Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerkiem po Wrocławiu

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.01.2018 21:06

Nefer napisał(a):Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :D .

Dziękuję i wzajemnie. Pomyślności :D .


piekara114 napisał(a):
Nefer napisał(a):Nie ma to jak koncert noworoczny, tylko tym razem z Wrocławia :)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Filharmonicy wrocławscy :wink: .

Krasnoludkowa orkiestra symfoniczna swoje próby przeprowadza przed budynkiem – nad fosą, wśród drzew czują się zainspirowani atmosferą Promenady Staromiejskiej. Niestety dźwięki, które upodobały sobie krasnale, to częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Możemy tylko obserwować, jak „wycinają” na wiolonczeli i kontrabasie, aż iskry lecą, nadymają policzki, trąbiąc wniebogłosy, w skupieniu ćwiczą gamy i pasaże. Co i rusz zerkają na Maestrusia wymachującego batutą z przejęciem.
(za krasnale.pl)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.01.2018 23:15

GMACH GŁÓWNY UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO ...

... zwany (Collegium Maximum) jako największym barokowy budynek Wrocławia rozpocznie nowy, obszerny rozdział tego wątku - Wrocławski barok :hut: .

Obrazek

Obrazek


Widok na Uniwersytet od strony Odry i ul. Grodzkiej jest jednym z naszych ulubionych, a przez to też najczęściej fotografowanych miejskich kadrów.
Za dnia i wieczorem, wiosną i jesienią, w słońcu i w deszczu :mrgreen:

Obrazek

Obrazek


W XIII w. w miejscu Uniwersytetu znajdował się piastowski zamek książęcy. Po śmierci księcia wrocławskiego Henryka VI Dobrego (24.11.1335), zamek wraz z miastem przeszedł we władanie króla czeskiego Jana Luksemburskiego, a później w ręce austriackich Habsburgów. Utraciwszy status siedziby władców szybko popadł w ruinę.
W 1659 r. teren ten wraz z zamkiem cesarskim przekazany został sprowadzonym do Wrocławia Jezuitom, którzy otrzymali prawo założenia w mieście własnego kolegium. Dzięki ich staraniom w 1702 r. "Złotą Bullą" cesarza Leopolda I powołana została jezuicka Akademia Leopoldyńska z wydziałami filozofii i teologii, która stała się zalążkiem przyszłego uniwersytetu. Jezuici zabiegali o utworzenie kolejnych dwóch wydziałów - prawa i medycyny, gdyż wg. tradycji dopiero cztery wydziały tworzyły uniwersytet.

Obrazek

Obrazek



Po wyburzeniu zniszczonych zabudowań piastowskiego zamku, 6 grudnia 1728 r. Jezuici położyli kmień węgielny pod budowę istniejącego dziś gmachu.
Fasada uniwersytetu od strony Odry ma 171 m długości. Pierwotny projekt zakładał powstanie budynku długości ponad 200 metrów z 3 wieżami. Ostatecznie z planowanych wież powstała tylko jedna tzw. Wieża Matematyczna. Z powodu braku funduszy nie wybudowano jej bliźniaczej odpowiedniczki oraz najwyższej wieży centralnej. Nie ukończono również części wschodniego skrzydła. Budowa trwała do 1742 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Mimo rozwiązania w 1773 r. zakonu jezuitów, Akademia Leopoldyńska, jako katolicka wyższa uczelnia, przetrwała do 1811 r. W tym też roku na polecenie króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III zlikwidowano uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą, przenosząc do Wrocławia trzy jego wydziały: prawa, medycyny oraz teologii protestanckiej. W ten sposób powstał Śląski Uniwersytet Fryderyka Wilhelma uroczyście otwarty 19.10.1811 r., który sto lat później przemianowano na Uniwersytet Wrocławski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Prze Bramę Cesarską udajemy się na Plac Uniwersytecki.

Obrazek


CDN

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.01.2018 23:24

marze_na napisał(a):Za dnia i wieczorem, wiosną i jesienią, w słońcu i w deszczu :mrgreen:

Jak dla mnie te wieczorne zdjęcia najbardziej nastrojowe :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.01.2018 09:41

Nefer napisał(a):Jak dla mnie te wieczorne zdjęcia najbardziej nastrojowe :) .

Najbardziej lubię widok na uniwersytet właśnie wieczorem.
Kiedy jesteśmy w tej okolicy autem to niemal zawsze decydujemy się na przejazd przez Most Uniwersytecki i Grodzką, nawet jeśli oznacza to nadłożenie kawałka drogi :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.01.2018 09:13

Przez Bramę Cesarską przechodzimy na Plac Uniwersytecki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Fontannę Szermierz odsłonięto na placu w 1904 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Budynek Wydziału Prawa UW wybudowany w latach 2001–2003.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Gmach Uniwersytetu łączy się z wczesnobarokowym Kościołem Najświętszego Imienia Jezus, nazywanym także Uniwersyteckim.

Obrazek

Obrazek




Barokowy konwikt św. Józefa założony przez Jezuitów, dziś Collegium Antropologicum, zbudowany został w latach 1734-1775.

Obrazek

Obrazek



(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.01.2018 09:13

Wieża Matematyczna, na którą udamy się po raz pierwszy w życiu :roll: :? :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek




Zmierzamy więc w stronę wejścia głównego Uniwersytetu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wejście zdobi balkonowy portyk z alegorycznymi rzeźbami przedstawiającymi cztery cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wchodzimy :hut: .

Na drewno dębowe obite blachą pomalowaną na niebiesko nałożono złocone aplikacje. Centralne miejsce na skrzydłach zajmuje orzeł Habsburgów, władców Śląska w latach 1526-1740. Pierś herbowego ptaka ozdabia monogram cesarza Leopolda I (LI), który układa się w literę U jak Universitas.
(Beata Maciejewska, Spacerownik Wrocławski).

Obrazek

Obrazek


CDN :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.01.2018 09:26

Co tu kryć - budynki UWr ładne są :) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.01.2018 13:39

Marzena,co sądzisz o tym rankingu?: http://www.national-geographic.pl/trave ... rzewodniku

Może któreś z miejsc odwiedziłaś lub wśród mieszkańców ma inną opinię niż ta przedstawiona, bo wiadomo jak część takich zestawień powstaje....
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 06.01.2018 14:17

Późno ale się melduję, gdyż Wrocław w niedalekim planie :)
Z nieba mi spadłaś z tą relacją.
Zdjęcia piękne :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.01.2018 22:16

piekara114 napisał(a):Marzena,co sądzisz o tym rankingu?: http://www.national-geographic.pl/trave ... rzewodniku
Może któreś z miejsc odwiedziłaś lub wśród mieszkańców ma inną opinię niż ta przedstawiona, bo wiadomo jak część takich zestawień powstaje....

Zawsze mam duży dystans do tego typu zestawień, bo najczęściej są sponsorowane :? . Nie mniej z chęcią się do tego rankingu odniosę :). Lecimy po kolei.

1. DROGA MLECZNA - nie znam, nie byłam, nawet nie słyszałam :mrgreen: .
"Na mieście" jemy rzadko, a jeżeli już wychodzimy to tylko na pizzę i kuchnię włoską w ogóle. Poza tym wszelkie wege i tak jest poza kręgiem moich zainteresowań.

2. CAFE MUZEUM - nie znam, nie byłam, nawet nie słyszałam :mrgreen: .
Za to na pewno będę chciała szybko to miejsce odwiedzić, bo wygląda obiecująco :!:

3. MACHINA ORGANIKA - coś tam mi się o uszy obiło i chyba faktycznie jest topowe, ale jako mięsożerca i pożeracz cukru, do tego tolerujący gluten i laktozę takich lokali nie rejestruję :? :lol: . Tym bardziej, że wyrastają ostatnio jak grzyby po deszczu :D .

4. SZYNKARNIA - parę razy byliśmy ze znajomymi na piwku, zanim nie odkryliśmy Targowej. Duży wybór piw rzemieślniczych, ciekawe jedzenie, ale za mało klimatu.

5. SZLAK EBERHARDA MOCKA - dla fanów Marka Krajewskiego i Mocka pozycja obowiązkowa :).
Ja "chodziłam" po Breslau razem z Mockiem podczas każdej lektury i w głowie odtwarzałam topografię miasta :D .

6. CENTRAL CAFE wg. tripadvisora od dłuższego czasu kawiarnia numer 1 we Wrocławiu.
W Dzielnicy Czterech Świątyń mamy inne ulubione miejsce na kawę.

7. WROCŁAWSKI BAZAR SMAKOSZY - miejsce rzeczywiście smaczne, modne, popularne, kultowe... Wszystko jak w opisie :)

8. BARBARA - po reaktywacji przy okazji ESK nie miałam jeszcze okazji odwiedzić tego miejsca.

9. G COFFEE COMPANY - nie znam, nie byłam, nawet nie słyszałam. Rzadko bywam w tej okolicy.

10. SZAJNOCHY 11 - dla miłośników sushi ponoć miejsce numer jeden w mieście. Tak mówią, ja sushi nie jadam.

11. BULWAR DUNIKOWSKIEGO[i] - pięknie odremontowane bulwary :!: Były już w relacji 8) .

12. [i]MALARSKA 25
- miejsce dość nowe na kulinarnej mapie. Słyszałam już jednak o paru miłośnikach serwowanej tam kuchni :). Sama jeszcze nie sprawdziłam.

13. MLECZARNIA - Uwielbiam :hearts: . Niezmiennie od czasów jeszcze studenckich 8) . Miejsce ma swój niepowtarzalny styl i klimat. Duży plus za ogródek przy Synagodze :!: No i na Włodkowica jest, a to jedna z moich ulubionych ulic ;).

14. ZZ TOP - nie znam, nie byłam, nawet nie słyszałam.

15. DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE - moje ulubione kino :!: W ogóle chodzimy tylko do kin studyjnych, a multikina w galeriach handlowych omijamy szerokim łukiem. W DCFie pachnie kawą, nikt nie siorbie coli i nie mlaska popcornem. Można skorzystać z szatni. Kulturka 8) .

16. KONTYNUACJA - zawsze są tam tłumy, ale osobiście nie rozumiem fenomenu tego miejsca :? . Stworzone nie z zamiłowania do piwa, a dla zbijania kasy, bo akurat pojawiła się moda na piwa kraftowe. Odwiedzane chyba dla lansu :? .
(Było kiedyś we Wro świetne miejsce na piwo, tworzone z pasją i ze świetnym klimatem.)

17. ZAZOO BEACH BAR - nie byłam, za daleko mamy :).

18. BISTRO CHARLOTTE - nie znam, nie byłam, nawet nie słyszałam.

19. BROWAR ZŁOTY PIES - komercyjnie i lasnersko. Chyba pozazdrościli Kontynuacji :lol: .

20. TARGOWA CRAFT BEER - jeśli umawiliśmy się ostatnio na piwo ze znajomymi to zawsze w Targowej :). Można więc chyba powiedzieć, że to nasze ulubione miejsce na piwo :mrgreen: .
Mieści się w Hali Targowej, która sama w sobie też jest warta uwagi :!:


gusia-s napisał(a):Późno ale się melduję, gdyż Wrocław w niedalekim planie :)
Z nieba mi spadłaś z tą relacją.

Mam nadzieję, że przyda się w praktyce :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.01.2018 22:39

Właśnie to sponsorowanie tego typu zestawień tak mnie tchnęło, aby Ciebie zapytać....
A ta targowa to w tej hali targowej, co jest przy Odrze i niedaleko Panoramy?? Tam jest chyba stoisko z tkaninami....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.01.2018 23:35

Ta sama :). Ale stoiska z tkaninami nie kojarzę :? .
Ogladam tam wystawy owocowo-warzywne :D .
W hali pod numerkiem 11 działa też Cafe Targowa. Bardzo prosty wystrój, ale kawa pyszna. W tej części hali są też stoiska z kwiatami i zniczami, więc bywa, że delektujesz się małą czarną, a obok pani uklada wieniec pogrzebowy :wink: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.01.2018 00:04

To rozejrzyj się z ciekawością następnym razem... Jak byłam pod halą to w górnym oknie widziałam napis Tkaniny, ale nie było już czasu, aby stoiska szukać...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 07.01.2018 11:30

Hej
Dzięki za tę relację ...
Wrocław jest w planie, już z dawna napisanym, ale widzę, że muszę go zmodyfikować o te nadbrzeża, zabytkowy tramwaj, orkiestrę krasnali ... i o wiele innych. Świetny ten ranking lokali. :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2018 22:16

Buber napisał(a):Dzięki za tę relację ...
Wrocław jest w planie, już z dawna napisanym, ale widzę, że muszę go zmodyfikować o te nadbrzeża, zabytkowy tramwaj, orkiestrę krasnali ... i o wiele innych.

Będzie mi miło, jak znajdziesz tu coś dla siebie :hut: .



Buber napisał(a):Świetny ten ranking lokali.

Trzeba podziękować Beacie, że taką listę wyszperała :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacerkiem po Wrocławiu - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone