Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

spanie na dziko w Chorwacji, jak to wyglada??:)

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 02.07.2014 11:02

Bocian napisał(a):
Fanka napisał(a):To ja może uściślę jeśli zostałam niezrozumiana otóż, mam na myśli nielegalne, żebracze koczowiska cyganów z Rumunii , kojarzące się z handlem dziećmi, okaleczaniem dzieci dla celów żebraczych, prostytucją, kradzieżami i ogromną biedą.

To chyba przesada w kontekście spania na dziko w Cro. Jest zakaz więc nie wolno, to zrozumiałe. Ale nikt chyba nie zakłada cygańskich taborów aby sie przespać.


Ja myślę, jak się ktoś prześpi w śpiworze czy na karimacie i go nie widać, nikogo nie kuje w oczy, a rano zwinie się, to nikomu nie przeszkadza oprócz policji chorwackiej. Jednak stojący namiot na plaży, robienie grilla, prania itp to już jest insza inszość.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 02.07.2014 11:06

Fanka napisał(a):Ja myślę, jak się ktoś prześpi w śpiworze czy na karimacie i go nie widać, nikogo nie kuje w oczy, a rano zwinie się, to nikomu nie przeszkadza oprócz policji chorwackiej. Jednak stojący namiot na plaży, robienie grilla, prania itp to już jest insza inszość.

Oczywiście. Dodam także mycie się i toaletę. Ale z cygańskim żebractwem nadal to dla mnie nie ma wiele wspólnego :)
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 02.07.2014 11:11

Bocian napisał(a):
Fanka napisał(a):Ja myślę, jak się ktoś prześpi w śpiworze czy na karimacie i go nie widać, nikogo nie kuje w oczy, a rano zwinie się, to nikomu nie przeszkadza oprócz policji chorwackiej. Jednak stojący namiot na plaży, robienie grilla, prania itp to już jest insza inszość.

Oczywiście. Dodam także mycie się i toaletę. Ale z cygańskim żebractwem nadal to dla mnie nie ma wiele wspólnego :)


No, ale żebracy żyją też nielegalnie na jakiś odludziach...też rozbijają namioty itp. To są bezdomni. A taki dziki turysta, też jest bezdomny czasowo, ale jednak bezdomny.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 02.07.2014 11:18

Fanka napisał(a):
No, ale żebracy żyją też nielegalnie na jakiś odludziach...też rozbijają namioty itp. To są bezdomni. A taki dziki turysta, też jest bezdomny czasowo, ale jednak bezdomny.

Nie jest bezdomny bo ma dom w Polsce :) To taka forma zwiedzania i bytowania, czasem zakazana, czasem nie, w zależności od państwa.
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 02.07.2014 11:30

Bocian napisał(a):
Fanka napisał(a):
No, ale żebracy żyją też nielegalnie na jakiś odludziach...też rozbijają namioty itp. To są bezdomni. A taki dziki turysta, też jest bezdomny czasowo, ale jednak bezdomny.

Nie jest bezdomny bo ma dom w Polsce :) To taka forma zwiedzania i bytowania, czasem zakazana, czasem nie, w zależności od państwa.


Nie ma gdzie mieszkać w Cro tzn , że czasowo bezdomny.
U nas jest inaczej niż w Cro, można rozbijać się na dziko tylko nie w lasach i inaczej to postrzegamy, bo u nas masa ludzi rozbija namioty nad jeziorami itp.

Inaczej też rozbić namiot w stepie mongolskim...,ale piszemy o Cro i tam jest to nielegalne...i niesie to złą konotację społeczną.

Jasne, moi kumple też jeździli w latach 90 po Europie ze 100 dolarami w kieszeni, śpiąc nielegalnie, dużo ludzi im pomagało, nawet nocowało, ale mieli ich za totalnych golców i dlatego tak było. Nawet ktoś kupił bilet na pociąg i dał worek starych butów bo Polska niema.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 02.07.2014 11:47

Fanka napisał(a):
Nie ma gdzie mieszkać w Cro tzn , że czasowo bezdomny.

Ma gdzie mieszkać :) W swoim namiocie który jest wtedy jego domem tymczasowym :) Nie ma o co kruszyć kopii :) Czy to niesie złe konotacje? Nie wiem, często autochtoni pozytywnie odnoszą się do takich turystów. Ale jest to nielegalne zgodnie z prawem chorwackim i nie wolno tego robić.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 02.07.2014 12:43

Bocian napisał(a): Ale jest to nielegalne zgodnie z prawem chorwackim i nie wolno tego robić.


Zgadzam się.

Tak wygląda przebudzenie turystów, którzy śpią na dziko. :lol:


Obrazek
Roland90
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 03.07.2014
Re: spanie na dziko w chorwacji, jak to wyglada??:)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roland90 » 05.07.2014 16:08

Witam
Nie doczytałem jaka jest wysokość kary za odpoczynek dłuższy niż te ustawowe 2h ?Jakoś akurat na ta informacje nie natrafiłem.Mam możliwość wypożyczenia campera , który wygląd jak blaszak , posiada wszystkie udogodnienia łącznie z prysznicem i WC i chciałbym przez pierwszą część urlopu pozwiedzać co nieco. W sumie tylko rejestracja zdradzałaby to ,że w środku może spać turysta :D
Pozdrawiam
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014
Noclegi na dziko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 25.12.2014 01:02

Noclegi na dziko - no właśnie, jak z tym jest w Chorwacji? Słyszałem dość różne opinie na ten temat (jedni, że można, drudzy, że się czepiają), więc chciałbym się dowiedzieć, jak to jest z tym spaniem na dziko? W szczególności chodzi mi o południową część kraju, w dół od linii Makarska-Imotski, wliczając okolice tego drugiego. :)

PS. Temat zakładam w dziale kempingów, bo jest to chyba najbardziej zbliżone do tematyki kempingowej.
Ostatnio edytowano 25.12.2014 01:08 przez Simon193, łącznie edytowano 1 raz
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009
Re: Noclegi na dziko

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 25.12.2014 01:07

Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014
Re: Noclegi na dziko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 25.12.2014 01:14

Maniust, mnie chodzi bardziej o konkretny rejon i, bardziej szczegółowo rzecz biorąc, o to, gdzie można się bezpiecznie rozbić na dziko (nie chodzi o konkretne miejsca, bardziej o to, gdzie będzie bezpiecznie, np. góry, las, pole?).
EDIT: Campy, z tego, co wiem, są drogie, a widoków nie ma specjalnych (zresztą na jakim campie są widoki?). Poza tym dzięki za te linki (choć wątki są nieco przykurzone, ale w jednym są odpowiedzi z lipca) :)
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009
Re: Noclegi na dziko

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 25.12.2014 09:40

Simon193 napisał(a):gdzie będzie bezpiecznie, np. góry, las, pole?

Jeśli masz na myśli czy cię nikt nie okradnie , nie da w łeb itp. to spokojnie , Hrvatska to nie jest jakiś dziki kraj , inną sprawą jest to że spanie na dziko jest zabronione i grozi mandatem jak cię ktoś przydupi.

Pomijając już fakt komfortu stawiania klocka w krzaczorach , niż na czystej desce na muszli na campie.
Myć się też chyba trzeba.......

Campy w Cro nie są aż tak kosmicznie drogie , trza tylko się dobrze rozejrzeć , na pewno dużo tańsze będą małe przydomowe campy niż molochy typu Zaton.

Simon193 napisał(a):(zresztą na jakim campie są widoki?).

A zdziwiłbyś się ............ :lol:

mirko napisał(a):W Chorwacji istnieją specjalne patrole które szukają turystów, którzy śpią na dziko :lol:
To co napisał rezydent mirko z Puli chyba powinno ci dać do zrozumienia . :wink:

Wybór należy do ciebie......
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Noclegi na dziko

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.12.2014 11:52

Simon193 napisał(a):... choć wątki są nieco przykurzone ...
Skoro nic się nie zmieniło, to co można dodać? :roll:

Masz, wspomniane aspekty higieniczne, własnościowe, gospodarcze, ponieważ jesteś w kraju żyjącym w dużej mierze z turystyki, bezpieczeństwa - jak kogoś nie stać na kamping lub apartman to prawdopodobnie stanowi zagrożenie dla turystów i miejscowych - a najbardziej względy przeciwpożarowe. Akurat pod tym względem są mocno przeczuleni.

Jednym słowem koczując na dziko stanowisz zagrożenie, bo po pierwsze okradasz ich, po drugie pozostawiasz zazwyczaj nieczystości, po trzecie możesz coś podpalić.
Mają wystarczająco dużo swoich kłopotów z tymi problemami, żeby jeszcze tolerować obcych :)

Simon193 napisał(a):... bardziej o to, gdzie będzie bezpiecznie ...
Wg Chorwatów? Na campie, w hotelu, w apartmanie ...

Wleziesz im na minę i odstraszysz turystów. A jeszcze będą się musieli w tobie babrać. Po co im to? ;)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Noclegi na dziko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.12.2014 14:02

Simon193 napisał(a):PS. Temat zakładam w dziale kempingów, bo jest to chyba najbardziej zbliżone do tematyki kempingowej.

Posty połączone - nie zakładaj podobnych wątków na ten sam temat :idea:
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 25.12.2014 14:24

@Janusz Bajcer - OK, będę pamiętać ;)
@maniust - "nie są aż tak kosmicznie drogie" - czyli mniej więcej jak to wygląda?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
spanie na dziko w Chorwacji, jak to wyglada??:) - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone