Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Środki do obrony własnej

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 19.07.2017 13:24

dyzio74 napisał(a):Zakopać, zakopać to by trzeba "saperkę" zabrać a nie wiadomo czy będzie wszędzie dozwolona ;) bo nazwa jakaś mało bezpieczna się wydaje.

A tak na poważnie to po co brać przedmioty które mogą nas narazić na nieprzyjemności,
toć są setki przedmiotów jakie można wykorzystać w zamian.


Zabawne :) narzędzie gwałtu nosisz przy sobie chyba, że się mylę :) Podaj one setki przedmiotów chętnie przeczytam :) Mądrego warto posłuchać.
Ze środków obrony własnej potrafię szybko uciekać ale nie zawsze to wystarczy bo małzonka jest wolniejsza, a jej nie zostawie bo jest dla mnie cenna :) no chyba, że w Tatrach pod górę to jest zdecydowanie szybsza :mrgreen:
Gaz pieprzowy wożę zawsze przy sobie głównie na wycieczkach rowerowych, a przekraczając granicę wystarczy mieć go w jakimś odpowiednim miejscu.
Niejednokrotnie przydał mi się na wycieczkach rowerowych jako ochrona przed agresywnymi psami. Wobec człowieka nie użyłem ale nie miałbym żadnych skrupułów w razie W (raz byłem blisko) :)
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 19.07.2017 13:57

bluesman napisał(a):
Gaz pieprzowy wożę zawsze przy sobie głównie na wycieczkach rowerowych, a przekraczając granicę wystarczy mieć go w jakimś odpowiednim miejscu.
Niejednokrotnie przydał mi się na wycieczkach rowerowych jako ochrona przed agresywnymi psami. Wobec człowieka nie użyłem ale nie miałbym żadnych skrupułów w razie W (raz byłem blisko) :)

I właśnie taki piesek jest najlepszym środkiem do obrony własnej :D , amerykański pit bull terrier najlepiej się do tego nadaje. :oczko_usmiech:
dyzio74
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 24.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dyzio74 » 19.07.2017 13:59

Faktycznie miało być zabawne i chyba było . Ale i poważnie troszkę.

Gaz z powodzeniem zastąpisz dezodorantem, czy innym spreyem na komary
czy odmrażacz do zamków samochodowych (tylko zmienić końcówkę musisz na taką od dezodorantu).
Większość działa podobnie na oczy tak u ludzi jak i u zwierząt.
Tak wiem że to nie to samo jednak w większości przypadków działa i to bardzo podobnie.
Piszemy tu o obronie własnej, można wygooglować metody obrony
ale można i podpytać w jakiejś dobrej szkole samoobrony.
Można się bronić prawie wszystkim co posiadamy przy sobie.
Najlepszy przykład: od pewnego czasu zaczęto produkować "militarne" wersje długopisów.
Nie służą wyłącznie do pisania. W odpowiednich rękach lepsze od noża.
A z ciekawostek pewne zagraniczne służby zajmujące się ochroną ludzi, mają na wyposażeniu parasole.

A narzędzie jak to Napisałeś "gwałtu" każdy nosi przy sobie (no chyba że kastrat to raczej nie).
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.07.2017 15:02

bluesman napisał(a):małzonka jest wolniejsza, a jej nie zostawie bo jest dla mnie cenna

Małżonki mają w zestawie broń nie do pobicia - migrenę ;)
krakuscity napisał(a):amerykański pit bull terrier najlepiej się do tego nadaje

Za duży. Lepszy jamnik albo terrier. Ważne, żeby miał poręczny ogon ;)
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 19.07.2017 21:23

Jeśli chodzi o gaz pieprzowy

https://elcolt.pl/pl/blog/Legalnosc-gaz ... -Europie/3

Trochę mi gul podskoczył, jak przeczytałem temat, w którym kolega dostał do zapłaty za gaz w drzwiach. Ja wożę tak gaz i to dwie sztuki od kilku lat a od 2013 roku jeżdżę do Chorwacji co roku...
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 19.07.2017 21:31

Te wszystkie Wasze środki do obrony własnej mają na celu ni mniej, ni więcej tylko poprawienie Waszej kondycji psychicznej.
Dają poczucie komfortu.
Złudnego rzecz jasna.

Śmiem twierdzić, że w sytuacji realnego zagrożenia mało kto zdecydowałby się na ich użycie.
A i mało kto wie jak ich używać.

Że o konsekwencjach z tego faktu wynikających nie wspomnę.
dyzio74
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 24.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dyzio74 » 20.07.2017 00:04

Całkowicie sie z Anakinem zgadzam w tej kwestii.
W sytuacjach zagrożenia jeśli się myśli a nie panikuje to można sobie poradzić prawie ze wszystkim i to tym co mamy pod ręką.

Inną sprawą jest to, że myślimy o zabezpieczeniu rozmawiamy o obronie, ale sami słabo dbamy o własne bezpieczeństwo.
Tak na serio to kto z nas ma w aucie przecinak do pasów czy zbijak do szyb.
Specjalnego zbijaka nie mam, ale zawsze mam czym wybić szybę a i wiem jak to zrobić i bez przyborów, za to przecinak do pasów mam w aucie na stałe ;)
ejcakaw
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.08.2017
Dozwolone środki ochrony osobistej

Nieprzeczytany postnapisał(a) ejcakaw » 28.08.2017 12:16

Witam,

niestety nie znalazłem jasnej listy/informacji o dozwolonych w Chorwacji środkach ochrony osobistej. Chciałbym wiedzieć jakie są legalne. Ktoś ma takowe informacje? Dowiedziałem się że w Chorwacji nielegalny jest gaz pieprzowy ale nie znalazłem co z pozostałymi środkami.

Pozdro
Redneck
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 06.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Redneck » 07.04.2018 02:25

Jeja...
Dobry wieczór. To mój pierwszy post, więc zanim wejdę z buta i wystrzelam wszystkie magazynki, to się przywitam.
Wybieram się z dziećmi i żoną samochodem na Chorwację- po raz pierwszy. Szukałem więc informacji. Z racji wykształcenia, a także doświadczeń życiowych i zawodowych, różnych drogich i ,,dziwnych" zainteresowań i hobby, rozpocząłem od kwestii legalnych (prawnych) oraz obrony osobistej. Zupełnie nie wiem dlaczego straciłem czas szukając w języku ojczystym (patriotyzm?, dogasajacy żar wiary w ludzi z ,,tegokraju" nad Wisłą?). Trafiłem tutaj... ,,no, no - myślę- ale forum, tutaj się merytorycznie wszystkiego dowiem... 4 strony wątku, super".

Nie chce mi się dzielić wrażeniami, a 1:42 nad ranem, to też nie pora. Krótko: żenada i Januszada Beta vulgaris (taka ,,krucjata buraków pospolitych).

Poszedłem więc po rozum do glowy i metodycznie poświęciłem ponad 5 godzin zagadnieniu.
Gazy pieprzowe oraz broń biała, noże, multitoole z jednorecznie otwieranym ostrzem, ,,foldery", itp. to według ustawy o broni Parlamentu Chorwacji ,,kategoria D" broni. Można mieć, nosić, wwieźć, wywieźć - bez rejestracji i pozwolenia. Co istotne:
1. Na granicy (zwlaszcza!) podczas kontroli przez organa państwa należy niezwłocznie i od razu zgłosić posiadanie,
2. Nie wolno nosić ich ,,na widoku osób postronnych", czy imprezach masowych.
Za naruszenie powyzszych dwóch pewnie poleciał ten mandat. Dlaczego tak wysoki (maksymalny wymiar, okreslony jasno w ustawie)? To już zostawiam forumowym wróżom i psychologom.

Palka teleskopowa nie jest ujęta wprost ( czytałem szybko i po angielsku oficjalne tłumaczenie), ale razem z polecanym tytaj (przez jednego z wybitnych mędrców- teoretyków) ,,taktycznym długopisem" może ad hoc zostać uznana za broń typu ,,cold steel". Wszystkie te przedmioty mogą w szczególnych okolicznościach (eventy, muzea, koncerty, imprezy masowe, itp.), bądź na potrzeby postępowań sądowych zostać uznane za broń ,,biala" i zatrzymane. ,,Baton" pewnie też nie będzie pozytywnie, czy neutralnie postrzegany, czemu z resztą trudno się dziwić.

Instytucja kontratypu obrony koniecznej jest niemal identyczna jak nasza ,,przedZiobrowa" - co to znaczy? Kto czyta, niech rozumie. Coś mi się zdaje, że ,,podejrzani dziwacy" zdający ,,takie gupie pytania a'la Rambo, co se ino kcom ego pobudowac" będą rozumieli. Z ,,mądrymi inaczej" nie chce mi się bić piany. Dalej niż do Art. 28 ichniego Kodeksu Karnego nie czytałem, bo nie planuję przestępstw, a sam początek bardzo podobny do naszego - wiem ile mi trzeba. Zmęczony jestem.

Telefon złośliwie wymaga zgody na pewne ,,dostępy", bym mógł pisać każdy wyraz poprawnie, których mu nie chcę udzielić - wybaczcie więc cudaczna pisownię.

UWAGA: w wielu krajach Europy peperspray to przypał lub paragraf. Padło pytanie o Niemcy: mozna mieć ale najlepiej z oznaczeniem ,,na zwierzęta" (np. Walther ProSecur) i przeciw nim używać. Przeciw ludziom tylko Polizei! Wyjątek: realne, bezpośrednie i nie dające się inaczej obejść zagrożenie życia, zdrowia (obr.kon.).
W Austrii - lipa.
UK, Szkocja, Szwecja, Dania, Belgia - nienada mieć i się nim bronić, bo jeszcze nas gwałciciel pozwie o przeszkadzanie w ubogacaniu kulturowym przy użyciu zabronionej ,,broni".
I UWAGA: na Węgrzech też, nie tak restrykcyjnie jak w ,,postepowych" krajach, ale jednak - dla org. rządowych only. Ja wiem, że bratanki nas lubią i szanse na ,,trzepanie" mniejsze, ale w razie znaleziska mamy nieprzyjemności. Tyle krajów pamiętam, nie mam siły teraz szukać reszty i konkretów.

,,Pozdro dla kumatych". No dobra, dla tych, co nie odróżniają Rebara od Kabara i Vicka od Icka też drobne pozdrówki. Ale takie tyci-tyci.

Dobranoc.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.04.2018 19:17

Redneck napisał(a):Dobry wieczór. To mój pierwszy post
Wybieram się z dziećmi i żoną samochodem na Chorwację- po raz pierwszy.

Dzień dobry.
Wybierasz się pierwszy raz samochodem - do Chorwacji. :wink: :idea:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.04.2018 19:25

Janusz Bajcer napisał(a):
Redneck napisał(a):Dobry wieczór. To mój pierwszy post
Wybieram się z dziećmi i żoną samochodem na Chorwację- po raz pierwszy.

Dzień dobry.
Wybierasz się pierwszy samochodem - do Chorwacji. :wink: :idea:
Nieprawda. Wielu było przed nim. Samochodem.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 07.04.2018 19:40

Redneck napisał(a):Jeja...
Dobry wieczór. To mój pierwszy post, więc zanim wejdę z buta i wystrzelam wszystkie magazynki, to się przywitam.
Wybieram się z dziećmi i żoną samochodem na Chorwację- po raz pierwszy. Szukałem więc informacji. Z racji wykształcenia, a także doświadczeń życiowych i zawodowych, różnych drogich i ,,dziwnych" zainteresowań i hobby, rozpocząłem od kwestii legalnych (prawnych) oraz obrony osobistej. Zupełnie nie wiem dlaczego straciłem czas szukając w języku ojczystym (patriotyzm?, dogasajacy żar wiary w ludzi z ,,tegokraju" nad Wisłą?). Trafiłem tutaj... ,,no, no - myślę- ale forum, tutaj się merytorycznie wszystkiego dowiem... 4 strony wątku, super".

Nie chce mi się dzielić wrażeniami, a 1:42 nad ranem, to też nie pora. Krótko: żenada i Januszada Beta vulgaris (taka ,,krucjata buraków pospolitych).

Poszedłem więc po rozum do glowy i metodycznie poświęciłem ponad 5 godzin zagadnieniu.
Gazy pieprzowe oraz broń biała, noże, multitoole z jednorecznie otwieranym ostrzem, ,,foldery", itp. to według ustawy o broni Parlamentu Chorwacji ,,kategoria D" broni. Można mieć, nosić, wwieźć, wywieźć - bez rejestracji i pozwolenia. Co istotne:
1. Na granicy (zwlaszcza!) podczas kontroli przez organa państwa należy niezwłocznie i od razu zgłosić posiadanie,
2. Nie wolno nosić ich ,,na widoku osób postronnych", czy imprezach masowych.
Za naruszenie powyzszych dwóch pewnie poleciał ten mandat. Dlaczego tak wysoki (maksymalny wymiar, okreslony jasno w ustawie)? To już zostawiam forumowym wróżom i psychologom.

Palka teleskopowa nie jest ujęta wprost ( czytałem szybko i po angielsku oficjalne tłumaczenie), ale razem z polecanym tytaj (przez jednego z wybitnych mędrców- teoretyków) ,,taktycznym długopisem" może ad hoc zostać uznana za broń typu ,,cold steel". Wszystkie te przedmioty mogą w szczególnych okolicznościach (eventy, muzea, koncerty, imprezy masowe, itp.), bądź na potrzeby postępowań sądowych zostać uznane za broń ,,biala" i zatrzymane. ,,Baton" pewnie też nie będzie pozytywnie, czy neutralnie postrzegany, czemu z resztą trudno się dziwić.

Instytucja kontratypu obrony koniecznej jest niemal identyczna jak nasza ,,przedZiobrowa" - co to znaczy? Kto czyta, niech rozumie. Coś mi się zdaje, że ,,podejrzani dziwacy" zdający ,,takie gupie pytania a'la Rambo, co se ino kcom ego pobudowac" będą rozumieli. Z ,,mądrymi inaczej" nie chce mi się bić piany. Dalej niż do Art. 28 ichniego Kodeksu Karnego nie czytałem, bo nie planuję przestępstw, a sam początek bardzo podobny do naszego - wiem ile mi trzeba. Zmęczony jestem.

Telefon złośliwie wymaga zgody na pewne ,,dostępy", bym mógł pisać każdy wyraz poprawnie, których mu nie chcę udzielić - wybaczcie więc cudaczna pisownię.

UWAGA: w wielu krajach Europy peperspray to przypał lub paragraf. Padło pytanie o Niemcy: mozna mieć ale najlepiej z oznaczeniem ,,na zwierzęta" (np. Walther ProSecur) i przeciw nim używać. Przeciw ludziom tylko Polizei! Wyjątek: realne, bezpośrednie i nie dające się inaczej obejść zagrożenie życia, zdrowia (obr.kon.).
W Austrii - lipa.
UK, Szkocja, Szwecja, Dania, Belgia - nienada mieć i się nim bronić, bo jeszcze nas gwałciciel pozwie o przeszkadzanie w ubogacaniu kulturowym przy użyciu zabronionej ,,broni".
I UWAGA: na Węgrzech też, nie tak restrykcyjnie jak w ,,postepowych" krajach, ale jednak - dla org. rządowych only. Ja wiem, że bratanki nas lubią i szanse na ,,trzepanie" mniejsze, ale w razie znaleziska mamy nieprzyjemności. Tyle krajów pamiętam, nie mam siły teraz szukać reszty i konkretów.

,,Pozdro dla kumatych". No dobra, dla tych, co nie odróżniają Rebara od Kabara i Vicka od Icka też drobne pozdrówki. Ale takie tyci-tyci.

Dobranoc.



A tak w ogóle o co ci chodzi i czemu tyle pijesz?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.04.2018 21:06

boboo napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
Redneck napisał(a):Dobry wieczór. To mój pierwszy post
Wybieram się z dziećmi i żoną samochodem na Chorwację- po raz pierwszy.

Dzień dobry.
Wybierasz się pierwszy samochodem - do Chorwacji. :wink: :idea:
Nieprawda. Wielu było przed nim. Samochodem.

Nie chodziło o pierwszy raz samochodem - i dobrze o tym wiesz. :wink:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 08.04.2018 05:25

Ano wiem.
Chodzi mi tylko o to, że jeśli zwracasz komuś uwagę, to rób to tak, abyś sam nie "stał się celem".

Pamiętam jak kiedyś przed wykładem gadałem sobie z pewnym Włochem (ale będącym już dość długo w Niemczech) i walnąłem babola językowego. Tomasso zaczął mnie poprawiać i też nie uniknął błędu. Nie pozostałem mu dłużny.
Zaczęliśmy się rozkręcać i w zacietrzewieniu szło nam coraz lepiej. :lol:
Cała sala Niemców (tylko my dwaj byliśmy ausländerami) miała ubaw po pachy. :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.04.2018 10:53

Brak "raz" dopisane.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Środki do obrony własnej - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone