Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Sprawdzona trasa przez Słowację- Węgry- Chorwację

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Arisa
Autostopowicz
Imię: Alicja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arisa » 01.06.2013 23:32

Pewnie wielu z was zna już tę trasę. Ja jednak dodam ewentualne myślę, że przydatne uwagi :)
Podróż zaczynamy od podkrakowskiej miejscowości, więc kierujemy się na obwodnicę miasta. Dalej już na słynną Zakopiankę .
Z Zakopianki mamy 2 alternatywy: kierunek Rabka Zdrój- Chyżne lub Czarny Dunajec- Sucha Chora . Osobiście polecam wariant 1 ponieważ dojazd jest prosty.
Wkraczamy na terytorium Słowacji gdzie obowiązują surowe przepisy. Uważajcie na prędkość! Kiedy przekraczamy granicę Słowacką nie kierujemy się na autostradę. Mnie i moją rodzinę straszą te opłaty za przejazd. Jedziemy więc przez Trstenę trasą na Tvrdosin- Dolny Kubin . Z Dolnego Kubina kierujemy się na Ruzomberok a następnie na Bańską Bystrzycę. Tutaj polecam stację paliw Shell od lat mają niskie ceny paliw i gazu, często więc tankujemy tam bak.
Z Bańskiej Bystrzycy jedziemy na Zwoleń, w którym- nie wiem czy tylko my czy inni też- musimy zawsze zabłądzić . Bądźcie czujni :)
Ze Zwolenia jedziemy przez pomniejsze miejscowości :Dobra Niva, Krupina , Dudince aż docieramy do przejścia granicznego Sahy. I tak wkraczamy na Węgry.
Przez pomniejsze miejscowości kierujemy się na Vac i tutaj wjeżdżamy przed obwodnicę Budapesztu, która jest moim zdaniem najtrudniejszym odcinkiem na trasie. Tu uwaga: na najbliższej stacji benzynowej należy zaopatrzyć się w winiety Wielu z was pewnie już nią jechało, ale dla tych którzy tego nie robili wspomnę- zapoznajcie się z oznaczeniami. Jadąc pierwszy raz dla mnie zwykłego pasażera oznaczenia typu M5, M7 były niezrozumiałe. Musicie wiedzieć gdzie każdy numerek prowadzi inaczej możecie się zgubić. Nie radzę błądzić 2 godziny po mieście tak jak my kiedyś.
Jadąc obwodnicą M0 kierujemy się na Erd- M7 i dalej już prosto autostradą wzdłuż Balatonu. Polecam zjechać którymś zjazdem do nadbalatońskiej miejscowości i zatrzymać się na chwilkę. Zjazdy są dobrze oznakowane już nie tylko numerkami.
Punktem docelowym jest dotarcie autostradą na przejście graniczne Letnye. Podsumowując gdyby nie Budapeszt droga przez Węgry była by jak bułka z masłem, prościutka.
Jesteśmy na Chorwacji! Ww zależności od tego w które miejsce się kierujecie jest do wyboru mnóstwo tras, skrótów i alternatyw. Ja pokarzę wam moją alternatywę która mnie jeszcze nie zawiodła.
Po wjeździe na Chorwację zdecydowana większość jedzie autostradą A4, która jest dużo porządniejsza niż nasza rodzima. Tu mamy obowiązek wnieść za nią opłatę. Kierujemy się na Zagrzeb i omijamy miasto jadąc obwodnicą. Polecam zajrzeć do stolicy.
My z rodziną zwykle kierujemy się na Karlovac autostradą A1 i tutaj kończą się nasze przygody z autostradami.
Zjeżdżamy na miejscowość Długa Resa i cały czas wymijając autostradę i jadąc miejscami równolegle z nią jedziemy przez malutkie malownicze czasem miejscowości. Nie nadkładamy jakoś duuużo drogi a możemy wtedy zobaczyć codzienne życie, kupić na straganie przy drodze nieco sera czy miodu. Zupełnym przypadkiem zdarzało się nam stanąć na tym samym przysłowiowym " zadupiu" Dolne Dubrave by w wiejskiej knajpce wypić wyśmienite espresso.
Jedziemy boczną trasa kierując się na Brnje a z Brnje krótkim zjazdem na Senj.
Zamiast jechać autostradą widząc tą sama prostą drogę jedziemy za to malowniczą nadmorską trasą, która standardem nie odbiega aż tak od autostrady. Jedzie się płynnie i w miarę szybko przy okazji podziwiając cudowne morskie widoki. Jeśli ktoś tak jak my jeździ w ciemno polecam ta trasę gdyż może wtedy jadąc zacząć szukać sobie już miejsca na wypoczynek. My 2 razy cumowaliśmy w miejscowości Karlobag . Docieramy do małego portowego miasteczka tą przybrzeżną trasą. Ciężko je czasem wypatrzeć na mapie ale znajduje się nad wybrzeżem mniej więcej na wysokości zjazdu z Gospić. Polecam je na wypad z rodziną , dziećmi. Jeśli ktoś szuka odprężenia i wyciszenia to jest miejsce dla niego. Kurort oferuje noclegi w 3-ch hotelach oraz dużo kwater prywatnych. Kiedy już ktoś zdecyduje się tam wypoczywać zachęcam by pojechał w góry choćby do Gospić po zakupy . Trasa górska bowiem jest piękna. Im wyżej jesteśmy tym bardziej widać całą wyspę Pag. Jest tam też punkt widokowy Kubus. w Górach można spacerować wyznaczonymi ścieżkami także jest co robić.
Tyle ode mnie :) Za tydzień wyruszam do miejscowości Sv Filip i Jakov , oby pogoda dopisała.
jogi125
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) jogi125 » 02.06.2013 08:19

jak można ominąć Budapeszt !!! jadąc Hyżne - Bańska B - Nitra - Nove Zamky- Komarno- Sarszentmichaly -Balaton i CRO , turystycznie widokowo z noclegiem nad Balatonem
Sick
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sick » 02.06.2013 08:21

Arisa napisał(a):Jedziemy boczną trasa kierując się na Brnje a z Brnje krótkim zjazdem na Senj.
Zamiast jechać autostradą widząc tą sama prostą drogę jedziemy za to malowniczą nadmorską trasą, która standardem nie odbiega aż tak od autostrady. Jedzie się płynnie i w miarę szybko przy okazji podziwiając cudowne morskie widoki.

Jechałem nie raz Jadranką i to że jest malownicza to fakt, ale z całą resztą chyba przesadziłaś. Osiągnięcie średniej prędkości przelotowej z punktu A do punktu B na poziomie 50 km/h to raczej wszystko co da się zrobić, gdzie przy jeździe przepisowej autostradą jest przynajmniej 2 razy szybciej. No i ten standard, też chyba jednak różni oba typy tras. Jadranka uchodzi za jedną z najniebezpieczniejszych tras w Europie. Kiedyś nawet jakiś program o tym widziałem. Miejscowi się wypowiadali, że są miejsca gdzie co jakiś czas ciężarówki i nie tylko domy im "przestawiały".
Fatamorgana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 02.06.2013 11:06

Nie wiedziałem, że Karlobag jest kurortem... 8O :o :?:
Nawet miejscowym będzie trudno w to uwierzyć. :) :wink:

Fajnie że komuś się chce tak szerzej opisywać, ale ten opis to tak raczej dla zupełnych nowicjuszy jest.
I właśnie aby im nie robić naciągniętych wyobrażeń- należy podawać precyzyjne informacje a nie przesadzone lub niezbyt odpowiadające realiom. :wink: :idea:
To odnośnie Jadranki, Karlobagu czy Słowacji. :wink:
Oraz tego:
Tu mamy obowiązek wnieść za nią opłatę.

Określenie "obowiązek" dotyczy raczej winiet a nie bramek- a w CRO są bramki a nie winiety. Jak ktoś nowy to przeczyta, to nie będzie dobrze wiedział jak to tam wygląda.
Nie tyle chodzi o obowiązek, ale o to, że bez opłaty się po prostu nie da wyjechać, bo nie wypuszczą przez bramkę... :wink:
Chyba że jedziecie karetką. :)

A droga z Gospićia do Karlobagu - fakt, przepiękna i zawsze warta polecenia. :)

Pozdr.
Ostatnio edytowano 02.06.2013 11:21 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 02.06.2013 11:18

Mnie zadziwia z kolei ten fragment:

Arisa napisał(a): wjeżdżamy przed obwodnicę Budapesztu, która jest moim zdaniem najtrudniejszym odcinkiem na trasie. (...) Wielu z was pewnie już nią jechało, ale dla tych którzy tego nie robili wspomnę- zapoznajcie się z oznaczeniami. Jadąc pierwszy raz dla mnie zwykłego pasażera oznaczenia typu M5, M7 były niezrozumiałe. Musicie wiedzieć gdzie każdy numerek prowadzi inaczej możecie się zgubić. Nie radzę błądzić 2 godziny po mieście tak jak my kiedyś.

Nie wiem, może ja jestem jakiś dziwny, ale jadąc na wakcje przez pół Europy, dokładnie wiem, którymi drogami mam dojechać - numery autostrad (innych dróg też) mam zapisane zarówno w głowie, jak i na papierze i w GPS-ie. Nie wyobrażam sobie jechać na wakacje nie wiedząc, którędy.

No, ale jak się wjeżdża na obwodnicę Budapesztu, nie mając pojęcia, co dalej, to nic dziwnego, że się pisze, że jest trudna i błądzi 2 godziny.

Ja w Budapeszcie nic trudnego nie zauważyłem - ani w centrum, ani na obwodnicy.
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 02.06.2013 11:24

Fatamorgana napisał(a):
Fajnie że komuś się chce tak szerzej opisywać, ale ten opis to tak raczej dla zupełnych nowicjuszy jest.
I właśnie aby im nie robić naciągniętych wyobrażeń- należy podawać precyzyjne informacje a nie przesadzone lub niezbyt odpowiadające realiom. :wink: :idea:

Pełna zgoda - opis nic nowego nie wnoszący (wszystko to już tu było dziesiątki razy - tylko lepiej i dokładniej), a nowicjuszom tylko w głowach może pomieszać.
szaki17
Cromaniak
Imię: Devil

Nieprzeczytany postnapisał(a) szaki17 » 02.06.2013 11:43

Ale można się też ubawić czytając niektóre fragmenty tego opisu ,co też uczyniłem.
jogi125
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) jogi125 » 02.06.2013 12:14

a może ktoś się wypowie odnośnie pierwszego fragmentu trasy Hyżne - Banska B -Nitra - Komarom - Balaton omijając Budapeszt i się nie stresując
demi-duox
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 02.06.2013 12:59

Ciekawy opis z punktu widzenia pasażera. Co prawda mało w nim precyzji potrzebnej kierowcy, jak to już słusznie zauważyliście, ale za to ile emocji :)

Alicjo, czy w Bańskiej B. zjeżdżacie z głównej drogi jadąc do Zvolena? Pytam ponieważ wspomniałaś, że zależy Wam na uniknięciu opłaty za winietkę w Słowacji, a nie piszesz o tym w swojej relacji.
amirm
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) amirm » 02.06.2013 20:16

Raul73 napisał(a):

Właśnie, przymierzam się do przejazdu przez Centrum Budapesztu w sobotę lub niedzielę (29 lub 30/06) - tak między 12 a 14 . Myślicie, że ryzykuje jakieś dodatkowe atrakcje :mrgreen: w postaci korków/utrudnień?
Jozzy22
Croentuzjasta
Imię: Przemo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jozzy22 » 03.06.2013 10:29

Arisa napewno chciała dobrze więc nie ma co sprowadzać jej do parteru.Przyznam,że sam wybieram się ta trasą i chętnie przeczytałem co ma na jej temat do powiedzenia.
Haweł
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 04.06.2013 06:24

amirm napisał(a):
Raul73 napisał(a):

Właśnie, przymierzam się do przejazdu przez Centrum Budapesztu w sobotę lub niedzielę (29 lub 30/06) - tak między 12 a 14 . Myślicie, że ryzykuje jakieś dodatkowe atrakcje :mrgreen: w postaci korków/utrudnień?

Przez kilka ostatnich lat przelatuje przez Budapeszt w niedziele w godz. 13-14 i zawsze jest ciasno,duzy ruch,ale nie ma mega korkow,spokojnie mozesz jechac przez centrum idzie plynnie przejechac Budapeszt,nie pchaj sie na MO,bo nadrobisz czasowo i kilometrowo...
dar37@wp.pl
Globtroter
Imię: Darinio

Nieprzeczytany postnapisał(a) dar37@wp.pl » 05.06.2013 11:14

witam,

Także będe jechał przez Slowację i Węgry. Mam zamiar objechać autostradę na Slowacji, a potem od Koszyc do granicy słowackiej jechać przez miejscowości : Saca, Velka Ida, Komarovice, Buzica. Patrząc na googlemaps przez streetview mam obawy o drogę w pobliżu granicy węgierskiej - wąska, w lesie, przypomina mi bardziej scieżkę rowerową.
Ktoś jechał ta trasą ? Czy może w Koszycach udać się na trasę 68 ?
glonik21
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) glonik21 » 05.06.2013 19:57

jogi125 napisał(a):jak można ominąć Budapeszt !!! jadąc Hyżne - Bańska B - Nitra - Nove Zamky- Komarno- Sarszentmichaly -Balaton i CRO , turystycznie widokowo z noclegiem nad Balatonem

Polecam z Komarno na Kisber-Mor- Szekesfehervar i wjezdzamy na M7. Sprawdzona droga przez paru znajomych i mnie osobiscie. ;)
demi-duox
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 05.06.2013 19:58

dar37@wp.pl napisał(a):witam,
Mam zamiar objechać autostradę na Slowacji, a potem od Koszyc do granicy słowackiej jechać przez miejscowości : Saca, Velka Ida, Komarovice, Buzica. Patrząc na googlemaps przez streetview mam obawy o drogę w pobliżu granicy węgierskiej - wąska, w lesie, przypomina mi bardziej scieżkę rowerową.
Ktoś jechał ta trasą ? Czy może w Koszycach udać się na trasę 68 ?

Masz szansę być pierwszym o ile zamieścisz fotorelację z przejazdu .
Jeżeli jednak przedkładasz wygodę przejazdu nad rolę przemytnika to wybierz trakt 68 :)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
x
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2014