Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowacja

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.07.2016 17:15

maslinka napisał(a):Mam nadzieję, że same dobre wspomnienia :)

Szalone czasy młodości. Tamtędy szliśmy na Lodowy, na Durny, na Łomnicę...

Pozdrawiam,
Wojtek
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 05.07.2016 19:34

Pogoda niezbyt Wam dopisała, ale dobrze, że nie lało i nie było burzy...

maslinka napisał(a):


I teraz jest tak, że idąc w górę, to ja wyprzedzam większość turystów (kondycja, odpukać, nie najgorsza :D), ale na zejściu, większość turystów wyprzedza mnie. Wszystko się wyrównuje 8)



Ojej pierwszy raz widzę, że ktoś ma identycznie jak ja 8O :mrgreen: Tyle, że ja to miałam od zawsze. Widać przedwcześnie się postarzałam. Tj. dojrzałam :wink: :lol:

A na bolące kolanko, to polecam jeść dużo galaretek. Mi bardzo pomagają :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.07.2016 19:59

Franz napisał(a):
maslinka napisał(a):Mam nadzieję, że same dobre wspomnienia :)

Szalone czasy młodości. Tamtędy szliśmy na Lodowy, na Durny, na Łomnicę...

Piękne wycieczki :)


ruzica napisał(a):Pogoda niezbyt Wam dopisała, ale dobrze, że nie lało i nie było burzy...

Jak na tamten tydzień, było naprawdę nieźle :) Doceniliśmy to, że tego dnia w ogóle nie zmokliśmy ;)

ruzica napisał(a):A na bolące kolanko, to polecam jeść dużo galaretek. Mi bardzo pomagają :papa:

Dzięki za radę :) Spróbuję.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.07.2016 13:01

19 sierpnia (środa): Hrebienok - Schronisko Zamkowskiego - Mała Studena Dolina - Chata Teryego - Dolina Pięciu Stawów Spiskich - część piąta i ostatnia

Schodzimy niżej i niżej:

Obrazek

Widać już zabudowania na Hrebienoku:

Obrazek

Obrazek

Zanim tam dojdziemy, chcemy jeszcze zobaczyć Rainerovą chatę:

Obrazek

Urokliwa kamienna droga:

Obrazek

doprowadza nas najpierw pod Obrovski (czyli Olbrzymi) vodopad:

Obrazek

Nie wiem, czy taki olbrzymi:

Obrazek

Trochę większy ode mnie ;):

Obrazek

Przekraczamy Studeny potok:

Obrazek

i docieramy pod Rainerovą Chatę (zwaną pieszczotliwie Rainerką) - najstarsze tatrzańskie schronisko, wybudowane w 1863 roku przez Jána Juraja Rainera dla turystów chcących zwiedzić Wodospady Zimnej Wody.

Obrazek

Obrazek

Trochę historii i starych zdjęć:

Obrazek

Kamienna chata jest bardzo mała – jednoizbowa. Obecnie Rainerka nie oferuje noclegów; znajduje się tu bufet, sklep z pamiątkami i muzeum tragarzy tatrzańskich, czyli nosiczów:

Obrazek

Obrazek

Jednego z nich spotykamy przed chatą:

Obrazek

Pojawia się też tutaj kolejny ryży koleżka:

Obrazek

Jest jeszcze bardziej oswojony od tego, którego spotkaliśmy w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich :roll::

Obrazek

Do lisa z batonikiem? 8O:

Obrazek

Mimo że trochę rozpieszczony, nie pogardził...

Opuszczamy okolice Rainerki. Późno już, a my mamy jeszcze kawałek drogi do domu.

Musimy zapamiętać te piękne widoki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wiadomo, kiedy znowu uda nam się tu przyjechać...

Spotykamy ostatniego dzisiaj (i na tym wyjeździe) nosicza:

Obrazek

I po chwili jesteśmy na Hrebienoku:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie z miśkiem (poprzednio był zajęty przez dzieci ;)):

Obrazek

i możemy zjechać wagonikiem do Starego Smokovca:

Obrazek

To była najładniejsza widokowo (mimo nie najlepszej pogody) wycieczka na tym wyjeździe. Generalnie, nasze spotkanie z Tatrami A.D. 2015 uważam za bardzo udane, chociaż aura nas nie rozpieszczała i kilka razy porządnie zmokliśmy.

Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się ponownie zawitać na tatrzańskim szlaku :D

:papa: :papa: :papa:
janusz07
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 260
Dołączył(a): 20.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz07 » 29.07.2016 16:44

Dzięki za fajne zdjęcia i wspomnienia, Jakoś na wiosnę przegapiłem początek relacji, wstyd.
Ostatnio w okolicach Smokowca byłem krótko po rozpadzie Czechosłowacji ponad 20 lat temu, i wtedy udało się wejść na Rysy, teraz myślę o powtórce. Jeszcze raz dziękuję. :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.07.2016 18:40

janusz07 napisał(a):Dzięki za fajne zdjęcia i wspomnienia, Jakoś na wiosnę przegapiłem początek relacji, wstyd.
Ostatnio w okolicach Smokowca byłem krótko po rozpadzie Czechosłowacji ponad 20 lat temu, i wtedy udało się wejść na Rysy, teraz myślę o powtórce. Jeszcze raz dziękuję. :papa:

Żaden wstyd, to mało popularny wątek jest ;)

My też nieustannie myślimy o Rysach... :D
Miril
Croentuzjasta
Posty: 274
Dołączył(a): 23.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miril » 29.07.2016 21:18

Witam. Jeżeli od 6 08 do 13 08 są chętni na nocleg na Słowacji -region Liptow, między miejscowościami Ruzomberok a Besenova to proszę o info. Nie wiem czy mogę wstawić namiary. Mamy(mieliśmy :( ) wynajęte 2 domy a jedna rodzina się wykruszyła i jeden jest wolny(8os+2dostawki).Domy są na osobnych działkach graniczących ze sobą. Jeżdzimy tam od kilkunastu lat i trochę nam "głupio" przed właścicielami. Jedziemy z Poznania w 20 osób. Nowicjuszy możemy otoczyć opieką :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 03.09.2016 20:47

Pozdrowienia ze Słowacji :)

Rysy zdobyte! :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 03.09.2016 20:50

Pięknie :!: My na Rysy idziemy już chyba ze 3 lata. Ale wciąż jakoś nie możemy dotrzeć... gratulacje :) :papa:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 03.09.2016 21:01

maslinka napisał(a):Pozdrowienia ze Słowacji :)

Rysy zdobyte! :mrgreen:

Obrazek

Gratulacje Aga :) . Po raz pierwszy ta zdobycz ?

A co te ludziska tam zbierają? Truskawki? :wink: :oczko_usmiech:

Dobrze, że się zmieściliście. :wink:

Wejście od słowackiej strony łatwiejsze moim zdaniem. Schodziliście z powrotem czy do Morskiego?
janusz07
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 260
Dołączył(a): 20.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz07 » 04.09.2016 11:58

Gratulacje, dobrze ze było miejsce na szczycie.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.09.2016 21:40

ruzica napisał(a):Pięknie :!: My na Rysy idziemy już chyba ze 3 lata. Ale wciąż jakoś nie możemy dotrzeć... gratulacje :) :papa:

Dziękuję :) Nas burza przepędziła w tamtym roku w połowie drogi. Teraz się udało :D


romuald22 napisał(a):Gratulacje Aga :) . Po raz pierwszy ta zdobycz ?

Dzięki, Romek :) Pierwszy, pierwszy :D

romuald22 napisał(a):Dobrze, że się zmieściliście. :wink:

Na słowackim szczycie było zdecydowanie luźniej. Byliśmy na obu :D

romuald22 napisał(a):Wejście od słowackiej strony łatwiejsze moim zdaniem. Schodziliście z powrotem czy do Morskiego?

Też czytałam, że łatwiejsze; przekonamy się następnym razem ;) Schodziliśmy z powrotem, bo mieliśmy noclegi na Słowacji.


janusz07 napisał(a):Gratulacje, dobrze ze było miejsce na szczycie.

Dzięki! Znalazło się :)


Dzisiaj też zrobiliśmy sobie tatrzańską wycieczkę, ale znacznie krótszą. Weszliśmy na Przednie (Skrajne) Solisko, pomagając sobie trochę na początku wyciągiem ;) Ale po wczorajszej trasie myślę, że jesteśmy usprawiedliwieni 8)

Fotki z dzisiejszej wycieczki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 04.09.2016 22:18

A tak wracając jeszcze do Rysów. Prawda to, że się tam teraz idzie po metalowych schodach :?: 8O Jeśli tak to fajnie by było gdybyś się Maslinko wrażeniami podzieliła :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.09.2016 22:23

ruzica napisał(a):A tak wracając jeszcze do Rysów. Prawda to, że się tam teraz idzie po metalowych schodach :?: 8O Jeśli tak to fajnie by było gdybyś się Maslinko wrażeniami podzieliła :wink:

Jeszcze nie, metalowe (ażurowe) schody i drabinki są w przygotowaniu i pewnie zdążyliśmy w ostatnim momencie, żeby wejść "normalnie", z wykorzystaniem łańcuchów.

Napiszę relację z wejścia na Rysy w "wolnej chwili" ;) Te kilka zdjęć, które się pojawiły można traktować jak zajawkę 8)
janusz07
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 260
Dołączył(a): 20.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz07 » 09.09.2016 20:43

Fajnie, widze że już z kijami, Ja swoje (jeden) złamałem schodząc ze Sławkowskiego Szczytu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Słowacja - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone