziennej.
Dokładnie o to mi chodzi (światła dzienne a nie mijania) ale może niektórzy nie widzą różnicy.

Widzę różnicę i wiem co to jest bo sam takowe posiadam. Z racji swojego miejsca zamieszkania obecnego bardzo dużo jeżdżę po Europie i nie wydaje mi się że przepis nakazuje. Jeśli takowe się posiada ok ale nadal 85% aut ich niema i nikt nikomu tego nie nakaże. Jeśli masz takowe i je sobie specjalnie założyłeś to w jakimś celu prawda? Więc je używaj i nikt Ci nic w tych wymienianych krajach przez Ciebie wymienionych nie zrobi. Od tyle bezpiecznego podróżowania życzę.

Moim zdanie patrzysz na to nie od tej strony. Nikt tu nie mówi, że trzeba je posiadać i przepis to nakazuje tylko czy można na nich jeździć w krajach Europy. Powtarzam, nie znam przepisów w innych krajach ale mogą być takie unormowanie, że trzeba jeździć na światłach mijania a nie do jazdy dziennej.
Szymuś
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 13.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymuś » 28.05.2011 21:43

Consetto0508 nie do końca nikt nie każe: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAct ... &type=HTML. Od lutego 2011 dyrektywą UE jest obowiązek ich montowania we wszystkich nowych autach.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 21:48

Szymuś napisał(a):Consetto0508 nie do końca nikt nie każe: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAct ... &type=HTML. Od lutego 2011 dyrektywą UE jest obowiązek ich montowania we wszystkich nowych autach.

Od 7 lutego 2011 roku zgodnie z Dyrektywą 2008/89/WE wszystkie nowe modele pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą obowiązkowo wyposażone w światła do jazdy dziennej. Oznacza to, że obowiązek ten nie dotyczy wszystkich nowych samochodów, ale wyłącznie nowych modeli, które uzyskają homologację po tej dacie. Pozostałe produkowane dotąd modele samochodów nie muszą być wyposażone w światła do jazdy dzinnej[2]. Jednakże obowiązek wyposażania nie oznacza obowiązku używania. Ewentualne włączenie tych świateł będzie ciągle leżało w gestii kierowcy.
Za wikipedią.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2011 21:49

Szymuś napisał(a):Bocian moje wcześniejsze auto było wyposażone w ledowe światła z taką jak Twoja homologacją i oznaczeniem RL. Jechałem na nich przez Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację i mimo mijania jakichś tam patroli poliyjnych nikt ani razu mnie nie zatrzymał. W krajach unijnych nie musisz się obawiać, bo w tej kwestii obowiązują te same przepisy. Chorwacja jako aspirująca prawdopodobnie ma już bardzo zbliżone normy, jeśli nie takie same.

Jakkolwiek nie znam przepisów chorwackich.

I dla mnie na logikę nie powinno być problemu.
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 28.05.2011 22:17

Ok poddaje się. Wiem jedno nikt nikomu nic nie zrobi jeśli będzie jechał polonezem na światłach mijania, i tak samo nikt nic nikomu nie zrobi jeśli będzie jechał na światłach do jazdy dziennej od tyle po co tu w ogóle dyskutować.
Ps. Obowiązek produkowania takich aut nie nakłada obowiązku ich używania. W moim aucie kiedy ustawie na automat będą zawsze w pozycji On od momentu włączenia stacyjki do momentu jej wyłączenia. Co nie znaczy że używam ostatnio włączam je kiedy wjeżdżam na teren Polski.
Pomijam warunki pogodowe.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone