Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2012 10:54

Po co kupować wielkie gwiazdy? Sędziowie mniej kosztują!
~Josep Guardiola po wygranym meczu z Realem Madryt :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

FC Barcelona znana we wszechświecie jest z walki o niepodległość Katalonii i zwoje mózgowe dla Daniego Alvesa.
Klub powstał w 1899 roku. Największym sukcesem klubu jest przegrana z Wisłą Kraków 0:1.
Polska dywizja kibiców FCB wciąż wierzy w dalsze funkcjonowanie piątej kolumny gen. Franco, a środki na wspieranie swojego ukochanego klubu zbiera poprzez nielegalny obrót kebabami oraz profesjonalną obsługę ruchomych schodów.
Jeśli Barcelonie nie uda się strzelić więcej bramek niż przeciwnicy, są zaskoczeni przegraną, bo myślą, że mecz wygrywa drużyna, która dłużej utrzymuje się przy piłce.
Z tego powodu wymieniają kabzylion podań, głównie na połowie przeciwnika.


Takie informacje udało mi się znaleźć o tym klubie. Dziwne ... No, ale skoro tak piszą, to tak musi być :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak naprawdę, to wszytko zaczęło się 22 października 1899 roku, kiedy to, w magazynie "Sporty", ukazuje się następujące ogłoszenie:
"Przyjaciele i partnerzy - pan Hans Gamper, były mistrz Szwajcarii zamierza zorganizować w Barcelonie kilka meczów. Chętni do gry są proszeni o zgłaszanie się do biura we wtorki i piątki od 9 do 11".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do gry zgłosiło się 11 zawodników, oprócz Hiszpanów byli to także Szwajcarzy i Anglicy. 29 listopada 1899 roku zostaje założony Foot-Ball Club Barcelona.

9 grudnia 1899 roku FC Barcelona rozgrywa swój pierwszy mecz w historii, przegrywa z zespołem Anglików mieszkających w Barcelonie 0:1.

1900 - FC Barcelona zdobywa swoje pierwsze trofeum, jest nim Puchar Katalonii

1901 - Blaugrana notuje najwyższe w historii zwycięstwo w oficjalnym meczu, pokonuje 18:0 Gimnastic Tarragona

1902 - Pierwsze Grand Derbi w historii, w I edycji Pucharu Hiszpanii, Barcelona pokonuje FC Madrid ( obecnie Real Madryt ) 3:1.

1909 - Powstaje pierwszy stadion którego właścicielem jest FC Barcelona, nosi on nazwę Carrer Industria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak więc chyba najsłynniejszy klub świata, założył Szwajcar.
O ile się nie mylę, to w herbie zespołu występują obok siebie wspólne dla Genewy i Katalonii czerwono-żółte pasy, krzyż św. Jerzego oraz charakterystyczne, granatowo-czerwone pasy które, jako barwy klubowe, nadały znaną nazwę Blaugrana, używana zamiennie z nazwą Barca,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku stadion jest wyraźnie większy, niż na zewnątrz. Te prawie sto tysięcy ludzi, które tu się musi pomieścić, rozłożone jest w olbrzymiej, zagłębionej w ziemi, niecce.

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2012 11:05

Lidia K napisał(a):Wrażenie robi Twój przejazd przez Barcelonę. Ale Ci się udało zdjęć sporo zrobić. Koło kierowcy stałeś ?

Niestety, z tyłu i często pod światło :/

Lidia K napisał(a):... ciekawe czy Ci co teraz budują już wiedzą co zbudują :wink: :lol:

Wiedzą. Ale o tym to przy okazji drugiej wizyty będzie ... No i wygadałem się, że będzie druga wizyta :roll:

:D

Lidia K napisał(a):A gdzie są fontanny w Barcelonie?

Będzie Grande finale, ale nie uprzedzajmy faktów ;)

******************************************


Decyzja o budowie nowego stadionu zapadła w 1954 roku. Główną przyczyną był fakt, że stadion (Camp de Les Corts) na którym dotychczas grała drużyna jest za mały, bo "zaledwie" 60-tysięczny.
Projektantami Camp Nou zostali wybrani Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon i Josep Soteras Mauri.
Budowa kosztowała 300 milionów peset i trwała trzy lata, od 1954 do 1957 roku. Nowo powstały stadion mógł pomieścić nawet 120 tysięcy widzów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[img]Camp%20de%20Les%20Corts%20-%20Camp%20Nou:[/img]
Obrazek

Stadion był areną zmagań piłkarskich w trakcie igrzysk olimpijskich w 1992 roku, a także kilku innych imprez, takich jak mistrzostwa Europy w 1964 roku, czy mistrzostwa świata w 1982 roku. Podczas tej imprezy jego pojemność wynosiła 97 679 miejsc.
Trzeba było przygotować więcej dróg ewakuacji, zwiększyć bezpieczeństwo, ale również przygotować sporo lóż honorowych oraz miejsc dla reporterów, relacjonujących mecze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wizytę rozpoczęliśmy od korony stadionu. Teraz przemieszczamy się w dół, poprzez bebechy stadionu. Gdzieniegdzie znajdują się jakieś wystawy, gdzieniegdzie jakieś wejścia, przejścia, do lóż honorowych itp.
Nad całością czuwa olbrzymia ilość stewardów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

17 listopada 1982 papież Jan Paweł II odprawił na stadionie mszę dla 120 tys. osób.

Obrazek

Schodzimy do szatni gości ...

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2012 11:23

Bebechy ...

Obrazek

Niektórzy prosto z lotniska ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szatnie położone są gdzieś nisko, możliwe nawet, że pod płaszczyzną boiska.

Obrazek

Tutaj udzielane są wywiady po meczach:

Obrazek

Tutaj organizowane spotkania trenera z dziennikarzami.

Obrazek

Jakieś zamieszanie ...

Obrazek

Stewardzi za wszelką cenę starają się coś zasłonić. Pani mi macha, że nie wolno fotografować ...

Obrazek

Już wiem. To kosztuje. Zdjęcie z pucharem robią tylko "tutejsi".

Szatnia.

Obrazek

Dość przaśna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyny luksus, to ta wanna ...

Obrazek

Był jeszcze taki koziołek do masażu. Ciekawe, czy w czasie, kiedy tu siedzą zawodnicy gości też te wszystkie telewizory zaiwaniają o potędze Barcy? ;)

Wychodzimy prosto na plac budowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znów na stadion ...

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2012 12:00

Skoro jesteśmy znów na stadionie, to chciałbym wspomnieć o jednym panu ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Gromady kibiców powoli zapełniają stadion, na trybunach panuje gwar. Kilku mężczyzn o ciemnej karnacji, owijając się kubańską flagą, gra na bongosach, a po przeciwnej stronie trójka rozemocjonowanych dzieci rozwija wielki transparent. Ten cały zgiełk, niczym strzała, przerywa charyzmatyczny głos spikera. “Bona nit i benvinguts a l’estadi” – słyszą fani katalońskiej drużyny."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Po raz kolejny ten zwrot pobrzmiewa w uszach kilkudziesięciu tysięcy culés. Po raz kolejny. Nieprzerwanie i niezmiennie już od niespełna 56-ciu lat."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Mamy rok 1956. Szef personelu Camp de Les Corts prosi przypadkowego reportera lokalnego radia o przeczytanie składów obu drużyn. Do tej pory za każdym razem zajmowała się tym inna osoba, jednak w tym konkretnym przypadku sprawy potoczyły się inaczej. Mężczyzna oczywiście zgadza się i z przyjemnością odczytuje nazwiska piłkarzy. „Możesz zacząć od następnej niedzieli” – słyszy po chwili."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

" Jedna niedziela przerodziła się w kolejną, tygodnie stawały się miesiącami, w końcu zamieniając się w lata. Zmieniali się prezydenci i dyrektorzy klubu, piłkarze przychodzili i odchodzili, a Manel Vich 12 marca skończył 74 lata, stając się w tym czasie żywą encyklopedią Barçy."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"W momencie tego przypadkowego wydarzenia, które miało miejsce na starym stadionie katalońskiej drużyny, mężczyzna z pewnością nie zdawał sobie sprawy, że jego głos zostanie znakiem rozpoznawczym ukochanego klubu. Manelowi już rok później było dane zainaugurować otwarcie Camp Nou, kiedy to 24 września 1957 roku, FC Barcelona pokonała Reprezentację Warszawy (4:2)."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"W tym roku minie 56 lat, odkąd Vich został spikerem. Spośród tych 56-ciu sezonów, zabrakło go jedynie w czterech meczach. Dwukrotnie przyczyną była operacja usunięcia nowotworu nerki. Dwukrotnie też zabrakło go z powodu uroczystości ślubnych jego dzieci. Warty wspomnienia jest także fakt, że Katalończyk nigdy nie pobierał pensji za wykonywaną przez siebie pracę."

Przy okazji odwiedziliśmy miejsce, gdzie, w czasie meczów, siedzą dziennikarze, relacjonujący mecze.
Podobno bywa ich tutaj nawet ponad pięciuset.

Niedługo znów będą mieli okazję - Barca podejmuje Real z jakiejś okazji, której nie pamiętam. Biletów brak ...

Schodzimy po rampie z boku stadionu.

Z daleka widać dość nietypowy, charakterystyczny, cmentarz ...

Obrazek

U nas by się pozabijali na tej (albo o tą) drabinę :D

Obrazek

Jakoś sobie poradziłem z chęcią bliższego zapoznania się z tym przybytkiem, aczkolwiek takie propozycje padały ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pani rezydent twierdziła, że znajomy jej załatwił bilety na ten mecz, Barcy z Realem.
Podobno, ze względu na znajomości, zapłaciła stówkę za sztukę, natomiast były jeszcze dostępne "na wolnym rynku".

Po tysiączku. Euro. Za sztukę, nie za karnet na sezon :lol:

Na szczęście wyjeżdżaliśmy wcześniej ;)

Czas na muzeum ...

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2012 13:00

Muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielkie, ciemne ... Wszędzie coś się dzieje. Wyświetlane są filmy, pokazywane zdjęcia.

Niesamowite wrażenie robi ściana monitorów, pokazujących kibiców Barcy, każdego w osobnym ujęciu, którzy śpiewają hymn klubu i teraz są połączeni w całość.

Wszystko narasta i narasta ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stary Camp Nou ma być przebudowany. W jednym miejscu pokazane są, pewnie dla tych, co są przeciwni przebudowie, nowe stadiony z róznych stron świata. Naszych nie ma :(

W ramach projektu nastąpi powiększenie i zadaszenie stadionu, kompleksowa modernizacja ciągów komunikacyjnych, powiększenie i poprawa infrastruktury, np. nowe muzeum klubowe, biura, strefa medialna, strefa VIP, przestrzeń komercyjna. 250mln €. Wg cen z 2007 roku :)

Obrazek

Puchar ...

Obrazek

Obrazek

Ale ten chyba mało oryginalny, bo każdy może sobie pstryknąć fotkę ... Tylko się dopchać :D

Obrazek

A tu można sobie, za pomocą blueboxa, zrobić zdjęcie z jakimś sławnym piłkarzem.

Obrazek

Albo z Obamą ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Puchary, puchary, puchary ...Ale tez koszulki, buty, proporczyki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas nas goni. Niedługo musimy odjeżdżać.

Wychodzimy ze stadionu ...

Dla zainteresowanych: Pokaz zdjęć z muzeum - w sumie 106.


i kilka, krótkich, filmów :)

Barca 1
Barca 2
Barca 3
Barca 4

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2012 13:26

Nie byłoby wizyty na Camp Nou, bez wizyty ... w sklepie.

Można by rzec: Na Camp Nou wszystkie drogi wiodą do sklepu :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawet fajnie było ... Zdjęcie jakieś tam zrobiłem. Kupiłbym sobie koszulkę, ale nie mogliśmy sie zdecydować, czy chcemy te stare, w paski granatowo-czerwone, czy te nowe, z przejściem tonalnym ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Albo gładkie, albo pomarańczowo-żółte ... Oczywiście to, że koszulka kosztowała 80 euro nie miało na to żadnego wpływu :D

Obrazek

Obrazek

Krótka sesja i lecimy do autokaru, żeby się nie spóźnić ...

Szkoda, że nie wszyscy dolecieli :/

Następne 20 minut spędziliśmy w dusznym autokarze, czekając na jedna parę, która nie raczyła nas poinformować, że ma inne plany.
W końcu odebrali telefon i poinformowali ... żebyśmy na nich nie czekali :evil:

Fajnie, tylko ... na kolejną atrakcję mieliśmy o pół godziny mniej.
Niby nie dużo, ale jak powiem, że zamiast półtorej godziny na Ramblę została nam godzina, to już wiecie czemu się wq...śmy ...

Ech ... Kompletny brak szacunku :/

W końcu jedziemy. Ale jeszcze, przed La Rambla, jedna górka ... Żydowska :D

Obrazek

cdn.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.08.2012 13:36

No nareszcie ciekawsze odcinki będą :mrgreen:

:wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.08.2012 13:15

Stadion i przyległości obejrzałem ...
(zapewne nigdy tam nie trafię) 8)


... ale dobrze, że już jedziemy dalej ! :)

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.08.2012 00:13

Piotrze , stadion zyskał na atrakcyjności dzięki Twojej wspaniałej Modelce ( o czym doskonale wiesz ) . . .

Wartko czas bieży , czekanie na mitręgę mieniąc

Czekam na dalszy ciąg ( niezmiennie :D )

Serdecznie pozdrawiam
Piotr
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 23.08.2012 08:35

To ja skromnie dodam meczową panoramę :)

camp nou panorama.jpg
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.08.2012 09:02

marze_na napisał(a):No nareszcie ciekawsze odcinki będą :mrgreen:

:wink:

Nie tak prędko ... :lol:


mariusz-w napisał(a):Stadion i przyległości obejrzałem ...
(zapewne nigdy tam nie trafię) 8)


Z pewnością. Kaśce zależało właśnie na tym Camp Nou, bo, jeżeli nic się nie zmieni, to są to jego ostatnie momenty przed przebudową, więc taka okazja może się nie powtórzyć :)


piotrf napisał(a):Piotrze , stadion zyskał na atrakcyjności dzięki Twojej wspaniałej Modelce


Dziękuję bardzo :D

Dla niej cała ta wyprawa na stadion była bardzo ważna, bo jest namiętnym kibicem Barcy :)


Roxi napisał(a):To ja skromnie dodam meczową panoramę :)


Wklejaj, wklejaj :)

Brakowało mi tej stadionowej atmosfery. Trochę w postaci filmików w muzeum można ją było poczuć, ale to nie to samo :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.08.2012 09:21

weldon napisał(a):Kaśce zależało właśnie na tym Camp Nou, ...

weldon napisał(a):Dla niej cała ta wyprawa na stadion była bardzo ważna, bo jest namiętnym kibicem Barcy :)

To, to rozumiem ... "dziecka to dziecka" ! ... nie da się odmówić ! :)

Ja nie dlatego żebym "ganił" ... po prostu stadiony mnie "nie ciągną". 8)
Jak napisałem ... obejrzałem (z ciekawością) i mnie wystarczy ! :)

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.08.2012 09:34

Jedziemy.

Miro akurat lubię (cokolwiek sobie nie pomyślicie :)), więc trochę żałuję, że nie obejrzałem jego rzeźby, wysokiej na 22 metry, Kobieta, ptak, gwiazda.

Obrazek

Dlatego żałuje, że tak mało mi się udało uchwycić w trakcie przejazdu, ale od czego internet :)

Obrazek

W ogóle, poznawanie nieznanego miasta zza szyb autokaru to swego rodzaju loteria, polegająca na tym, że usiadło się z dobrej strony, lub, akurat, zwróci uwagę na coś godnego uwagi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ten właśnie sposób umknął mi stary, swego czasu jedyny, dworzec kolejowy oraz dwie, zamknięte już, budowane w popularnym tu również mauretańskim stylu, areny walki byków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie umknął kolejny stadion. Olimpijski tym razem, czyli Estadi Olímpic Lluís Companys,

Obrazek

Stadion, wcześniej znany jako Stadion Olimpijski Montjuïc, znajduje się w Barcelonie na wzgórzu Montjuïc. Wybudowany w latach 1927-29 z okazji Wystawy Międzynarodowej, która odbyła się w mieście w roku 1929.
Zdaje się, że miał być areną kontrigrzysk olimpijskich, organizowanych przez nazistowskie Niemcy, ale nie dopuścił do tego Franco.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dlatego też, od czasów hiszpańskiej Wojny Cywilnej i lat dyktatury, stadion niszczał, głównie z powodu braku użytkowania i bycia otwartą przestrzenią wystawioną na działanie pogody. Dlatego też podczas barcelońskich Letnich Igrzysk Olimpijskich 1992 rozpoczęła się jego przebudowa i renowacja.

Zachowano historyczne fasady, ale wewnątrz powstały zupełnie nowe, dwupoziomowe trybuny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stadion nie miał przez lata stałego użytkownika. Dopiero w 1997 wprowadził się tu Espanyol Barcelona, który jednak po 12 latach przeniósł się na swój nowy obiekt.

W 2001 obiekt otrzymał imię Lluisa Companysa, prezydenta Katalonii zamordowanego w pobliżu obiektu przez reżim generała Franco w 1940 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy do autokaru. Skoro jesteśmy na Żydowskim Wzgórzu, to warto z tego skorzystać :)

cdn.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.08.2012 09:44

weldon napisał(a):
A tu można sobie, za pomocą blueboxa,...



A nawet greenboxa :!: :D


weldon napisał(a):Obrazek


Miałem taką sznurowana piłkę do nogi. :roll:

A jak bym poszperał w piwnicy to bym znalazł pewnie taki przyrząd do przewlekania rzemyka przez dziurki.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.08.2012 10:10

mariusz-w napisał(a): ... obejrzałem (z ciekawością) i mnie wystarczy ! :)

To na olimpijskim kończę z obiektami sportowymi :D

************************************
Wzgórze Montjuïc

Szczyt Montjuïc (173 m n.p.m.) był siedzibą różnego rodzaju fortyfikacji, z których najnowsza (zamek Castell de Montjuïc) znajduje się tam do dziś.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie odwiedzimy go, aczkolwiek warto wspomnieć, że w 1939 r. zamieniono go na więzienie oraz miejsce straceń.
W czasie hiszpańskiej wojny domowej przeprowadzano tu egzekucje zarówno republikanów, jak i narodowców. W 1940 został tu stracony kataloński polityk - Lluís Companys i Jover.
Obecnie mieści się w nim Museu Militar.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wschodnia część Montjuïc jest praktycznie pionowym klifem, dzięki czemu z góry jest świetny widok na port znajdujący się u stóp wzgórza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobno aa szczyt Montjuïc można dostać się kolejką linową :)
Podobno, bo, mimo, że ją widziałem, to nie zrobiłem jej ani jednego zdjecia :D

Część zbocza wzgórza pokryta jest dobrze utrzymanymi parkami i ogrodami. Montjuïc jest powszechnie wykorzystywane do kolarstwa amatorskiego. Warto wspomnieć, że na jego drogach, doczasu tragivznego wypadku, kiedy śmierć poniosło chyba pięciu kibiców, rozgrywano tu zawody Formuły 1.

No i jest ...

Obrazek

Fontanna :D

cdn.


Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :) - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone