Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerkiem po Wrocławiu

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.01.2016 16:41

marze_na napisał(a):02.01 - Ostrów Tumski nocą

Zima ma taką zaletę, że szybko robi się ciemno :mrgreen: .
Mimo dużego mrozu nie możemy sobie odmówić jeszcze jednego przejścia Katedralną. Wieczorem prezentuje się jeszcze piękniej 8) .


Obrazek


Mimo tej niewątpliwej zalety :wink: niech ta zima sie już kończy :roll: :oczko_usmiech: ,

nie odzywam się, ale przemarznięta chodzę razem z Wami :mrgreen: ,
na temat zdjęć oczywiście nie będę się wypowiadać :smo:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 31.01.2016 20:22

Zdjęcia zimowe cudne :) .

mysza73 napisał(a):Mimo tej niewątpliwej zalety :wink: niech ta zima sie już kończy :roll: :oczko_usmiech: ,

Ja tam bym chciał, by prawdziwa zima wróciła :wink: .
To, co jest teraz, jest mało przyjemne.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2016 22:27

mysza73 napisał(a): niech ta zima sie już kończy :roll: :oczko_usmiech: ,

A ja mam nadzieję, że w lutym jeszcze sypnie śniegiem :oczko_usmiech: :smo: .


Nefer napisał(a):To, co jest teraz, jest mało przyjemne.

Aż się spacerować nie chce :evil: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2016 22:36

09.01.2016 - Pawilon Czterech Kopuł

W tym odcinku porcja wrocławskiego modernizmu. Korzystając z dni otwartych odwiedziliśmy świeżo wyremontowany Pawilon Czterech Kopuł.
Zaprojektowany przez architekta Hansa Poelziga i wybudowany w latach 1912-1913 Pawilon jest częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kompleks powstał na potrzeby historycznej Wystawy Stulecia organizowanej w 1913 r. z okazji setniej rocznicy ogłoszenia przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III odezwy Do mojego ludu wzywającej do walki z wojskami Napoleona i jednocześnie stulecia zwycięskiej bitwy pod Lipskiem.
Pierwotnie zakładano, że wszystkie muzealne eksponaty prezentowane będą w obejściu Hali Stulecia, ale z obawy o bezpieczeństwo zbiorów zdecydowano o postawieniu dla nich osobnego pawilonu.

Obrazek

Obrazek

więcej na dolny-slask.org.pl


Po II wojnie światowej, w 1948 roku, miała tu miejsce kolejna wielka wystawa - Wystawa Ziem Odzyskanych. Wystawa ukazywać miała sukcesy władz na terytoriach odzyskanych po II Wojnie Światowej oraz odbudowę i rozwój gospodarczy tych terenów. Miała też dać świadectwo polskości ziem zachodnich włączonych w granice Polski i udowodniać, że Polska nigdy nie starciła na Śląsku swego kulturowego prymatu.

Pawilon Czterech Kopuł otwierał się Przedsionkiem Zwycięstwa. Na wprost wejścia stały na tle lanc dwa ogromne miecze Grunwaldu. Na ziemi leżały resztki połamanej i pordzewiałej broni niemieckiej oraz sztandary wojskowe :? (Spacerownik Wrocławski, Beata Maciejewska)


W 2006 roku cały kompleks obejmujący Halę Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł i Pergolę został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obrazek

Obrazek


Remont Pawilonu Czterech Kopuł kosztował 84 miliony 727 tysięcy złotych, z czego ponad 52 miliony to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wyremontowany pawilon przekazano na potrzeby Muzeum Narodowego, które będzie prezentować tu kolekcje sztuki współczesnej.
Do zagospodarowania jest ponad 6,5 tys. m kw. powierzchni wystawienniczych.

Byliśmy zaskoczeni, że możliwość obejrzenia wnętrz pawilonu spotkała się z jak dużym zainteresowaniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W zasadzie wszystko już gotowe na przyjazd eksponatów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Chodzimy tak sobie od kopuły do kopuły 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na razie w pustych i sterylnie białych wnętrzach zawisło siedem obrazów Michaela Leopolda Willmanna, mistrza śląskiego baroku.
Można było posłuchać prelekcji o malarzu i jego obrazach. Pawła jednak bardziej niż obrazy interesowała największa kopuła Pawilonu :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Największa zmiana jaką wprowadzono podczas remontu Pawilonu Czterech Kopuł to zadaszenie wewnętrznego dziedzińca.

Przed :?

Obrazek
http://dolny-slask.org.pl/entity.action?view=&id=508819&offsetPhoto=120


Po :roll: .

Obrazek


Koszmarnie ciężka ta konstrukcja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2016 22:36

(...)

Potem robimy jeszcze rundkę dookoła Pawilonu.
Rzeźby Xawerego Dunikowskiego też przeszły lifting. Socrealizm pełną gębą :lol: . Górnik, matka z dzieckiem, robotnik i rolnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Spacerujemy jeszcze chwilę po Pergoli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Multimedialna fontanna pogrążona w zimowym śnie.

Obrazek

Obrazek


:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.02.2016 09:11

Mam nadzieję, że jak przyjdzie czas to pokażesz to zdjęcie w wiosennej i letniej odsłonie - tak dla porównania:
Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.02.2016 09:20

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a): niech ta zima sie już kończy :roll: :oczko_usmiech: ,

A ja mam nadzieję, że w lutym jeszcze sypnie śniegiem :oczko_usmiech: :smo: .


:roll: :evil: :roll: :evil: :roll: :evil:

mam nadzieję, że Ci się nie spełni :oops:
w weekend u Was we Wrocławiu 11 stopni zapowiadają :oczko_usmiech: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.02.2016 07:12

piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że jak przyjdzie czas to pokażesz to zdjęcie w wiosennej i letniej odsłonie - tak dla porównania:
Obrazek

Jasne, że tak :D .


mysza73 napisał(a):w weekend u Was we Wrocławiu 11 stopni zapowiadają :oczko_usmiech: :smo:

A kolejny weekend już na minusie :oczko_usmiech: :smo: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.02.2016 16:55

Z przyjemnością pospacerowałam z Wami po Ostrowie Tumskim - to chyba moje ulubione miejsce we Wrocławiu :)

Kiedyś (w kwietniu 2009 roku) udało nam się nawet spotkać latarnika :D:

Obrazek

Okolice Hali Ludowej i Pergoli też są super. Do gustu szczególnie przypadł mi Ogród Japoński :):

Obrazek

Pozdrawiam :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.02.2016 20:12

maslinka napisał(a):Kiedyś (w kwietniu 2009 roku) udało nam się nawet spotkać latarnika :D:

Musieliście trafić pechowo na jakieś zastępstwo :? :wink: , bo wrocławski latarnik od lat chodzi ubrany w kapelusz i długą pelerynę.
Filmik i zdjęcia. Pan Robert, który jest bohaterem tych materiałów sprawuje swoją funkcję od 2007 r.
Ale nic straconego, zapraszamy Was na Ostrów Tumski ponownie 8) .

maslinka napisał(a): Do gustu szczególnie przypadł mi Ogród Japoński :):

To niezmiennie najpopularniejsze miejsce ślubnych plenerów :D .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.02.2016 20:16

marze_na napisał(a):Musieliście trafić pechowo na jakieś zastępstwo :? :wink: , bo wrocławski latarnik od lat chodzi ubrany w kapelusz i długą pelerynę.

Oj, a ja się cieszyłam, że widzieliśmy latarnika :(

:oczko_usmiech:
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2289
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 06.02.2016 20:42

Koniecznie muszę zobaczyć Ogród Japoński :D :D :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.07.2016 21:55

10.07 - Nadodrzańskie bulwary - Bulwar Ksawerego Dunikowskiego.


Bulwar Ksawerego Dunikowskiego prowadzi brzegiem Odry od Mostu Piaskowego do Mostu Grunwaldzkiego.

Obrazek


W tym roku bulwary zyskały zupełnie nowe oblicze. Wczesną wiosną zakończono trwające przeszło rok pace rewitalizacyjne i tereny te ponownie oddano mieszkańcom i turystom.
Inwestycja wzbudzała sporo kontrowersji, krytykowano przede wszystkim wycinkę drzew i zbytnie zabetonowanie nabrzeża. Moim zdaniem efekt końcowy się broni. A sądząc po tłumach spacerowiczów nie jestem w tej opinii odosobniona. Fajnie, że miasto nareszcie na większą skalę zaczyna wykorzystywać potencjał, jaki daje Odra.

Zapraszamy na spacer 8) .


Startujemy przy Moście Piaskowym.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przy nowej przystani dla małych pływadeł robimy sobie dłuższą przerwę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rzut oka na drugą stronę Odry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Soczysta zieleń zaprasza, żeby usiąść :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pora ruszać dalej.

Obrazek

Obrazek


Dochodzimy do gmachu Muzeum Narodowego, w cieniu którego parę lat temu urządzono Zatokę Gondoli z wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Obrazek


Gorąco namawiamy do wypożyczenia kajaka i obejrzenia miasta z perspektywy Odry 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Odcinek z kajaka na pewno kiedyś się w tym wątku pojawi, a tymczasem wracamy na Bulwar Dunikowskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przy okazji remontu powstała kładka dla pieszych pod Mostem Pokoju. Brawo!

Obrazek

Obrazek



Po drugiej stronie Mostu Pokoju bulwary zmieniają swoją nazwę. W kwietniu 2013 r., przy okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej, część Bulwaru Dunikowskiego między Mostem Pokoju, a Mostem Grunwaldzkim nazwano imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Główną atrakcją Bulwaru Marii i Lecha Kaczyńskich jest Pufa Miejska :roll: :lol: .

Obrazek

Obrazek


Wracamy w stronę Mostu Piaskowego. Cel to zlokalizowana w Hali Targowej Targowa z dużym wyborem piw rzemieślniczych. Polecamy :hut: .


W następnym odcinku zajrzymy na kolejny zrewitalizowany nadodrzański bulwar :papa: .
Ostatnio edytowano 01.02.2023 22:40 przez marze_na, łącznie edytowano 4 razy
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 29.07.2016 07:14

te kiero napisał(a):Zakotwiczam, będę tu często zaglądał, Wrocek jest moim ulubionym miastem PL, choć ostatnio bywam tam rzadko, kiedyś zdecydowanie częściej;
jest zamiar na wiosnę wybrać się na weekend, więc zapewne coś z Waszego spaceru nam się przyda

na wiosnę się nie udało, ale dziś wybywam na weekend do Wrocka - lepiej późno niż później,
kilka info i miejsc na pewno wezmę pod uwagę, chciałoby się odwiedzić wiele, ale rzeczywistość zweryfikuje na bieżąco
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.07.2016 07:59

Jak zwykle zaczynamy od Mosku Piaskowego, który jest czerwony :wink:
Promenada fajna, zwłaszcza jak drzewa urosną (a z ciekawości to co posadzili?), fajne tch trawiaste schody. Czarne ławki mi się nie spodobały :?
Widzę, że Odra Wam kwitnie.... Prawie jak nad Bałtykiem :wink:
Co ta rzeźby ptaków mają ukazywać :?:
A jak będziesz w Hali Targowej to kuknij na to stoisko z tkaninami. Odpuściłam tam wejście i dalej żałuję, więc liczę, że może tam nic nie ma i pora przestać żałować....

To kiedy:
- Wrocław z Odry widziany?
- i kiedy pokażesz pergolę letnią? Nie mogę się doczekać....
:papa: :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacerkiem po Wrocławiu - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone