Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowenia: Alpy Julijskie oraz Kamnisko-Savinjske

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 20.06.2013 03:03

Szczerze mówiąc to nie pamiętam jak się tam dostałem. Chyba nie autem lecz czymś miejscowym.
Był wtedy syf z pogodą - ledwo ze Słowenii przybyłem. To jest niby "za górką" ale aura potrafi być baaardzo inna.
I w ramach odwetu na złej pogodzie przez którą nie widziałem ładnych widoków- postanowiłem zejść pod ziemię.
Wtedy deszcz mi może napadać... :) :wink:

Austriacy mają aktualizowane i solidne informacje na swoich stronach.
Pozdr.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2013 17:48

A ha, postudiuję mapy, kusi mnie ten słoweński zakątek Austrii :wink: :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2013 23:37

Może komuś się przyda, informacje o jaskinii Obir po polsku
http://navtur.pl/place/show/2537,jaskinie-obir

To jest dobre :!: :?: :!: :?: :!: :?:

"Zwiedzanie jaskiń połączone jest z licznymi pokazami multimedialnymi wykorzystującymi najnowocześniejsze cyfrowe techniki dźwiękowe i oświetleniowe. "


Co oni pokazują :?:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 24.06.2013 10:13

Możliwe że widowisko typu "światło i dźwięk" z narracją.
Coś jakby virtual story o historii jaskiń i ich mieszkańcach.
Robią coś takiego w wielu miejscach gdzie uznali, że samo dreptanie po jaskini już nie jest takie ciekawe i wzbogacają program. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.06.2013 13:43

Chyba tak, chcą zrobić ze zwiedzania show :wink:

Tyle że sama jaskinia wydaje się wystarczająco atrakcyjna.
Może jeden z pracowników się przebiera za nietoperza i lata po jaskini z silnikiem w d...
intonując : ich bin Batman :!:

Takie show powinno się robić jaskiniach, gdzie nic ciekawego nie ma, np. grocie Łokietka w Ojcowie :roll:
adania
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 11.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adania » 14.03.2014 20:08

Odbyłam kolejną piękną podróż. Od samego oglądania kręci mi się w głowie. Raz w swoim życiu wchodziłam po drabinkach w dosyć eksponowanym terenie. To było kilka lat temu w Słowackim Raju. Niestety takie przyjemności nie dla mnie. Podziwiam Cię za to, że zaliczasz tak piękne i trudne trasy. Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.03.2014 16:57

adania napisał(a):Odbyłam kolejną piękną podróż. Od samego oglądania kręci mi się w głowie. Raz w swoim życiu wchodziłam po drabinkach w dosyć eksponowanym terenie. To było kilka lat temu w Słowackim Raju.

Słowacki Raj, to piękne miejsce. Minęło już dobrych kilka lat od mojej ostatniej wizyty - musiałbym coś w tej kwestii znowu zrobić.

adania napisał(a):Niestety takie przyjemności nie dla mnie.

To od razu Cię ostrzegę przed wątkami o Alpach i o Dolomitach. Tam - obok zwykłych wędrówek - też trochę drabinek i innego żelastwa.

Pozdrawiam,
Wojtek
Pole
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pole » 07.05.2014 20:49

Witam, mam pytanie głównie adresowane do użytkownika Franz, ale w sumie do każdego turysty który odwiedził górę Triglav.
Istnieje na yt pewna relacja z wejścia pod nazwą TRIGLAV FULL 2012.
Jest tam pokazana (między 8 a 16 minutą) bardzo eksponowana ścieżka wejścia, przypominająca ferratę. Widzę, że panowie wchodzi od Aljazev Dom, czyli od północno-wschodniej strony.
Pytanie: Czy na Triglav prowadzą również szlaki, które nie są tak eksponowane i niebezpieczne?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.05.2014 23:02

Pole napisał(a):Witam, mam pytanie głównie adresowane do użytkownika Franz, ale w sumie do każdego turysty który odwiedził górę Triglav.
Istnieje na yt pewna relacja z wejścia pod nazwą TRIGLAV FULL 2012.
Jest tam pokazana (między 8 a 16 minutą) bardzo eksponowana ścieżka wejścia, przypominająca ferratę. Widzę, że panowie wchodzi od Aljazev Dom, czyli od północno-wschodniej strony.
Pytanie: Czy na Triglav prowadzą również szlaki, które nie są tak eksponowane i niebezpieczne?

Dokładnie to wejście jest tu, na początku tego wątku pokazane.
Ale można wejść bez tych dodatkowych atrakcji - od południa.

Pozdrawiam,
Wojtek
Pole
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pole » 08.05.2014 09:11

Czy ten południowy szlak ma jakąś nazwę? Chciałbym znaleźć zdjęcia/wideo pokazujące tą drogę.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.05.2014 15:08

Pole napisał(a):Czy ten południowy szlak ma jakąś nazwę? Chciałbym znaleźć zdjęcia/wideo pokazujące tą drogę.

Nazwy żadnej nie znam. Spróbuj poszukać pod hasłami: Triglav, Dom Planika.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.05.2014 15:25

Pole, przeglądnąłem swoją relację, i widzę, że są braki w fotkach, wynikające stąd, że początkowo umieszczałem fotki na innym serwisie.
Nie mam w tej chwili klarownej koncepcji, co z tym zrobić. Do samego wejścia na Triglav zamieściłem suplement. Nie wiem, czy dotarłeś do tego miejsca.

Pozdrawiam,
Wojtek
Pole
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pole » 23.06.2014 15:56

Dziękuję Franz za odpowiedzi.
Kupiłem już mapę wydawnictwa FB "Julische Alpen":

1. Zanim dotrze się do Dom Planika trzeba minąć Vodnikov Dom. Czy jest to właśnie ta łatwiejsza trasa?

2. Ponadto, rozumiem, że wejście od Dom Planika już na sam Triglav jest łatwiejsze od strony Dom Planika niż od Triglavski Dom?

3. Czy jeśli byłbym zakwaterowany w Starej Fuzinie to kursują stamtąd busy do miejsc startu wycieczek typu Aljazev Dom, Goreljek?

4. Jak wygląda sprawa z wodą w schroniskach? Podczas szukania informacji o tym rejonie dowiedziałem się, że może z tym być krucho. Czy naprawdę wychodząc na szlak muszę ze sobą nosić zapas wody na 2 dni (w przypadku zamiaru zdobycia Triglava)?

5. Czy na rozwianie powyższych wątpliwości polecacie może jakieś przewodniki?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.06.2014 21:31

Pole napisał(a):Kupiłem już mapę wydawnictwa FB "Julische Alpen"

Też ją mam.

1. Jeśli idziesz od południa. Bo od zachodu lub wschodu, możesz Vodnikov dom pominąć.
2. Tak, to jest ten lewy (zachodni) szlak.
3. Może kto inny coś napisze. Mnie to nie interesowało, więc nie wiem.
4. Nie spotkałem się z tym problemem, aczkolwiek to było kilka lat temu.
5. Jest skrótowy ale fajny przewodnik Piotra Nowickiego "Słoweńskie Alpy Julijskie", jednak czy akurat w tych kwestiach okaże się przydatny?...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.03.2017 01:29

Zawsze na licznie otrzymywane maile i prywatne wiadomości odpowiadam w taki sam sposób, zastanawiając się często, czy nie lepiej by było informacje tego typu zamieszczać na forum, żeby były dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jako, że powtarza się pytanie o Mangart, to w tym przypadku nie mam najmniejszych wątpliwości i stosowny fragment wklejam również tutaj.

Być może sam wszedłbym na Mangart z przełęczy pod Mangartem. Pytanie jaki stopień trudności tego wejścia z przełęczy. Ile czasu mi to zajmie? Ilo rodzinka musiałaby czekać na mnie?

Z przełęczy na Mangart prowadzą dwie drogi. Prawy wariant to niezbyt trudna ferrata, lewy jest łatwiejszy - porównywalny z wejściem na Rysy - w kilku miejscach ubezpieczony stalową liną. Jedyne trudności (mogą być poważne z uwagi na skośne płyty) pojawia się wyłącznie w wypadku oblodzenia. Za pierwszym razem wchodziłem na szczyt prawym wariantem i zajęło mi to półtorej godziny, zakładam więc że i lewym dłużej nie potrwa. Czyli w trzy godziny powinieneś raczej obrócić.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Słowenia: Alpy Julijskie oraz Kamnisko-Savinjske - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone