Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Środki do obrony własnej

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
salmael
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 28.05.2009
Środki do obrony własnej

Nieprzeczytany postnapisał(a) salmael » 01.06.2009 13:16

Witam!
Orientujecie się może jakie są ograniczenia w posiadaniu wyposażenia służącego do samoobrony, mam na myśli np. gaz łzawiący lub pieprzowy, pałkę teleskopową itp.
Czy noszenie noża jest legalne (być może istnieje ograniczenie długości głowni)?

Nadmieniam, że jestem względnie normalny z lekką nutką paranoi :twisted:
Pozdrawiam
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 01.06.2009 13:24

Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.06.2009 13:27

Krystof ale to chyba nie ten adres.

A chodzi Ci o przepisy w PL czy w HR?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.06.2009 13:30

A czym się różni baton do samoobrony od tego do atakowania? Poczytaj sobie Ustawę o broni i amunicji...
salmael
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 28.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) salmael » 01.06.2009 13:40

Krystof kiedyś psikałem się gazem łzawiącym, żeby odstraszyć komary, ale jak już wyszedłem z woja to zauważyłem, że ludziom to jednak trochę przeszkadza... :lol:

Chodzi mi oczywiście o przepisy w HR, bo te w Polsce znam.

Bocianie, baton do samoobrony różni się od tego do ataku elementem spajającym śródbatonie zabatonia z zabatoniem zabatonia. Poczytałem sobie ustawę, wiedziałeś, że nasze ustawy obowiązują tylko na terytorium RP??? SZOOOOOK :!: :!: :!:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.06.2009 13:55

Nie spodziewałem się , no może tylko po Dallas, że można pytać się o takie rzeczy na forum turystycznym. Oczywiście, że Ustawa działa na terenie RP, to oczywiste. Zadzwoń więc może do ambasady HR w Polsce i spytaj jakiego rodzaju niebezpieczne narzędzia możesz wwieźć do HR. Ja tam zawsze zabieram swoje G36... mam dogadane z Bobo w Dingacu, zawsze daje mi ten sam apartament, z workami piasku w oknach. :)
salmael
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 28.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) salmael » 01.06.2009 14:07

Życie jest jedną wielką niespodzianką :lol:
Prawdę powiedziawszy, gdybym chciał z każdym pytaniem dzwonić do ambasady, to nie starczyłoby mi kasy na sam urlop. A dzięki temu forum wiem już na tyle dużo, że czuję się znacznie pewniej.
Pamiętaj o jednym - kto pyta nie błądzi, a jeśli nie znasz odpowiedzi - nie przejmuj się, być może ktoś inny będzie w stanie mi pomóc.
Swoją drogą wyobraź sobie, że spacerujesz z żoną po pięknym parku, podziwiasz piękno przyrody, a tu nagle z krzaków wypada mieszaniec, jakieś 60 cm w kłębie i gna na Ciebie. Co robisz?
1) Dzwonisz do ambasady?
2) Wybierasz 50:50 (może ugryzie Ciebie, a może żonę...)?
3) Zaczynasz biec w kierunku psa, który zdezorientowany zwalnia, co wykorzystujesz do rozpylenia gazu, który akurat masz przy sobie, bo pozwalają na to przepisy?
Czasami warto zapytać o przyczynę takiego czy innego pytania, a nie z góry zakładać potencjalną inwazję na niezależne terytorium Chorwacji...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 01.06.2009 14:38

W Hr raczej nic Ci nie grozi (o ile sam sobie krzywdy nie zrobisz). Jest naprawdę bezpiecznie. Tutaj zostawia się otwarte auta przed sklepami, przed domem....
Pozdrawiam
salmael
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 28.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) salmael » 01.06.2009 14:59

To dobrze, że ludzie sobie ufają, z reguły dobro powraca :)
Z doświadczenia wiem jednak, że gaz jest przydatny, głównie w starciach ze zwierzętami (być może sprawdzę, co na to jeżowce :wink: )
Przy okazji zapytałem o inne przedmioty, bo np. noszę przy sobie tzw. multitoola, który posiada dosyć duże ostrze.
Nie jestem ani agresywny ani strachliwy, mam jedynie pewne doświadczenia, z których wyciągam wnioski - pewnych rzeczy nie można sobie wyobrazić, dopóki ich się nie doświadczy. A że akurat w tym przypadku uciążliwość jest minimalna w stosunku do ewentualnych konsekwencji, wolę być przygotowany.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 01.06.2009 15:10

pewnych rzeczy nie można sobie wyobrazić, dopóki ich się nie doświadczy.


i obyś nie doświadczył wykorzystania swoich za długich atrybutów w praktyce - to co piszę jest bardzo wyświechtane, ale widać, nigdy do Ciebie nie dotarło:

- jak wyciągniesz nóż, to możesz go za chwilę mieć w brzuchu, o ile nie trenujesz z nim 3 x2 godziny w tygodniu - ci, co ich używają, będą od Ciebie szybsi

- jeśli będziesz miał szczęście, to Ty kogoś trafisz - szczęście w nieszczściu - to Ty idziesz do pierdla i to z wyrzutami na sumieniu

= i tak źle i tak niedobrze. Lepiej się na biegi zapiszcie! Mówię serio.

[/quote]
salmael
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 28.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) salmael » 01.06.2009 15:15

Mojego długiego atrybutu aktualnie doświadcza jedynie moja żona 8)
Nie mam zamiaru wyciągać noża na człowieka.
Nie mam zamiaru nikogo atakować.
Pytam o możliwość przenoszenia noża (jak już napisałem wyżej, jest on elementem większej konstrukcji ułatwiającej życie) oraz o gaz łzawiący/pieprzowy na zwierzęta.
Także jestem zdania, że kiedy można należy konfrontacji unikać, jeśli się da to nawet biegiem.
Pozdrawiam.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 01.06.2009 15:20

Pytam o możliwość przenoszenia noża (jak już napisałem wyżej jest on elementem większej konstrukcji ułatwiającej życie)


chyba się nie rozumiemy ... chcesz zbudować dzidę na dzikiego zwierza? normalnie ludzie nie chodzą z dziwnymi przedmiotami przy sobie ... najwyżej sobie z nimi siedzą (jak na przykład Janusz z belloną pomiędzy nogami :wink: ) do zdjecia ...

z jednym możesz mieć rację - ponieważ na forum piszemy bo "wiemy" lub piszemy bo "coś innego" - to w tym temacie, jak się zdaje, przeważa to drugie i niczego więcej się nie dowiesz,

pozdrawiam, Krystof
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3654
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 01.06.2009 15:44

Moze to pomoze:
sortowanie broni w Ch
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 01.06.2009 15:53

salmael napisał(a):Pytam o możliwość przenoszenia noża (jak już napisałem wyżej, jest on elementem większej konstrukcji ułatwiającej życie) oraz o gaz łzawiący/pieprzowy na zwierzęta.


Filmów się naoglądałeś i usiłujesz być "Rambo". :?:
Jak chcesz kogoś sprowokować to jesteś na dobrej drodze.
Ja np. jakbym takiego kogoś na wczasach zobaczył ...sam nie wiem jakbym zareagował i co pomyślał.
Nigdy takiej osoby na wczasach nie widziałem. Nigdy. (...i obym nie widział)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.06.2009 16:42

Z drugiej strony nie przesadzajcie, gość nosi przy sobie multitoola i ok. Można browca otworzyć albo patyka uciąć, ewentualnie śrubkę dokręcić... Sam nosze Viktora, to nic nadzwyczajnego, prezent od żony :) facet bez scyzoryka? :) Nie uchodzi :) Co do gazu czy batona to już inna sprawa. ASP także przeważnie mam ze sobą ale ja jadę autem i nie jestem narażony na kontrolę celną w takim wymiarze jak na lotnisku a o tego typu podróż tu chyba chodzi. I tu się może ukłonić Ustawa, która spowoduje , że nie wywieziemy pewnych rzeczy z Polski... :) Co do psów biegających w Cro i to agresywnych... jakoś przez 10 razy nie widziałem...
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Środki do obrony własnej
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone